DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Reishi Mantar nedir? Faydaları, Zararları Nelerdir? Nasıl kullanılmalı?

Reishi Mantar nedir? Faydaları, Zararları Nelerdir? Nasıl kullanılmalı?

Reishi Mantar nedir? Faydaları, Zararları Nelerdir? Nasıl kullanılmalı?

Reishi Mantar olarak bilinen, Mantar biliminde Ganoderma lucidum, Çin ve Japon dilinde Lingzhi Reishi olarak adlandırılır. Lingzhi, Çincede, “manevi potens otu” olarak da tarif edilmiştir ve mucizevi faydaları olduğu bilinen bitkisel bir mantardır.Anlamı “ölümsüzlük mantarı” .Reishi Mantar – Lingzhi şimdi Amerikan Bitkisel Farmakopesi ve Terapötik Bölümüne eklenmiştir.

Reishi mantarı, yumuşak, alt kesimi odacıksız, belirgin bir sapı olmayan yumuşak, düz ve kırmızı parlak bir şapkaya sahip olan bir mantardır. Reishi Mantarı yaşına göre alt kısmı kahverenginin çeşitli tonlarındadır. Altında odacıkları bulunmaz ve sporlarını çok ince gözeneklerden yayar. Buruk bir tadı vardır.

Reishi Mantar İmmün Sistemin moderatörüdür.

Reishi Mantarın uluslararası  Basidiomycetes Mantar, Mantar Basidiomycete, Ölümsüzlük Mantarı Reishi Mushroom, Reishi Mantar, Ganoderma, Ganoderma lucidum, Reishi Hongo, Ling Chih, Ling Zhi, Mannentake, Ruhani Etkili Mantar, Kırmızı Reishi , red Reishi, Reishi Boynuz Mantar Reishi Kırmızı Rei-Shi, Bitkilerin Ruhu olarak bir çok yerde adı geçmektedir.

Reishi Mantar ,”Shen Nong’s Herbal Classic” adlı 2000 yıllık Çin Tıbbını anlatan bu eser , bugün Doğu’nun en eski tıbbi bitkiler kitabında bahsedilmektedir. Bu kitapta tıbbi bitkiler, 3 kategoriye ayırılarak anlatılıyor. “Superior” adlı birinci kategoride çoklu hastalıklarda etkili olan,vücut dengesinin sağlanması ve devamından çoğunlukla sorumlu olan bitkilerden bahsediliyor.Bu bitkilerin neredeyse hiç yan etkileri olmadığı da söyleniyor.Lingzhi olarak adı geçen Reishi Mantar bu kategoride 1. sırada yer almış ve bu yüzden eski zamanlarda en çok övgü olan bitki olmuştur.

Reishi Mantar yüzyıllardan beri Uzakdoğuda sadece imparator yiyeceği olmuş, halkın kullanılmasına  izin verilmemiştir.

Reishi Mantar nedir? Faydaları, Zararları Nelerdir? Nasıl kullanılmalı? | Doğal bir Reishi Mantar


Reishi Mantar nedir?

Reishi Mantar ender olarak bulunan bir mantardır.

Reishi Mantar Ilıman iklimde yetişir. Reishi Mantar Orman kültüründe ağaç kökleri yada gövdelerinde büyür. Büyüme esnasında herhangi bir kimyevi madde sıvı yada gaz molekülü bile hücre yapısını bozar buda triterpenlerin oluşmasını engeller. Bu madde oluşmazsa kültür mantarlarından bir farkı kalmaz, Reishi Mantar özelliğini kaybeder. Ormanlarda yetişen organik reishi mantarlar uzun sürede yetişir. Ama etkileri mucizevidir.

Reishi Mantarın, Kimyasal içeriğinde, kompleks karbonhidratlar (suda eriyen polisakkaritler), steroid hormonlara benzeyen triterpenler (ganoderik asid), amino grup asitler, ergosterol, kumarin, mannitol, laktonlar, alkaloidler, doymamış yağ asitleri, vitaminler, mineraller ve proteinler bulunur.

Araştırmacılar içeriğinde bulunan en etkili öğelerin polisakkaritler ve ganoderik asid olduğunu ortaya koymuşlardır.

Reishi mantar moleküler yapısı ganoderik asit olarak bilinen bir triterpen grubunun bilinen tek kaynağıdır. Tedavi edici biyolojik olarak aktif polisakkaritlerin bir kaynağıdır.

Reishi Mantar nedir? Faydaları, Zararları Nelerdir? Nasıl kullanılmalı? | Doğal bir Reishi Mantar

Reishi Mantar etken maddesi  Ganoderma lucidum, özellikle karaciğer bozuklukları, kanser, artrit ve hipertansiyon gibi rahatsızlıklar için devam eden tedavinin yanında, besin desteği olarak tercih edilmektedir.

