DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Kandil Nedir? İslam dininde Kandil geceleri var mı? Neden Kandil kutlanır?

Kandil Nedir? İslam dininde Kandil geceleri var mı? Neden Kandil kutlanır?

Kandil Nedir? İslam dininde Kandil geceleri var mı? Neden Kandil kutlanır?

Kandil kelimesi gerçek anlamıyla eski zamanlarda geceleri aydınlatan, bir kapta yağ ve ve  kalın ip konularak, yağın yanması ile yapılan basit bir aydınlanma gerecidir. Sonraları modifiye olarak çaydanlığa benzer pirinç ve bronz tipleri çıkmıştır. En basit örnek Alaaddinin Sihirli Lambasını aklınıza getirebilirsiniz.

1780’li yıllara kadar kullanılan kandiller, yerini 1850’den sonra gaz lambalarına bırakmıştır.

Kandil kelimesi Arapçadan “kandil (قنديل)”  olarak Türkçeye geçmiştir. Aslında kelimenin kökü Latince “candēla” olup, İngilizce candle ve Fransızca chandelle kelimeleri kökleri de buradan gelmektedir.

Genel olarak Kandil kelimesi yıllar öncesinden kalmasına rağmen, Dünya genelinde değilde özellikle Türkiye’de Mübarek Gün ve Gecelerde önümüze çıkmaktadır. Peki özellikle neden Türkiye’de kandil kutlanmakta? İslam dininde kandil var mı? İslamda Mübarek Gün ve Gece var mı? Yazımızda bu sorulara elimizden geldiği şekilde cevaplayacağız.

Önce İslam dinine ve Peygamberi Hz. Muhammed’in zamanına baktığımızda Kandil geceleri yok. Çünkü Kur’an‘da her Gecenin diğer bir geceden farklı olduğu tek gece Kadir Gecesidir. Çünkü Kadir Gecesi, gelmiş geçmiş, tasarım ve matematiksel bakımından ilahi kitap Kur’an’nın oluşumunun başlangıcıdır. Onun haricinde hiçbir gecenin diğer gecelerden üstünlüğü yoktur. Çünkü Gece zaten başlı başına Allah’ın apaçık delillerinden biridir. Aslında Gece, gündüzün sahibidir ve ondan daha önemlidir. Aşağıdaki ayet bizlere gecenin önemini anlatmaktadır. Kur’an’ın 36. süresi Yasin Süresinin 36. ayetinde Allah (C.C), her şeyin çiftini yarattığını, 37. ayetinde de Gece’yi aşağıdaki şekilde belirtmektedir.

Yasin Süresi 37.Ayet : “Gece de kendileri için bir ayettir. Gündüzü ondan sıyırıp yüzeriz, hemen artık karanlıkta kalıvermişlerdir.”

Eğer 37. ayetin devamını okursanız 40. ayete kadar Gece, Gündüz, Güneş, Ay’ı anlatıp, bundan 1400 sene öncesine kadar bir yörünge sistemi apaçık anlatılmıştır. İlginç değil mi?

İslam dininde Kadir gecesinden daha önemli bir gece yoktur. Kur’an bu sorunun cevabını zaten vermiş. “Her gece birer ayettir”

Gece yapılan ibadetlerin önemi bu yüzden gündüze göre çok çok önemlidir.

Peki madem İslam’da böyle bir şey yok. Nereden geldi bu Kandil geceleri?

Kandil Nedir? İslam dininde Kandil geceleri var mı? Neden Kandil kutlanır? | Kadir Süresi


İslam dinine ne zaman Kandiller girdi? Kandil geceleri var mı?

Peygamberin ölümü, sonrasında olmayan böyle şeylere Bid’at denmektedir. Yani İslama sonradan giren şeyler. Tasavvuf kültüründe başlayan bu akım 900’lü yıllardan sonra başlamıştır. Daha sonrasında Osmanlı Padişahlarından Kanuni’nin oğlu 11. Osmanlı Padişahı 2. Selim’in katkılarıyla 1550 senelerinden itibaren Kandil geceleri kutlanmaya başlamıştır. Özellikle Minarelere yazılan Kandil yazıları 2.Selim tarafından başlatılmıştır.

2. Selim din için bir şeyler yapıp geleneklerin temelini atmıştır. Ama diğer taraftan kardeş öldürme geleneğini de devam ettirip, annesi Hürrem Sultan ile birlik olmuştur. Kardeşlerinin ölümünü payitaht için kabullenebilen 2. Selim, ondan sonra gelen oğlu 3. Murat’ta tahta çıktığı Ramazan ayında, 5 kardeşini öldürmüştür.

Osmanlıda acaba dinen bir çöküş mü vardı? Dinin bazı noktaları hatırlatılsın diye mi yapıldı bilinmez. Ama Kandil geceleri altında yeni bir gelenek sokulduğu ve kişilere sanki “bu gecelerde ibadet yapın bari” der gibi bir havası vardır.

