DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Türkiye’de okula gitmeyen Suriyeli mülteci çocuk sayısı 400 binden fazla!

Türkiye’de okula gitmeyen Suriyeli mülteci çocuk sayısı 400 binden fazla!

Türkiye’de okula gitmeyen Suriyeli mülteci çocuk sayısı 400 binden fazla!

Eğitim her çocuğun hakkıdır. Ne olursa olsun ister fakir, ister mülteci farkı yoktur. Suriye savaşı devam ederken ülkemize gelen mültecilerin içindeki çocuk sayısı 1 milyondan fazla. UNICEF bir araştırma yapmış ve neredeyse yüzde 40’ından fazlasınının okula gitmediğini Dünya kamuoyu ile paylaştı.

Türkiye’nin suçu mu? Tabi ki hayır. Dünyada Suriye’de bir vahşet yaşanırken, oluşan bu trajedinin sorumlusu Türkiye olamaz.

Bu raporu açıklayan, savaşın bu kadar ilerlemesine belkide göz yuman ABD’nin toprakları içinde bulunan, merkezi New York’ta bulunan UNICEF!

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), bu raporu açıklama konusunda sanki biraz geç kalmış gibi gözüküyor. Çünkü 5 senedir bu Mülteci sorunu Türkiye’ye ağır bir yük getirmiş, yalnız başına mücadelesini sürdürmekte.

UNICEF yaptığı açıklamada bu sorun için daha çok kaynak ayrılmasından yana. Şimdiye kadar üstüne düşen görevi yapmamış olan Birleşmiş Milletler’de bu sorunun ilerlemesinde yüksek payı bulunmaktadır.

UNICEF, açıklamalarında, bu çocuklar eğitim almassa ilerde ülkelerinde savaş bittiğinde nasıl ülkelerini yeni baştan kuracaklar? Gereken eğitimin esirgenmemesi için tüm devletlere açık teklif göndermişte oldu.

Yüzbinlerce çocuğun eğitim hakkını alması için acaba bundan sonra ciddi bir adım atılacak mı?

Birleşmiş Milletler az gelişmiş ülkelere fon ayırmak için bir Banka kurmuş ve bunun merkezinin Türkiye olacağını açıklamıştı. Oda Türkiye’nin sıkıştırmasıyla zar zor yapmıştı.

İlgili LinkBirleşmiş Milletler Teknoloji Bankasının Türkiye’de kurulmasını onayladı!

Acaba UNICEF’in bu direktifi ile Suriyeli okumayan çocuklar için bir Eğitim Bankası açar mı?

Ayrıca UNICEF verilerine göre, halen Suriye’deki savaş bölgelerinde 2 milyondan fazla çocuğun okula gidemediğini vurguladı.

Türkiye’de okula gitmeyen Suriyeli mülteci çocuk sayısı 400 binden fazla! | İskenderun’da okuyan Suriyeli çocuklar


Türkiye’ye “Suriyeli Çocuk İşçiler Tekstil Atölyelerinde Çalışıyor” Suçlaması yapılmıştı!

Hatırlarsanız 2016’nın Ekim ayında Zara ve Mango’nun tedarikçisi Türkiye’deki bir tekstil atölyesinde BBC’nin gizli çekimleri ile “Suriyeli Çocuk İşçiler Tekstil Atölyelerinde Çalışıyor” haberi çıkmıştı.

İngiltere’de ortalık ayağa kalktı! nasıl böyle bir şey olur diye!

BBC’nin gizli çekimler yapan Panorama ekibi hatta burada çalışan bir Suriyeli çocuk işçi ile röportaj yapmış, kendilerine Asgari ücretten daha az aldıklarını ve olumsuz bir şey olduğunda paçavra gibi atıldıklarını söylemiş.

Davulun sesi uzaktan hoş gelir misali BBC yanlış kişilerle röportaj yapmış. Eğer Türk Halkından bir esnaf yada bir vatandaşla bile konuşsalardı Suriyelilere ne kadar halkın destek verdiğini görürlerdi.

Devletin mülteci kamplarından çıkıp, kendi istekleri ile metropollere gelen göçmenler haliyle geçinemiyorlar. Bu yüzden tüm aile çalışıyor. Vergi ve SSK’ları yok ama tüm hastanelerde ücretsiz muayene olabiliyorlar. Yurdum insanı harıl harıl ygs lys çalışırken, onlar sınavsız Üniversitelere girebiliyorlar. Ayrıca fakirlik parası da belediye tarafından veriliyor. Erzak yardımı bizzat kaymakamlık ve vakıflar tarafından yapılıyor.

Mülteci yardımı yapmayanların ülkesindeki haber kanallarının, üstelik savaş boyunca insanlık suçunu izleyenlerin ülkesindeki insanların, tutupta kendi ülkeleri yerine Türkiye’ye suçlamalar göndermesi ne kadar büyük sahtekarlık.

Bu yüzden tek cümle ile konuyu kapatıyoruz;

Akıl verme, Para Ver!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.