DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Bedri Karafakıoğlu kimdir? Bedri Karafakıoğlu’nun hayatı ve biyografisi

Bedri Karafakıoğlu kimdir? Bedri Karafakıoğlu’nun hayatı ve biyografisi

1980’li yılların ülke için önemli insanların ve gençlerin öldürülmesi adına kara yıllardır. Bu dönemde vatansever insanların öldüğünü çok iyi biliyoruz. Bunlardan biride İstanbul Teknik Üniversitesinin temel taşlarından Ordinaryüs Profesör Bedri Karafakıoğlu yada öğrencilerinin koyduğu isimle Bedri Baba’dır.


Bedri Karafakıoğlu kimdir? Bedri Karafakıoğlu’nun hayatı ve biyografisi

İstanbul Teknik Üniversitesinin kuruluşu ve gelişimine katkı sağlayan, dekanlar ve rektörler listesinde olan, Telekominikasyon alanında Türkiye’nin gelişmesine yardımcı olan, suikast sonucu ölen Bedri Karafakıoğlu, erken Cumhuriyet dönemininin önemli mühendislerindendir.

Ord. Prof. Bedri Karafakıoğlu,1915 yılında Çorum’da doğdu. 1932’de girdiği İstanbul Mühendis Mektebini (şimdiki İstanbul Teknik Üniversitesi-İTÜ) 1937 de bitirdikten sonra Paris’te ‘Ulusal Yüksek Telekomünikasyon Okulu’nu (Ecole Nationale Superieure des Telecommunications) da yüksek öğrenimini tamamladı.

Yurda döndükten sonra Yüksek Mühendis Mektebinde çalışmaya başladı. 1939’da, henüz 24 yaşında iken Doçent olarak Elektrik Fakültesinin kurucuları arasında yer aldı ve 1948’de de Profesör oldu.

1947 yılına kadar bir çok çeşitli kurumlarda da görev alan Bedri Karafakıoğlu , 1947’de Üniversiteler kanununun yayınlanmasından sonra tüm çalışmalarını Üniversitede yaptı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesindeki görevlerine ek olarak 1954’de kuruluşundan başlayarak 1957 yılına kadar İ.T.Ü. Teknik Okulu Müdürlüğünü üstlendiği gibi, sonradan Mühendislik Mimarlık Fakültesi olan bu kuruluştaki öğretim görevini, 20 Ekim 1978’e kadar sürdürdü.

Başarılı çalışmalarından ötürü, 1960 yılında, Elektrik Fakültesi Profesörler Kurulu, Prof. Bedri Karafakıoğlu’ nu, oybirliği ile Telekomünikasyon Tekniği Kürsüsü Ordinaryüs Profesörlüğüne seçti.

1960-1961’de Kurucu Meclise İstanbul Teknik Üniversitesi temsilcisi olarak seçilen Ord.Prof. Bedri Karafakıoğlu, öğretim görevlisi olarak devam etmiştir.

1963-1965 yılları arasında O.E.C.D. Bilimsel Araştırma Komitesi Türkiye temsilcisi olarak görev aldı.

1964-1965 yıllarında  İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Dekanlık görevinde ve 1965-1969 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlük görevleri sırasında araştırma-geliştirme içinde önemli adımlar atılmış ve iki kademeli öğretimin uygulanmasında, Temel Bilimler Fakültesinin kurulmasında, İTÜ Ayazağa kampüsünün oluşturulması gibi önemli kararların alınmasında katkıları vardır.

Karafakıoğlu 1963 yılında TRT yönetim kurulu üyeliği görevini de üstlenmiş ve bu görevi 1968 yılına kadar sürdürmüştür.

Bedri Karafakıoğlu 1970- 1975 yılları arasında Avrupa Rektörler Konferansında Türkiye adına temsilci olarak katılmıştır. 1972-1976 yıllarında, Karadeniz Teknik Üniversitesinde öğretim üyeliği görevini de yapmış ve 1973-1976 yılları arasında Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) üyeliği ile Üniversite Denetim Kurulu Üyeliği görevinde de bulunmuştur.

1977 yılında yeniden Elektrik Fakültesi Dekanlığına seçilen Bedri Karafakıoğlu’nu bu son görevi sırasında Yönetim Kurullarına öğrenci temsilcileri de katılıyor, Bedri Bey’in yarattığı hoşgörü ortamında eleştiri ve görüşlerini hiç çekinmeden, cesurca ortaya koyuyorlardı. Fakat ülke karışacaktı ve ülke üzerinde büyük oyunlar düzenleniyordu. Özellikle de sağ-sol kavgası ile üniversitelerde, gösteriler, işgaller, kavgalar ve cinayetlerin ardı arkası kesilmeden devam ediyor ve hükümet bu işi artık bitiremiyordu.