Yaşımız ilerledikçe karşılaştığımız ilk problemlerden biri dolaşım sistemimizle ilgilidir. Özellikle kanın viskozitesi artar ve dolaşım güçleşir, ayrıca kan yağlarının(kolesterol, trigliserit) miktarı ve damarlarda birikme eğilimi artar. Bütün bu faktörler kalp-damar sistemi hastalıklarına yol açar. Reishi Mantar dolaşımı güçlendirmekte, kan yağları miktarını belirgin derecede azaltmakta, trombositlerin kümeleşmesini önlemekte yardımcı rolü vardır.

Yaşlanmayla sinir sistemindeki değişikler sonucu mental kapasitede düşme olur, öğrenme ve hatırlamada güçlük ortaya çıkar. Erken yaşlanmanın sebepleri arasında yetersiz uyku, beslenme bozuklukları, stres de vardır. Araştırmalar Reishi mantar ‘nin sinir sistemi üzerine yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisini ortaya koymuştur. Uyku ve iştah azalmasını düzeltmede, yaşam enerjisini arttırmada, hafızayı güçlendirmede yardımcıdır.

Reishi Mantar içeriğindeki polisakkaritler; immün sistemi yani Bağışıklık Sistemini düzenlemeye ve tansiyonun düşmesine destek olabilmektedir. İçeriğindeki diğer aktif öğe olan ganoderik asid ise histamine bağlı alerjilere, nefes darlığı ve karaciğer fonksiyonlarını destekleyebilmektedir.

Reishi Mantar nedir? Faydaları, Zararları Nelerdir? Nasıl kullanılmalı? | Doğal bir Reishi Mantar

Reishi Mantar, antiviral, anti-inflamatuar, anti-parazit, anti-mantar, anti-diyabetik, anti-hipotansif ve karaciğer koruyucu olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca trombosit agregasyonunu inhibe (ani damar içi tıkanmaları trombositler bir araya gelerek pıhtılaştırma yaparlar, reishi bunu azaltmaya yarar) eder. Kan basıncı, kolesterol ve kan şekerini dengelediği tespit edilmiştir. Bu özellikleri nedeniyle, Reishi’nin kan basıncı dengeleyicisi, antioksidan, analjezik, böbrek ve sinir toniği olarak kabul edilmiştir. Ayrıca platelet agregasyonunu(kan sulandırıcı etki) önleyici etkisi vardır.Bronşitin önlenmesinde ve kalp-damar tedavisinde , yüksek tansiyon, hepatit, alerjik, kemoterapi desteği, HIV destek ve karaciğer tedavi çalışmalarında kullanılmaktadır.Reishi mantar içinde bulunan ganoderic asit, bileşiğin, insanlarda karaciğer hastalıklarının tedavisinde potansiyel bir yararı vardır.

Reishi Mantar ,anti-tümör,immünmodülatör ve immunoterapötik aktivite gösterir ve bu mantardan izole edilen polisakkaritler,terpenler ve diğer biyoaktif bileşikler üzerine yapılan çalışmalar Çin Tıbbında daha fazladır.

Reishi Mantarın Bio Kimyasal Yapısı

Reishi Mantar biominal adı Ganoderma lucidum, sterid hormon benzer moleküler yapıya sahip ganoderik asitlerin oluşturduğu triterpenler olarak adlandırılan yapılardan oluşur. Ayrıca, tipik olarak da   diğer mantarlardaki gibi diğer bileşikleri içerir. Bunlar polisakkaritler gibi beta-glukan, kumarin, mannitol ve alkaloidlerdir.

Reishi Mantar nedir? Faydaları, Zararları Nelerdir? Nasıl kullanılmalı? | Doğal bir Reishi Mantar


Reishi Mantar ile yapılmış Bilimsel Çalışmalar

Reishi Mantar alan Farelerde , gönderilen virüsler ve diğer toksik ajanların sonucunda ,fare karaciğerinin korunduğu herkezi şaşırtmıştır.

2009 Yılı Pekin Tıp Üniversitesinde meme kanseri ve karaciğer sorunlu kemoterapi gören hastalarda ciddi sonuçlar alınmıştır.Kanseri yok eder dememiz hakkında daha çok kanıt gerekmektedir.

Reishi Mantarın etkin maddesi ganoderma, metabolik ve psişik yorgunlukları, (kendini hasta hissetme veya mutsuzluk gibi) yaşam sevincine ve sağlıklı bir psikolojiye dönüştürmede, büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

İmmün yani Bağışıklık Sistemi güçlendirme, fiziksel canlılığı koruma, geliştirme ve her türlü asabi yorgunluktan korunma yönünde, yüksek düzeyde yardımcı olabilir.

Etken Maddesi Ganodermaya dikkat!

Reishi Mantarın etkin maddesi ganoderma ,yardımcı tedaviler sırasında ve sonrasında, daha önce alınmaması durumunda önemli ölçüde radyo ve kemoterapi yan etkileri azaltmak veya ortadan kaldırmak için istihdam edilmiştir.

