DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda

Vücudumuzun en büyük 2. organı olan Karaciğer, önem bakımından da hayati bir organdır. Karaciğer diğer organlardan ayıran muhteşem bir özelliği vardır. Diğer organlar, kötü beslenme yada vücudu hor kullanma sonucu size küserken, yenilenmeye de gitmez. Fakat Karaciğer size her zaman bir şans verir. Beslenme şeklini ve sağlıklı yaşama dönüldüğünde, tekrar yenilenir ve yaşamınızı desteklemeye başlar. Bu yazımızda yaradılışın harika organlarından biri olan Karaciğer hakkında bilgiler vereceğiz. Karaciğer nedir? Karaciğerin vücuttaki görevleri nedir? Karaciğerin düzgün çalışmadığını nasıl anlarız? Karaciğer sağlığı için neler yapılmalı? Karaciğer yağlanmasını engellemek için neler yapmalı? Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda nedir? sorularının da cevabını bulabileceksiniz.


Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda nedir?

Yazımıza başlamadan önce Karaciğer hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Karaciğer nedir? Karaciğerin görevleri nelerdir?

Karaciğer yaklaşık olarak 1,4 kilogramlık ağırlığa sahiptir. Vücudun 2. büyük organı olan Karaciğer, detoksifikasyon, karboksik metabolizma, protein sentezi, sindirim, glikojen depolaması, safra üretimi, hormon salgısı ve kırmızı kan hücresi ayrışması için gerekli biyokimyasal üretime yardımcı olur. Ayrıca Karaciğerin vücudu toksinlerden arındıran önemli bir organ olduğunu unutmamak gerekir.

Karaciğer; ana besin ögelerinin, protein, karbonhidrat, yağ, vitaminlerin vücutta işlev görmesini sağlar. Alınan ilaçların bile olumlu sonuçlar doğurabilmesi için sağlıklı bir karaciğere sahip olmak gereklidir.

Karaciğerin diğer organlara nispeten yenilenme özelliği vardır. Ancak bu yenilenmeyi gerçekleştirebilmek için beslenme şeklinin değişmesi, yeterli, düzenli ve dengeli bir beslenme modeline geçmek gerekmektedir.

Çok fazla alkol tüketmek, şekerli gıdaları aşırı tüketmek, sağlıklı yemek yememek ve uyku düzenini bozmak gibi oluşan yaşam tarzı seçenekleri, karaciğerin aşırı çalışmasına neden olur. Sonrasında ise siroz, hepatit, karaciğer yetmezliği vb. birçok komplikasyonun nedeni olmaktadır. Elbette karaciğeri iyileştiren ve temizleyen besinler yiyerek bunları önleyebilir veya semptomları azaltılabilir. Aşağıda, sağlıklı bir karaciğere sahip olmada en etkili 21 gıdanın listesi bulunmaktadır. Ama öncesinde sağlıksız bir karaciğerde hangi semptomlar görülür ona bakalım.

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Karaciğer vücuttaki en büyük 2. organdır

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Karaciğer vücuttaki en büyük 2. organdır


Karaciğerin düzgün çalışmadığını nasıl anlarız?

 • Kilo verilememesi,
 • Şişkinlik,
 • Koyu idrar,
 • İştahsızlık,
 • Kolay hasta olma,
 • Kabızlık,
 • Baş ağrısı,
 • Mide yanması ve asit reflüsü,
 • Depresyon,
 • Endişe, kaygı,
 • Kronik yorgunluk,
 • Asiri terleme,
 • Hipertansiyon,
 • Deri de morarmalar,
 • Sarı renginde deri,
 • Göz içindeki beyaz bölgenin sarı rengi olması.

Yukarıdaki belirtiler, Karaciğerin sorunlu çalıştığına işarettir. Bu işaretler görüldüğünde bir sağlık kuruluşuna gidilmeli ve gereken testler yapılmalıdır.

Bu durumlarla karşılaşmamak için Karaciğer ile dost yaşamak gerekir. Doğal gıdaların hepsi vücutta işe yarar ama sizler için Karaciğer’e yarayan en iyi 21 gıdayı ayırdık. Bu gıdalar nasıl yenmeli ve neye yaradıklarını kısaca bahsedeceğiz.

