DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Kilo vermek neden zorlaşıyor? Obezite salgın bir hastalık mı?

Kilo vermek neden zorlaşıyor? Obezite salgın bir hastalık mı?

Kilo vermek isteyenler, kısa süreliğine de olsa, spor salonlarına akın ediyorlar. Bunların çoğu şansın kendilerinden yana olmadığından ve kilo vermenin salt spor yapıp tatlılardan uzak durmakla çözüme kavuşturulamayacak denli karmaşık bir sorun olduğundan habersizler. Son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalar kilo vermek isteyenlerin artık bu istekten yorulup bıraktığı gözlemleniyor. Bu yazımızda Kilo vermek neden zorlaşıyor? Kilo vermekten insanlar nasıl vazgeçiyor? Obezite salgın bir hastalık mı? Obezite yalnızca ABD toplumuna özgü bir sorun mu? Obeziteyi önlemek ve obezite ile mücadele etmek için neler yapılmalı? sorularının cevabını bulabileceksiniz.


Kilo vermek neden zorlaşıyor? Obezite salgın bir hastalık mı?

İnkar, kendimizi içine alabileceğimiz en kötü psikolojik tuzaklardan biridir. Kilo kaybı ve egzersiz, zaman zaman doğrudan ilişkili olan iki büyük inkar tuzağıdır. Aşırı kilolu ya da obez olan bir çok kişi kilo kaybından sıkıldıklarında, yapacağı inkarların etkilerini “Aşırı kilolu olabilirim, kendimle barışık bir hayatım var. Önemli olan da bu” gibi sözlerle tezahür ediyor.

Erken gelen ölüm ve obezite ile ilişkili olan en büyük sorun olmasına karşılık, insanlar bunların arasındaki doğrudan ilişkili olmayabileceğini varsaymasıdır. Obez olan veya fazla kilolu olan çoğu kişi aktif oldukları ve formda oldukları sürece sağlıklı olduklarını varsayarlar. Bu durum böyle değildir ve gerçeklerin reddedilmesiyle körüklenir.

Obezitenin yıllardır yaygın bir biçimde görüldüğü ABD’de, milyonlarca kişinin kilo verme yönündeki çabaları uzun erimde başarısızlığa uğruyor.

Günümüzde ABD nüfusunun yaklaşık % 40’ının obezlerden oluştuğu ve kadınlarda 76 kiloya ulaşan ortalama ağırlığın, erkeklerin 1960 yılı ortalamasıyla eşit düzeye geldiği görülüyor. Ancak bu durum erkeklerin kilo almadıkları anlamına gelmiyor.

Erkeklerin ortalama kilolarında da 1961 yılından bu yana 14 kiloluk bir artışa tanık olunuyor.

1976-1980 yılları arasında ABD’de erişkin nüfusun yalnızca %15’i aşırı kilolu iken, şimdilerde bu oranın %40’lara ulaştığı ve çocukların da %18,5’inin obez oldukları görülüyor. Bu da, ABD’de erişkin nüfusun kabaca yüzde 30’unun aşırı kilolu olduğu 2000 yılından bu yana, %30’luk bir artışa işaret ediyor.

Kilo vermek neden zorlaşıyor? Obezite salgın bir hastalık mı? | Obezite ABD'den sonra Çin'ide vurmaya başladı

Kilo vermek neden zorlaşıyor? Obezite salgın bir hastalık mı? | Obezite ABD’den sonra Çin’ide vurmaya başladı


Obezite salgını ve sağlık sorunları

Obezite, ABD ve giderek dünyanın öteki ülkelerinde ciddi bir salgına dönüşüyor. Bir araştırma, 2030 yılına dek ABD’de yaklaşık 65 milyon kişinin daha obezlere katılacağını ve bu durumun da sağlık harcamalarında yılda 48-66 milyar dolarlık bir artışa yol açacağını ortaya koyuyor.

Obezite konusundaki araştırmalarıyla tanınan Florida Üniversitesi endokrinoloji uzmanlarından Kenneth Cusi, çalışmaları süresince tanık olduğu ve soruna çözüm getirilmesine katkıda bulunabilecek birtakım ayrıntılara dikkat çekiyor. Beden kitle endeksinin en az 30 olmasıyla tanımlanan obezite, kişinin yalnızca dış görünümünü etkilemekle kalmayan, çok daha ciddi boyutlarda bir sorun.