Reishi Mantar ekstratlarıyla yapılan araştırmalar, tümörlerin gerilemesinde etkili olduğunu söylenmektedir. Sonuçlar kanserin tipine ve şiddetine göre değişkenlik göstermiştir. Diğer reçeteli ilaçlarla kombinasyonu önerilir. Ganoderma ekstratlı, radyoterapi ve kemoterapinin yan etkilerini azaltmak ya da elimine etmek için tedavi öncesinde,sırasında ve sonrasında kullanılır.

Saç dökülmesi, bulantı, kusma, ağız iltihabı, boğaz ağrısı, iştah kaybı gibi yan etkilerin azaltılmasına yardımcı olur. Bu kullanım için bilinen yan etkisi yoktur.

Reishi Mantar, solunum sistemini kuvvetlendirdiği,akciğerler üzerinde iyileştirici etkisi olduğu ve özellikle astımlı bireylere öksürük ve diğer solunum şikayetlerinde yararlıdır, 1970’lerde en az bir populasyonla yürütülen çalışmalar bunu kanıtlamıştır.

2 binden fazla kronik bronşitli Çinliye Lingzhi şurubu içirildiğinde %60 dan %90 a varan sayılarda birey 2 hafta içinde kendini daha iyi hissetmiş ve iştahları arttığı rapor edilmiştir. Medicinal Mushrooms adlı makale 1997 yılında Herbs for Health’de yayınlanmıştır.

Reishi Mantar Japonya da kanserli farelere günlük enjeksiyonla 10 gün içerisinde %50 hayvanın tümörlerinde gerileme gözlenmiştir.

Reishi Mantar da Polisakkarit’lerin çok özel bir yapıda olduğu ve insan vücudundaki bağışıklık sistemini uyardığı kabul ediliyor. Hücreler (hasta ya da değil) kendini hızlı bir şekilde yeniliyor.

Reishi Mantar nedir? Faydaları, Zararları Nelerdir? Nasıl kullanılmalı? | Doğal bir Reishi Mantar

Germanyumun etkili biçimi Reishi Mantarında!

Reishi Mantar, Germanyum elementinin bu mantardaki molekül şekliyse, kendini yenileyebilmek için insan vücudu tarafından en fazla ihtiyaç duyulur.

Doğada farklı şekillerde bulunan Germanyum’un diğer moleküler şekli insan vücuduna yararlı değil, hatırlatalım. Bağışıklık sisteminin uyarılması demekse; vücudumuzdaki transforme olmuş, karakteri bozulmuş hücrelerin veya yabancı organizmaların erken fark edilip yok edilmesi demek. Çünkü insan vücudunda da hücreler çoğaldıkça genetik materyalde hatalı sentez, hatalı eşleşme ve mutasyon meydana geliyor. Bu durumu yüzde 90 oranında tamir edebilen maddelerse Germanyum ve Polisakkaritlerdir.

Yaşlandıkça insan vücudunda bu yeteneklerde ciddi bir zayıflama söz konusu olduğunu, kanserin de yine bu zayıflık sonucu meydana geldiğini belirtiyor. Uzun yaşam ölçütü ise Uzakdoğu bilimcilerine göre 100-120 yıl arası.

Reishi mantar, dış ortamla insan vücudunu kontrol altında tuttuğundan, neredeyse hiçbir hastalığa geçit vermez konuma getiriyor. Hatta Japon Sağlık Bakanlığı tarafından resmen “Kanser tedavisinde kullanılmalıdır” diye de bir belgeye sahiptir.

Reishi mantar, tıbbi etkisi içeriğindeki triterpenoid ve bazı polisakaritlerden kaynaklanmaktadır. Bu polisakaritler bağışıklık sistemini güçlendirici, yüksek kan basıncını düşürücü ve kandaki yağların miktarını azaltıcı etkilere sahiptir.

Reishi mantarında bulunan Polisakkaridler hücrelerin kendini hızlı bir biçimde yenilemesini sağlar ve de bağışıklık sistemini uyarır. Birçok çalışmada Nk hücreleri, T ve B lenfositlerinin aktivitesini artırdığı tespit edilmiştir.

Akyuvarlar hastalıklara karşı vücudun ilk savunma gücünü oluşturur, ancak kronik ve kötü huylu hastalıklara karşı etkisiz kalırlar. Bu durumda lenfositler ikinci savunma mekanizması olarak ortaya çıkar, fakat lenfositler de etkisiz kalırsa, son olarak makrofajlar harekete geçer. Makrofajlar aktive olduklarında kanser hücreleri ve diğer tüm yabancı organizmaları ortadan kaldırırlar. Ancak makrofajları aktive etmek oldukça zordur. Araştırmalar reishinin makrofajların aktif duruma gelmelerinde rol oynadıklarını göstermektedir.

Reishi Mantar nedir? Faydaları, Zararları Nelerdir? Nasıl kullanılmalı? | Doğal bir Reishi Mantar

Tümörlerin büyümesini engelliyor!

Reishi Mantar ile Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, tümörlerin büyümesini inhibe edici maddelerin olduğu tespit edilmiştir.

