DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Parmak emme veya tırnak yeme alerji riskini azaltıyor

Parmak emme veya tırnak yeme alerji riskini azaltıyor
A+
A-

Bebeklerde gördüğümüz en sorunlu alışkanlıklarından biri parmak emme büyüdükçe de tırnak yeme alışkanlığıdır. Yapılan bir araştırma bu iki alışkanlığın doğru bir şey olduğunu söylemiyor ama parmak emme veya tırnak yeme alışkanlıklarının ileri de alerji riskini engellediği görülüyor.


Parmak emme veya tırnak yeme alerji riskini azaltıyor

Otuz yıllık bir süreyi göz önünde bulunduran yeni bir araştırmaya göre parmaklarını emen veya tırnaklarını yiyen çocuklarda ilerleyen yıllarda alerji çıkma ihtimali çok daha az.

Araştırmacılara göre alınan sonuçlar, çocukların parmak emmeyi veya tırnak yemeyi alışkanlık edinmesini önermemekle beraber, bu alışkanlıkların yetişkinlik dönemlerinde çıkabilecek alerjilere karşı koruma sağladığı bir gerçek.

Yeni Zelanda’daki Otago Üniversitesi’nde solunum hastalıkları epidemiyolojisi öğretim görevlisi Dr. Robert Hancox çoğu ebeveynin, çocuklarının bu gibi alışkanlıklar edinmesini önlemeye çalıştığını ve bilim insanlarının elinde, aksini yapmalarını önerecek bir kanıtın henüz bulunmadığını söylüyor.

Araştırmacılar elbette çocukların parmaklarını emmesini veya tırnaklarını yemesini önermiyor, fakat eğer bir çocuk bu alışkanlıklardan herhangi birine sahipse ve bırakmakta zorlanıyorsa ebeveynler
bu durumun en azından alerjilere karşı koruma sağladığı gerçeğiyle teselli olabilir.

Parmak emme veya tırnak yeme alerji riskini azaltıyor

Parmak emme veya tırnak yeme alerji riskini azaltıyor


Çocuklarda tırnak yeme bağışıklık sistemini harekete geçiriyor

Araştırma, 1972 ve 1973 yıllarında Yeni Zelanda’da doğan 1000’den fazla çocuğun dahil olduğu, günümüzde de devam etmekte olan başka bir araştırmanın verilerini içeriyor.

Bu araştırmada ebeveynlere, çocukların parmaklarını emmesi veya tırnaklarını yemesi konularında 4 kez (çocuklar 5,7,9 ve 11 yaşlarına geldiklerinde) soru sorulmuştu.

Ayrıca çocuklar 13 yaşına geldiklerinde deri prik testi ile alerji durumları kontrol edildi. Araştırma, çocuklar büyüyüp otuzlu yaşlara geldiğinde de devam etti.

Araştırmaya göre parmaklarını emen veya tırnaklarını yiyen çocukların %38’inde en az bir alerji görülürken, bu alışkanlıklara sahip olmayan çocukların % 49’unda en az bir alerji bulunduğu tespit edildi.

Bu gibi çocukluk alışkanlıklarının alerji riskini azaltması durumu, katılımcılar otuzlu yaşlara geldiğinde bile mevcuttu.

Üstelik bu sefer araştırma verilerine, bir insanın alerji durumunu etkileyebilecek daha karmaşık veriler de eklenmişti: Anne veya babada alerji bulunup bulunmadığı, ev hayvanları olup olmadığı, bebekken anne sütü içip içmedikleri veya anne veya babanın sigara içip içmediği gibi.

Pediatri bülteninde 11 Temmuz’da yayınlanan araştırma sonucuna göre hem parmağını emen hem de tırnaklarını yiyen çocukların 13 yaşına geldiklerinde, bu alışkanlıklardan yalnızca birine sahip olan çocuklara göre alerji olma risklerinin daha az olduğunu ortaya çıktı. Ancak bu durum, çocuklar 32 yaşında geldiklerinde ortadan kalkmıştı.

Emzik emme de alerji riskini azaltıyor

Emzik emme de alerji riskini azaltıyor


Emzik emmek faydalı mı zararlı mı?

Bu yeni araştırmanın sonuçları, verilerin alındığı ve yine Pediatri bülteninde 2013 yılında yayınlanan araştırma sonuçlarıyla aynı doğrultuda.

2013 tarihli araştırmaya göre emziği annesinin ağzıyla temas eden çocuklarda alerji çıkma riski diğerlerine göre çok daha az.

Yeni araştırmada belirtildiği üzere, her ne kadar süreç ve patojenlere maruz kalma yaşı farklı olsa da söz konusu iki araştırma da bağışıklık tepkisinin ve alerji riskinin oral bakterilere veya diğer mikroplara maruz kalmakla bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor.

Ayrıca alınan yeni sonuçlar, sözde hijyen tezini de destekliyor. Bu teze göre çok az pislik veya mikrop bulunan ortamlar, çocukların bazı durumlara, özellikle de alerjilere karşı daha hassas olmasına yol açıyor.

Dr. Robert Hancox’a göre mikrobik organizmalara maruz kalmak, bağışıklık sistemimizi iyi yönde etkiliyor ve alerjilere karşı koruma sağlıyor.


Emmek bebeğin içgüdüsünden gelir

Emzik, bebeğin doğal emme içgüdüsünü tatmin eder ve ona güven hissi verir.

Emme hareketi bebek için başlı başına bir memnuniyet kaynağıdır. Çünkü doğumu izleyen haftalarda, bebeğin en güçlü refleksi emmek olur.

Emzik sayesinde sakinleşir ve uykuya daha kolay dalar. Emzik kullandırılmayan bebek, bir süre sonra parmak emmeye başlayabilir.

Bebeğinizi emzikten vazgeçirmek, parmak emmekten vazgeçirmekten daha kolay olur. Bazı uzmanlar, emziklerin, bağışıklığı arttırdığını ve bebeğin elleriyle bazı beceriler geliştirmesine de yardımcı olduğunu ileri sürerler.

Ağızlarından düşürdüklerinde bulmak için beşik ya da yataklarının çevresini yoklamaları ve emziği yeniden ağızlarına sokmaya çalışmaları buna örnek verilebilir.


Ayrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.