Aşırı kilolu olmak kişinin nitelikli bir yaşam sürdürmesini önlüyor ve gerek çocuklarda, gerekse yetişkinlerde çok ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Aşırı kilolu insanların sağlık harcamaları çok daha yüksek, yaşam süreleri daha kısa oluyor. Bu kişiler iş gücü yitimine bağlı olarak ekonomiye de zarar veriyorlar.

Aşırı kilo hastalıkları yada diğer tanımı ile Obezitenin yol açtığı sağlık sorunları arasında safra kesesi hastalıkları, kireçlenme, gut, uyku apnesi, polikistik yumurtalık sendromu, kalp ve damar hastalıklarının yanı sıra, pankreas, karaciğer, meme ve böbrek gibi çok çeşitli kanser türleri de yer alıyor. Obezite, yüksek tansiyon, Tip 2 şeker hastalığı ve alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması gibi metabolik bozukluklara da neden olabiliyor.

Kilo vermek neden zorlaşıyor? Obezite salgın bir hastalık mı? | Kapı geçiş sistemleri artık obezite hastalarının geçeceği şekilde planlanıyor

Kilo vermek neden zorlaşıyor? Obezite salgın bir hastalık mı? | Kapı geçiş sistemleri artık obezite hastalarının geçeceği şekilde planlanıyor


Obezite yalnızca ABD toplumuna özgü bir sorun mu?

ABD’de obezitenin kökleri, iş ortamındaki gerginlikleri, besin sektöründeki abartılı tanıtımları ve bayramlara düşkünlüğüyle bilinen kültüründe yatıyor.

Küçük yaşta abur cuburlar ve şekerli yiyeceklerle tanışan damaklarda kötü yeme alışkanlıkları çocukluktan yetişkinliğe dek uzanıyor. Amerikan kültürünün üretkenlik ve uzun çalış-ma saatlerine dayalı yapısı, dengesiz ve sağlıksız yaşamlara yol açıyor ve insanları mutsuzluğa sürüklüyor. Gerginlik ve uykusuzluk da obeziteyi tetikliyor olabilir. Gün boyu çalışıp didinen insanlar bütçelerini sarsmayan işlenmiş, bol yağlı ve bol kalorili hazır yiyeceklerle beslenmeyi yeğliyorlar. Son yıllarda lokantalardaki porsiyonların büyüklüğünde de çarpıcı bir artış oldu.

ABD’de beslenme harcamalarının dışarıda yenen yemeklere ayrılan payı da giderek artıyor. Sağlıksız besinlerin her köşede önümüze çıkması, insanları kolaylıkla yoldan çıkartabiliyor. Amerikalılar aşırı yiyorlar ve bu huylarından da görünürde vazgeçemiyorlar.

Peki, ama neden?

Kimileri bu durumu mikrodalganın yaşamımıza girmesine ve hazır yemek seçeneklerinin 1970’lerden bu yana giderek artmasına bağlıyorlar. Beslenmede seçimlerin de değişime uğradığı görülüyor. Ayrıca, Amerikalılar eskisine kıyasla çok daha devinimsiz bir yaşam sürdürüyorlar.

Yetişkinler ve çocuklar yaşamlarının büyük bir bölümünü ekran başında geçiriyorlar. Çocuklar açık havada top oynamak yerine, ellerinden eksik etmedikleri aygıtlarla internet üzerinden oyunlar aracılığıyla akranlarıyla bağlantı kuruyorlar.

Kilo vermek neden zorlaşıyor? Obezite salgın bir hastalık mı? | Yeni çağın en salgın hastalıklarından biri olan Obezite yüzünden daha çok üretim yapılıyor. Daha çok tüketim daha çok üretim haline gelmeye başladı. Daha fazla üretim için daha çok katkı maddeli üretim gerçekleştiriyor. Hem insana hemde dünyaya zarar veren Obezitenin bilincinde olup doktor kontrolünde zayıflamak gerekir

Kilo vermek neden zorlaşıyor? Obezite salgın bir hastalık mı? | Yeni çağın en salgın hastalıklarından biri olan Obezite yüzünden daha çok üretim yapılıyor. Daha çok tüketim daha çok üretim haline gelmeye başladı. Daha fazla üretim için daha çok katkı maddeli üretim gerçekleştiriyor. Hem insana hemde dünyaya zarar veren Obezitenin bilincinde olup doktor kontrolünde zayıflamak gerekir


Kurbanları mı suçlamalı? Kilo vermek isteyenler artık azalıyor mu?