ABD İndianapolis Kanser Araştırma laboratuarında yapılan bilimsel çalışmalarda reishi mantarının özellikle hızlı yayılma eğilimi olan meme kanserinde ve metastatik meme kanserlerinde koruyucu ve tedaviyi destekleyici etkileri saptanmıştır.

2010’da yayınlanan bir bilimsel araştırmada, insan mide kanseri hücre kültüründe reishi mantar ekstresinin kanserli hücrelerin intihar etmesi anlamına gelen apoptosis sürecini başlattığını göstermiştir.

Reishi mantar  günümüzde, özellikle kanser türevleri, HIV, karaciğer yetmezliği, bronşit ve alerjiler gibi pek çok rahatsızlığa iyi geldiğinden, yoğun araştırmalara tabi tutulmakta ve pek çok ilacın gelişiminde katkı sağlanmaktadır.


Reishi Mantar ve Rahim Ağzı Kanseri Çalışmaları

Reishi mantarı, rahim ağzı kanserine karşı kullanılabilir. Ekim 2010/Çin

Reishi mantarında bulunan Ganoderic asitlerin rahim ağzı kanseri hücrelerine etkilerinin araştırıldığı makalenin özetidir.

Reishi mantarında bulunan asitler GAs ile GA-mf, kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemektedir. GAs, rahim ağzı kanseri hücrelerinin çoğalmasını, hücre döngüsünün S fazına etki ederek engellerken; GA-mf hücre döngüsünde G1 fazına etki ederek engellemiştir. Her iki asit, kanser hücrelerinin ölmelerini sağlayan apoptosis sürecinde yer alan BAX protein miktarını artırmış, kanser hücrelerinin ölmelerini engelleyen BCL-2 protein miktarını azaltmıştır.

Reishi mantarı asitleri, kanser hücre ölümü(apoptosis) ile sonuçlanan kimyasal süreçte BAX, Cytochrome-C, Caspase-3 ve Caspase-9 proteinlerinin salgılanmasını artırarak kanser hücrelerinin ölümünü hızlandırmış ve böylece çoğalmalarını engellemiştir.

Sonuçta, Reishi mantarında bulunan asitlerinden rahim ağzı kanserinin engellenmesi için kullanılabileceği görülmüştür.

Orjinal kaynak için tıklayınız. 


Reishi Mantar ve Mide Kanseri Çalışmaları

Reishi mantarı, mide kanserine karşı kullanılabilir. Mart 2010 / Kore 

Reishi mantarının mide kanseri hücrelerine etkilerinin araştırıldığı makalenin özetidir.

Bu araştırmanın amacı, Reishi mantarının mide kanseri hücrelerini nasıl öldürdüğünü anlamaktır. Araştırmada, Reishi mantarının mide kanseri hücrelerinin sayısını belirgin bir şekilde azalttığı görülmüştür. Reishi mantarı, şu yollarla kanser hücrelerinin ölümünü (apoptosis) sağlamıştır:

 1. Kanser hücrelerinin ölümünü sağlayan “Ölüm Receptörü 5” protein miktarını artırarak hücrelerin ölmelerini sağlamıştır.
 2.  Kanser hücre ölümü (apoptosis) sürecinde mitokondri kaynaklı hücre ölümünü sağlayan caspase-3, caspase-8, caspase-9 ve BID protein salgısını artırmıştır.
 3. Kanser hücrelerinin sürekli sağ kalmasını sağlayan IAP proteinlerinin miktarını azaltmıştır.
 4. Kanser hücrelerinin ölmelerini engelleyen ve metastaz sürecinde rolü olan AKT protein miktarını azaltmıştır. Reishi mantarı, bu etkileri sonucunda kanser hücrelerinin ölümünü sağlamıştır.

Orjinal kaynak için tıklayınız. 


Reishi Mantar ve Kolon Kanseri Çalışmaları

Reishi mantarı, kolon kanserine karşı kullanılabilir. Ocak 2010 / Çin 

Araştırmada, Reishi mantarının kolon kanseri hücrelerinin çoğalması ve vücudun diğer bölgelerine yayılmasını engellediği görülmüştür. Reishi mantarı, bu etkiyi şu şekilde yapmıştır:

 1. Kanser hücrelerinin çoğalması ve yayılmasında rolü olan MMP-9 proteazlarının miktarını azaltmıştır.
 2. Kanser hücrelerinin çoğalmasını sağlayan NF-KB protein miktarını azaltmıştır.
 3. Kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyen IKB-Alfa miktarını artırmıştır.

Reishi mantarı, bu etkileri sonucunda kolon kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellemiştir.


Reishi Mantar  ve İdrar Yolları Kanserleri Prostat, Mesane, İdrar Kesesi

Reishi mantarı, idrar yolları kanserlerinde (prostat, mesane, idrar kesesi) kemoterapinin etkisini artırmak için kullanılabilir. Ağustos 2010 / Taiwan

Reishi mantarında bulunan polisakkaritlerin(F3), kemoterapi ile birlikte kullanıldığında idrar yolları kanser hücrelerine etkisinin araştırıldığı makalenin özetidir. Kemoterapi ilacı olan Cisplatin ve Arsenic trioxide kullanılarak öldürülemeyen idrar yolları kanser hücrelerine, Reishi mantarının etkisi araştırılmıştır.

