DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Dünyanın ilk faili meçhul cinayeti 5300 yıl önce işlenmiş!

Dünyanın ilk faili meçhul cinayeti 5300 yıl önce işlenmiş!

Faili meçhul cinayet yani kimin yaptığı belli olmayan cinayet türlerine verilen adli terim. Cinayet terimi ilk defa Hz. Adem ‘in oğulları Habil ve Kabil arasında yaşanmıştı. Tarihte yaşanan ilk cinayet olarak kabul ediliyor. Fakat Milattan Önceki zamanlarda günümüze gelen buzlar içinde bulunan bir ceset tarihçi bilim adamların araştırmalarına konu oldu. Ortaya ise hiç beklenmedik bir konu çıktı. Aslında bulunan donmuş ve korunan ceset doğal şartlar altında değil biri tarafından öldürme durumuydu. Yani bir cinayetti. Bilim insanları araştırmalarının sonucu Dünyanın ilk faili meçhul cinayeti 5300 yıl önce işlenmiş! olduğuna karar verdi. Dilerseniz bu ilginç cinayeti bilimsel bir adli vaka olarak nasıl incelenmiş ona bakalım.

Dünyanın ilk faili meçhul cinayeti 5300 yıl önce işlenmiş!

Dünyanın ilk faili meçhul cinayeti 5300 yıl önce işlenmiş! | Ötzi'yi bulan turistler

Dünyanın ilk faili meçhul cinayeti 5300 yıl önce işlenmiş! | Ötzi’yi bulan turistler

19 Eylül 1991 yılında İtalya’nın kuzeyinde bulunan yüksek sıra dağlar Ötztal Alpleri’nin tepesinde yolunu kaybeden 2 Alman Doğa sporcusu Helmut ve Erika Simon, tarafından donmuş bir ceset bulundu. Önceleri önemsenmeyen bu ceset yakın tarihli zannedilip zira Birinci Dünya Savaşından kalma bir çok ceset bu dağlarda donmuş olarak bulunuyordu.

Avusturya-İtalya sınırındaki Ötztal Alplerin de bulunan bu mumya aslında Cilalı Taş ile Bronz Çağı arasında olan Bakır Çağında yaşamış olacağı Antropologlar ve Arkeologlar tarafından tespit edilmiştir. İlk  bulunduğunda Avusturya yetkililerine tespit edilmiş ve burada 5300 yaşında olduğu anlaşılmıştı. Fakat sonrasında İtalya sınırlarında olduğu için İtalya’ya teslim edilmiştir.

Donduğundan dolayı yıllarca bozulmadan kalmıştı. Bilim insanları cesedi incelediler ve 5300 yıl yaşında olduğunu belirlediler. Buz ölmüş bu cesedi yıllarca korumuş ve şimdiye kadar bulunan en eski ve en korunmuş mumya olarak tarihe geçirdi.

Dünyanın ilk faili meçhul cinayeti 5300 yıl önce işlenmiş! | Ötzi Mumyası 25 yıldır inceleniyor

Dünyanın ilk faili meçhul cinayeti 5300 yıl önce işlenmiş! | Ötzi Mumyası 25 yıldır inceleniyor

İsmi belli değildi ve Bilim insanları bulunan bu cesede buldukları dağın tepesinin kısaltılmış ismini koyarak ona “iceman Otzi” Türkçe adıyla “Buz adam Ötzi” demeye başladılar. Buz adam Ötzi’yi diğer mumyalardan farklı kılan daha ilginç bir özelliği olacağı kimin aklına gelebilirdi.

İnsanoğlu tarihten edinilen bilgilere göre, üstünlük, bencillik, hırs, kıskançlık, nefret, öfke ve mal kavgası adına bir çok savaşlar yapmışlardı. Tarihte bu sebeplerden ölen o kadar çok insan vardı. Bilinen savaşlar yada bilinen olaylardan dolayı öldürülme konularının hep bir yapanı yazıldı. Fakat Elimizdeki tarih kaynaklarında faili meçhul cinayetler ile ilgili ve ölümü belli olmayan sır niteliğinde hiç bir cinayete de rastlanmadı. Milattan sonra ve günümüze olan zaman diliminde çokça faili meçhul cinayetler olmadı değil. Peki ya Milattan Önce faili meçhul cinayetler oluyordu desek herhalde bize kanıtın var mı diye soracaktınız.