Ord. Prof. Bedri Karafakıoğlu’nun eserleri

Ord. Prof. Bedri Karafakıoğlu’nun türkçe ve yabancı dilde yayınlanmış makaleleri yanında Türkçe yayınlanmış 21 kitabı vardır.

Telekomünikasyon alanında Ölçme ve  Elektro-akustik Laboratuvarlarını kurmuştur.  Telefon ve Telgraf ile ilgili teknikleri de görsel ve yazılı olarak dersler vererek, İTÜve diğer üniversitelerin Elektrik Fakültelerinde gelişimini sağlamıştır.

Türkiye’de haberleşme ve iletişim dallarının başlangıç ve gelişme aşamasında olduğu yıllarda yapılanlar, Bedri Beyin bu derslerini alarak mühendis olmuş olan gençlerin eseridir. Prof. Karafakıoğlu ülkemizde Telekomünikasyon alt yapısının gelişmesine büyük katkıda bulunmuştur.

Prof. Bedri Karafakıoğlu, Telekomünikasyon konusunda öğrencileri için iyi bir kaynak olarak onların gelişimini sağlanmıştır.  Öğrenciler tarafından sevilen ve saygı duyulan, erdemli kişiliği ile öne çıkan, iyi bir bilim insanıydı. İşte bu nedenlerle, hocalarına genelde acımasız lakaplar takan öğrencileri ona ‘Bedri Baba’ diyordu.

Ord.Prof. Bedri Karafakıoğlu 20 Ekim 1978 tarihinde Elektrik Fakültesi Dekanlığı görevindeyken, Türkiye gelişimine ön ayak olarak ilerlerken, silahlı saldırı sonucu öldürülmüştür.

2018 yılında hocamızın öğrencileri ve ailesinin bir araya gelerek yaptırdıkları büstü Beşiktaş Abbasağa parkında yerini aldı.

Terörist Cengiz Ayhan


Bedri Karafakioğlu’nu öldüren kişi Cengiz Ayhan

12 Eylül dönemi, Türkiye Emekçi Partisi Genel Başkanı Mihri Belli’yi yaralayan ve Prof. Bedri Karafakioğlu’nu öldüren kişi 80’li yıllarda Türkiye’yi karıştıran ve piyonlardan Cengiz Ayhan, Türkiye’de hapis yattığı ve sonrasında afla salındığı ve yurt dışına gittiği resmi kayıtlarda biliniyor. Bu kişi ülkücü gibi davranıp, sağ taraftan kendini gösterip, sol kesimlere suikastlar ve kundaklama işleri yaptığı devletin darbe komisyon araştırma raporlarında da yazılı.

İnterpol’ün İçişleri Bakanlığı’nın Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu’na gönderdiği raporda, 12 Nisan 1991 tarihinde yürürlüğe giren 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’ndan yararlanarak 6 Mayıs 1991’de Nazilli E Tipi Cezaevinden tahliye edilen Ayhan’ın yurt dışına gittiği de yazıyor.

Ayrıca Ayhan’ın İnterpol görevlisine kendi el yazısıyla yazarak verdiği ifade de, 12 Eylül öncesi işlediği bazı cinayetlere ilişkin iki sayfalık ifadesinde de, “Bu cinayetleri gerçekleştirmesi yolunda bize de bilgiyi adını açıklamayacağım bir parlamenter verdi. Ben ve iki arkadaşım bu olaylarla ilgili vicdan azabı duymaktayız. Çünkü belli amaçlar uğruna bu eylemleri gerçekleştirdiğimizi sanırken bilmeden bir başka ülkenin istihbarat örgütünün Türkiye birimlerinin elemanlarınca kullanıldığımızı anladım” dediği belirtildi.

İnterpol’ün İçişleri Bakanlığı’nın Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu’na gönderdiği raporda ayrıca ismini “Ron Aaaron” yapmış ve dini de “Hıristiyan” gözükmekte. Ülkenin o dönemlerde ayrıştırılarak, sağ-sol kavgasına çevirilip, koca bir genç nesil harcanmış ve yanında bir çok önemli kişiler de öldürülmüştür. Cengiz Ayhan şu anda yurt dışında bir yerlerde. Bu kişinin tekrar yurda getirilerek, cezasının verilmesi için arananlar listesinde bulunmakta.

Böyle dönemlerin bir daha olmaması dileğiyle…Ordinaryüs Profesör Bedri Karafakıoğlu’nu, saygıyla anıyoruz…Ayrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.