DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Covid-19 sonrası kalp hasarı oluşması doğru mu?

Covid-19 sonrası kalp hasarı oluşması doğru mu?

Covid-19 hastalığına yakalanmış ve tedavi olmuş sonrasında iyileşmiş kişileri bekleyen farklı bir tehlike var. Yapılan araştırmalara göre Covid-19 sonrası kalp hasarı oluşması doğru mu? Covid-19 kardiyak hasarı ve kalp yetmezliğini tetikliyor mu? sorusunun cevabı için okumaya devam edin.


Covid-19 sonrası kalp hasarı oluşması doğru mu?

Covid-19’dan nasıl korunabiliriz? Covid-19 belirtileri nelerdir? Covid-19 semptomları nelerdir? sorularının cevapları günden güne değişiyor ve herkes daha bilinçli hale geliyor. Fakat hastalığı geçirenlerin, sonrasında neler beklediği hakkında pek az bilgi var.

Covid-19’un “miyokardit” adı verilen kalp iltihabına neden olabileceğine dair kaygılar büyüdü. Çünkü doktorlar, daha önce sağlıklı olan insanlarda, Covid-19’la birlikte miyokardite bağlı kalp yetmezliği gözlemlediler.

Londra’daki St. Bartholomew’s Hastanesi’nden kardiyolog Sam Mohiddin, koku kaybı ve hafif nefes darlığı da dâhil olmak üzere tipik Covid-19 semptomları rastlanan 42 yaşındaki Abul Kashem isimli hastasını tedavi etmişti. Kashem, tedaviden bir ay sonra şiddetli miyokardit nedeniyle kritik bir şekilde hastalandı.

Yoğun bakım ünitesi içinde iki haftadan fazla kalan Kashem bugün, “Hayatta kaldığım için minnettarım,” diyor. Daha önce böyle bir kalp hastalığı yoktu.

Daha önce böyle bir kalp hastalığı yoktu.Peki miyokardit neden olmuştu? Söz konusu virüsün, kalp kasına nasıl zarar verebileceği, araştırmacıların şu anda odaklandığı bir soru.

Birçok araştırma kapsamında, Covid-19’dan sonra kalp iltihabının ne kadar yaygın olduğu, ne kadar sürdüğü ve belirli tedavilere yanıt verip vermediğini öğrenmek için akut hastalık sırası ve sonrasında hastalar bu minvalde takip ediliyor.

Virüs kaynaklı vakaların yarısından fazlasında iltihap görülmeden düzelme yaşanıyor. Ancak bazı vakalarda, aritmi ve kalp fonksiyonlarının bozulması veya nadiren kalp nakli ihtiyacına yol açabiliyor. Şu anda milyonlarca kişi koronavirüse yakalandığı için şiddetli miyokarditten mustarip düşük bir orandaki insan sayısı bile büyük rakamlara karşılık geliyor. Bu da konunun ne kadar önemli olduğunu görmeye yeterli.


Covid-19 kardiyak hasarı ve kalp yetmezliğini tetikliyor mu?

Covid-19’a neden olan yeni tip Koronavirüs SARS-CoV- 2’nin miyokardit dâhil olmak üzere kardiyak hasar, diğer virüslere göre daha sık mı görülüyor, bu şimdilik muamma. Ancak SARS- CoV-2, vücutta yoğun bir bağışıklık tepkisini tetikleyebildiğinden hayatta kalanlar yüksek kalp iltihabı riski altında olabiliyor.

Başka bir görüş, Covid-19 hastalarının buna yatkın olabileceğini öne sürüyor. Çünkü virüs, kalp kası hücrelerine yerleşen ACE2 reseptörüyle bağlanarak hücrelere giriyor. Ancak araştırmacılar, verilerin dışına çıkmamaya dikkat ediyor.

Frankfurt Üniversitesi Hastanesi’nden kardiyolog Valentina Püntmann ve ekibi “Covid-19 pozitif” hastaları test ettikten ortalama 71 gün sonra 100 hastasının kalbini manyetik rezonans görüntülemeyle (MRI) taradı. Taramalar, 78 kişide kalp anormallikleri tespit etti ve 60’ında aktif iltihap var gibi görünüyordu.

Çoğu da halsizlik ve hafi f nefes darlığı gibi semptomlar gösteriyordu. Bu veriler, Püntmann’ın kalp iltihabının sorumlu olup olmadığını merak etmesine neden oldu. Püntmann ve meslektaşlarının, temmuz ayında JAMA Cardiology’de yayımlanan çalışması, endişe verici olsa da birçok araştırmacı bu taramaların genişletilmesi gerektiğini söylüyor.

Kardiyologlar şimdi Covid-19’dan sonra nefes darlığı veya göğüs rahatsızlığı gibi semptomları olan herkesi doktora görünmeye çağırıyor. “Sporcularla ilgilenen
takım doktorları tetikte olmalı

Sporun fiziksel zorlayıcılığı nedeniyle, takım doktorlarının miyokardit için tetikte olması ge- rekiyor. Geçen hafta JAMA Cardiology’de yayımlanan bir makale, Covid-19 sonrası 26 sporcuyla yapılan bir çalışmayı içeriyordu; dördünde miyokardit gelişmişti. Bu sebeple profesyonel spor ligleri, yeni tip koronavirüs SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş sporcuların kalplerini de tarıyor.

Miyokarditi olanlara, semptomları olup olmadığına bakılmaksızın, kısmen yoğun aktivite sırasında miyokarditin ani ölüme yol açabileceği korkusuyla istirahat veriliyor. Uzmanlar kandaki bağışıklık hücresi modellerinin daha sonra miyokardit oluşturup oluşturmadığını araştırıyorlar.

Covid-19 nadiren ciddi miyokardite neden olsa bile bir hipotez, hafif vakaların bile yıllar sonra kalp hastalığı riskini artırabileceği yönünde. Miyokardit iyileştikçe yara (skar) dokusu oluşabilir ve daha önceki çalışmalar, rezidüel kalp iltihabının kalp sağlığını kötüleştirdiğini ortaya koymuştu.Ayrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.