Dünyanın ilk faili meçhul cinayeti 5300 yıl önce işlenmiş! | Ötzi'nin dövmeleri

Dünyanın ilk faili meçhul cinayeti 5300 yıl önce işlenmiş! | Ötzi’nin dövmeleri


Evet artık elimizde bir kanıt var: Buz adam Ötzi!

Son 25 yılda Buz adam Ötzi’yi bir çok bilim insanı inceledi.  Olay mahallinde ise eksik olan bir parça aranıyordu. Cesedin arka omuzunda derin bir yara vardı. Muhtemelen ok ucu yarasına benziyordu. Sonunda taş ok ucunu Buz adam Ötzi’nin bulunduğu yerde buldular. Araştırma ya göre Buz adam Ötzi sırtından bir okla vurulmuştu. Ok sırtından gelmiş ve ana damarına girmişti. Kan kaybından dolayı da olduğu yerde can vermişti. Buz adam Ötzi’yi hiç bir yakını da bulamamış olacak ki 5300 yıldır cinayet bölgesinde sabit olarak kalmış.

Artık bu olay Cinayet kapsamında değerlendirmeye alınmıştı. Buz adam Ötzi kimdi? ve neden öldürüldü?

Dünyanın ilk faili meçhul cinayeti 5300 yıl önce işlenmiş! | Ötzi Mumyası

Dünyanın ilk faili meçhul cinayeti 5300 yıl önce işlenmiş! | Ötzi Mumyası


Bilimsel incelemelerle Buz adam Ötzi kimdir?

Buz adam Ötzi hakkında bilim insanları bir çok şeyi de açığa çıkardı. 30 ile 45 yaşlarında, boyu ise 160 cm olabileceği anlaşılmıştır. Ötzi’nin vücudunda 61 dövme görüldü. Bu dövmelerin olduğu yerler ise şimdilerde Akupunktur noktaları ile aynıydı. Sindirim Sistemi ve Osteoartrit gibi kemik hastalığına sahip olacağı düşünülüyor. Böylece Akupunktur tedavisi ilk çağlarda kullanıldığına ilk örneklerden biri olmuştur.

Onun giydiği ayakkabılar ise su geçirmez ve karda yürüme için tasarlanmıştı. Tabanı ayı derisi, biraz üstü geyik derisiyle yapılmış, sıcaklık için kuru otları bir çorap gibi ayakkabısının içine doldurmuştu.

Dünyanın ilk faili meçhul cinayeti 5300 yıl önce işlenmiş! | Ötzi'nin Ayakkabısı

Dünyanın ilk faili meçhul cinayeti 5300 yıl önce işlenmiş! | Ötzi’nin Ayakkabısı

Ötzi’nin DNA’sını inceleyen İtalyan ve İngiliz bilim adamları, genetik olarak soyunun bittiğini görmüştür. İngiltere’deki Leeds Üniversitesi’nden Martin Richards, açıkladığı verileri Current Biology dergisinde yayımlandı. Ek olarak Avrupa’da yaşayan herhangi bir ırkın soy ağacı ile ilişkisinin olmadığı belirlendi.

Ötzi’nin midesinde ise dağ keçisi ve geyik etlerinin kalıntıları bulunmuştur. Etleri tahıllarla beraber tükettiği de belirlenmiştir. Ayrıca 2013 yılında Zürih’teki Evrimel Tıp Merkezi diş yapısını incelemiş, son 20 yılını dişlerdeki çürüklerle geçirmiş, diş ve apse ağrıları ile çok uğraştığı tahmin edilmektedir.

Dünyanın ilk faili meçhul cinayeti 5300 yıl önce işlenmiş! | Ötzi'nin korunmuş mumyası

Dünyanın ilk faili meçhul cinayeti 5300 yıl önce işlenmiş! | Ötzi’nin korunmuş mumyası


Buz adam Ötzi’nin katili kim?

Cinayetin aydınlanması için tecrübeli Cinayet Polislerine ihtiyaç vardı. Buz adam Ötzi, İtalya’da Almanca konuşulan Güney Tirol bölgesinin merkezi olan Bozen-Bolzano kentinin arkeoloji müzesi, SOUTH TYROL MUSEUM OF ARCHAEOLOGY yani Güney Tirol Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Müze müdürü Angelika Fleckinger, Münih Polis Departmanı Cinayet Bürodan Alexander Horn’u bu soruşturmada yardımcı olunması için davet etti.