Reishi mantarının, kemoterapi ile öldürülemeyen kanser hücrelerinin ölümünü hızlandırdığı görülmüştür. İdrar yolları kanseri hücrelerinin ölümü ile sonuçlanan kimyasal süreçte (apoptosis), Reishi mantarının etkisi şunlardır:

 1. FAs, Caspase-3, Caspase-8 aktivasyonunda erken safhada artış.
 2. BAX ve BAD protein miktarında artış.
 3. Cytochrome-C salgılanmasında artış.
 4. Kanser hücrelerinin ölmesini engelleyen Bcl-2 ve Bcl-xl protein miktarında azalma.

Sonuç olarak, Reishi mantarında bulunan polisakkaritlerin, idrar yolları kanser hücrelerinde kemoterapinin etkisini
Orjinal kaynak için tıklayınız. 


Reishi Mantar ve Akciğer Kanseri Çalışmalar

Reishi mantarı, akciğer kanseri tedavisinde kullanılabilir. Ocak 2010 / Çin

Reishi mantarının, akciğer kanseri hücrelerinin büyümesine ve vücuda yayılmasına (metastaz) etkilerini görmek için yapılmış araştırmanın özetidir: Araştırmada, Reishi mantarının akciğer kanseri hücrelerinin büyümesini ve vücudun diğer bölgelerine yayılmasını engellediği görülmüştür.

Reishi mantarı, bu etkiyi MMP-2 ve MMP-9 proteazlarının miktarını azaltarak yapmıştır. MMP-2 ve MMP-9, aşağıdaki süreçlerde rol almaktadır:

 1. Kanser hücrelerinin çoğalması,
 2. Kanseri hücrelerinin kılcal damarlar ile beslenmesi,
 3. Kanser hücrelerinin diğer bölgelere yayılması ve sağlıklı dokulara tutunarak yerleşmesi. Reishi mantarı, bu etkileri sonucunda akciğer kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellemiştir.

Orjinal kaynak için tıklayınız.


Reishi Mantar nedir? Faydaları, Zararları Nelerdir? Nasıl kullanılmalı? | Sera ortamında yetişen Reishi Mantar

Reishi Mantarın Yararları Nelerdir?

İmmun Modülatör – bağışıklık sistemini düzenleyen ve iyi ayarlanan kaliteli bir antioksidandır.

Reishi Mantarı (Ganoderma Lucidum) birçok farklı sağlık koşulları ile mücadelede yardımcı olabilecek bir tıbbi mantardır.

Reishi Mantarın yararlarından  en iyi bilineni , bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi olmasıdır. Bu hastalığa karşı güçlü bir bağışıklık geliştirir. Bazı ilaç ilaçlar bir süre sonra etkinliğini kaybederken , Reishi Mantar  kaybetmez. Hiçbir birikme hoşgörü ile günlük alınabilir.

Reishi vücudun hastalık savuşturmada yardımcı, bağışıklık sistemini güçlendirici ve iyi bir adaptogendir.

Reishi yorgunlukla savaşır ve yüksek kan basıncı azaltır ve trigliserid düşürücü süre vücudun doğal enerji seviyesini arttırır. Bu solunum sistemi için çok faydalı olduğuna ve soğuk algınlığı ve öksürük muzdarip bir kişiye yardımcı olur. Muhtemelen en iyi şekilde karaciğer fonksiyonlarına  yardımcı olmak için ve kemoterapi gibi kanser tedavisi gören hastalar tarafından kullanılıyor.

Reishi özü yeni bir çalışma hepatitli 355 hasta,% 92 oranında bu mantar tedavisinden sonra büyük sağlık gelişmeler gösterdiğini ortaya koydu.

Kanserli hastalar genellikle kemoterapi gören Reishi mantarının bir özü alır. Bu gibi saç kaybı ve yorgunluk gibi muamele yan etkileri, azaltılabilir. Reishi aynı zamanda bir koruyucu ve kanser tümörlerin tedavisi için alınır.

Reishi ,organ nakillerinde  organ reddinin riskini azaltmak için ameliyat sonrası  insanlar tarafından alınmıştır. Ling Zhi-8 adı verilen özel bir protein bu etkiden sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Reishi mantarı alarak kötü kolesterol (LDL) düşürmek için kullanılabilir.

Sadece bir çok sağlık sorunları tedavi yanı sıra, aynı zamanda Reishi etkili bir önleyici olarak kullanılır. Bu en sık görülen hastalıkların önlenmesi için söylenir. Daha fazla araştırma yapılması gerekiyor  fakat  düzenli olarak alındığında sağlıklı insanların vazgeçilmez kaynağı olarak gösterilmektedir.

Uzmanlara göre 30 yaşın üzerinde kesinlikle Reishi Kullanımını tavsiye etmektedir.

