DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Ayak Bileği ağrısı nedir? Ayak Bileği neden ağrır? Tedavisi nedir?

Ayak Bileği ağrısı nedir? Ayak Bileği neden ağrır? Tedavisi nedir?

Durup dururken ayak bileğiniz de ağrı oluştu mu? sebebini bilmediğiniz bu ağrının acaba neden ve nasıl oluştuğu hakkında, Prof. Dr. Yavuz Baykal’ın ve Prof. Dr. Nuran Türkçapar katkılarıyla sizlere açıklamaya çalışacağız. Ayak Bileği Ağrısı nedir? Ayak bileği ağrısının nedenleri nelerdir? Ayak bileği ağrısının tedavisi nasıl yapılır? sorularının cevabını yazımızda bulabileceksiniz.


Ayak Bileği ağrısı nedir? Ayak Bileği neden ağrır? Tedavisi nedir?

Ayak Bileği Ağrısı nedir?

Ayak bileğindeki ağrı, bileği oluşturan eklem, eklemi oluşturan kemikler, kemikleri çevreleyen kaslar ve tendonların oluşturduğu kompleks bir ağrıdır. Bir sebebi yoksa, ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Yaralanma sonucu ise ayak bileğindeki tendonların zarar görmesi ile oluşan ağrılar için , vücudun en hassas bölgelerinden olan bu yeri acilen doktora göstermeniz şarttır.

Hasta kayıtlarına göre, ayak bileğinde ağrı için gelenlerin bir çoğu zedelenme yada burkulma gibi sebeplerdendir. Hafta sonu yaptığınız halı saha maçı, yada meçhul kaldırımların azizliğine uğramış olabilirsiniz. Burkulma yada Zedelenmelerde bölge sıcakken pek bişey hissetmessiniz, ama sabah kalktığınızda oda ne! yürüyemiyorsunuz. Bu saatten sonra soğuk kompleks gibi işlemlere yada sıcak suyla tedavi gibi sıradan ve gereksiz işlemleri yapmayınız.

Ayak Bileği ağrısı nedir? | Nedenleri | Tedavisi | Sporcuların ayak bileğinin zedelenmesi sonucu ağrı oluşabilir.

Ayak Bileği ağrısı nedir? Nedenleri ve Tedavisi | Sporcuların ayak bileğinin zedelenmesi sonucu ağrı oluşabilir.


Ayak bileği ağrısının nedenleri nelerdir?

Başlıca nedenlerinin başında darbe, zorlama yada zedeleme sonucu, Aşil tendon iltihabı veya kopması, Ayak bileği kırığıAyak bileği burkulması olabilir.

Hesapta olmayan başka sebeplerde olabilir. Bunlardan biri  bakterilerin neden olduğu  eklem enfeksiyonu Septik Artrit olabilir.

Ayak bileği ağrısının nedeni, eklem iltihaplanması olan Romatoid Artrit olabilir. 6 haftadan uzun süren Romatoid Artrit, el ve ayak bileği, diz ve dirseklerde görülen yapıştığı eklemi sakatlığa kadar götüren iltihaplı eklem hastalığıdır.Her yüz kişiden birinde ömründe 1 kez de olsa yaşar. 7’den 77’ye herkezde görülebilir yada gelişebilir.Fakat en çok riskli grup 40 ile 60 yaş arasıdır.Kadınların olma riski erkeklere göre 3 katıdır.

Ayak bileği ağrısının bir başka nedeni, eklem aşınması yada kireçlenmesi dediğimiz Osteoartrit olabilir. Aşırı kilo sahipleri yada yaşlı kimseler, spor yaralanmaları, bazı mesleki iş gruplarında görülen eklem kıkırdağında parçalanma, akabinde kıkırdağın etrafındaki menüsküs ve bağlarda zedelenmesinden kaynaklı, eklem aralığında daralma ve  yeni kemik oluşumu ile hareketlerde kısıtlama ile ağrı olur. Osteoartrit, Gut veya Romatoid Artrit gibi eklemi tutan ve aşındıran hastalıklarla çok rahat gelişim sağlar.

Gece yarısı veya sabaha doğru aniden ayak bileğinizde birden şiddetli bir yanma ve eklem ağrısı oluşur. Şişer ve kızarıklıkla beraber ısınmaya başlar. Hareket edemessiniz, üzerine örtü örtsenizde hemen ağrır. 1 gün boyunca ağrı giderek daha çok olur. 1 hafta kadar sürer ve geçer. İşte bu hastalığın ismi Gut Hastalığı’dır. Eğer Ayak bileğinizde benzer senaryomuzu andıran bir ağrı varsa sebebi Gut Hastalığıdır. Bu hastalık tedavi edilebilir ve mikrobik olmayan bir hastalıktır. Genelde şeker hastası, kolestrol yüksekliği, yüksek tansiyon, obezite, kalp hastalıkları ve kadınlarda özellikle menapoz döneminde olan kişilerde görülme oranı çok yüksektir.

Ayakta çok duruyorsanız yada ağır sporla uğraşıyorsanız, ayak bileğinde oluşan ağrının sebebi, ayak kemiğinin çok küçük bir şekilde kırılması sonucu oluşan Stres Kırığı denilen hastalık olabilir. Böyle bir durumda röntgen ile görülmeyen Stres Kırığı, MR ya da tomografi ile görülebilir. Tedavisi yüzde 90’a yakın cerrahi operasyon olmadan, doktor kontrolünde düzelir.

Ayak Bileği

Ayak Bileği


Ayak bileği ağrısının tedavisi nasıl yapılır?

Yukarıda anlattımız sebeplerden dolayı Ağrının nedenini bilmiyorsanız en mantıklısı Sağlık Kuruluşuna uğramak.

Eğer ayak bileğindeki ağrıyı siz sebebini biliyorsanız, (burkulma yada çarpma yada hafif zedeleme gibi) olay anında hemen buz tedavisi ardından gene buza devam ederek ve hafif ayağınızı kalp hizasından yukarıda olacak şekilde tutup, ayak istirihatı yapabilirsiniz. Ağrı varsa ağrı kesici(antiinflamatuar ilaçlar) ile bir kaç gün içerisinde yürüyebilir duruma gelebilirsiniz.

Ayak Bileği Zedelenmesinde, evde ayak bileği ağrısını gidermek için, olay anından sonra 2 günlük periyotta, günde 3 defa 15-20 dk ayak bileği çevresine buz koyup etrafını sarın. Şişmenin inmesi için kesinlikle, yattığınız yatak yada kanepede, uzattığınız ayağın yüksekte durması sağlanmalıdır. 2 gün ayağınızın üstüne basmayın ve dinlenin.Sonuç sizin istediğiniz gibi olacaktır.Ayrıca Bakınız

YORUMLAR
  1. yücel dedi ki:

    Ayak sağlığı ve ayak şişikliği hakkında iyi bir aciklama olmuş elinize saglik