DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Kahvenin insan sağlığına olan faydaları nelerdir? Kahve neden yararlı?

Kahvenin insan sağlığına olan faydaları nelerdir? Kahve neden yararlı?

Günlük hayatta hemen hemen hayır diyemeyeceği içecek olan kahveden bahsedeceğiz. Tabi ki her şeyin fazlası zararlıdır. Ancak kahvenin insan sağlığına olan faydalı etkileri de gözardı edilmemelidir. Sizler için derlemiş olduğumuz yazıda, her sabah severek içtiğiniz Kahvenin insan sağlığına olan faydaları nelerdir? Kahvenin vücudu nasıl etkiler? Kahve faydalı mıdır? Kahve zararlı mıdır? sorularının cevabını sizler için araştırdık.


Kahvenin insan sağlığına olan faydaları nelerdir?

Aslında kahve, herkesin bildiği gibi sadece vücuda zarar veren bir içecek değildir. Aksine sağlıklı denebilecek kadar da faydalı bir içecektir. Kahvenin özünde antioksidanlar ve sağlığınıza iyi gelecek olan faydalı besin maddeleri bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar da kahve içenlerin çeşitli hastalıklara yakalanma oranının diğerlerinden çok daha düşük olduğunu göstermektedir. Tıp uzmanları tarafından yapılmış olan araştırmalar sonucunda, kahvenin ortaya çıkmış olan faydalı etkilerini sizler için sıraladık.

Kahvenin ilk faydalı özelliği, enerji düzeyini arttırması ve bizleri daha zeki yapmasıdır. Yani kahve içmek kendimizi daha az yorgun hissettirmektedir. Dolayısıyla vücudun enerji seviyesini de arttırmaktadır. Bunun da çok açıklayıcı bir sebebi vardır. O da kahvenin içerisinde dünyada da çok fazla tüketilen bir psikoaktif olan kafein uyarıcısını barındırıyor olmasındandır. Siz kahvenizi yudumladıktan sonra, kafein maddesi kan dolaşımına dahil olacak ve beyine doğru sinyal verecektir. Sonucunda norepinefrin ve dopamin maddelerinin miktarı artacaktır. Bu da nöronların daha iyi ateşlenmesine neden olacaktır.

Tıp uzmanlarının, insanlar üzerinde gerçekleştirmiş olduğu birçok deneyde, kahvenin beyindeki birçok fonksiyonu iyileştirdiğine rastlanmıştır. Bu fonksiyonların içerisinde bilişsel işlev, enerji seviyesi, reaksiyon süresi, ruh hali, uyanıklık ve hafıza gelmektedir.

Kahvenin diğer bir faydalı özelliği de yağ yakmaya son derece yardımcı olmasıdır. Dışarıdan almış olduğunuz bütün yağ yakıcı besin takviyelerinin içerisinde de kafein maddesi olduğunu unutmayın. Bunun sebebi de kafeinin ispatlanmış bir yağ yakıcı özelliği olmasından dolayıdır. Yapılan bazı çalışmalarda, kafeinin metabolizma hızına yüzde 3 ila 11 arasında hızlandırma etkisi verdiği görülmüştür. Belli başlı yapılan başka çalışmalarda da obez kişilerin zayıflamasında kafein maddesinin yüzde 10’luk bir etkisi, zayıf kişilerde ise yüzde 29’luk bir oranda yağ yaktırdığı doğrulanmıştır. Tabi ki de çok uzun süredir kahve içen kişilerde bu etkilerin azalması gayet normaldir.

