DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Yürüme ile obezite engellenir mi? Ülkelerin yürüme ve obezlik sıralaması

Yürüme ile obezite engellenir mi? Ülkelerin yürüme ve obezlik sıralaması

Obezite artık bir çok ülkenin sorunu olmaya başladı. Çünkü obezlik bir çok hastalığında sebebi olarak görülüyor. Obezite ile mücadelede öncelikle yürüyüş yapmak yada günlük adım atmak ile başlamak gerekir. Hatta İspanya’da günlük adım sayısını belirleyen akıllı bileklikler devlet tarafından dağıtılıyor. Peki dünyada hangi ülkeler kaç adım atıyor? Yürümenin faydaları nelerdir? Obezite Nedir? Obez nedir? Beden Kitle indeksi nedir? Obezite hangi hastalıklara neden olur? Obezite ile mücadele etmek için neler yapmalı? Yürüyüş ile Obezite Engellenir mi? sorularının cevabı için okumaya devam edin.


Yürüme ile obezite engellenir mi? Ülkelerin yürüme ve obezlik sıralaması

Yazımıza başlamadan önce dilerseniz Obezite Nedir? Obez nedir? Beden Kitle indeksi nedir? kısaca açıklayalım.

Obezite, vücudun yağ oranının beden kitle oranını aşarak sağlığı olumsuz yönde etkileyecek şekilde depolanması sonucu oluşan tıbbi bir rahatsızlıktır. Beden kitle indeksi ise bir kişinin vücut ağırlığını öğrendikten sonra, boy ölçüsünün karesini alarak bölmesi ile hesaplanan bir sağlık değer ölçüsüdür. Beden Kitle indeksi bazı yerlerde Vücut kitle indeksi olarak da geçmektedir. Eğer bu bölme işlemini yaptığınızda 25 kg/m2 üzerine şişman, 30 kg/m2 üzeri değere sahip kişilere obez denmektedir. Obezite diyabet, kalp ve damar hastalıkları, Eklem ve kemik hastalıkları ve  bazı kanser türleri için tehlike oluşturmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü, Beden Kitle indeksinin sonuçlarını bir standarda bağladı. 18,5 altında Az kilolu, 18,5 – 24,9 Normal Kilo, 25,0 – 29,9 Şişman yada Fazla Kilolu, 30.0 – 39.9 Obez, 40,5 ‘ın üzerindekilere Morbid (ciddî), 50 ve üstünde ise Süper obez olarak belirlenmiştir.

Aslında obeziteyi belirlemenin başka bir kısa yolu da var. Bel çevresi ölçümü ile erkeklerde 102 cm, kadınlarda ise 88 cm’den çok olması şişmanlığın göstergesidir.

Dünyada obezite riski gittikçe artıyor. Bunu en son yapılan araştırmalarla kanıtlanmış durumda. En kapsamlı araştırma ise İngiltere’deki Imperial College London Üniversitesi bilim insanları tarafından başlatılıp, tamamlanmış ve tıp dergisi Lancet’te yayınlanmıştı.

Araştırmayı yapan bilim insanları, 1975 yılı ile 2014 yılı arasında 186 ülkeden 20 milyona yakın kişinin beden kitle indeksi ciddi bir şekilde incelenmişti. Sonuçlar gerçekten ürkütücüydü. Obezite oranları 3 kat erkeklerde artmış, kadınlarda ise 2 kattan fazla oranda artışlar gözlemlendi. Bu sanki bir obezite salgınına benziyordu. Çünkü genelleme yapıldığında 1975 yılında 105 milyon obez varken, 2014 yılında 641 milyona çıkmıştı.

Bu araştırmanın lideri Prof. Majid Ezzati, 40 yıl önce obez sayısı zayıflara göre yarı sayısına kadar ulaşamazken, şimdilerde obezlerin zayıfların sayılarını kat kat geçtiğini belirtiyor.

Dünyada en fazla obez sayısı ise erkek ve kadınlar Çin ve ABD ülkelerinde bulunuyor. Avrupa’da ise rekor İngiliz kadınlarında. Sıralamada 3. sırada olan İngiliz kadınlarını, İngiliz erkekleri ise 10. sırada yer alıyor. Araştırmada en çok dikkat çeken ise Obez yetişkinlerin yüzde 20’si İngilizce konuşulan yüksek gelirli ülkelerde yaşamakta. Bu ülkeler Avusturalya, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda, İngiltere ve ABD olarak görülmekte.


