DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? Potasyumun en iyi 11 doğal kaynağı

Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? Potasyumun en iyi 11 doğal kaynağı

Beslenmenin en önemli minerallerinden biri olan Potasyum, vücuttaki sıvı ve elektrolit dengesi için kesinlikle olmalıdır. Kalp gibi kas yapılı organların yaşadıkları kas krampları ve kas zayıflığı nedeni Potasyum eksikliğidir. Ayrıca bu kasların hareketlerinin düzenli olması içinde sinirlerin beyne iletilmesinde de Potasyumun desteği görülür. Sağlıksız ve dengesiz yaşamın getirdiği Potasyum eksikliği, hayati riskleri de yanında getirir. Bu yazımızda Potasyum nedir? Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? Potasyum neden önemli? En iyi 11 doğal Potasyum kaynakları nelerdir? Potasyumlu yiyecekler, gıdalar, besinler nelerdir? Potasyumu fazla tüketmek zararlı mı? Hiperkalemi (hypokalemia) nedir? sorularının cevabını vermeye çalışacağız.


Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? Potasyumun en iyi 11 doğal kaynağı

Vücudunuz sinir ve kas hücrelerinin (özellikle kalp kası) doğru çalışması için devamlı potasyuma ihtiyaç duymaktadır. Potasyum eksikliği, hayatı tehlikeli ve tehdit edici bir hale sokabilir. Eğer Vücut sıvısındaki potasyum dengesi azalmaya başlarsa, ishal ve kusma sıklıkla görülmeye başlar. (Bu yüzden ishal olanlara muz yedirmeye çalışırlar) Potasyum eksikliği ve fazlalığı Hiperkalemi (hypokalemia) adındaki ölümcül hastalığa da neden olabilir. Potasyum eksikliği devam edildiğinde, reflekslerde azalma, halsizlik, kas yorgunluğu, kalp atışı düzensizliği gibi kas ve sinir temelli problemleri yanında getirir. Aynı zamanda tansiyon sorununu da tetikler.

Yeterli ve Düzenli beslenenlerde potasyum eksikliği gözükmez. Potasyum takviyesi almanın yerine yeterli bir şekilde beslenme alışkanlığına geçildiğinde, potasyumlu yemekler tüketildiğinde, potasyum eksikliği yavaş yavaş kaybolacaktır.

Günlük alınması gereken potasyum miktarı tıbbi olarak 2 bin ile 3 bin miligram arasında bir değerdir. (Kan tahlillerinde 3,5 ile 5 değeri normal gözükmektedir)

Düşük potasyum semptomlarını bilirseniz, en azından beklemeden tıbbi destek alma şansınız olabilir. Bizde sizlere Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır adım adım listeleyeceğiz.

Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? Potasyumun en iyi 11 doğal kaynağı | Potasyum eksikliği kalp krizini tetikleyebilir

Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? Potasyumun en iyi 11 doğal kaynağı | Potasyum eksikliği kalp krizini tetikleyebilir


Potasyum eksikliği yada fazlalığı zararlı mı?

Potasyumu fazla tüketilip yada eksik olursa, sağlık yönünden sonuçlarının olumsuz olabileceği gözlemlenmiştir.

Hiperkalemi adındaki hastalığın nedeni hem Potasyumun aşırı tüketilmesidir. Hiperkalemi olan birinde kırmızı kan hücrelerinin işleyişinde bozulmalar, kas dokularında yaralanmalar veya şeker hastalığına neden olabilir. Hiperkalemi hastalarında özellikle kollarda ve bacaklarda karıncalanmalar ve ona benzer hisler, mide bulantısı, aşırı şişkinlik, abdominal kramp veya kabızlık rutin olarak görülmektedir. Ayrıca aşırı potasyum, Kalp ritm bozukluklarına neden olabilir.

Bu tip şikayetleri olan kişilerin acilen doktora başvurmalıdır.

Potasyum eksikliği için kendi kendine potasyum hesabı yapıp, Potasyum takviyeleri almadan önce bir doktor tarafından, kan tahlilinde belirlenip, reçete edilmesi gerekmektedir.

Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? Potasyumun en iyi 11 doğal kaynağı | Potasyum eksikliği kabızlığı tetikler

Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? Potasyumun en iyi 11 doğal kaynağı | Potasyum eksikliği kabızlığı tetikler


Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? Potasyum Testi

Potasyum, vücutta uygun sıvı ve elektrolit dengesinin sağlanması için hayati öneme sahip besin ögelerinden biridir. Doğal besin kaynaklarından türetildiğinde, bu besinler oldukça güvenli ve sağlıklı kabul edilir. Bir yetişkinde günlük ortalama potasyum tüketimi yaklaşık 4 bin 700 miligram olmalıdır. Bunu yapmak iskelet sistemi ve kas sistemlerinin düzgün işleyişini belirlemekle kalmaz, aynı zamanda kan basıncını düzenler, böylece genel olarak iyi olmayı sağlar.

