DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Gastrit Nedir? Neden Oluşur? Nasıl Anlaşılır? Tedavi nasıl yapılır?

Gastrit Nedir? Neden Oluşur? Nasıl Anlaşılır? Tedavi nasıl yapılır?

Gastrit Nedir? Neden Oluşur? Nasıl Anlaşılır? Tedavi nasıl yapılır?

Gastrit, genel olarak beslenme alışkanlıklarının ve yaşam koşullarının sebep olduğu bir rahatsızlıktır. Kısacası gastrit bir mide hastalığıdır. Aşırı yağlı gıdalar, asitli meyve ve içecekleri tüketenlerde, çay ve kahve gibi içecekleri de normalden fazla tüketen insanlarda daha sık görülmektedir. Stres altında yaşamını sürdüren insanlarda da gastritin tetiklenmesi son derece normaldir.

Gastrit Nedir? Gastritin Belirtileri Nelerdir?

Midenin iç yüzünde bulunan mukoza tabakasının farklı olaylar sonucu iltihaplanması olayına gastrit adı verilmektedir. Helicobacter ismi verilen bakteri enfeksiyonu sonucu oluşmaktadır. Özellikle yetişkin insanlarda çok sık rastlanan bir hastalık olarak bilinmektedir. Ancak diğer hastalıklara nazaran daha yüzeysel etkileri ve sonuçları vardır. İlerlemesi sonucu daha derinlere nüfuz edebilir ve ülsere yol açabilir.

Gastrit, genel anlamda bakteriyel enfeksiyonlar sonucunda meydana gelmektedir. Tedavi süreci ise yoğun antibiyotik tedavisi şeklinde gerçekleşir ve hasta düzenli bir şekilde ilaçlarını kullandığında sonuca kesin bir şekilde ulaşılmaktadır.

Toplumda sık rastlanan bir hastalık olarak görülen gastrit, araştırmalara göre her iki insandan birisinde görülmektedir. Ancak şöyle bir sorun bulunuyor ki; bu hastalık türü çoğu zaman kendini belli etmemektedir. Dolayısıyla bu yüzden teşhis aşaması çok da kolay olmamaktadır. Tedavisi kolaydır fakat önemli nokta hastalığı belirlemek ve teşhis konusunda hızlı hareket edebilmektir.

Gastrit Nedir Neden Oluşur Nasıl Anlaşılır Tedavi nasıl yapılır? – Midenin Bulunduğu Yer

Gastrit, akut ve sürekli olmak üzere iki ayrı şekilde sınıflandırılmaktadır. Bunlardan ilki olan Kronik gastrit,kendini çok fazla belli etmemektedir ve belirtileri kısa sürelidir. Hatta teşhisi konusunda sıkıntı yaratabilmektedir. Mide iltihabı,kusma,şişkinlik,iştahsızlık belirtileri arasında yer almaktadır.

Akut gastritte ise ,midede yanmalar ve aşırı bir basınç ortaya çıkar alkolün mide ile teması sonrası mide tahriş olabilir ve delinmeler,yaralanmalar meydana gelir bu süreçte hasta mide bulantısı ile birlikte sürekli kusmaya başlar fakat kusmuğun rengi kanla karışık kırmızı bir renge sahiptir.

Gastritin bilinen en önemli belirtisi, midenin üst bölümünde oluşan ağrılar ve midede oluşan yanma hissidir. Sıklık ile görülen geğirmeler, şişlik ve iştah azalması da bilinen belirtileri arasında yer almaktadır. Bir başka belirtisi ise nadiren de görülüyor olsa, mide bulantısı ve kusmadır. Bir de akut gastrit diye bir çeşidi mevcuttur. Bunda ise kanama görülmektedir. Ve tedavisi aylar hatta yıllar sürebilmektedir.

Hastalığın ilerlemesi durumunda hastanın dışkısı katrana benzeyen koyu renkte olabilir. Hatta kronik gastrit hastalığının ilerlemesi durumunda bu saydığımız belirtilerin şiddeti de artacaktır.

Gastrit Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Kronik Pylori adı verilen enfeksiyon hastalığın en büyük etkenlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Hastalığın gelişmekte olan ülkelerde görüldüğü bilinmektedir. İşte bu bakteri türü sürekli olarak yayılmaya devam etmektedir. Öyle bir bakteri ki; bu bakteri türünün çocukluk döneminde vücuda girdiği ya da alındığı daha sonra ise yıllarca vücutta yer edindiği de ortaya konulmuştur.

Gastrit Nedir Neden Oluşur Nasıl Anlaşılır Tedavi nasıl yapılır? – Gastrit Oluşumu

Beslenme alışkanlığı ve düzensiz beslenme bu hastalıkta çok önemlidir. Düzensiz beslenme ve yerli yersiz tüketilen gereksiz ürünler hastalığın en büyük tetikleyicisi olarak bilinmektedir.

Bunlar arasında özellikle sigara ve alkol kullanımı başı çekmektedir. Sigara içen insanlarda asit üretimi,normal insanlara göre çok daha fazladır. Bunun yanı sıra sigara yanında tüketilen sıvı içecekler de asit oluşumunu oldukça hızlandırmaktadır ve sonuç olarak gastrite sebep olmaktadır.

Stres sahibi insanlarda da bu hastalık sık görülmektedir az önce de belirttiğimiz gibi asit üretimi fazlalığı gastrit için çok büyük bir etkendir. Çünkü fazla stresli vücut asit üretimini düzensiz ve aşırı şekilde gerçekleştirmektedir.