Kur’an’da Mübarek Gece olarak Kadir gecesi ayetle sabittir. Onun haricinde hiçbir gecenin hiç bir geceden üstünlüğü yoktur. 

Duhan Süresi 

  • 2. Ayet: O apaçık Kitab’a andolsun ki biz onu gerçekten mübarek bir gecede indirdik.
  • 3. Ayet: Çünkü biz onunla insanları uyarmaktayız.
  • 4, 5,6. Ayetler: O gecede her hikmetli iş tarafımızdan bir emirle ayrılır. Gerçekten biz Rabbin tarafından bir rahmet olarak peygamberler göndeririz. Şüphesiz ki O, herşeyi işitir ve bilir.

Kadir Süresi 3.Ayet : “Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.”

Hadislere bakıldığında ise Beraat Gecesi dışında başka bir kandil gecesi de bulunmamaktadır. Fakat bu hadislerin de Peygamberimiz tarafından söylendiğine dair kesin deliller yoktur. Hadis kaynağı Tirmizi’de geçen Beraat Gecesi ile ilgili hadislerin Hocası Buhari tarafından zayıf hadis olabileceğini not olarak belirtmiştir. Dilerseniz hadisi okuyalım.

Tirmizi ve İbn Mace’nin Hadis Kitabında zayıf olan hadis:Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, o gece ibâdete kalkın. Ve o gecenin gündüzünü (on beşinci günü) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ dünyaya en yakın göğe rahmeti ile tecelli eder, (o andan) fecir oluncaya kadar: Benden mağfiret dileyen yok mu? Ona mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu? Onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptela olan yok mu? Ona afiyet vereyim (Belâdan kurtarayım.) Şöyle olan yok mu? Böyle olan yok mu?

Peygamberimizin Kur’an dışına çıkmadığını düşünürsek, eğer bu bir Allah’tan gelen söz ise ayet olarak yazılmadıysa mantıksal olarak böyle bir hadisin sahte olacağı düşünülebilir.

Kadir Gecesi bizim için tek önemli gecedir. Fakat artık ülkemizde 4 gece daha eklenerek, Mübarek geceler toplamda 5 geceye çıkmıştır.

Kadir Gecesi, Miraç, Regaip ve Beraat  Kandili olarak toplamda 4 gece, Mübarek 3 aylar içinde kutlanır. Mevlüt Kandili ise, Hicri takvime göre Rebiülevvel ayındadır.

Dilerseniz artık gelenek haline gelen, Kandil gecelerimizi bir hatırlayalım.

Kandil Nedir? İslam dininde Kandil geceleri var mı? Neden Kandil kutlanır? | Her gece Dua etmeli


Türkiye’de kutlanan Mübarek Gün ve Geceler | Kandil Geceleri Nelerdir?

  1. Mevlit Gecesi: Yaşam tarzıyla, liderliği ile, sözleriyle, kişiliğiyle örnek alınması gereken nadir insanlardan biri Hz. Muhammed’in dünyaya geldiği gecedir. Hicri Takvime göre Rebiülevvel ayının on ikinci gecesidir.
  2. Regaip Gecesi: Hz. Muhammed’in annesi Amine’nin hamile kaldığı gecedir. Mübarek 3 aylardan Recep ayının ilk cuma gecesidir.
  3. Miraç Gecesi:  İslam dininde Astral Seyahatin olduğu Miraç adıyla Hz. Muhammed’in (S.A.V), Allah’ın katına çıktığı gece olarak anılmış ve Namaz bu geceden sonra farza girmiştir. Mübarek 3 aylardan Recep ayının 27. gecesidir.
  4. Beraat Gecesi: Geçmişte ve gelecekte olan her şeyin yazılı olduğu Neml Suresi, 75. ayette de belirtilen bir kitaptan bahsedilmektedir. Buna kader kitabı yada arapça da korunmuş levha adıyla Levh-i Mahfûz denmektedir. Levh-i Mahfûz’ın içinden Kur’an bu gecede, Kadir gecesi gibi tek tek değil tüm olarak indirildiğinden bahsedilmektedir. Ama kesin bir kaynak yoktur. Şaban ayının 15. gecesidir.
  5. Kadir Gecesi: Kur’an’da ayetle sabit Mübarek Gecedir. Ramazan ayının 27. gecesi olan bu gece çok önemlidir. Diğer gecelere göre elinizden geldiğinden fazlası yapılmalı. Ayette eğer Bin aydan daha hayırlısıdır deniliyorsa ortalama 83 yıla denk gelmektedir. 23 senede tamamlanacak Mükemmel bir dizileme ve matematik harikası Kur’an bu gecede Cebrail vasıtası ile Hz. Muhammed’e indirilmeye başlamıştır.

