DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Anne sütünün içinde neler var? Neden Anne sütü eşsiz?

Anne sütünün içinde neler var? Neden Anne sütü eşsiz?

Anne sütünün içinde neler var? Neden Anne sütü eşsiz?

Anne Sütünde Neler Bulunur? yazımıza başlamadan, Unicef ve Amerikan Pediatri Kurumu (AAP), bebek beslenmesinde ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenme önerir ve bu emzirme en az 12 ay boyunca devam etmelidir. Sağlık Bakanlığıncada desteklenmektedir. Anne sütü, bebekler ve anneler için en uygun olanıdır. Yeni Doğan bebekleri Anne Sütü, enfeksiyonlara karşı korur ve daha sonra oluşabilecek sağlık sorunlarını, diyabet, obezite ve astım dahil olmak üzere yakalanma riskini düşürür.

Anne sütü besin değerleri araştırıldığında ortaya inanılmaz sonuçlar çıkmış olduğunda tüm bilim adamlarında Mucizevi madde olarak benimsenmiştir.

Annelerin bu dönemde emzirmesi doğumdan sonra rahim kanamalarını durdurmada yardımcı olur. Emzirme meme ve yumurtalık kanseri riskini azaltır, hem de anne ve bebek için mükemmel bir iletişim sağlar.

Anne sütü, sonuçta yeni bir bebek için en iyi beslenme kaynağıdır. Anne sütü birçok bileşenleri, bebeğiniz enfeksiyon ve hastalıklara karşı karşı korunmasına yardımcı olur. Anne sütü proteinleri, formül olarak inek sütünden daha daha kolay sindirilir. Anne sütünde kalsiyum ve demir daha kolay emilir. Anne Sütü direkt olarak bebeğin zeka derecesini etkiler.

Sağlıklı nesiller ve bilinçli gençliğin, aynı zamanda ülke ekonomisinin geleceği Anne sütüne bağlıdır desek çokta abartmış olmayız değil mi?

İlgili Link 1: Bebek Beslenmesinde Anne Sütünün Önemi Nedir?


Anne sütünde neler bulunur? Hangi besin ögeleri var? Bileşenleri

Anne sütünün içinde tüm besin ögeleri mevcut olup, bebeğin beslenmesine yetecek kadardır inanılmaz değilmi ?

Bu besin öğeleri ve özelliklerini kısaca açıklayalım.

1. Anne Sütü ve Proteinler

Whey ve Kazein, Anne sütü içerisinde  proteinler iki türdür. Yaklaşık% 60 iken% 40 kazein, peynir altı suyudur. Proteinlerin anne sütünde, hızlı ve kolay sindirim sağlar. Anne sütü hariç diğer hayvansal süt ve yapay süt maddelerindeki proteinlerden, kazein daha büyük bir yüzdesi olduğundan, bebek için sindirilmesi için daha zor olacaktır. Anne Sütünde Yaklaşık % 60-80 oranında peynir altı suyu proteinleri bulunduğundan, özellikle büyük enfeksiyon koruma özellikleri vardır.

Anne sütü ve faydaları bulunan belirli proteinler aşağıda listelenmiştir:

  • Laktoferrin, mide-bağırsak sindirim sisteminde demir bağımlı bakterilerin büyümesini engeller.Anne Sütü içindeki laktoferinler ,demir gerektiren koliformlar ve maya gibi bazı organizmaların, gelişimini engeller.
  • İMMÜN GLOBULİN A (IgA) salgısı bebeklerde bulunmaz.Anne sütünü alan bebek,annesinden emdiği ilk süt “kolostrum” içinde bol miktarda IgA alır. Annesinin kolostrum ve sütünden aldığı IgA, çocuğun sindirim sistemini birçok mikroplara karşı korur. Sadece Anne Sütü ile geçen bu salgı, bebeği virüs ve bakterilerden korumak içindir. Ayrıca, E. Coli ve muhtemelen alerjilere karşı korunmasını sağlar. IgG ve IgM dahil olmak üzere diğer immünglobulinler, anne sütü, aynı zamanda bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcıdır. IgA organizmadaki immün globulinierin yaklaşık yüzde 20 sini oluşturur. IgA kandada bulunmasına rağmen asıl bulunduğu yer vücuttaki bazı organların örtücü zarlarının yüzeyleridir. Bunlar arasında en önemlisi, solunum yollarıdır. Solunum yollarının iç duvarını örten mukoza tabakasından salgılanan bazı salgı maddelerinde IgA bulunur. Böylece bu salgı maddelerinde yer alan IgA, üst solunum yollarını birçok zaralı bakteri ve enfeksiyonlardan korumaktadır. Annenin Balık yemesi, bu proteinlerin anne sütünde miktarını artırmak yardımcı olabilir.
  • Lizozim bebek E. Coli ve Salmonella karşı koruyan bir enzim. Aynı zamanda sağlıklı bir bağırsak florasının büyüme teşvik ve anti-inflamatuar işlevlere sahiptir.
  • Bifidus faktör lactobacillus büyümesini destekler. Lactobacillus yaşayamaz asidik bir ortam oluşturarak bebeğin zararlı bakterilere karşı koruyan yararlı bakterilerindendir.
Anne sütünün içinde neler var? Neden Anne sütü eşsiz? | Anne sütü besin analizi