Kahvenin içerisindeki kafein maddesi, fiziksel performansınızı üst seviyelere taşımaktadır. Çünkü kafein maddesi sinir sistemini uyarmaktadır. Dolayısıyla vücut yağlarını parçalamak için beyine sinyal gönderir. Kafein kandaki adrenalin miktarını da arttırmaktadır. Bu aynı zamanda vücudumuzun da fiziksel zorlamaya hazır hale gelmesi için gerekli olan hormondur. Anlattığımız bu etkiler ile kafein maddesinin, insanın fiziksel performansına yüzde 12’lik bir oranda etki ettiğini söylemek mümkün olacaktır. Spor salonlarına gidip, çalışan arkadaşlara da önerimiz gitmeden önce mutlaka bir bardak kahve içmeleri olacaktır.

Kahvenin içerisinde temel besin maddeleri bulunmaktadır. Yani kahve yalnızca siyah bir su değildir. Kahvenin içerisinde bulunan maddeler onu harika bir içeceğe dönüştürmektedir. Bunu iyice açmak gerekir ise; bir fincan kahvenin içinde bulunan maddeler; B2 vitamini, B5 vitamini, manganez, potasyum ve niasin bulunmaktadır. Bu değerler elbette çok fazla değiller. Ancak insanlar günde birkaç fincan kahve içmektedir. Gün içerisinde içtiğiniz 3 ya da 4 fincan kahvenin size dönüşü yüzde 44’lük bir B2 vitamini, yüzde 18’lik bir vitamin B5 ve yüzde 9’luk bir potasyum ihtiyacını karşılamaktadır.

Okumadan GeçmeEvde doğal enerji içeceği nasıl yapılır? Kolay ve hızlı 20 enerji içeceği tarifi

Kahvenin insan sağlığına olan faydaları nelerdir? Kahve neden yararlı? | Günde 3 fincan kahvenin üstü zararlı olabilir

Kahvenin insan sağlığına olan faydaları nelerdir? Kahve neden yararlı? | Günde 3 fincan kahvenin üstü zararlı olabilir


Kahve içmenin bir diğer faydası da diyabet riskini azaltmasıdır

Özellikle tip 2 diyabet denilen hastalık dünyada 300 milyon kişide görülmektedir. Hastalığın sebebi; insülin direncinin ya da insülin üretilememe problemiyle birlikte vücuttaki kan şekerinin yükselmesidir. Kahve tüketen kişilerin tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riskleri oldukça düşüktür. Tıp uzmanlarının yapmış olduğu araştırmalarda kahve içen kişilerde tip 2 diyabet hastalığının yüzde 50’lere varan oranda daha az görüldüğü bilinmektedir.

Kahve tüketmek alzheimer ve bunama risklerini de oldukça azalmaktadır. Alzheimer hastalığı günümüzde oldukça yaygın olarak görülmektedir. Bunamanın en önemli sebeplerindendir. Hastalık genelde 65 yaş üstündekileri etkiler. Ve maalesef alzheimer hastalığının henüz tedavisi bulunamamıştır. Kahvenin içerisindeki kafein maddesi aynı zamanda parkinson hastalığı riskini de düşürmektedir. Bildiğiniz gibi parkinson hastalığı, dünyada alzheimer ile birlikte en yaygın görülen hastalıktır. Ortaya çıkması da beyinde dopamin üreten nöronların ölmesi sonucunda gerçekleşmektedir. Alzheimer için söylediğimiz şey; parkinson için de geçerlidir. Kesin ve elle tutulur bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu sebeple yakalanmamak için gerekli önlemlerin alınması zorunludur.

Yine yapılmış olan araştırmalar sonucunda; kahve tüketen kişilerin parkinson hastalığına yakalanma ihtimallerinin yüzde 60’a varan oranda düşük olduğu gözlemlenmiştir. Elbette ki bu etkileri yapan madde kafeindir. Kahve tüketmenin karaciğer üzerinde de koruyucu bir yönü bulunmaktadır. Her şeyden önce karaciğer vücudumuzdaki en önemli fonksiyonlara sahip muhteşem bir organdır. Bazı hastalıklar, ilk olarak karaciğeri etkilemektedir. Örneğin; karaciğer yağlanması ya da karaciğer iltihabı gibi. Bu hastalıkların çoğu da maalesef ki siroza yol açmaktadır. 