Muzun en yaygın potasyum kaynağı olduğu bilinen bir gerçektir. Bu meyvenin dışında, çok çeşitli tüketilebilir ürünler Potasyum içeriği ile bizlere destek olabilir. Potasyum testi sonrası size bu kaynaklardan bahsedeceğiz.

4 adımda Potasyum testi yapacağız. Bir kağıt kalem alın ve aşağıdaki gelişmeleri not edin.

Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? Potasyumun en iyi 11 doğal kaynağı | Kollarda ve ayaklarda karıncalanma potasyum dengesinin bozulduğunu gösterir

Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? Potasyumun en iyi 11 doğal kaynağı | Kollarda ve ayaklarda karıncalanma potasyum dengesinin bozulduğunu gösterir


Potasyum Testi 1. Adım

Rutin olarak geçirdiğiniz Kas kramplarını ve kas güçsüzlüklerini not alın. Kaslar kasılmak için büyük miktarda potasyuma ihtiyaç duyar. Eğer vücudunuzun herhangi bir bölgesinde kramp hissediyorsanız, potasyum seviyeleriniz sağlıklı düzeyde olmayabilir. Kas zayıflığı potasyum eksikliğinin diğer bir işaretidir. O yüzden bir günden daha fazla kas zayıflığı hissediyorsanız, potasyum düzeyini kontrol ettirin. Karıncalanma ve uyuşma sorunları devamlı başınıza geliyorsa düşük potasyum için farklı işaretler olabilir.


Potasyum Testi 2. Adım

Bağırsak hareketlerinizi not alın. Kabızlık yoğun olarak başlamış ise düşük potasyumun yani potasyum eksikliğinin yaygın bir semptomudur. Dışkının vücuttan atılmasında sıkıntı yaşıyorsanız ya da bir günden daha fazla süre de tuvalete çıkamıyorsanız ya da buna ihtiyaç duymuyorsanız kabız olmuş olabilirsiniz.


Potasyum Testi 3. Adım

Kalbinizin ritm hareketlerine dikkat edin ve not alın. Kalp ritmi anormal şekilde ise düşük potasyum yani potasyum eksikliğine bir işaretidir. O yüzden düzensiz kalp atışları hissediyorsanız potasyum seviyeleriniz sağlıklı düzeyde olmayabilir. Çarpıntı olması düşük potasyumun diğer bir işaretidir.


Potasyum Testi 4. Adım

Sürekli olarak mide bulantısı şikayetiniz varsa ya da sebepsiz yere birkaç kere kusmuşsanız potasyum seviyeniz düşük olabilir. Mide bulantısı ve kusma potasyum düzeyinin çok düşük olduğunu fark etmek için önemli bir ipucu olabilir.

Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? Potasyumun en iyi 11 doğal kaynağı | Somon Balığı Potasyum yönünden zengindir

Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? Potasyumun en iyi 11 doğal kaynağı | Somon Balığı Potasyum yönünden zengindir


Potasyum zengini gıdalar nelerdir?

Potasyumca zengin besin maddeleri; Lahana, brokoli, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler, zeytin, balık, portakal suyu, patates, muz, hurma, incir, avokado, kayısı, badem, fındık ve süt ürünleridir. Araştırmalar yüksek potasyum içeren besinlerle beslenmenin hipertansiyon riskini düşürdüğünü göstermektedir.

İşte ilk on yüksek potasyum gıdası;


1. Deniz Ürünleri

Somon, deniz ürünlerinin en zengin potasyum kaynaklarından biridir. Bu balığın sağlıklı bir kalbi korumak için hayati önemi de vardır. Potasyum içeren diğer deniz ürünlerinin bazıları morina, sardalya ve pisi balığıdır.


2. Et

Protein merkezi olmanın yanı sıra, bütün etler değişik miktarda potasyum içerirler. Tavuk, hindi, sığır etlerin düzenli olarak tüketilmesi, potasyum eksikliğinden kurtulmanıza yardımcı olabilir.


3. Yumurta

Yumurtada azda olsa potasyum içerir. L yani büyük boy yumurta da yaklaşık 70 mg potasyum içerir. Yalnız yumurtanın en fazla 2 adetten sonrasında iç kısmı olan sarısını yememek gerekir. İçinde kolesterolü şişirecek şekilde yağlı olduğunu unutmayın. Yumurta beyazı tüketerek bu mineralden faydalanabilirsiniz.

Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? Potasyumun en iyi 11 doğal kaynağı | Yumurta beyazı Potasyum ihtiyacınızı giderebilir

Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? Potasyumun en iyi 11 doğal kaynağı | Yumurta beyazı Potasyum ihtiyacınızı giderebilir


4. Süt ürünleri

Ev yapımı doğal yoğurt gibi süt ürünleri, potasyum için iyi bir kaynaktır. Bir bardak ev yapımı yoğurt, muz ile aynı miktarda potasyum sağlar.


5. Bal Kabağı

Bal Kabağı, tatlı sarımsı-turuncu eti olan bir kış sebzesidir. Bu sebze en çok kaynatılarak veya buharda pişirilebilir. Bu lezzetli sebze, diğer bazı önemli vitamin ve minerallerden başka iyi bir potasyum kaynağıdır. Kış geldiğinde mutlaka Bal Kabağı tüketin. Özellikle Kabak tatlısının üzerine tahin ve ceviz atarak deneyebilirsiniz.

Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? Potasyumun en iyi 11 doğal kaynağı | Bal Kabağı Potasyum yönünden zengindir

Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? Potasyumun en iyi 11 doğal kaynağı | Bal Kabağı Potasyum yönünden zengindir


6. Sebzeler

Domates, havuç ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, iyi miktarda potasyum içeren sebzelerden birkaçıdır. Bu sebzelerden sağlığa en yüksek düzeyde yarar sağlamayı düşünüyorsanız, çiğ olarak yada sıkarak suyunu çıkartarak ( smothie yapılabilir) veya salatası şeklinde yenmelidir. Kaynatmaktan kaçınınız.


7. Mevsimindeki Meyveler

Meyveler arasında muzların en fazla potasyum açısından zengin olduğu yaygın olarak kabul gören bir gerçektir. Tüm yaş meyve grupları lif bakımında da iyi bir kaynaktır. Bağırsakların rahatlıkla işlevlerini yapmak için lifler çok gereklidir. Aynı zamanda vitamin depolarıdır.

Kiviler, portakaldan daha fazla C vitamini olup ve muzdaki kadar aynı miktarda potasyum vardır.

Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? Potasyumun en iyi 11 doğal kaynağı | Kivi c vitamini ve potasyum yönünden zengindir. Fakat kan grubu beslenme diyetine göre 0 grubu kişilere pek önerilmez

Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? Potasyumun en iyi 11 doğal kaynağı | Kivi c vitamini ve potasyum yönünden zengindir. Fakat kan grubu beslenme diyetine göre 0 grubu kişilere pek önerilmez


8. Kavrulmamış Çiğ Kabuklu Kuruyemişler

Badem, kaju, yer fıstığı, fındık ve ceviz gibi kabuklu kuruyemişleri özellikle kabuklarından taze olarak çıkartarak yiyerek potasyum yönünden zengin bir içerik alabilirsiniz. Bu kuruyemişler ayrıca sağlıklı cilt, saç ve tırnakları korumaya yardımcı olan iyi miktarda omega-3 yağ asitleri içerir. Sabah tahıl kaselerinize birkaç tane ceviz kırıp yada bir avuç fındık kırıp, atıp tüketebilirsiniz.

Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? Potasyumun en iyi 11 doğal kaynağı | Kabuklu kuru yemişleri taze tüketin

Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? Potasyumun en iyi 11 doğal kaynağı | Kabuklu kuru yemişleri taze tüketin


9. Patates

Patatesler en iyi karbonhidrat içeriği ile bilinirler, aynı zamanda vücuttaki hücrelerin düzgün işleyişini sağlayan ortalama miktarda potasyum içerirler. Kızartmadıktan sonra, üzerindeki deri ile pişirildiğinde ve tüketildiğinde iyi bir lif kaynağıdır. Dilerseniz folyo içine koyarak, fırında pişirebilirsiniz, üzerine bir tutam tuz ekleyin ve bu nişastalı sebzenin tadının keyfini çıkarın.


10. Fasulye

Fasulye mükemmel bir potasyum kaynağı olarak kabul edilir. 100 gram başına 561 mg potasyum içeren kuru fasulye diğer tüm fasulye arasında en yüksek miktarı içerir.

Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? Potasyumun en iyi 11 doğal kaynağı | Muz karardıkça içindeki Potasyum miktarı daha çok artar

Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? Potasyumun en iyi 11 doğal kaynağı | Muz karardıkça içindeki Potasyum miktarı daha çok artar


11. Soya

Soya, et yemeyenler için mükemmel bir alternatiftir. İyi bir potasyum kaynağı olup, aynı zamanda çok liflidirler.

Tabii ki zengin olan potasyum kaynaklarını tek gıdalardan sağlanmamalı, sağlıklı ve beslenme modelinde sebze ve meyveler porsiyon olarak günlük tüketilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.