DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Stres çarkı çocuklarda dikkat eksikliğine neden olduğu için yasaklandı!

Stres çarkı çocuklarda dikkat eksikliğine neden olduğu için yasaklandı!

Catherine Hettinger tarafından 1997 yılında icat ettiği Stres Çarkı, 2017 yılının en çok satılan oyuncaklarından biri sayılıyor. Özellikle çocuklar stres çarkı ile oyunlarına renk katıyorlar. Burnunun üstünde çevirmek ise bir hayli ustalık gerektiriyor. Fakat bu kadar eğlenceli olmasına karşı, bir hayli de psikolojik sorunları beraberinde getirdiği saptandı. Stres çarkı çocuklarda dikkat eksikliğine neden olduğu için yasaklandı! Uzmanlar çocukların stres çarkı kullanımı ile, öğrenme zorluğu çektiğini, dikkatini devamlı bu oyuncak üzerinde yoğunlaştırdığı için, dağınık beyin sendromu yaşadığı tespit edildi. Bu yüzden ABD’nin bir kaç eyaletinin yanı sıra, İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri, çocukların Stres Çarkını okullarda kullanımını yasakladı.

Stres çarkı çocuklarda dikkat eksikliğine neden olduğu için yasaklandı!

Stres çarkı çocuklarda dikkat eksikliğine neden olduğu için yasaklandı! | Stres Çarkının çok farklı çeşitleri ve renkleri var

Stres çarkı çocuklarda dikkat eksikliğine neden olduğu için yasaklandı!

Stres Çarkı nedir?

Stres Çarkının 3 ahtopot kolun içinde kendi etrafında dönen metal mini diskler ve merkezin içinde de dönen metal diski var. Bu üç koldan birini hızlıca ittirdiğinizde tüm diskler, dönmeye başlıyor. Merkezin dönmesi ve kolların dönmesi ile hava sürtünme sesi çıkıyor ve bir tekerlek gibi hız kazanabiliyor. Yukarı aşağı hareket ettirdiğinizde, meydana getirdiği enerji, bir dalga hissi oluşturmaya başlıyor. Eğlenceli olan kısmı burası ve çarkın çıkarttığı ses olsa gerek.

Malum Çocuklar devamlı boş kalınca canı sıkıldığı için, küçük olması nedeni ile devamlı cepte olduğu için Stres Çarkı onların bir numaralı oyuncağı oluyor.

Stres çarkı çocuklarda dikkat eksikliğine neden olduğu için yasaklandı!

Stres çarkı çocuklarda dikkat eksikliğine neden olduğu için yasaklandı! | Stres çarkı içindeki bilyeli disklerden oluşuyor

Bazıları ona “Modern Tespih” diyor. Çünkü tespih çekerken kullanılan parmaklar arasında çevrildiği ve devamlı meşgul edip, stres attığı düşüncesiyle denmiş olabilir.

Şu anda ABD’nin Florida eyaletinde yaşayan Catherine Hettinger, 20 sene önce Stres Çarkını düşünmüş ve yapmış. Kendi çocuğuna eğlence olsun diye yaptığı oyuncağın 1997 yılında patentini de almış. Fakat patent aldıktan sonra Türkiye’deki gibi 10 senede bir yenileme ücretini yatırmanız gerekmekte. ABD’de yenileme ücreti 400 dolar olmasına rağmen, maddi sebeplerden dolayı da yenileyememiş. Haliyle patent düşmüş ve uyanık birinin dikkatini çekmiş. Kendi üzerine patentlemiş ve şimdi dünya çapında milyarlar kazanıyor.

Stres Çarkının mucidi Catherine Hettinger şu an 62 yaşında ve zorlu bir yaşam şartları altında emekliliğini yaşıyor. Pişman mısınız? diye sorulduğunda ise sadece daha iyi yaşam sürerdim cevabını veriyor. Fakat yaptığı bu icadın çocuklar için oyuncak olarak kullanılmasından da keyifli. Her mucidin para kazanamadığını, bir çok kişinin patent ücretini ödemek için evini bile ipotek ettirdiğini ama sadece icatlıkta yüz kişiden 3 kişinin başarılı olabileceğini söylüyor.

Stres Çarkı bu kadar hızlı gelişmesine rağmen, arkasından gelende büyük bir problem yayılmaya başlandı. Eğlenceli masum gözüken Stres Çarkı, en çok kullanıcısı olan çocuklarda dikkatsizliğe neden oluyor.

Stres çarkı çocuklarda dikkat eksikliğine neden olduğu için yasaklandı!

Stres çarkı çocuklarda dikkat eksikliğine neden olduğu için yasaklandı! | Saydam modeli

Stres Çarkı sağlıklı bir çocuğun dikkatini dağıtıyor!

Stres Çarkı, bazı çocuklarda var olan dikkat eksikliği, hiperaktivite, ankisiyete ve otizm gibi sorunlarda kaygı azaltmada etkili olduğunu söylüyor. Stres Çarkının yararları denildiğinde sorunlu çocuklar için kullanılabilir.

Ama bu gibi sorunları olmayan çocuklarda da dikkat dağınıklığı, odaklanamama sorunlarını başlatıyor.

Son 2 senedir hızlıca global yaygınlaşan ürün, Psikologların dikkatini çekti. Yapılan testlerden sonra, ABD, İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri okullarda kullanımını yasakladı. Ayrıca velilere de bilgilendirme yapılarak, Stres Çarkını çocuklardan uzak durması da istendi.

Bir çok ülkede yasaklanan ürünler kategorisine almayı planlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ise konu ile ilgili herhangi bir açıklama olmadı.

Ayrıca Bakınız: Tetris oynayarak stres bozukluğu, iştahsızlık ve göz tembelliğine elveda!

YORUMLAR
  1. ayşe dedi ki:

    bravo çok güzel anltmışlar. bence belediye size ödül vermesi lazım onun için sizi tebrik ediyorum