Anne sütünün içinde neler var? Neden Anne sütü eşsiz? | Anne sütü besin analizi


2. Anne Sütü ve Yağlar

Anne sütü içerisinde bebeğinizin sağlığı için gerekli olan yağlar içerir. Beyin gelişimi, yağda eriyen vitaminlerin emilimi için gerekli olan ve öncelikli enerji kaynağıdır. Uzun zincirli yağ asitleri ,beyin, retina ve sinir sistemi gelişiminde ihtiyaç duyulur. Hamileliğin son trimesterde yani son 3 aylık döneminde, depolanır ve doğum sonrası üretilen anne sütüne eklenir. Anne Sütü sanki bir üreticinin özel karışımlarıyla tasarlanmış, doğum sonrasına hazırlığı, formüle edilmiş eşsiz bir besin kaynağıdır.

İlgili Link 2: Anne sütü neden muhteşem?


3. Anne Sütü ve Vitaminler

Anne sütü vitamin miktarı ve vitamin çeşitleri doğrudan annenin beslenmede aldığı vitaminlerle çok önemlidir. İnanılması zor olan bu besin hazırlanıyor ama sanki yemeğin tuzu eksik kalmışcasına bunun dozunun ayarlanması yemeği hazırlayana veriliyor. Dozu ayarlayan Anne, Bebeğine verdiği sütün kalitesini alacağı vitaminle zenginleştirebilir.

İşte Annenin Beslenmesinde Vitaminler de dahil olmak üzere, yeterli beslenme olarak anlatılan konunun temel nedeni budur.Yağda eriyen vitaminler, vitamin A, D, E ve K dahil bütün bebeğin sağlığı için hayati önem taşımaktadır. C vitamini, B vitaminleri riboflavin, niasin, ve panthothenic asit gibi suda eriyen vitaminler de çok önemlidir. Çünkü bu vitamin ihtiyacı, birçok sağlık sağlayıcıları ve emzirme danışmanları, emziren annelerde doğum öncesi vitaminlerde olduğu gibi devam etmelidirler.

İlgili Link 3: Kanserin düşmanı Anne Sütü!


4. Anne Sütü ve Karbonhidratlar

Karbonhidratlardan Laktoz, anne sütünde bulunan birincil bir karbonhidratdır. Anne sütü tarafından sağlanan toplam kalorinin yaklaşık% 40’ını oluşturmaktadır. Laktoz, kalsiyum, fosfor ve magnezyum emilimini arttırır, mide sağlıksız bakteri miktarını azaltmak için yardımcı olur. Anne sütü Bu hastalıkla mücadele için yardımcı olur ve mide sağlıklı bakterilerin büyümesini sağlar.

Anne sütü mükemmel bir kombinasyondur ve içerisinde , proteinler, yağlar, vitaminler, ve karbonhidratlar vardır. Nerdeyse içindeki herşey Bebeğinizin sağlığı için en iyi besindir. Lökositler yani akyuvarlar -beyaz kan hücreleri- hazır olarak anne sütü içerisindedir. Enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur. Bu antikorlar, canlı hücreler, enzimler ve anne sütü ideal hale getirir. Böyle bir formül hazırlanıp sunmak nerdeyse mümkün değildir.

Anne sütü her zaman daha fazla keşfedilen 200’den fazla bilinen yararlı öğeleri içerir. Örneğin, araştırmacılar kısa bir süre önce keşfedilen bir yağ asidi anne sütü, bir bebeğin beyin ve retina gelişimini artırır. Enfeksiyonla savaşan beyaz hücreleri de dahil olmak üzere, bu unsurların pek çoğu imal edilemez ve böyle bir gıda yapay yapılamaz.Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

  • UNICEF ilk 6 ay sadece anne sütü | Dünya Sağlık Örgütü -UNICEF Anne Sütü Teşvik Bildirimi,
  • Sağlık Bakanlığı, Amerikan Pediatri Kurumu (AAP).
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.