Bakmadan Geçmeİki dil bilenlerin Alzheimer’dan etkilenmedikleri görüldü!

Kahvenin insan sağlığına olan faydaları nelerdir? Kahve neden yararlı? | Kahve son yıllarda pazarlaması en çok yapılan içeceklerden oldu

Kahvenin insan sağlığına olan faydaları nelerdir? Kahve neden yararlı? | Kahve son yıllarda pazarlaması en çok yapılan içeceklerden oldu


Kahve tüketmek, siroza karşı önleyici bir etken olabilmektedir

Burada ilginç bir istatistik bulunmaktadır. Gün içerisinde 4 fincan ya da daha fazla kahve içenlerin, siroza yakalanma ihtimallerinin yüzde 80’e varan oranlarda azalış gösterdiği bilinmektedir. Aynı zamanda kahve içmek; depresyon ile savaşmanıza ve daha mutlu olmanıza neden olmaktadır. Bildiğiniz üzere depresyon; ruhsal ancak ciddi bir hastalıktır. İnsanın yaşam kalitesini oldukça düşürdüğü de doğrudur. Harvard’da yapılmış olan araştırmalara göre gün içerisinde 4 veya daha fazla kahve tüketen insanların, depresyona yüzde 20 daha az depresyona yakalanma riski olduğu görülmüştür. 

Kahve tüketmenin bir diğer faydası da bazı kanser türlerine yakalanma olasılığını düşürmesidir. Günümüzde kanser dünya üzerinde önde gelen ölüm sebebi haline gelmiştir. Kanser; vücuttaki hücrelerin kontrolsüz ve anlamsız bir şekilde büyümesi olarak bilinmektedir. İşte kahve tüketen insanlarda özellikle karaciğer kanseri ya da kalın bağırsak kanserinde önleyici ve koruyucu bir role sahiptir. Yapılan çalışmalar sonucunda; kahve içen insanların karaciğer kanserine yakalanma risklerinin yüzde 40 daha düşük olduğunu göstermektedir. Ayrıca yine yapılan araştırmalar neticesinde, gün içerisinde 4 ila 5 fincan kahve içenlerin bağırsak kanserine yakalanma risklerinin yüzde 15 olduğu görülmüştür. Ayrıca kahve tüketenlerin, felç olma risklerinin yüzde 20 oranında olduğu bilinmektedir.

Geldik kahve içmenin en önemli katkılarından birisine. Kahve tüketmek daha da uzun yaşamanıza yardımcı olmaktadır. Yukarıda birçok hastalığa yakalanma risklerinin daha düşük olduğunu söylemiştik. Dolayısıyla kahve tüketmenin, insan ömrünü daha uzun kıldığı da doğrudur. Yapılmış olan birçok araştırmada, kahve içen insanların daha az ölüm riski taşıdığı gözlemlenmiştir. Hatta erkekler ve kadınlar üzerinde yapılmış olan araştırmada; kahve içen erkeklerin ölüm oranları yüzde 20’lere varan seviyede azalmıştır. Aynı araştırmanın kahve içen kadınlar üzerindeki etkisi de yüzde 26 oranında azaldığı tespit edilmiştir.

Son olarak kahvenin özellikle batı diyetlerinde en güçlü antioksidan olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Diyet yapan kişiler için kahvenin en sağlıklı parçası olduğu bilinmektedir. Hepimizin bilmesi gerekir ki; kahvenin içerisinde yüksek miktarlarda antioksidan bulunmaktadır. İlginç bir sonuç daha bize gösteriyor ki; insanların sebze ve meyvelerden almış oldukları antioksidanların kat ve kat fazlasını kahveden almaktadır. Sonuç olarak tüketmiş olduğumuz kahve, neredeyse en sağlıklı içeceklerden birisidir.Ayrıca Bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.