Reishi Mantar nedir? Faydaları, Zararları Nelerdir? Nasıl kullanılmalı? | Doğal bir Reishi Mantar

Reishi Mantar Tıbbi olarak aşağıdaki sağlık sorunlarında gözlemlenmektedir

 • Bağışıklık sistemi geliştirir.Moderatör gibi düzene yardımcıdır.
 • Yüksek tansiyon tedavisinde destekler.
 • Hepatit A ,Hepatit B,Hepatit C hastalıklarında kullanılmaktadır.
 • Kan dolaşımını düzenlemede etkilidir.
 • Anksiyete tedavisinde kullanılır.
 • Bronşit ve astım tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Vücuttan toksik maddeyi çıkarır.
 • Zihni sakinleştirir.
 • Kanseri önlemek ve tedavide kullanılmaktadır.
 • Kardiyovasküler hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Kalp hastalığına karşı koruma.
 • Bulaşıcı hastalıklara karşı korur.
 • Güçlü bir antihistamin olarak yardımcıdır.
 • Artrit tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Hafıza, konsantrasyon ve odaklanma problemlerinde yardımcıdır.

Reishi Mantarın Zararları Nelerdir?

Reishi Mantar kalıcı zararlı etkisi hemen hemen yoktur.

Reishi Mantar  fazla kullanımında Saç dökülmesi, bulantı, kusma, stomatit, boğaz ağrısı, uykusuzluk iştah ve kaybı gibi yan etkileri geçici görülmüştür.

Reishi Mantarı Kimler Kullanamaz?

Reishi Mantar, Kanın pıhtılaşma ilaçları ve Kan İnceltici kullanan kişilerin ,ameliyata girecek hastaların öncesi ve sonrası kullanmamaları gerekmektedir. (İlaçlarla etkileşim :aspirin, warfarin, heparin, Plavix)

Reishi Mantar Yan Etkileri bazı insanlarda görülmüştür.

Bazı insanlarda Reishi Mantar yada ürünlerine karşı alerjisi olanlar aşırı duyarlılık yaşarlar. Aşırı duyarlı kişilerde Reishi kullanımının en yaygın yan etkileri, kırmızı, kaşıntılı deri döküntüsü.Diğer kullanımını takiben ağız, burun ve boğazda kuruluk görülmüştür.

Michigan Üniversitesi Araştırmasında, Reishi Mantar bazı reçeteli ilaçlar ile karışabilir. Eğer Diyabet kontrol için ilaç alıyorsanız, bir Reishi  takviyesi almadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Diyabet ilacı ile Reishi etkileşimi kan basıncında tehlikeli bir düşüşe neden olabilir.

Reishi Mantar  yüksek tansiyon olan bazı bireyler için sağlıklı olabilir.Kan incelmesine yardımcıdır.Ancak, uzun süreli kullanımı mide kanaması, bir tehlikeli yan etkiye yol açabilir. Reishi düşük dozlarda kullanmak, bazen ishal veya kanlı dışkı neden olur. Onun tehlikeli şekilde düşük kan basıncı neden olabilir.

Kesinlikle ,aspirin veya antikoagülan alan insanlar, Reishi  kullanımından kaçınmalıdırlar.

Güvenli kullanımı ile ilgili yeterli klinik veri olmadığından hamilelerin, emziren annelerin ve çocukların kullanması tavsiye edilmez.

Reishi Mantar Üretimi Tableti Kapsülü Çayı Ekstratı gibi ürünleri ticari amaç ile üreten firmaların güvenirliliğini kontrol ediniz.

T.C. Sağlık Bakanlığı izinleri olup olmadığını dikkat ediniz. İçinde Reishi Mantar olması içeriğinde etken maddesinin olduğu anlamına gelmez. Reishi Mantar sadece doğal ortamında üretiminde Orman Kültüründe devasa yetişen mantarlardır. Kültür mantarı gibi şehir binaları diplerinde bile yetişen mantarlar reishi gibi büyür görünür benzer  ama aynı etkide olmaz.

Ticari firmaların internet sitelerinde sattıkları ve kanser bitirici gibi reklamı yapılan, umut tacirliğini üstlenen bu firmaların güvenirliliğini denetleyin.


Reishi Mantar Nasıl Kullanılır?

Günlük alınan Reishi Mantar, bağışıklık sistemini güçlendirip, kan dolaşımını düzenleyerek, sağlıklı bir vücuda sahip olmak için ideal bir besin desteğidir.

Reishi Mantar bir toksik değildir ve herhangi bir yan etkilerine yol açmadan günlük alınabilir.Düzenli alındığında, tüm organların normal fonksiyonlarını sağlayan, doğal haliyle bir dengeliyicidir.

Buruk tadı yüzünden genellikle taze veya kurutulmuş olarak ince toz haline getirilir ve suda çözdürülerek kullanılır. İçine reishi ekstresi eklenen su bir çaydanlıkta yaklaşık 2 saat kadar kaynatılır ve hemen kullanılır. İçerdiği yüksek miktarda antioksidan sebebi ile hemen kullanılmazsa yaklaşık bir buçuk saat içinde özelliğini büyük ölçüde yitirir.