Cinayet Şubesi Polis memuru Alexander Horn durumu hayli ilginç karşıladı. Çünkü 20 hatta 30 senelik cinayet vakalarında çalışmıştı ama 5300 yıllık olduğunu duyunca biraz afalladı doğal olarak :).

Dünyanın ilk faili meçhul cinayeti 5300 yıl önce işlenmiş! | Ötzi'nin öldürülme anı canlandırma

Dünyanın ilk faili meçhul cinayeti 5300 yıl önce işlenmiş! | Ötzi’nin öldürülme anı canlandırma

Bilim insanları aldığı okla dakikalar içinde ölen Buz adam Ötzi’yi çok iyi araştırmışlardı. Ellerindeki veriyi Alexander Horn ile paylaştılar. Alexander Horn olayı araştırmak için cesedi inceleyecekti. Fakat kafasında 5300 yıllık bir ceset nasıl olabilir ki düşüncesi var iken gördüğünde hiç bozulmamış olmasını hayretle karşıladı. İnceleme başlarken önce olay mahaline yani Alplere gitti.

İlgili Link: Tarihte bulunmuş 5 farklı mumyalama şekli

Ok yarası olduğunu inceleyen Alexander Horn, yakın bir cinayet olmadığını 30 metreden atıldığını belirledi. Buz adam Ötzi ise durumun farkında değildi. Çünkü gayet rahat bir şekilde yemek yiyordu. Çünkü bilim insanları ölmeden önce Buz adam Ötzi’nin yemek yediğini, mide içeriğine bakarak görmüşlerdi. Yeni yenen yemek daha midede erimeye geçmemişti.

Buz adam Ötzi, saldırıya uğrarken karşılık verememiş. Çünkü kendi okuna bile uzanamadı, dinlenme esnasında gayet rahattı. Ağır bir yemek yemişti ve kaçtığı bir durum ortada görülmüyordu.

Dünyanın ilk faili meçhul cinayeti 5300 yıl önce işlenmiş! | Ötzi'nin av silahları

Dünyanın ilk faili meçhul cinayeti 5300 yıl önce işlenmiş! | Ötzi’nin av silahları


Cinayet öncesi kavga etmiş!

Alexander Horn, cesedi incelerken çoğu kişinin dikkat etmediği elde bıçak yarasını farketti. Bıçak yarasını inceleyen bilim insanları ölmeden 2 gün önce olabileceğini  söylediler.

Aslında Buz adam Ötzi ölmeden önce bıçaklı bir kavgaya karışmış. Bıçakla yaralamaya çalışan kişinin bıçağını, Ötzi eliyle tutmuş. Kendini savunmaya çalışmış ama bıçağı tutarak, geri ittirmeye çalışmış ve ağır bir yara almış. Başka bir yara almadığı için de bu kavgadan galibiyetle ayrıldığı anlaşılmakta. Fakat bu kişi kaçmış ve Buz adam Ötzi’yi takip etmeye çalışarak en amansız anında saldırmayı düşünmüş. Olayın görünüşüne göre kasıtlı ve planlı bir Cinayet olduğu görülmekte.

Dünyanın ilk faili meçhul cinayeti 5300 yıl önce işlenmiş! | Ötzi'nin replikası

Dünyanın ilk faili meçhul cinayeti 5300 yıl önce işlenmiş! | Ötzi’nin replikası

Olayın bir gasp olduğu düşüncesi olabilir mi diye sorulduğunda Horn, Buz adam Ötzi’nin Ötzi’nin bakır baltasını ya da başka bir değerli aletini, herhangi bir eşyasının çalınmadığından, cinayetin Nefret, kıskançlık yada intikam üçgeninde olduğunu söylüyor.

Arkeoloji Müzesi’nden Angelika Fleckinger, Alexander Horn’un tecrübesi ile en azından Buz adam Ötzi’nin ölüm detaylarını öğrenmekten gayet memnun kaldı. Fakat Alexander Horn Cinayeti açığa kavuşturamadığı için biraz buruk. İşte size tarihin en eski faili meçhul cinayeti.

Bir başka faili meçhul cinayet ise Mısır’ın genç Firavunu Tutankhamun’un mumyasında görüldü. Dilerseniz yazımızı okumak için alt linke tıklayabilirsiniz.

İlgili Link: Tutankhamun’un Laneti ve Mumyaların gizli DNA kodları

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.