21.07.2018 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Anne sütü neden muhteşem?

Anne sütü neden muhteşem?

Anne sütü neden muhteşem?

Anne Sütü, bebeğin beslenme ihtiyacını gidermek ve yeni bebeğin olası enfeksiyonlara karşı korumak üzere doğumdan sonra Annenin otomatik olarak meydana getirdiği benzersiz bir karışımdır. Nasıl bir karışım ki Anne sütü tam teşekküllü , bebeğin henüz olgunlaşmamış metabolizmasına uygun bir kaynaktır.

Anne Sütünde olan  besin değerlerinin bebek için ideal ölçülerde olması nedeniyle “mucize karışım” olarak adlandırılması yanlış değildir. Anne Sütü Bebeğin ilk aşısı gibi,felaketlerden koruyan bu inanılması hayret verici besin kaynağı,doğrudan  bebeğin beyin hücrelerinin büyümesini sağlayan ve sinir sistemi gelişimini de etkilemektedir. Günümüzün en son teknoloji ile hazırlanan bebek mamaları dahi Anne Sütünün yerini alamıyacak gibi görünmektedir.

Anne Sütü Bebek için tam bir Antioksidan!

Araştırmalar sonucunda, anne sütünün bebeğe olan faydalarına her geçen gün yenileri eklenmektedir. Örneğin anne sütüyle emzirilen bebeklerin özellikle solunum ve sindirim yolu enfeksiyonlarından korundukları ortaya çıkmıştır. Çünkü anne sütündeki antikorlar enfeksiyona karşı doğrudan koruma sağlarlar. Anne sütünün diğer anti-enfeksiyon özelliği “normal flora” denilen “iyi” bakteriler için dostça bir ortam sağlarken, zararlı bakteriler, virüsler ya da parazitlerin barınmasına da engel olmaktadır.Anne sütünde, bulaşıcı hastalıklara karşı bağışıklık sistemini düzenlemesi bebek için antioksidan özelliğini ortaya çıkarmıştır.

Anne sütü, bebeğin en kolay sindirebileceği besindir. Çok zengin gıda içeriği olmasına karşın, bebeklerin hassas sistemlerine uygun olarak sindirimi kolaydır. Böylece bebek, besinlerin sindirilmesine daha az enerji kullandığı için, enerjisini diğer vücut faaliyetlerine, büyümeye ve organlarının gelişimine harcamış olur.

Anne Sütü Neden Muhteşem? | İçeriğinde antioksidanlar var

Anne Sütü Neden Muhteşem? | İçeriğinde antioksidanlar var

 

Erken doğum yapan annelerin ,anne sütünde mucizevi bir şekilde, bebeğin ihtiyacına yönelik olarak daha fazla yağ, protein, sodyum, klorür ve demir bulunur. Annelerinin sütüyle beslenen erken doğan (prematüre) bebeklerde, göz işlevlerinin daha iyi gelişmesi, zeka testlerinde daha başarılı olma gibi pek çok üstünlük tespit edilmiştir.

Anne sütünün yeni doğan bebeklerin gelişimi için önemlerinden biri, omega-3 yağ asitlerini içermesidir.Omega-3 yağ asitleri insan beyni ve retinasının önemli bir bileşeni olmalarından ötürü, özellikle yeni doğan bebekler açısından önemi büyüktür. Omega-3 özellikle hamilelik dönemi boyunca ve bebeklik döneminin başlarında, beyin ve sinirlerin uyumlu gelişimi için de çok önemlidir. Anne sütüde doğal ve mükemmel bir Omega-3 deposu olduğundan, bilim adamları anne sütünün önemini özellikle vurgulamaktadırlar.

Anne Sütü ile ilgili bilimsel araştırmalar

Bristol Üniversitesinde yapılan araştırmada , anne sütüyle beslenmenin uzun vadedeki faydaları arasında, tansiyon üzerinde olumlu etkisinin bulunduğu ve bu sayede kalp krizi risklerinin azalttığını gösteriyor. Araştırmayı yapan ekip, anne sütünün içindeki koruyucuğuluna oldukça şaşırmış. Circulation adli tıp dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, anne sütü ile beslenen bebeklerin kalp hastalıklarına yakalanma riski daha azdır. Anne sütünde damar sertliğini önleyen yağ asitlerinin bulunması, anne sütü ile beslenen bebeklerin daha az sodyum tükettikleri ve aşırı kilo almadıkları için, anne sütünün kalp sağlıkları üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu gerçeğini ortaya konmuştur.

ABD’deki Cincinnati Üniversitesi’ne bağlı çocuk hastanesinde görevli Dr.Lisa Martin başkanlığındaki ekip, anne sütünde bulunan yüksek miktarda “adiponektin” isimli protein hormonu olduğunu, vücudun yağ metabolizmasında etkili olduğunu açıkladılar. Kanda yüksek miktarda adiponektin bulunması kalp krizi riskinin azalması ile bağlantılı kabul edilir. Obez ve kalp krizi daha yüksek olan kişilerde ise kandaki adiponektin miktarı düşüktür. Bu nedenle anne sütüyle beslenen bebeklerin, ilerde fazla kilolu olma riskinin bu proteine hormona bağlı olarak azaldığı tespit edildi. Bunun yanı sıra anne sütündeki leptin denilen ve yağ metabolizmasında çok önemli bir rolü olan bir diğer hormonun da olduğu tespit edildi. protein de vücutta yağın düzenlenmesine ayrıca yardımcı olmaktadır. Bilim adamlarınca leptin vücutta yağ olduğuna dair beyne gönderilen bir sinyaldir. Dolayısıyla Dr. Lisa Martin’in açıklamalarına göre, bebekken anne sütü ile alıınan bu proteinler, ileri yaşlarda obezite, 2. tip şeker hastalığı, ensülin direnci ve koroner damar rahatsızlığı gibi hastalıkların riskini azaltmaktadır.

İlahi Besin Anne Sütü!

Anne sütünün bebeğe etkisi ,geçirdiği evrelere göre şekillenmektedir. İnanılması zor olan bu besinin içeriği zamana göre nasıl değişmektedir,bu otokontrol nasıl gerçekleşmektedir. Bu soruların cevabını bulmakta zorlanan bilim dünyası, bebeğin geçirdiği evrelere göre şeker ve yağ oranında değiştiğini gördükçe dahada zorlanmıştır. İlahi besin olan adlandırılan Anne Sütü içerisinde Kalsiyum elementinin kemik büyüme esnasında da artmasıyla ,bebek gelişimini çok etkilemektedir.

Bu mucizevi karışım süt olarak adlandırılmasına rağmen, aslında anne sütünün %90’ı sudan meydana gelir. Bu ayarlanmış özellik bebeklerin besinin yanı sıra sıvı olarak suya da ihtiyaçları vardır. Anne sütü haricinde alınacak su ya da diğer yabancı maddelerin tam anlamda hijyeni sağlanamayabilir. Ancak %90’ı su olan anne sütü ile bebeğin su ihtiyacı da en hijyenik şekilde karşılanmaktadır.

 

Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

  • UNICEF ilk 6 ay sadece anne sütü
  • DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ
  • FDA
  • Sağlık Bakanlığı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
    BİR YORUM YAZ