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Karaciğeri bitiren siroz hastalığı sonucu ölümdür

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Karaciğeri bitiren siroz hastalığı sonucu ölümdür


Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda

1. Sağlıklı karaciğer için Sarımsak tüketin

Karaciğerin sağlıklı olarak tutmak için detoksifikasyon önemlidir. Bu işlem için en önemli gıdalardan biri de Sarımsaktır. Sarımsak korkmadan çekinmeden yenmesi gereken süpergıdalardan biridir. Sarımsak ile ilgili bir çok yazımızda, onun ne kadar harika bir bitki olduğu konusunda bilgiler bulunan linkler aşağıdadır. Dilerseniz göz atabilirsiniz.

İlgili Link 1Mucizevi Bitki Sarımsak hakkında bilimsel çalışmalar ve faydaları nelerdir?

Sarımsak, serbest radikallerin oluşma süreci olan, oksidatif stres sürecinde, serseri mayın gibi dolaşan serbest radikallerden, sağlam hücreleri koruyan bir antioksidan olan allikin olarak zengindir. Bir uyarıcı rolü ile, zararlı maddeleri boşaltabilecek enzimleri aktive etmek için karaciğeri uyarır. Tavsiye etmiyoruz ama Çiğ yiyemiyorsanız bile, bir eczaneden kapsül şeklinde satın alabilirsiniz.

Sarımsağı nasıl yemeliyiz?

Sağlıklı Karaciğer için her sabah, 1 çiğ çiğ sarımsak almalısınız. Kıyılmış, ezilmiş yada doğranmış olarak olarak, porsiyon sayısına 1 adet gelecek şekilde, pişirilecek yemeklere atılabilir. Dilerseniz iki üç sarımsağı bütün olarak, yemeğin kaynama sonrasından sonra atıp, yumuşak olarak da tüm olarak yenilebilir.

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Mucizevi sarımsak karaciğeri korur

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Mucizevi sarımsak karaciğeri korur


2. Sağlıklı karaciğer için Brokoli tüketin

Brokoli, sağlıklı bir yaşam için tüketilmesi gereken süper besinler grubundadır diyebiliriz. Brokoli hakkında bilimsel araştırmalar ile ilgili daha önceki yazılarımızın linkleri aşağıdadır. Dilerseniz Brokolinin faydaları ve vücuttaki işlevlerini, kapsamlı bilgiler için linkleri tıklayabilirsiniz.

İlgili Link 2 Brokoli Nedir? Brokolinin faydaları nelerdir? Brokoli nasıl yenmeli?

İlgili Link 3Kansere karşı ispatlanmış mükemmel sebze: Brokoli

Brokoli, izotiyosiyanatların, kükürt içeren bileşikleri barındıran mükemmel bir kaynaktır. İzotiyosiyanatlar, kanser yapıcı Kanserojen yada Karsinojen (Carcinogen) maddelerinin yakılması ve metabolizmanın iyileştirilmesiyle ilgili genlerin ekspresyonunu düzenler. Ayrıca izotiyosiyanatlar, anti-inflamatuar özellikleri de vardır. Illinois Üniversitesi’ndeki bilim adamları tarafından yapılan bilimsel araştırma sonucunda, brokoli tüketerek, karaciğer yağlanması riskinin azaldığı görülmektedir. Ayrıca Karaciğer Kanseri‘nden de korunma sağlaması için yardım etmektedir.

Sağlıklı Karaciğer için Brokoliyi nasıl yemeliyiz?

Haftada 2 yada 3 kere 1 su bardağı brokoliyi çiğ olarak salatalarınıza atabilirsiniz. Dilerseniz brokoli çorbası yaparak, haşlamasını yaparak da yenilebilir. Fakat haşladığınız suyu kesinlikle atmayınız. Gerçi sebzelerin haşlandığı suyu kesinlikle atılamamalı, ince süzgeçten, yoksa ince tülbentten geçirip, içilebilir. Sulu sebze yemeklerinde, sebzelerin içindeki yararlı maddeler, suya karışmaktadır. Bu yüzden sebze yemeklerini suyu olmadan tüketmeyin.