 

Kandil Nedir? İslam dininde Kandil geceleri var mı? Neden Kandil kutlanır? | Kur’an’ın neler dediğini biliyor musunuz?


Kandil gecelerinde neler yapılmalı?

Yazdıklarımızla tezat oluşturmaması adına, gelenekleri bozmak yersiz kalacaktır. Sadece kandil gecelerinde ibadet yapmak Allah’a saygısızlıktır. Mükemmel Tasarımcı olan Tek Allah’ın ne dediğini bilmek için, her gece Kur’an’ı anlayarak okumak gerekir. Arapça bilseydik Kur’an’ın ne kadar düzenli olduğunu anlayabilirdik.

Ama Allah, Kur’an’da”herkesin anlayabileceği bir dilde gönderdik” olarak belirtmesiyle, başka dillere de kolayca çevrilip, okunabileceği anlamına gelmektedir.

Kur’an’ı okuyup, kainatı keşfedin. İnsanın değerini ve Allah’a neden saygı göstermemizi, Hz. Muhammed’in  yaşam tarzını ve dünyaya bakışını, her gece okumalı ve düşünülmelidir. Allah’ın bir çok ayetinde “Yerdeki ve gökteki ne varsa bana aittir” manasında tekrarlanmasını iyice bir düşünmek gerekir.

Camilere gitmek güzeldir, ama sadece neden kandil günleri Kur’an okunur? TV’ler Kandil günlerinde 2 yada 3 saat bir zaman ayırıp oldu bittiye getirilen Kandil Programlarını belki izleyip, sadece namaz kılmak değildir ibadet.

Gece günden önce olduğu için İslamda gece günün başıdır. Akşam ezanı ile başlar ve güneşin doğuşuna kadar devam eder. Peygamberimize göre en güzel ibadet saati, teheccüd zamanı olarak bilinen  normal saate göre 1 ile 4 arasıdır. Gecenin ortasıdır bu zaman. Kur’an’da bu namaz peygambere emredilmiştir. Ona Gece namazı da denmektedir.

Kandil günleri oruç tutulmaktadır. Mevlit gecesi hariç, diğer kandil günleri Mübarek 3 ayların içerisindedir. Zaten gücünüz yetiyorsa, bu aylarda hepsi tutulması daha bir önemlidir. Fakat farz olan Ramazan ayıdır ve Kadir gecesi bu ayın içindedir. Diğer günler Allah’ın rızasını kazanmak adına, sağlık koşullarına göre Oruç tutulabilir. Oruç, beyni, dili ve bedeni temizleyebilen özel bir ibadet şeklidir. Allah’ın direkt olarak bahsettiği, namaz kılıp, zekatını veren, hayatını erdemli yaşayan, iyilik ve sabretmeyi tavsiye eden “Salih kullar” tanımında ramazan orucu da eklenmektedir. Namaz kılmayan kişinin ramazan ayı dışında tutulan nafile oruç tutması ciddi olarak büyük tezattır.

Anne ve Baba, arkasından kardeşler, arkasından akrabalar ziyarete gidilebilir. Yada ortak bir alanda tüm aile toplanarak, gecenin önemi ile ilgili sohbetler yapılabilir.

Eğer ibadet yapıyorum maksadı ile bir Türbe ziyareti yapıyorsanız yada Camileri gezmek gibi bir düşünceniz varsa yanlış yoldasınız. Sakın ha! ölülerden yardım istemeyiniz. Fatiha Süresinde okuduğumuz 5. ayet “Ancak sana tapar, ancak senden yardım dileriz.” aklınızdan çıkmamalı. Aksi takdirde Allah ‘dan başka herhangi bir kişiden yardım dilemek ona şirk koşmakla eş değerdir.

Dünyada ibadetlerin önemli olduğu 2 mekan var. Biri Mescid-i Aksa diğeri Kabe’dir. Diğer hiç bir caminin diğerinden bir farkı yoktur.

Kur’an’dan başka ona eş tutacağınız kitaplar okumayın!  Allah’ın sözlerine kulak verin ve kendi dilinizde anlayarak okuyun.

Sonuç olarak;

Kerim olan Allah’ın Kitabı Kuranın dediği gibi “Her gece bir ayettir”. Sizce bundan öte bir açıklama yapmak mümkün mü? (Kuran’da ayet kelimesi hem kendi anlamında hemde mucize anlamında kullanılmaktadır.)

Mübarek geceler yada Kandil geceleri hakkında bilgiler vermeye çalıştık. İnşallah bu konu hakkında ufkunuzu açmayı başarabiliriz. Yazımızı beğendiyseniz lütfen paylaşın ve yorumlarınızı eksik etmeyin.Ayrıca Bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.