20.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Time Warner 85 Milyar Dolar’a Satıldı!

Time Warner 85 Milyar Dolar’a Satıldı!

Time Warner 85 Milyar Dolar’a Satıldı | CNN, HBO ve Warner Bros

AT&T şirketi hepinizin bildiği üzere ABD’nin dev telekomünikasyon şirketidir. Geçtiğimiz günlerde 85,4 milyar dolarlık dev bir bütçe ile Time Warner‘ı satın alarak, dev bir içerik üreticisi olmayı başardı.Time Warner grup şirketinin sahibi olduğu  CNN, HBO ve Warner Bros film stüdyolarının,  AT&T yeni sahibi oldu.

CNN Televizyon Kanalı’nın da sahibi olan Time Warner şirketini 86 milyar dolara satın alacağını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin dev şirketi AT&T, rakibi olan Verizon‘un Yahoo’yu satın almasından sonra, dünyanın büyük şirketlerinden olan Time Warner‘ı 85,4 milyar dolar fiyatlandırma ile alarak bir rekora imza atmış oldu.

Öte yandan Time Warner şirketinin satılma dedikoduları bir yıla yakındır konuşuluyordu. Hatta Apple şirketinin de Time Warner ile görüştüğü, ancak pazarlıktan bir sonuca ulaşılamadığı da sızıntılar arasındaydı.

Time Warner 85 Milyar Dolar'a Satıldı | AT&T firması, CNN ve HBO televizyonlarıyla Warner Bros film stüdyolarının da sahibi olacak.

Time Warner 85 Milyar Dolar’a Satıldı | AT&T firması, CNN ve HBO televizyonlarıyla Warner Bros film stüdyolarının da sahibi olacak.

 

İçerik Üreticisi Olan Telekomünikasyon Şirketi: AT&T

Yahoo‘nun Verizon şirketi tarafından satın alınması ise telekomünikasyon şirketlerinin medya şirketlerine çevrilme tartışmalarını ortaya çıkarttı.

Ayrıca Apple ve Google‘ın sahip olduğu içerik altyapısının yanında internet servisi sağlayan telekom şirketine dönüşmek üzere olamaları, önümüzdeki dönemde telekom şirketlerinin içerik üzerinden rekabet edecekleri gerçeğini ortaya çıkarmış oldu.

AT&T uzun zamandır içerik konusunda zayıf kalarak rakiplerini izlemek zorunda kalmıştı.Şimdilerde ise; kitap yayıncılığı, web servisleri, televizyon kanalları ve sinema yapımcılığı gibi alanlarda dünyanın en büyükleri arasında yer alan Time Warner‘ı satın aldı. Anlaşma düzenleyici kurumların onayını alırsa, AT&T, CNN ve HBO televizyonlarıyla Warner Bros film stüdyolarını da almış olacak. İşin ilginç tarafı 2014 yılında Twenty-First Century FoxWarner Bross için 80 milyar dolarlık teklifte bulunmasına rağmen reddedilmişti. Şu anda 3 markayı 85 milyar dolara evet demesi biraz düşündürücü.

Rakiplerinin de bir hayli önüne geçmiş oldu. Time Warner’ın, AT&T şirketinin mülkiyetine geçmesi, içerik yayıncılığının bundan sonrası için telekomünikasyon şirketleri için öncelik olduğunu kanıtlıyor.

AT&T; geçtiğimiz yıl streaming video/TV servisi olan Direct TV‘yi 49 milyar dolara satın almıştı. Bu altyapılar ile Time Warner artık durdurulamaz bir dijital şirkete dönüşmüş duruma geldi.

Eğer rekabet kurulundan satın alma işlemi ile ilgili onay gelirse, Facebook, Google ve Apple çok farklı bir rekabet ortamı oluşturacaklar. Son olarak satın alma işlemi 2017 yılı içerisinde tamamlanacak.

AT&T ‘nin marka değeri şu anda 238 milyar dolar. ABD’nin üçüncü en büyük kablolu televizyon şirketi aynı zamanda.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