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Brokoli kalp ve karaciğer dostudur

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Brokoli kalp ve karaciğer dostudur


3. Sağlıklı karaciğer için Ginseng tüketin

Ginseng, Panax ginseng bitkisinin köklerinde bulunan şifalı bir bitkidir. Onu harika kılan ise, tıbbi olarak kullanılan ginsenosidler denen bileşiklerdir. Ginseng’de yaklaşık 40 farklı ginsenosid vardır. Karaciğer hasarına, karaciğer toksisitesine, siroz hastalığı ve karaciğer yağlanmasına karşı koruma sağladığı bilimsel olarakda görülmüştür. Ginseng hakkında daha ayrıntılı bilgi istiyorsanız aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

İlgili Link 4 Ginseng Nedir? Ginsengin Faydaları Nelerdir? Ginseng neden sağlık için harika bir bitki?

Sağlıklı Karaciğer için Ginsengi nasıl tüketmeliyiz?

Ginseng olarak Red yani kırmızı ginseng, Kore Hükümeti tarafından ahşap kutularda satılmaktadır. Fakat maalesef, diğer ginseng türlerini, kırmızı ginseng olarak satmaktalar ve kutularda sahtekarlık yapılmaktadır. Güvenilir yerlerden, asıl kaynağından gelen, ahşap kutuda bandrollü olan, Red Ginsengden vazgeçmeyin. Kapsülde Ginseng ekstratları bulunmaktadır. Kapsülü açıp dilinize değdirdiğinizde, eğer bir anda acı hissediyorsanız, gerçek red ginsengdir.

Onun haricinde ginseng çaylarını kullanabilirsiniz. Güvenilir markalardan alacağınız, günde 2 fincan ginseng çayıda, Karaciğer için harika bir fayda sağlayacaktır.


4. Sağlıklı karaciğer için Pancar tüketin

Pancarın içinde, betalains olarak bilinen antioksidanlar bulunmaktadır. Polonya Farmasötik Bilimler Üniversitesi, Farmasötik Biyokimya Bölümü tarafından yapılan bilimsel incelemeye göre, pancar suyunun, uzun süre beslenmeye eklenmesi, kanserojenlerin neden olduğu, DNA hasarı ve karaciğer hasarını azaltma konusunda etkili olduğu gözlemlendi.

Sağlıklı Karaciğer için Pancar nasıl tüketilmeli?

1 adet Pancarı pişirin ve haftada 2 yada 3 kez tüketin.

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Pancar suyu tam bir yağ yakıcıdır

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Pancar suyu tam bir yağ yakıcıdır


5. Sağlıklı karaciğer için Havuç tüketin

Havuç, antioksidanlar bakımından, vitaminler, mineraller ve diyet lifi bakımından da oldukça zengindir. Ulusal Beslenme Enstitüsü’nde bir araştırma yapan bilim adamları, deney farelerinin sekiz hafta boyunca havuç suyu ile takviye ederek bir araştırma yaptı. Havuç suyunun karaciğerdeki DHA, trigliserit ve MUFA (Mono Doymamış Yağ Asitleri) düzeylerini önemli ölçüde düşürdüklerini bulmuşlardır. Dolayısıyla, havuç, karaciğer yağlanması ve karaciğer toksisitesinden koruyabilir.

Sağlıklı Karaciğer için Havuç nasıl tüketilmeli?

2 günde bir 1 su bardağı havuç suyu içebilirsiniz. Dilerseniz her gün salatalarına, 1 havuç rendeleyerek, zeytinyağı ile tüketiniz.

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Havuç yiyemiyorsanız mutlaka suyunu için

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Havuç yiyemiyorsanız mutlaka suyunu için


6. Sağlıklı karaciğer için Yeşil yapraklı sebzeler tüketin

Yapraklı yeşil sebzeler, karaciğeri oksidatif hasarlardan ve diğer hastalıklardan koruyabilir. Lahana, Pazı, Ispanak, Marul, turp yeşillikleri, Maydanoz, hardal yeşillikleri, Roka vb. sebzeler, A Vitamini, C Vitamini ve K vitamini, kalsiyum ve antioksidan gibi anti-inflamatuar özellikleri olan sebzelerdir.

Auburn Üniversitesi’ndeki bilim adamları, yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesinin karaciğerin yağlanmasından ve KVH’dan korunmaya da yardımcı olduğunu doğrulamıştır.

Sağlıklı Karaciğer için Yeşil yapraklı sebzeler nasıl tüketilmeli?

