DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Berat Albayrak Kimdir? Berat Albayrak’ın Hayatı ve Biyografisi

Berat Albayrak Kimdir? Berat Albayrak’ın Hayatı ve Biyografisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı ve Hazine ve Maliye Bakanı olarak görev yapmakta olan Berat Albayrak Kimdir? Berat Albayrak nerelidir? Berat Albayrak’ın öğrenim hayatı nasıldır? Berat Albayrak ne zaman evlendi? Berat Albayrak’ın siyasete girişi nasıl olmuştur? Berat Albayrak ne gibi görevlerde bulunmuştur? Berat Albayrak’ın eşi Esra Erdoğan kimdir? Berat Albayrak ve Esra Erdoğan ne zaman evlenmiştir? Berat Albayrak hangi bakanlık görevlerinde bulunmuştur? Berat Albayrak nerede öğrenim görmüştür? sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabileceksiniz.


Berat Albayrak Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Berat Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Erdoğan ile evlenerek damadı olmuştur. Berat Albayrak, 21 Şubat 1978 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Aslen Trabzon’un Of ilçesinden ve Yenice köyündendir. Babası Sadık Albayrak abisi de Serhat Albayrak’tır. İlkokulu bitiren Berat Albayrak, lise öğrenimi için Özel Fatih Koleji’ne gönderilmiştir.

Fatih Koleji’nden mezun olduktan sonra da İstanbul Üniversitesi’nde İngilizce olarak İşletme Bölümü’nü kazanarak mezun olmuştur. Berat Albayrak, 2002 yılında Amerika’ya giderek New York’ta bulunan Pace Üniversitesi Lubin School of Business’te de finans bölümü üzerine yüksek lisans yapmıştır. Amerika’da yüksek lisans yaptığı sırada Esra Erdoğan ile tanışmıştır.

Berat Albayrak, MBA (Master of Business Administration; İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı) yaptığı sırada Çalık Holding bünyesinde görev yapmaya başlamıştır. MBA programını tamamlayan Berat Albayrak, Türkiye’ye dönüş yapmıştır. Finans ve işletme alanında öğrenim görmüş olan Berat Albayrak, Türkiye’de enerji kaynakları finansmanı konusu üzerine bir de doktora yaparak öğrenimini tamamlamıştır.

Berat Albayrak, 1996 yılı itibariyle profesyonel iş hayatına başlamıştır. Yüksek lisans yaparken birtakım görevlerde bulunmuş olduğu Çalık Holding’te 1999 yılı itibariyle yeniden çalışmaya başladı. Çalık grubunun yurtdışı ve yurtiçi birçok şirketinde birtakım farklı görevlerde bulunmuştur. Çalık Holding şirketinde uzun süre çalışan Berat Albayrak, 2002 yılında Çalık Grubu’nun Amerika Birleşik Devletleri ofisinde Finans Direktörü olarak göreve getirilmiştir.

Berat Albayrak Kimdir? Berat Albayrak'ın Hayatı ve Biyografisi | Ahmet Çalık tarafından üst konuma genç yaşta getirilen Berat Albayrak'la fotoğrafı

Berat Albayrak Kimdir? Berat Albayrak’ın Hayatı ve Biyografisi | Ahmet Çalık tarafından üst konuma genç yaşta getirilen Berat Albayrak’la fotoğrafı


Berat Albayrak’ın Çalık Holding’te İlerleyişi

Berat Albayrak, 2006 yılında Türkiye’ye dönüş yaparak Çalık Holding’in Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı pozisyonuna getirilmiştir. Berat Albayrak, henüz 29 yaşında iken Çalık Holding’in CEO yani Genel Müdür pozisyonunda göreve getirilmiştir. Berat Albayrak hem şirketin CEO’su hem de Çalık Grubu’nun farklı firmalarında Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevlerde bulunmuştur. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı olan Berat Albayrak, yani Çalık Holding’in üst yöneticisi Berat Albayrak bu görevinden de 2013 yılı itibariyle ayrılmıştır.

Genç yaşına rağmen hızlıca kademe atlamakta olan Berat Albayrak, 2014 yılı itibariyle Sabah gazetesinde “Yeni Türkiye Yeni Ekonomi” başlığında bir köşe yazısı ile köşe yazarlığı yapmaya başlamıştır. Berat Albayrak, Turkuvaz Grubu’nda da yüksek görevlerde bulunmaktadır. Burada birçok çeşitli yayın organında yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Berat Albayrak, İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre Turkuvaz radyo televizyon haberleşme ve yayıncılık, teknik hizmetler sanayi kitapçılık ve yayıncılık, filmcilik ve prodüksiyon, ATV teleziyon ve prodüksiyon, televizyon ve radyo işletmeciliği, matbaacılık yayıncılık, reklam pazarlama danışmanlık, dağıtım pazarlama, yayın hizmetleri, medya yayın hizmetleri, görsel işitsel iletişim ve televizyon hizmetleri anonim şirketlerinin yönetim kurulu üyeliklerini de yapmaktadır.

