19.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Bebeklerin emzirme süreleri nasıl belirlenir?

Bebeklerin emzirme süreleri nasıl belirlenir?

Bebeklerin emzirme süreleri nasıl belirlenir?

Bebeklerin emzirme süresi ve sıklığı her bebeğe göre değişir. Bebeğin ilk zamanlarda memeye alışması onun içgüdüsel olarak öğreneceği yeteneklerden biri. Yeni anne emzirme konusunda biraz korkmasına rağmen bu konuda sizin yapacağınız sadece emzirme yöntemlerini öğrenmek. Bebek emme işini kendi ne de olsa öğrenecektir.

Peki emzirme sıklığı ne olmalı?

Doktorunuz bu konuyla ilgili bilgileri zaten verecektir. Genel olarak uzmanlar ilk zamanlar anne sütündeki azlık nedeniyle günde 10-12 kere ve Emzirme Süresi her Bebek için değişebilir ama ortalama yarım saat sürebilir. Anne sütünün daha koyu, çok kaliteli ve bununla beraber azlığı nedeniyle  ilk zamanlar bebek zaten acıktıkça sizi rahatsız edecektir. İlerki zamanlarda uyanma, hareketlerin çoğalması, ağzı ile göğüse doğru ilerlemesi acıktığının ilk belirtileridir.

Emzirme sıklığı yenidoğmuş bir bebeğin 3–4 saatten fazla aç kalamaz. Bu durum 6 ay süresince olacaktır.Gece uyumalarınız bu yüzden aralıklı olacaktır.

Emzirme süresi Sağlık Bakanlığınca belirlenen süre ise , bebeğin anne memesinde kalma süresi en az 5 dakika, bebek memeyi bırakmıyorsa bu süre 20 dakika kadar müsaade edilebilir.

Emzirmenin sayısı arttıkça, daha çok süt üretip onu daha çok koruyabilirsiniz.

 

Bebeğe sütün yettiğini nasıl anlaşılır?

İlk zamanlar sütünüz yetmeyebilir.Ama bebeğin her istediğinde sık sık emzirilmesi, memenin devamlı boşaltılması ile süt yoğunluğunuz artacaktır. Ek gıda düşünmeyin.Çünkü ilk 6 ay ne olursa olsun anne sütü bebek için hayati mesele gibidir. Anne sütü az geliyorsa Doktorunuzdan bununla ilgili arttırıcı yöntemleri öğrenebilirsiniz.

 

Kaynaklar

  1. S.B. Temel Sağlık Hizmetleri Genel Md., S.B. Sağlık Projesi Genel Md.,H.Ü. Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Toplumun Beslenmede Bilinçlendirilmesi Saha Personeli için Toplum Beslenmesi Programı Eğitim Materyali, Emzirme Süresi
  2. S.B. Temel Sağlık Hizmetleri Genel Md., H.Ü. Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Emzirme Süresi,Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