Günde bir yada 2 kase kadar yeşil yapraklı sebzeleri pişirmeden çiğ olarak salatalarda yada pişirerek suyu ile beraber tüketilmelidir. En güzel seçimlerden biri de Lahana çorbası yada yeşil sebzelerden limonlu ve zeytinyağlı harika bir salata olabilir.

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Roka yeşil yapraklı sebzeler içinde olup, güçlü antioksidanlar içermektedir.

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Roka yeşil yapraklı sebzeler içinde olup, güçlü antioksidanlar içermektedir.


7. Sağlıklı karaciğer için Yeşil Çay tüketin

Yeşil çayın bir antioksidan olduğu ve birçok sağlık yararı bulunduğu bilinen bir gerçektir. Yeşil çayın faydasını sağlayan en önemli bileşiklerden biri, polifenollerden kateşinlerin bulunmasıdır. Çinli bilim adamları, yeşil çaylı içenlerin, karaciğer kanseri, karaciğer hastalığı, karaciğer steatozu, karaciğer sirozu ve hepatit riskinde belirgin bir azalma olacağını açıklamışlardır.

Bunun haricinde İran İsfahan Tıp Bilimleri Bölümü’nden araştırmacılar, karaciğerleri yağlanmış hastalara, plasebo kontrollü, randomize bir klinik araştırma yaptı. Hastaların bazılarına 12 hafta süreyle yeşil çay özü verildi, diğerlerine ise plasebo verildi. 12. haftadan sonra yeşil çay özü kullanan hastaların, plasebo kullanan hastalara göre karaciğer yağlanmasında düşüşler gözlemlendi.

Yeşil Çay o kadar yararlı olmasına rağmen, bir o kadar da aşırı tüketimi sağlık üzerinde zararları görülmektedir. Bunun için daha önce yazdığımız Yeşil Çayın zararları ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İlgili Link 5 : Yeşil çay içmek zararlı mı? Yeşil çayın sağlık üzerindeki 23 olumsuz etkisi

Sağlıklı Karaciğer İçin Yeşil Çay nasıl tüketilmeli?

Günde 2 yada 3 fincan yeşil çay içebilirsiniz. Sıcak suyu kaynatın ve bir bardağa dökün. Ardından 1 çay kaşığı yeşil çay yada hazır poşet yeşil çay atın ve 10 dakika demlenmesine izin verin. Daha da sağlıklı olması için, bir parça limon dilimi yada 1 çay kaşığı limon suyu atarak tüketin.


8. Sağlıklı karaciğer için Zerdeçal tüketin

Zerdeçal, genelde pişirmede kullanılan sarı renkli bir pigment köktür. Zerdeçal (Curcumin), çeşitli tıbbi özelliklerinden sorumlu biyoaktif bileşiktir. Anti-inflamatuar, antioksidan, antifungal, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Zerdeçal (Curcumin) karaciğer hastalıklarına ve yaralanmalara karşı iltihaplanmayı azaltarak, oksidatif stresi en aza indirerek, yağ metabolizmasını ve insülin duyarlılığını iyileştirmeye yardımcı olur.

İsrail’deki Tel Aviv Sourasky Tıp Merkezi bilim adamları, karaciğer sirozuna sahip deney fareleri üzerinde bir deney yaptı. 12 hafta beslenmelerine zerdeçal eklendi.12. haftanın sonunda bilimadamları, zerdeçalın anti-inflamatuar özelliği ile farelerde, karaciğer sirozunun gelişimini durdurduğunu ispatladı.

Sağlıklı Karaciğer İçin Zerdeçal nasıl tüketilmeli?

Zerdeçalı özellikle kaynayan yada ısıtılan yemeklerde kullanmanızı öneririz. Çünkü Zerdeçalın etkisi tıpkı Köri gibi ısındığında ortaya çıkmaktadır. Yemeklerinize 1 çay kaşığı zerdeçal atmayı ihmal etmeyin. Onun haricinde kök olarak, bir parmak boyutundaki zerdeçalı, çayların içine atabilirsiniz.


9. Sağlıklı karaciğer için Avokado tüketin

Meyvelerin tereyağı olarak bilinen Avokado, süper besinler grubundadır. Onun en iyi yaptığı işlerden biri de Karaciğeri korumaktır. Avokadoanti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip sağlıklı yağlar bakımından zengindir.

