DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Anne sütü neden muhteşem? Anne sütünün inanılmaz faydaları

Anne sütü neden muhteşem? Anne sütünün inanılmaz faydaları
A+
A-

Anne sütü neden muhteşem? Anne sütünün inanılmaz faydaları

Anne Sütü, bebeğin beslenme ihtiyacını gidermek ve yeni bebeğin olası enfeksiyonlara karşı korumak üzere doğumdan sonra Annenin otomatik olarak meydana getirdiği benzersiz bir karışımdır. Nasıl bir karışım ki Anne sütü tam teşekküllü , bebeğin henüz olgunlaşmamış metabolizmasına uygun bir kaynaktır.

Anne Sütünde olan  besin değerlerinin bebek için ideal ölçülerde olması nedeniyle “mucize karışım” olarak adlandırılması yanlış değildir. Anne Sütü Bebeğin ilk aşısı gibi,felaketlerden koruyan bu inanılması hayret verici besin kaynağı,doğrudan  bebeğin beyin hücrelerinin büyümesini sağlayan ve sinir sistemi gelişimini de etkilemektedir. Günümüzün en son teknoloji ile hazırlanan bebek mamaları dahi Anne Sütünün yerini alamayacak gibi görünmektedir.


Anne Sütü Bebek için tam bir Antioksidan!

Araştırmalar sonucunda, anne sütünün bebeğe olan faydalarına her geçen gün yenileri eklenmektedir. Örneğin anne sütüyle emzirilen bebeklerin özellikle solunum ve sindirim yolu enfeksiyonlarından korundukları ortaya çıkmıştır. Çünkü anne sütündeki antikorlar enfeksiyona karşı doğrudan koruma sağlarlar. Anne sütünün diğer anti-enfeksiyon özelliği “normal flora” denilen “iyi” bakteriler için dostça bir ortam sağlarken, zararlı bakteriler, virüsler ya da parazitlerin barınmasına da engel olmaktadır.Anne sütünde, bulaşıcı hastalıklara karşı bağışıklık sistemini düzenlemesi bebek için antioksidan özelliğini ortaya çıkarmıştır.

Anne sütü, bebeğin en kolay sindirebileceği besindir. Çok zengin gıda içeriği olmasına karşın, bebeklerin hassas sistemlerine uygun olarak sindirimi kolaydır. Böylece bebek, besinlerin sindirilmesine daha az enerji kullandığı için, enerjisini diğer vücut faaliyetlerine, büyümeye ve organlarının gelişimine harcamış olur.

Anne Sütü Neden Muhteşem? | İçeriğinde antioksidanlar var

Anne Sütü Neden Muhteşem? | İçeriğinde antioksidanlar var

Erken doğum yapan annelerin ,anne sütünde mucizevi bir şekilde, bebeğin ihtiyacına yönelik olarak daha fazla yağ, protein, sodyum, klorür ve demir bulunur.

Annelerinin sütüyle beslenen erken doğan (prematüre) bebeklerde, göz işlevlerinin daha iyi gelişmesi, zeka testlerinde daha başarılı olma gibi pek çok üstünlük tespit edilmiştir.

Anne sütünün yeni doğan bebeklerin gelişimi için önemlerinden biri, omega-3 yağ asitlerini içermesidir. Omega-3 yağ asitleri insan beyni ve retinasının önemli bir bileşeni olmalarından ötürü, özellikle yeni doğan bebekler açısından önemi büyüktür.

Omega-3 özellikle hamilelik dönemi boyunca ve bebeklik döneminin başlarında, beyin ve sinirlerin uyumlu gelişimi için de çok önemlidir.

Anne sütünde doğal ve mükemmel bir Omega-3 deposu olduğundan, bilim adamları anne sütünün önemini özellikle vurgulamaktadırlar.


Anne Sütü ile ilgili bilimsel araştırmalar

Bristol Üniversitesinde yapılan araştırmada , anne sütüyle beslenmenin uzun vadedeki faydaları arasında, tansiyon üzerinde olumlu etkisinin bulunduğu ve bu sayede kalp krizi risklerinin azalttığını gösteriyor. Araştırmayı yapan ekip, anne sütünün içindeki koruyucuğuluna oldukça şaşırmış.

Circulation adli tıp dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, anne sütü ile beslenen bebeklerin kalp hastalıklarına yakalanma riski daha azdır.

Anne sütünde damar sertliğini önleyen yağ asitlerinin bulunması, anne sütü ile beslenen bebeklerin daha az sodyum tükettikleri ve aşırı kilo almadıkları için, anne sütünün kalp sağlıkları üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu gerçeğini ortaya konmuştur.

ABD’deki Cincinnati Üniversitesi’ne bağlı çocuk hastanesinde görevli Dr.Lisa Martin başkanlığındaki ekip, anne sütünde bulunan yüksek miktarda “adiponektin” isimli protein hormonu olduğunu, vücudun yağ metabolizmasında etkili olduğunu açıkladılar.

