DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Pandemi bebekleri neden diğer bebeklerden farklı?

Pandemi bebekleri neden diğer bebeklerden farklı?

Covid-19 Pandemi döneminde yapılan kapanmaların ve maske kullanımının, bebeklerin gelişimi üzerinde etkili olduğunu gösteren bilimsel bir araştırma yayınlandı. Pandeminin bebeklere etkisi üzerine yapılan araştırmalar, ilginç verileri ortaya çıkarmakta ve  gittikçe artacağı gözükmekte.


Pandemi bebekleri neden diğer bebeklerden farklı?

Pandemiden sonraki bir yıl içinde, bir yaşındaki bebeklerin çeşitli iletişim yetileri daha önceki araştırmalardaki bebeklere kıyasla daha kötü çıktı. Fakat diğer gelişmelerde “Pandemi bebekleri” açık ara öndeler.

Bir bebek ne kadar küçükse etkileşimde karşısındakinin gözlerine bakar. Ancak zamanla bebeklerde bakışlar ağıza kayar. Fakat pandemide doğan bebekler maske yüzünden uzun süre ağızları göremediler.

Ayrıca bir yaşına geldiklerinde de aile dışından çok az insan gördüler. İrlanda’da gerçekleştirilen bir araştırma, kapanma ve maske zorunluluğu gibi önlemlerin, bebeklerin sosyal iletişim yetileri üzerinde etkili olduğunu gösterdi.

Pandemi başında doğan bebekler diğer bebeklerden farkları araştırıldı

Araştırma çerçevesinde Mart ve Mayıs 2020 arasında doğan yani pandeminin başlarında ve ilk uzun kapanma sırasında doğan 309 bebek incelendi.

Dublin Tıp ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nden Susan Byrne, bebeklerin birinci yaşlarına kadar gösterdikleri gelişmeleri belgeledi. Bu gelişim aşamaları en başa iletişim ve dille ilgili olsa da bu kadarıyla sınırlı değildi. Bunlara örneğin ismine tepki verme, bir kelimeyi bilinçli olarak kullanmak, bilinçli olarak bir nesneyi göstermek ve insanlara el sallayarak veda etmek de dahildi. Gelişmeye ayrıca emeklemek, kendi başına ayağa kalkmak, nesneleri başparmak ve işaret parmağıyla kavrayabilmek de var elbette.

Araştırmacılar Pandemi bebeklerinin gelişimlerini, 2008-2011 yılları arasında doğan 1629 bebeğin gelişimiyle karşılaştırdılar. Buna göre 12 aylıkken bir kelimeyi bilinçli olarak kullanan bebeklerin oranı yüzde 77-89, belli başlı nesneyi gösterebilenlerin oranı ise yüzde 84-93. Ve el sallayarak veda edebilenlerin oranı ise yüzde 88- 94,5 olarak belirlendi.

Sosyal iletişim yetileri azalan iletişimden zarar gördüğü saptandı. İnsanlar toplum içinde genelde maskeyle dolaştıkları için mimik ve jest gibi dil gelişiminin sözel olmayan unsurlarını deneyimlemek ve denemek, büyük ölçüde ebeveynler ve varsa kardeşlerle sınırlı kalmıştı.

Ama buna karşın pandemi sırasında doğan bebeklerin bir yaşında emekleme olasılığı çok daha fazla olduğu anlaşıldı (yüzde 97,5 ila 91). Bu 2020 ilkbaharında doğan bebeklerin evde daha fazla vakit geçirmeleri ve zamanlarının çoğunun yerde geçirmiş olmalarına bağlı.

Çocukların yaşı, hamilelik süresi ve annenin eğitim durumu gibi olası etki faktörleri de dikkate alındığında sonuçlar değişmedi.

Yakın zamanda yayımlanan, Oslo Üniversitesi’nin bir araştırması da pandeminin dil gelişimi üzerindeki etkisinin incelenmesine dayanıyor. Bu araştırmaya göre sokağa çıkma yasakları, çocukların konuşma yetisini yavaşlatmadı.

Bununla birlikte çalışmada üç yaşına kadar olan çocukların kelime dağarcığı üzerinde duruldu. Dublin’de gerçekleştirilen araştırma, gözlem çalışması olduğu için nedenler ve etkiler üzerinde kesin sonuçlar vermez. Ayrıca yetiştirmenin ve çevrenin etkisini tamamen ortaya çıkarmak da mümkün değil.

Ama yine de Pandemi bebeklerinin okul başlangıcına kadar takip edilmelerinin doğru olacağı düşünülüyor. (Kaynaklar:  Social communication skill attainment in babies born during the COVID-19 pandemic: a birth cohort study, Wiley Online Library,  Young children’s screen time during the first COVID-19 lockdown in 12 countries, Scintific Reports.)Ayrıca Gelgez Bilgi Deposuna Bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.