Karaciğer yağlanması, özellikle Alkol tüketimi ile hızlandığını unutmamak gerekir. Kötü bir sağlıksız yaşam tarzı, Karaciğeri çok yormaktadır. Avokado, antienflamatuar ve antioksidan özellikleri ile son derece etkili bir Karaciğer meyvesidir. Japon bilim insanları, avokado ile yaptıkları çalışmalarda, karaciğer hasarını durdurabilme becerisini keşfetti.

Sağlıklı Karaciğer için Avokado nasıl tüketilmeli?

Haftada 2 yada 3 kez, 3 yada 5 dilim ister salatalarda ister direk tüketerek yenebilir.

Avokado’nun ne kadar harika bir besin olduğunu daha önce ki yazımızda anlatmıştık. Dilerseniz aşağıdaki linkten, Avokado hakkında şaşırtıcı bilgileri okuyabilirsiniz.

İlgili Link 6Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Meyvelerin tereyağı Avokado

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Meyvelerin tereyağı Avokado


10. Sağlıklı karaciğer için Limon tüketin

Limonlar, antioksidanlardan C vitaminin zengin kaynağıdır. Araştırmacılar, laboratuar fareleri üzerinde yaptığı araştırmada, C Vitaminin, karaciğerdeki oksidatif hasarı azalttığını buldu.

Sağlıklı Karaciğer için Limon nasıl tüketilmeli?

Günde 1 limon tüketebilirsiniz. İster çorbanıza, ister içme suyunuza, ister çayınıza yada salatanıza dökerek rahat rahat tüketmenizde hiç bir sakınca yoktur.


11. Sağlıklı karaciğer için Elma tüketin

Sağlıklı bir yaşam için her gün 1 elma bir çok ulusun atasözüdür. Elma özellikle içindeki Krom sayesinde, yağ yakıcı özelliği bulunmaktadır. Elma yiyerek, Karaciğerdeki yağ düzeylerinde de düşüş sağlanabilir. Çinli araştırmacılar ayrıca, elma polifenollerinin, inflamatuar sinyal yolunu azaltmada önemli bir rol oynadığını, dolayısıyla hepatik steatoz gibi çeşitli karaciğer hastalıklarından, karaciğeri koruyacağını doğrulamışlardır.

Sağlıklı Karaciğer için Elma nasıl tüketilmeli?

Günde 1 elma her derde devadır söyleminin aksine bir şey diyemiyoruz.

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Her gün 1 elma yiyin

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Her gün 1 elma yiyin


12. Sağlıklı karaciğer için Zeytinyağı tüketin

Yağların kralı diyebileceğimiz Zeytinyağı hakkında diyebileceğimiz tek şey, harika bir besindir. Yağları yakmak için bir başka yağın etkili olacağı ne kadar da ilginçtir. Düzenli ve miktarı aşmamak koşulu ile, Karaciğer yağlanmasını önlemek, Kandaki kötü kolesterol değerini düşürmek, Kalp ve Damar sağlığı için, Zeytinyağı tüketin. Zeytinyağını pişirmelerde ve salatalarda kullanın.

Sağlıklı Karaciğer için Zeytinyağı nasıl tüketilmeli?

Günde toplamda 1 yada 2 çorba kaşığı zeytinyağı tüketiniz. İster yemeklerde, ister salatalarınızda kullanabilirsiniz. Onun harika tadını çiğ olarak da alabilirsiniz.

Zeytinyağı kullanımı hakkında daha önce bir yazımız bulunmakta. Dilerseniz aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

İlgili Link 7Zeytinyağı hariç tüm bitkisel yağlar kanserojen mi?


13. Sağlıklı karaciğer için Kuşkonmaz tüketin

Kuşkonmazın içinde A, C, E, K vitaminleri, lifler, folat, kolin ve kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum gibi mineraller bakımından mükemmel bir kaynaktır. Kore Jeju Ulusal Üniversitesi’nden bilim adamları, kuşkonmazın sap ve yaprakları ile bir deney yaptılar. Hepatom hücresi büyümesini baskı altına alıp ve reaktif oksijen türlerini (ROS), hidrojen peroksit, etanol gibi diğer hücre toksinlerini azaltığı görüldü. Bundan dolayı karaciğer koruyucu özelliklere sahip olduğu teyit edilmiştir.

Sağlıklı Karaciğer için Kuşkonmaz nasıl tüketilmeli?