Reishi Mantar Sıvı ,tablet ,kapsül, çay olarak ticari olarak bulunmaktadır.Ticari Firmaların güvenirliğini denetlemeden almayınız.Uzman Doktorlara sormadan tüketmeyiniz.Birçok üretim yapan firmaların fason çalıştığını ayrıca Kutu ürünlerin mutlaka izin numaraları bulunmaktadır. Bu izin numaralarını telefonla yada internetten sorgulamadan kullanmayınız.İçinde ne olduğunu bilmediğiniz bir ürünü kullanmaktansa, hiç almamayı tercih ediniz.
Sağlık ihmale gelmez !!!

Reishi Mantar nedir? Faydaları, Zararları Nelerdir? Nasıl kullanılmalı? | Reishi Mantarın en iyi toptancılığını Çinliler yapıyor


Reishi Mantar Hakkında Haberler ve Uzman Görüşler

1. Altı kanserle savaşan tıbbi mantar

Nalini, C. (2012, 12 Ocak). Altı kansere karşı savaşan tıbbi mantar. HuffPost Sağlıklı Yaşam. http://www.huffingtonpost.com/

Mantarların Gücü Asla Tahmin Edilemez ! Bu minyatür canlıların uzun bir tıbbi geçmişi var ve Asya’nın pek çok yerinde binlerce yıldır kullanılmaktadır. Çok sayıda cins ve tür altısında, iyi araştırılmış ve bağışıklık artırmada ise mücadele kanser yardımcı olmak üzere gösterilmiştir.

 1. Ganoderma Reishi Mushroom – “ölümsüzlük mantarı”
 2. Shitake – siyah orman ağacı mantar
 3. Coriolus versicolour – “Hindi kuyruk mantar”
 4. Cordyceps sinensis – Dong Chong Xia Cao
 5. Maitake – mantar bulutu
 6. Chaga – siyah ağaç mantarı

2. İstanbul Üni. Cerrahpaşa Tıp Fak. 01.02.2012 | Prof. Dr. Ahmet Aydın 

“Kanser tedavisinde en çok kullanılan mantar Kırmızı Reishi Mantarı’dır. Kırmızı Reishi Mantarı’nın kansere karşı etkisi kanser hücrelerine karşı toksik olmasına, iltihap azaltıcı etkisine ve immün modülatör etkisine bağlanmaktadır. En çok etkili olduğu kanserlerin başında meme, prostat ve akciğer kanserleri gelmektedir.”


3. İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Görevlisi| Uzm. Dr. Yavuz Dizdar Türk 

‘Ölümsüzlük Mantarı’ olarak da bilinen Kırmızı Reishi Mantarı ile ilgili bugüne kadar yapılan birçok bilimsel araştırma, bu mantarın kanserli hücreleri geriletmek, tümörleri küçültmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek yönünde yararlı özellikleri yanısıra kansere karşı koruyucu etkilerini ortaya koymuştur.

İstanbul- Türk halkı kanser riski altında ve kanserle mücadelede onkolojide üç-beş ilaç haricinde gerçek ilerleme yok’ şeklindeki açıklamalarıyla dikkat çeken İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Görevlisi Uzm. Dr. Yavuz Dizdar Türk insanın da geleneksel tedavi yöntemlerine başvurduğunu söyledi. ‘Ölümsüzlük Mantarı’ olarak da bilinen Kırmızı Reishi Mantarı ile ilgili bugüne kadar yapılan birçok bilimsel araştırma, bu mantarın kanserli hücreleri geriletmek, tümörleri küçültmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek yönünde yararlı özellikleri yanısıra kansere karşı koruyucu etkilerini ortaya koymuştur.

Kanser konusuna her fırsatta dikkat çeken İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Görevlisi Uzm. Dr. Yavuz Dizdar kanser, kanser tedavisi- destek tedavi yöntemleri ve Kırmızı Reishi Mantarı hakkında, Yaşam ve Sağlık dergisine bilgi verdi: “Mesela Türkiye’de fructose şurubu diye bir şey söz konusu değildi, şu anda fructose şurubu bütün meşrubatların içerisinde var.

2001 yılından bu yana bu böyle. Ve bunun pankreas kanserine neden olduğunu kanıtlayan birçok çalışma var. Yani tartışılacak bir durum yok. Buna rağmen ısrarla bu hata sürdürülüyor. Sebze ve meyvelerin eskisi gibi olmadığını belli bir yaşın üzerindeki insanlar biliyor. Domatesler, biberler böyle değildi. Süt, yoğurt ekşimiyor, ekmekler bayatlamıyor.


4. İç Hastalıkları Uzmanı – Acıbadem Hastanesi| Dr.Soner Dileklen

Yapılan bilimsel çalışmalarda Kırmızı Reishi mantarının hipoglisemik (kan şekerini düşürücü) etkisi olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Tip 2 diyabetin tedavisinde etkin rol oynayabilir.