Kanda yüksek miktarda adiponektin bulunması kalp krizi riskinin azalması ile bağlantılı kabul edilir.

Obez ve kalp krizi daha yüksek olan kişilerde ise kandaki adiponektin miktarı düşüktür. Bu nedenle anne sütüyle beslenen bebeklerin, ilerde fazla kilolu olma riskinin bu proteine hormona bağlı olarak azaldığı tespit edildi. Bunun yanı sıra anne sütündeki leptin denilen ve yağ metabolizmasında çok önemli bir rolü olan bir diğer hormonun da olduğu tespit edildi. protein de vücutta yağın düzenlenmesine ayrıca yardımcı olmaktadır.

Bilim adamlarınca leptin vücutta yağ olduğuna dair beyne gönderilen bir sinyaldir. Dolayısıyla Dr. Lisa Martin’in açıklamalarına göre, bebekken anne sütü ile alıınan bu proteinler, ileri yaşlarda obezite, 2. tip şeker hastalığı, ensülin direnci ve koroner damar rahatsızlığı gibi hastalıkların riskini azaltmaktadır.


İlahi Besin Anne Sütü!

Anne sütünün bebeğe etkisi, geçirdiği evrelere göre şekillenmektedir. İnanılması zor olan bu besinin içeriği zamana göre nasıl değişmektedir,bu otokontrol nasıl gerçekleşmektedir. Bu soruların cevabını bulmakta zorlanan bilim dünyası, bebeğin geçirdiği evrelere göre şeker ve yağ oranında değiştiğini gördükçe dahada zorlanmıştır.

İlahi besin olan adlandırılan Anne Sütü içerisinde Kalsiyum elementinin kemik büyüme esnasında da artmasıyla ,bebek gelişimini çok etkilemektedir.

Bu mucizevi karışım süt olarak adlandırılmasına rağmen, aslında anne sütünün %90’ı sudan meydana gelir. Bu ayarlanmış özellik bebeklerin besinin yanı sıra sıvı olarak suya da ihtiyaçları vardır.

Anne sütü haricinde alınacak su ya da diğer yabancı maddelerin tam anlamda hijyeni sağlanamayabilir. Ancak %90’ı su olan anne sütü ile bebeğin su ihtiyacı da en hijyenik şekilde karşılanmaktadır.


Anne sütü yetişkinlik dönemine kadar iltihaplı bağırsak hastalıklarından koruyor

Anne sütünün yenidoğanlara birçok yararı var. Bebek anne sütüyle değerli besleyici maddelerle birlikte bağışıklık sistemini güçlendiren ve yenidoğanı yaşamın zorluklarına hazırlayan antikorları ve uyarı maddelerini de alır.

Araştırmalar anne sütünün iltihaplı bağırsak hastalıklarından koruduğunu ve bu etkinin yetişkinlik dönemine kadar da kalıcı olduğunu gösterdi.

Anne sütünün çocuğun zekası üzerinde de etkili olduğu bilinir. Bilim insanları bu yüzden anne sütünün beyin gelişimini de tetiklediğini düşünüyor. Washington Üniversitesi’nde Erin Reynolds ile çalışan ekip, bu bağlantıyı doğrulayan yeni bir kanıt daha buldu.

Araştırmacılar anne sütünün erken doğan bebeğin beyin gelişimi üzerindeki etkisini araştırdı.

Gerçek doğum tarihinden önce doğan bebeklerin beyni genelde tamamen gelişmiş değil ve normal zamanda doğan bebeklerin beyinlerine göre daha küçüktür.

Anne sütü bu kadar yararlıyken, erken doğan bebeğin beyni üzerinde ne gibi etkileri olduğunu merak eden Reynolds, St. Louis Çocuk Hastanesi’nde en az on hafta erken doğan 77 bebeği incelerken, manyetik rezonans tomografisiyle, bebeklerin normalde doğması gereken tarihteki beyin hacmini ölçmüş.

Sonuç: besinleri en az yüzde elli anne sütünden oluşan bebeklerin beyin hacimleri daha büyük. Bu bebekler daha fazla beyin dokusuna sahip oldukları gibi beyin kabuğunun (korteks) yüzeyi de, daha az anne sütü alan bebeklere kıyasla daha büyük.

Beyin kabuğu bilişsel süreçler için önemli olduğundan araştırmacılar daha büyük beyin kabuğunun çocuğun bilişsel yetiler üzerinde etkili olduğunu düşünüyor. Daha önceki araştırmalarla da beyin hacmi ve bilişsel gelişim arasında bir bağlantının varlığı ortaya konmuştu.Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

  • UNICEF ilk 6 ay sadece anne sütü
  • DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ
  • FDA
  • Sağlık Bakanlığı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.