Günlük olarak kilonuz başına 16-32 mg aralığında tüketmelisiniz.


10. Sağlıklı karaciğer için Ceviz tüketin

Ceviz, anti-inflamatuar özelliklere sahip sağlıklı yağlar bakımından zengindir. Amerikalı bilim adamları, yüksek yağlı diyetle beslenen deney farelerinde oluşan Karaciğer yağlanmasına karşı, beslenmelerine ceviz eklendikten sonra karaciğer yağlarındaki seviyenin düştüğünü gözlemledi.

Cevizin içindeki bolca Omega 3 yağ asidi, vücuttaki eksik olan yağ zincirlerini tamamlayarak, yakılarak enerji dönüşümünde kullanıldığı gözlemlenmiştir. Cevizin harika faydaları ile ilgili yazdığımız yazıyı mutlaka okuyunuz.

İlgili Link 8 Kalp ve Damar sağlığı için neden Ceviz yenmeli? Cevizin müthiş faydaları

Sağlıklı Karaciğer için Ceviz nasıl tüketilmeli?

Günde 5 yada 7 tüm cevizi kabuğunu kırarak tüketiniz.

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Her gün 5 ile 7 ceviz tüketin

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Omega 3 için, her gün 5 ile 7 ceviz tüketin


15. Sağlıklı karaciğer için Kırmızı lahana tüketin

Kırmızı lahana antioksidanlar ve antosiyaninler bakımından zengindir. Bilim adamları deney farelerinde yüksek kolesterol yapacak şekilde besledikten sonra, karaciğerde yağlanma ve zararlı maddelerin depolandığı görüldü. Ardından beslenmelerine, kilo başına, 250-500 mg, kırmızı lahana eklediler. Kolestrol bakımından tetiklenen iltihaplanmayı azalttığını ve karaciğeri toksisiteye karşı koruduğunu keşfettiler.

Sağlıklı Karaciğer için Kırmızı lahana nasıl tüketilmeli?

Haftada 2-3 kez, günde bir kez 1 bardak kırmızı lahana yemeniz gereklidir. Salatalara ekleyerek, limon ve zeytinyağı ile karıştırarak tüketiniz.


16. Sağlıklı karaciğer için Greyfurt tüketin

Greyfurt, zengin bir antioksidan kaynağıdır ve bağışıklığı güçlendirmektedir. Japon bilim adamları, laboratuar farelerine greyfurt suyu vererek bir hafta beslenmelerine ek olarak bir deney gerçekleştirdi. Bir hafta sonra farelere bir prokarsinojen madde kanına direkt olarak enjekte edildi. Greyfurt suyu ile beslenen fareler, hepatik detoksifikasyona yardımcı olan karaciğer enzimlerinin daha hızlı ve daha aktif olduğunu gördü.

Sağlıklı Karaciğer için Greyfurt nasıl tüketilmeli?

Günde yarım yada 1 greyfurt suyuna, yarım limon ve 1 nar ekleyerek harika bir karışım elde edip, rahatlıkla tüketebilirsiniz. (Kesinlikle taze sıkılmış olacak ve içine şeker atılmayacak)

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Greyfurt yağ yakımını hızlandıran meyvelerdendir

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Greyfurt yağ yakımını hızlandıran meyvelerdendir


17. Sağlıklı karaciğer için Tam Tahıllar tüketin

Çavdar, arpa, yulaf, karabuğday, kinoa gibi bütün tahıllar, yağların atılımında pay sahibi olan lif yönünden zengin gıdalardır. Eğer tam tahılllar beslenmeye eklenirse, sağlıklı ve dengeli beslenme modeli ile, Karaciğer yağlanmasına karşı koruma sağlanabilir.

Sağlıklı Karaciğer için Tam Tahıllar nasıl tüketilmeli?

Günde 2 dilim tam buğday ekmeği yiyebilir. Yada 1 yada 2 porsiyon tam tahıllı bir beslenme seçebilirsiniz.