Bu sebeplerden ötürü mide ile temas edecek her ürün çok önemlidir. Bunların yanında aşırı kullanılan ilaçlar da mideye zarar vererek hastalığa ortam oluşturabilmektedir. Stresten ya da stresli ortamlardan kurtulmaya özen göstermelisiniz.

Gastrite İyi Gelen Yiyecekler ve Dikkat Edilmemesi Gerekenler Nelerdir?

Gastrit hastalığı geçiren kişilerin dikkat etmesi gereken en önemlisi içecek kısmıdır. Kafeinli içecekler bu konuda ilk sırada yer almaktadır. Kola ve kahve yanında içilen sigara en büyük tehlikelerden yalnızca bir tanesidir. Asitli içecekler mide rahatsızlığı olan insanlar için tehlike arz etmektedir. Dolayısıyla hiç içilmemesi gerekmektedir. Ancak içilirse de  bir miktar su ile karıştırılarak içilmelidir.

Hastalıkta içeceklerin yanı sıra yediklerimize de son derece dikkat etmeliyiz. Özellikle yağlı yiyecekler ve aynı yağda kızartılmış besinler mide için son derece tehlikelidir. Bu yiyeceklerin başında patates kızartması gelmektedir ve sık tüketilmemelidir. Ayrıca bekletilmiş yağda tekrar tekrar kızartılmamalıdır.

Az ve sık yiyerek, iyice çiğnemeli, yavaş yemek yemeli. Uzun süre aç kalmamaya özen göstermeli çünkü uzun süre yemek yenmediğinden dolayı mide asit salgılamaya başlamaktadır. Ve bu durum midede ağrı ve yanmaya sebep olmaktadır.

Ayrıca hastaya uygulanan diyette az yağlı yemekler, koyu yeşil yapraklı sebzeler olmalıdır. Yağsız et, balık, tavuk, baklagiller, lahana, kuşkonmaz, ıspanak, bezelye, brokoli ve yeşil fasulye genellikle tüketeceği yiyecekler arasında bulunmalıdır. Süt ve süt ürünlerinde ise az yağlı ya da yağsız olanları tercih etmelidir. Ayrıca gastriti olanlar gün içinde bol bol su içmelidir. Bunun sebebi de, bol su içmek mideyi rahatlatır ve mideyi toksinlerden arındırmaktadır.

Gastrit Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

En başta şunu bilmek gerekir ki; hastalığın tedavisi mutlaka yapılması gerekmektedir. Mide hastalıklarında bireysel olarak bir şeyler yapmak çok da faydalı değildir. Mutlaka bir uzman hekim kontrolünde ilaç kullanılmalıdır.

Teşhis için doktorunuz sizden tam kan sayımı testi, dışkı testi isteyebilmektedir. Ayrıca endoskop kullanarak üst sindirim bölgesini muayene edebilir tabi ilerlemiş durumlarda biyopsi yapabilmektedir. Tedavi gastritin durumuna göre doktorunuz tarafından yapılarak bazı testler sonucu hastalığın kaynaklandığı nedenlerin ortaya çıkması tedavi sürecini kolaylaştıracaktır. İlaç tedavisi ve vereceği öneriler kişinin gastrit hastalığından kurtulmasını sağlayacaktır.

Gastrit Nedir Neden Oluşur Nasıl Anlaşılır Tedavi nasıl yapılır? – Midenin Gastrit ve Ülser Durumu

İlaç tedavisinin yanı sıra gastrit hastalarına diyet uygulanmaktadır.Hastaya uygun yiyecek ve içecekler belirlenmekte olup hastanın bu şekilde beslenmesi sağlanmaktadır. İlaç tedavisi mideyi onarmak ve tahripleri aza indirgemek amaçlı uygulanmaktadır. Ancak mide hastalıklarının genel bir sorunu da iyileştikten sonra yeniden sorun yaratabilmesidir.

Bu sebeple hasta normale döndüğünde bile  yediklerine ve içtiklerine son derece dikkat etmelidir çünkü mide yeniden tahriş olabilir ve hastalık nüksedebilir. Diyet uygulamasında az yağlı besinler ve sebzeler ek olarak asitsiz ve diyet içecekler doktor tarafından tavsiye edilmektedir.

Gastritin 40 yaşına kadar olan kişilerde, tedavi yolu ilaçla yapılmaktadır. 40 yaşın üzerindeki hastalarda ise, endoskopi yöntemi ile parça alınarak incelenmektedir. Yapılan araştırma sonucunda da ortaya çıkmaktadır.

Helicobacter adı verilen bakterinin yol açtığı ülserlerden korunmak için ise yapılması gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Bunların başında bazı gıdalardan kaçınarak bazı gıdaları sıkça tüketmemiz gerektiği gelmektedir. Gastrit belirtilerinin ülser belirtilerine dönüşmemesi için beslenme rejimimizi gözden geçirmeliyiz. Ve bir gastroenterolog sayesinde sağlığımıza kavuşabiliriz.

Gastrit hastalarının yapması gereken diğer önemli şey ise; yapraklı sebze tüketimimizi artırarak ve yağlı besinleri azaltarak ta midesine yardımcı olmaktır. Ayrıca demir içerikli yiyeceklerle kalsiyum, folat ve  A, C, D  vitaminlerinden de çokça faydalanılmalıdır. Yani gastriti daha ortaya çıkmadan besinlerle tedavi etmek en iyi gastrit tedavi yöntemi olarak bilinmektedir.

Bunların haricinde evde uygulanabilecek çözümler de bulunmaktadır. Bunların en başında her gün elma suyu, üzüm suyu ve çiğ patates suyu içmek gerekmektedir. Ayrıca petekli bal da yemek gerekmektedir. Bu tedavi şeklinin adı da meyve suyu diyeti olarak tabir edilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.