17.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Alüminyum içeren deodorantlar zararlı mı? Kanser yapar mı?

Alüminyum içeren deodorantlar zararlı mı? Kanser yapar mı?

Terlemek normaldir ama önlem alınmadığında kötü kokuya çevirir ve buda bir çok kişinin korkulu rüyasıdır. Kötü kokmamak için deodorant alırız ve üzerinde alüminyum yoktur yazısı dikkat çeker. Fakat başka bir deodoranta baktığımızda içinde alüminyum olduğu görülür. Kafa karıştırıcı bu durum internette araştırma yapıldığında Alüminyum içeren deodorantlar zararlı mı? Kanser yapar mı? soruları görülüyor. Bu yazımızda bilimsel olarak alüminyumun zararları var mı? sorusunun cevabını alacaksınız.


Alüminyum içeren deodorantlar zararlı mı? Kanser yapar mı?

İçeriğinde alüminyum bulunan deodorantlar zararlı mıdır? Kanser riskini artırır mı? 

Eğer alüminyuma alerjiniz yoksa bu sorunun cevabı ‘hiçbir olumsuz etkisi yoktur” olmalı. Ohio Devlet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nden dermatolog Dr. Susan Massick, 2000’li yılların başından beri alüminyum ter önleyiciler üzerine yapılan büyük araştırmalarda bu maddelerin herhangi bir sorun yaratmadığının ortaya çıktığını belirtiyor.

Ayrıca alüminyum içeren ter önleyicilerin kansere yol açtığına ilişkin iddianın da çürütülmüş bir efsaneden ibaret olduğunu ekliyor. İddianın bir olası bağlantısı ise meme kanserinin genellikle koltuk altına daha yakın
bölgelerde ortaya çıkıyor olması.

Bu konuyu netleştirmek adına araştırmacılar ter önleyicilerin tümünü ayrıntılı bir şekilde incelediler. Elde ettikleri sonuçlar, alüminyum içeren deodorantlar kullanan kadınların, kullanmayanlara oranla meme kanseri olma riskinin daha yüksek olduğu teorisini çürüttü.

2014 yılında Critical Reviews in Toxicology dergisinde yayınlanan makalede alüminyumla ilgili sağlık sorunlarına yönelik mevcut araştırmalar incelenmiş, ter önleyicilerin insan sağlığını tehdit ettiğine ilişkin herhangi bir kanıt bulunamamıştı.

Massick, antiperspirant deodarants yani ter önleyici deodorant üreticilerinin formüllerine alüminyumu da katmasının nedeni şu: Ter kanallarını kapatıyor, ancak cildin iç kısımlarına işlemiyor. Bu özelliği alüminyumu etkili bir ter önleyici yapıyor.

Massick aynı zamanda bir bileşenin kansere yol açabilmesi için kana çok yüksek miktarlarda karışması gibi bir mekanizmanın var olması gerektiğini belirtiyor. Ki bu da yalnızca koltuk altında kullanılan lokal bir bileşen için söz konusu değil.

Başka bir deyişle herhangi bir kimyasal maddenin kansere yol açabilmesi için çok yoğun miktarda vücuda girmesi gerekiyor; günde hem az miktarda kullanılan hem de yalnızca koltuk altına sürülen bir ürünün bu tür tehlikelere yol açması mümkün değil.

Eğer vücudunuzu alüminyumdan tamamen arındırmak istiyorsanız vazgeçmeniz gereken tek şey deodorant değil. Tütün ve marijuananın içerisinde bulunduğu gibi aluminyum folyo ve birçok pişirme kabı da alüminyum içeriyor.

Araştırmacılar, alüminyumla bağlantılı kanser riskinin esas dökümhane ve diğer benzeri tesislerde daha yüksek olduğunu söylüyor. Fakat buralarda çalışan kişiler hem solunum, hem de deri üzerindeki gözenekler üzerinden alüminyum tozlarına maruz kalıyor.

Massick’e göre, cildimiz dış dünyaya karşı en muazzam koruma duvarı. Elbette tek istisna ter önleyicilere alerjisi olan ya da bu gbi ürünlerden rahatsızlık duyan kişiler.

Massick, bu gibi kişilere deodorantların zararları ile etkileşmeden ter önleme yöntemi olarak glikopirolatlar ya da botoks öneriyor.Ayrıca bakınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