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Karaciğer kendini yenileyebilen bir organdır

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Karaciğer kendini yenileyebilen bir organdır


18. Sağlıklı karaciğer için Domates tüketin

Kırmızı domatesler ciddi bir karaciğer gıdasıdır. Karaciğer iltihaplarına karşı, oluşan hasarlarını azaltmaya ve karaciğer kanserine karşı korumaya yardımcı olan iyi miktarda antioksidan içerirler. Araştırmacılar kanserojen maddelerin fazla olduğu ve yüksek yağlı bir beslenme modelini laboratuvar farelerinde uzun süre devam ettiler. Karaciğer hasarı ve yağlanması gibi problemlere sahip olan farelere bu sefer, altı hafta boyunca domates ekstraktını verdiler. Domates ekstresi ile beslenen fareler, karaciğer hasarında düşmeler gözlemlendi. Aynı zamanda Yağlanma ve Kolesterol seviyelerinde de ciddi düşmeler gözlemlendi. Araştırma sonunda domatesin karaciğer hasar riskini azaltmak için tüketilmesi gerektiği böylece ispatlanmış da oldu.

Sağlıklı Karaciğer için Domates nasıl tüketilmeli?

Günde 1 bardak domates suyu içebilirsiniz. Dilerseniz 2 yada 3 domatesi, gün içinde farklı zamanlarda, beslenmelerine ek olarak, salatalarınızda yada yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Domatesi mümkün olduğunca çiğ yiyerek, salataların içinde, zeytinyağı ve limon ile kullanınız.


19. Sağlıklı karaciğer için Karahindiba tüketin

Karahindiba, antiromatizmal ve diüretik özelliklere sahip bir bitkidir. Bitki uzmanlarına göre bu bitki, yağ seviyelerini düşürmede etkilidir. Bu nedenden Karaciğer yağlanmasına karşı da etkili olabilir.

Sağlıklı Karaciğer için Karahindiba nasıl tüketilmeli?

Karahindiba tüketmek için bir fitoterapi uzmanından destek alınız.


20. Sağlıklı karaciğer için Brüksel lahanası tüketin

Brüksel lahanasında A, K, C vitaminleri, folat, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve potasyum gibi mineraller yönünden zengindir. Araştırmacılar, Brüksel lahanalarının karaciğerde oluşan oksidatif stresini azaltabileceğini görmüştür.

Sağlıklı Karaciğer için Brüksel Lahanası nasıl tüketilmeli?

Haftada 2 yada 3 kez, günde 1 su bardağı haşlanmış brüksel lahanası yenebilir.

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Tam da karaciğere göre bir antioksidan, Bürüksel Lahanası

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Tam da karaciğere göre bir antioksidan, Bürüksel Lahanası


21. Sağlıklı karaciğer için Enginar tüketin

Karaciğer için süperbesinlerden biride Enginardır. A, B, C Vitaminleri, Potasyum, Kalsiyum ve Manganez mineralleri bakımından da oldukça zengindir. Enginarı özel kılan içindeki “Ciarin” adlı maddedir. Ciarin sürpriz bir şekilde, Karaciğer, safra kesesi, böbrekler ve bağırsakların, düzenli çalışmasını destekliyor. Kolesterol seviyelerini de düzenliyor.

Özellikle bu etken madde Enginarın yapraklarında olup, karaciğerin safrasını ve kimyasını düzeltiyor.Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Alkol, karaciğer düşmanları kategorisinin birinci sırasında

Sağlıklı bir Karaciğer için tüketilmesi gereken en iyi 21 gıda | Alkol, karaciğer düşmanları kategorisinin birinci sırasında

Sağlıklı bir Karaciğer için kesinlikle Sağlıklı ve Dengeli Beslenme modeline geçip, Alkolden kesinlikle uzak durmalısınız. Hazır gıdalar tüketip, fast-food türü beslenip, sebze ve meyveden uzak, haftada 5 gün, günde 1 saat yürüme bile yapmıyorsanız, alkol tüketiyorsanız, sigara içiyorsanız, çok kafeinli içecekler ve asitli içecekler tüketiyorsanız, şekerli ve yağlı gıdaları seviyorsanız, günlük en düşük 6 en çok 8 saat uyumuyorsanız, aşırı kilolarınız varsa yada aşırı zayıfsanız, Sağlıklı bir yaşama sahip değilsiniz. Sağlıklı bir yaşam düzeni olmayışı, ilerleyen dönemlerde geri dönüşü olmayan hastalıklara, ağrılara ve acılara neden olabilir. Bu yüzden zararın neresinden dönülürse, kar deyip, bir beslenme uzmanından destek olarak, yeni bir sağlıklı ve dengeli beslenmeli bir hayata merhaba diyin!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.