Obezite araştırmasının ilgi çekici sonuçları

 • Hesaplamalar göre 2025 yılına kadar İngiliz obez kadınların oranı yüzde 38 artacak ve Avrupa’nın en şişman kadınları sırlamasında birinci olacaklar. Hemen arkasından onu takip eden ise yüzde 37 ile İrlanda, sonrasında ise yüzde 34 ile Malta olacağı düşünülüyor.
 • Çin’de 43,2 milyon erkek obez iken ve 46,4 milyon kadın olup, Dünyanın en obez ülkesi özelliğine sahip görünüyor.
 • ABD’de ise 41,7 milyon obez erkek ve 46,1 milyon obez kadın yaşıyor.
 • 2014’te yapılan bu araştırma İngiltere toplam nüfusundaki obez erkekler 6,8 milyon iken, 7,7 milyon obez kadın görülmekte.
 • Düşük kilolu olmak Hindistan ve Bangladeş gibi ülkelerde ciddi sağlık sorununa işaret ediyor.
Yürüme ile obezite engellenir mi? Ülkelerin yürüme ve obezlik sıralaması | Gelişmiş ülkelerde obezlik artıyor

Yürüme ile obezite engellenir mi? Ülkelerin yürüme ve obezlik sıralaması | Gelişmiş ülkelerde obezlik artıyor


Obezite ile mücadele etmek için neler yapmalı?

Sebze ve meyve tüketiminin azalması ile fiyatların artması orantılı. GDO’lu tarım, katkılı gıda üretimi, fast food tüketimi artması, spor aktivitelerinin azalması, işlenmiş gıdaların aşırı tüketilmeye başlaması ve teknolojinin giderek büyümesi ile Dünya Sağlık Örgütü’nün hedeflediği 2025 yılına kadar oranları düşürme riskinin de hayal olması artık apaçık ortada.

Ülkelerin bu konuda ciddi önlemler almalı çünkü obezite tehlikesi ciddi ekonomik rahatsızlıklara neden olacak.


Yürüyüş ile Obezite Engellenir mi?

ABD’de bilim insanları, dünya çapında insanların akıllı telefonlarından attıkları adımlara ilişkin verileri toplayarak, ne kadar hareket ettiklerini buldu.

68 milyon güne denk gelen dakika dakika ölçülmüş verilere göre, dünya çapında günde ortalama 4 bin 961 adım atılıyor.

Listenin en üst sırasında günlük 6 bin 880 adımla Hong Kong yer alıyor. Listenin en altında ise 3 bin 513 adımla Endonezya bulunuyor.

Yürüme ile obezite engellenir mi? Ülkelerin yürüme ve obezlik sıralaması | Çin'in Obez çoçuklar sayısı gittikçe artıyor

Yürüme ile obezite engellenir mi? Ülkelerin yürüme ve obezlik sıralaması | Çin’in Obez çoçuklar sayısı gittikçe artıyor


Türkiye 5 bin 57 adım ile ortalamanın üzerinde yer alıyor

Stanford Üniversitesi’nin analiz ettiği bulguların aynı zamanda obeziteyle mücadeleye ilişkin yeni öngörüler sunduğu belirtiliyor.

Akıllı telefonların çoğunda adımları kaydeden ivme ölçer bulunuyor. Araştırma, Argus hareket izleme uygulamasını kullanan 700 bin kişinin verilerine dayanıyor.

Araştırmacılardan Scott Delp, “Araştırma, insanların hareketine ilişkin şimdiye kadar yapılmış herhangi bir araştırmadan bin kat daha büyük” dedi.

“Yapılan harika araştırmalar var, ama bu yeni araştırmamız daha fazla ülkeden, daha fazla özneden verileri içeriyor ve insanların hareketlerini devam eden bir süreçte takip ediyor.”

Araştırmacılar, sonuçların insan sağlığının iyileştirilmesinin içyüzünü anlamaya yönelik önemli bilgiler sunduğunu söylüyor.

Bir ülkede atılan ortalama adım sayısının obezitenin ölçümünde pek de rol oynamadığı belirtiliyor.

Önemli olan etkense, hareket eşitsizliği. Bir ülkede insanlar arasında adım sayısı farkı ne kadar yüksekse, obezite oranları da o kadar yüksek oluyor.

Araştırmacılardan Tim Althoff, “Örneğin İsveç hareket açısından zengin ve hareket açısından yoksul insanlar arasındaki farkın en az olduğu ülkelerden biri…aynı zamanda en az obezite oranlarından birine sahip” diyor.

ABD ve Meksika’nın ortalama adım sayısının benzer olduğu, ancak ABD’de hareket eşitsizliğinin ve obezite oranlarının daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Araştırmacılar kadın ve erkekler arasında hareket eşitsizliği açısından da farklar olduğunu söylüyor.

Düşük oranda obezitenin ve hareket eşitsizliğinin görüldüğü Japonya gibi ükelerde kadın ve erkekler benzer sayılarda adım atıyor.

Ancak eşitsizliğin yüksek olduğu ABD ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde, daha az adım atanların çoğunlukla kadın olduğu görülüyor.

Araştırmacılardan Jure Leskovec, “Hareket eşitsizliği fazla olduğunda, kadınların hareket etme eğilimi erkeklerden daha fazla düşüş gösteriyor, bu nedenle obezitenin olumsuz etkileri kadınları daha fazla etkileyebilir” diyor.

Araştırmada yer alan bazı ülkelerdeki ortalama adım sayısı

 • Çin – 6,189
 • Japonya – 6,010
 • İspanya – 5,936
 • İngiltere – 5,444
 • Brezilya – 4,289
 • Birleşik Arap Emirlikleri – 4,516


Ayrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.