Berat Albayrak, BTİ Eğitim Kurumları adını verdiği şirketi 9 Nisan 2014 tarihinde kurmuştur. Berat Albayrak’ın kurmuş olduğu bu şirketin sermayesi 50 bin lira idi. Ancak bu sermaye 12 Eylül 2014 tarihinde 500 bin liraya çıkarılmıştır. BTİ Eğitim Kurumları şirketinin faaliyet alanları arasında ise ilk olarak yurtdışı ve yurt içinde bulunan eğitim sektörlerinde faaliyet göstermek, ilkokul, ortaokul, yüksekokul, anaokulu ve hazırlık sınıflarının açılması, açılmış olan okulların işletilmesini sağlamak, dersler ile alakalı kurs düzenlemek, labaratuarlar, atölyeler, erkek ve kızların bulunduğu meslek okulları ve yabancı dil eğitimi ile ilgili  okulların açılmasını amaçlamaktadır.


Berat Albayrak’ın Evliliği ve Çocukları

Berat Albayrak’ın kardeşi olan Serhat Albayrak, Ömer Faruk Kalyoncu ile birlikte Nun Eğitim Kültür Vakfı’nı kurarak çalışmalara başlamıştır. Berat Albayrak, o dönemde Başbakan olarak görevini yürüten Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük kızı olan Esra Erdoğan ile 11 Temmuz 2004 tarihinde, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi’nde evlenmiştir. Berat Albayrak ve Esra Erdoğan’ın bu evlilikten Emine Mahinur ve Ahmet Akif isimli iki çocukları dünyaya gelmiştir. Ayrıca 2015 yılında da Sadık Eymen isminde bir çocukları daha dünyaya gelmiştir.

Berat Albayrak’ın Esra Erdoğan ile yapılan nikahlarını dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş kıymıştır. Şahitleri arasında ise Ürdün Kralı olan 2.Abdullah ve Pakistan’ın Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, ayrıca Romanya Başbakanı olan Adrian Nastase ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlisye ve dönemim Dışişleri Bakanı Abdullah Gül üstlenmiştir.


Berat Albayrak’ın Siyasi Kariyeri

Berat Albayrak, 2015 yılında yapılan Milletvekili seçimlerinde İstanbul 1. bölgeden ve 6. sıradan Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili adayı olmuştur. Tarih 7 Haziran 2015 gününü gösterdiğinde ise seçimin sonucu olarak milletvekili seçilmiştir. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 12 Eylül 2015 tarihinde yapılan 5. olağan kongresinde dönemin Başbakanı olan Ahmet Davutoğlu, bir kez daha Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı olarak seçilmiştir. Bunun yanı sıra Merkez Karar ve Yönetim Kurulu için yapılan seçimlerde de Berat Albayrak seçilerek, partinin yönetimine girmiştir. Sonrasında yapılan 1 Kasım 2015 günü seçimlerinde de Berat Albayrak İstanbul Milletvekili olarak seçilmiştir.

Dönemin Başbakanı olan Ahmet Davutoğlu’nun hazırlayarak sunmuş olduğu ve dönemin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onaylamış olduğu 64. hükümet kabinesine Tabii ve Enerji Kaynakları Bakanı olarak göreve getirilmiştir. 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan kongrede Adalet ve Kalkınma Partisi’nin genel başkanlığına talip olmak istemeyen Ahmet Davutoğlu, yerini Adalet ve Kalkınma Partisi genel başkanı olarak Binali Yıldırım göreve getirilerek, 65. hükümeti kurma görevini üstlenmiştir. Bunun üzerine de 27 kişiden oluşan kabinesini kurmuştur.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı görevine getirilmiştir. Ardından yeniden yapılan 19 Temmuz 2017 tarihindeki kabine değişikliği ile birlikte Berat Albayrak’ı yeniden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olması sağlandı. 24 Haziran 2018 tarihinde Türkiye’de yapılmış olan genel seçimlerde Berat Albayrak, İstanbul 1. bölgeden Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili seçilmiştir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da 9 Temmuz 2018 tarihinde açıklamış olduğu yeni hükümet ve yeni sistemin Hazine ve Maliye Bakanı’nı Berat Albayrak olarak ilan etmiştir.


Esra Erdoğan Kimdir?

Babası Recep Tayyip Erdoğan ve annesi Emine Erdoğan olan Esra Erdoğan 1981 yılında İstanbul’da doğmuştur. Esra Erdoğan’ın Sümeyye Erdoğan adında bir kız kardeşi, Necmettin Bilal Erdoğan adında bir abisi ve yine Ahmet Burak Erdoğan adında bir abisi vardır. Esra Erdoğan, İstanbul Kadıköy İmam Hatip Lisesi’nde öğrenimini tamamlamıştır. Üniversite okumak için Amerika Birleşik Devletleri’nde Indiana Üniversitesi’ne gitmiştir. 2003 yılında üniversiteden mezun olmuştur. California Berkeley Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi almıştır.

Esra Erdoğan Albayrak, 2010 yılına gelindiğinde Ümraniye Belediyesi tarafından yürütülmekte olan okuma – yazma ve okullara gidemeyen engellilere eğitim verilmesi ile ilgili “Biz Gönüllüyüz Biz Öğretiriz” kampanyasını oluşturarak, gönüllü bir şekilde öğretmenlik yapmıştır. Yeşilay’ın 69. olağan genel kurul toplantısı 31 Ekim 2012 tarihinde yapılmıştır. Ve buradaki yönetim kurulunun içerisine Esra Erdoğan Albayrak seçilmiştir.Ayrıca Bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.