Kilolara karşı verilen savaşımda çoğu kişi “iradeden” dem vurup, kilo veremediklerinden ötürü kendilerini ve başkalarını suçluyorlar. Bir çok kişi kısa zamanda kilo verebilse de, yeme bağımlılığından ve sağlıksız yiyeceklerle beslenme alışkanlığından bir türlü kurtulamıyor. Ne var ki, bilim insanları bu durumun irade eksikliğinden değil, bedeni yağları bünyesinde tutmaya iten bir yığın fizyolojik unsurdan kaynaklandığını artık biliyorlar. Yalnızca irade ve belli bir beslenme reçetesine bel bağlamak zorunda bırakılan insanlar, obezite gibi karmaşık bir hastalıkta çok ciddi güçlüklerle karşılaşıyorlar.

Kişinin bu süreci tek başına yaşaması, sorunun çözüme kavuşturulması açısından çok daha etkili olabilecek davranış değiştirici danışmanlık, obezite karşıtı ilaçlar ve bariatrik cerrahi gibi yöntemlerin uygulanmasını önleyebilir. Önceden tasarlanmış beslenme düzenlerine uymak uzun vadede pek de kolay olmadığından, verilen kiloların yeniden alınması son derece yaygın bir durumdur.

Beden, uzun süreli kalori kısıtlamasına beyne açlığı tetikleyici sinyaller göndermek suretiyle direnç gösterdiğinden, bu türde beslenme reçetelerinin başarısız olmaları kaçınılmazdır. Başarısızlığın yarattığı düş kırıklığıyla çoğu kişi kilo vermekten vazgeçip, obeziteyi toplumsal bir norm olarak kabullenmeye başlıyorlar.

Bir araştırma, bir olasılıkla tüm çabaların başarısızlığa uğramasının verdiği yılgınlıkla, kilo vermeye çabalayan kadın ve erkeklerin sayısında 1988’den bu yana giderek bir azalma olduğunu ortaya koyuyor.

Bilgi deposunu gelgezMide küçültme ameliyatı tehlikeli mi?


Obeziteyi önlemek için çareler | Obezite ile mücadele

Bilimsel araştırmalar kilo vermek yalnızca diyet yapmakla ilintili olmadığını, çözümün zaman ve çeşitli kaynakları gerektiren son derece karmaşık bir süreç olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle kilo vermeye çalışanlara şimdikinden çok daha ciddi bir destek verilmesi gerekiyor.

Bunun için ülkelerde kamu sağlığı alanındaki çalışmaların çok daha sistemli bir biçimde yürütülmesi, obezite ile mücadele siyasal yöneticilerin en öncelikli konuları arasında yer alması gerekiyor. Bu süreçte okulların da ciddi bir payı olabilir ve öğrencilerin sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve stres denetimi konusunda ek bir eğitim almaları sağlanabilir.

Sağlık sigortası kuruluşlarının da obez hastalara (Obez nedir?) çok daha ciddi olanaklar tanımaları gerekiyor. Araştırmalar çok sayıda özel sigorta şirketinde obezite ile ilgili harcamaların kapsam dışı bırakıldığını gösteriyor.

Son olarak da, her bir bireyin daha sağlıklı bir yaşam biçiminin savunucusu olması gerekiyor. Bunun için yetişkinler çocuklarını sağlıklı beslenme konusunda eğiterek, iş yerinde daha dengeli bir ortamın sağlanmasında ısrar ederek, besin ve sağlık endüstrileri ile hükümet yetkililerinden hesap sorabilme isteminde bulunarak işe koyulabilirler. Tüm bunlar çocuklarımız için çok daha sağlıklı ve güzel bir geleceğin kapılarını açabilir.


Ayrıca Bakınız


Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

  1. https://www.quora.com/Why-is-it-so-hard-to-lose-weight
  2. https://qz.com/1169082/thin-people-dont-unders-tand-this-crucial-truth-about-losing-weight/
  3. Dr. Mark Willey
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.