Kırmızı Reishi Mantarı ve diyabete etkileri üzerine bir araştırma yapan Uz.Dr.Soner Dileklen, çalışmasının sonuçlarını  anlattı: Bilimsel çalışmalarda Reishi Mantarının kan şekerini düşürücü etkisi olduğu saptanmıştır. Tip 2 diyabette glikoz seviyelerini, herhangi bir yan etki göstermeden, düzenlemeye yardımcı olduğu ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Mayıs 2009’da yayınlanan araştırma sonuçlarına göre Tip 2 diyabetin tedavisinde etkin rol oynayabilir.

Kırmızı Reishi Mantarı, insülin duyarlılığını ayarlar. Kandaki şeker seviyesini ve diyabet hastaları için gerekli olan insülin miktarını azaltmada etkilidir. Bu etkinin derecesi, kişinin diyabet hastası olduğu süreye bağlıdır; diyabet hastası olarak geçen süre uzadıkça etki azalmaktadır. Özellikle hastalığın yeni olduğu dönemlerde ve 2 yıla kadar olan sürede daha etkili olabilir. İnsülin kullanmayan hastalarda daha çabuk ve daha olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Buradan Tip  2 diyabet hastalarında etkinliği daha fazla göreceğimiz anlamı çıkarılabilir.

Kandaki şeker seviyesinin düşürülmesindeki etkiyi, Kırmızı Reishi mantarındaki polisakkaritler ve Ganoderan B, C ve D maddeleri sağlar. Bu maddelerin etkisinin, kan şekerlerini vücudun kendi dokuları tarafından daha iyi kullanılır hale getirilmesinden kaynaklandığı belirlenmiştir. Bu etki sayesinde kan şekeri organsal ve hücresel kullanımı artarak düşmeye başlamaktadır. Japonya Kinki Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü’nde yapılan çalışmada Reishi mantarının insülin direncini azaltıcı etkilerinin yanı sıra, pankreasın yeniden yapılandırmaya başlamasında da etkili olabildiği ve Reishi kullanımı ile diyabete bağlı yan etkilerin yaşanmadığı gözlenmiştir.

Bu çalışmalar ışığında kendi Tip 2 diyabet hastalarımızda Reishi mantarı etkileri görmek amaçlı bir çalışma planladık. Bu çalışmada Tip 2 diyabetli genelde şeker regülasyonları düzenli giden 42 vaka alındı. 20 vaka da ilaç verilmeden kontrol grubuna alındı. Bu çalışmada 6. Hafta sonunda şeker kolestrol HbA1c oranları incelendi. 6 hafta sonunda Reishi Mantarı kullanan grupta HbA1c %1, açlık kan şekeri %12, tokluk kan şekeri %15 azalma saptadık. Bunun dışında en enteresan sonuç HDL oranında %33 artma saptandı. Bu çalışma küçük ölçekli ancak ileriye ışık tutabilecek bir çaılşmadır. Bu ürün ile çalışmaların daha fazla hasta ile daha farklı paramatrelerle incelenmesi sonuçlarının daha güvenilir olması açısından önemlidir.

YORUMLAR
 1. Ayşe Kanyılmaz dedi ki:

  Reishi Mantar’ın faydaları hakkında yazdığınız bu güzel yazıdan dolayı teşekkür ederim. Kaynakları ile belirtip, harcadığınız emek gerçekten çok değerli. Dediğiniz gibi bilgi deposu bir site. Başarılarınızın devamını dilerim, elinize, emeğinize sağlık.

 2. Caner Taslaman dedi ki:

  Reishi mantar hakkında yazdığınız bu yazı için çok teşekür ederim. Kaliteli ve guvenilir bir bilgi sitesi

 3. Ali Demirören dedi ki:

  Reishi Mantar hakkında çok yararlı bilgi dökümanı olmuş. Son zamanlarda reishi mantar satıyorum diyerek network şirketleri türedi. Ama hepsi apartman altındaki üretilen mantarı satıp halkı kandırıyor.Gerçek reishi ormanlarda yetişir. Bu konuda yaptığınız uyarıdan dolayı da teşekkür ederim.
  Emeği geçen kişilere tekrardan teşekkür ederim

 4. Ahmet Çelik dedi ki:

  reişi mantar satanlara dikkat! Türkiye’de satışta olan çoğu mantarın reishi mantar ile alakalı yok aynı kırmızı ginseng de olduğu gibi. Şifa için ana yerinden Çin’den bi şekilde bulmak lazım

 5. Mehmet Çakır dedi ki:

  Mantar olarak bulursam nasıl kullanmalıyım.Benim memleketimde her türlü mantar yetişir

 6. Nurhayat dedi ki:

  Hiç kullanan varmi bende tümör varda aldım merak ediyom faydasını gören varmiki

 7. Nurhayat dedi ki:

  Lütfen kullanan varsa yazsın