18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Unicef’in açıkladığı korkunç rakama göre 1,5 milyon çocuk açlıktan ölecek

Unicef’in açıkladığı korkunç rakama göre 1,5 milyon çocuk açlıktan ölecek!

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu veya kısaca UNICEF, büyük çoğunluğu Yemen’de olan, Nijerya, Somali ve Güney Sudan’da bulunan 1,5 milyona yakın çocuğun çatışmalardan dolayı açlık nedeniyle ölümle burun buruna olduğunu açıkladı.

Özellikle Müslüman coğrafyalarında görülen bu olay çevredeki diğer Müslüman ülkelerince durdurulamaması ne kadar içler acısı.

Açlıkla mücadele eden en çok çatışmanın olduğu yerlerden biri olan Yemen için Birleşmiş Milletler durumun görmezlikten gelindiğini söylüyor.

2015 yılında başlayan Suudi Arabistan’ın başının çektiği koalisyon grubunun yaptığı hava saldırısından dolayı 10 bine yakın kişi öldü. Beslenme ve Sağlık yardımı gecikmesinden dolayı 10 binden daha fazla çocuğunda öldüğü tahmin edilmekte.

Birleşmiş Milletler yetkilisi Justin Forsyth’ın yaptığı açıklamaya göre ise bunların altındaki tek neden İslami mezhep çatışmaları. Yemen’de Şii hareketi ile büyüyen Husi hareketi 2014 Eylül ayında başlayan ayaklanmasının sonucunda ülkeyi neredeyse tamamen ele geçirdi. Fakat diğer taraftan koalisyon güçleri ve El kaide ile savaşmaya başladı. İran’ın şii hareketinin başında, sunnilerin başında ise Suudi Arabistan olduğu görülüyor. Nijerya, Somali ve güney Sudan’dada durum farklı değil.

Aynı tip gelişme Suriye’de 6 seneden fazla sürmekte. Bu çatışmaların en çok olduğu Suriye’yi artık neredeyse hiç mi hiç hesaplayamıyoruz. Acaba kaç çocuk öldü?

Savaşların hepsi İslam coğrafyasında oluyor, açlık yaşayan ve ölen çocuklar ise hep burada. Videoda izleyeceğiniz ise Yemen’de ölen bu çocuklardan sadece biri.

Haberi İzle


Unicef’in açıklamasına göre Sunni – Şii savaşı… paylaşan: gelgez.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