18.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Alkolden dolayı suç işleyenlere Alkol Kelepçesi takılacak!

Alkolden dolayı suç işleyenlere Alkol Kelepçesi takılacak!

Alkolden dolayı suç işleyenlere Alkol Kelepçesi takılacak!

Alkol nedeni ile suç işlemiş kimselere, Hollanda’da henüz yasalaşmamış bir uygulama olan “Alkol Kelepçesi” 16 Ocak 2017 itibari ile test amacıyla başladı.

Hollanda Adalet Bakanlığı, alkol nedeniyle oluşan suçlardan dolayı ceza gören yada görmeyip sürekli sorun çıkaran kişilere bir önlem almak için proje geliştirdi. Bunun için tabi ki teknolojiden yararlanacaktı. İlginç bir kelepçe yaptılar. Ayak bileğine takılan kelepçe ile idrar testine bile bakmadan alkol belli oluyordu. Ama Nasıl?

Alkol seviyesini ölçen “Alkol Kelepçesi” kişinin teninden çıkan ter ile bunu çözümlüyor. Rapor olarakta bilgileri işleme merkezine gönderiyor.

İlk aşamada cihazın neler yapıldığına, hata kontrolüne bakılacak. Bunun için 100 kişinin ayak bileğine takılan “Alkol Kelepçesi” ile kronik suç işleyenler Alkol alımlarında artık tespit edilecek. Suç öncesi müdahale edilebilecek.

İlginç olan ise  Hollanda’da trafik kazalarının ülkeye maliyeti  3 milyar avro. Bunun en büyük nedeni ise alkol. Alkol alan kişilerin dosyalarına bakıldığında tekrarlanma sayısı devamlı artıyor. Bunun çözümünü oturmuşlar ve ortaya böyle bir proje çıkmış.

Hollanda’da her yıl yüzlerce kişi Alkol nedeni ile ceza alıyor. Bunlardan en çok olanı şiddet suçları ve trafik kazaları. Hollanda testte başarılı olduğu takdirde yasalaştıracağını açıkladı.

Bunu yapan sadece Hollanda değil! ABD ve İngiltere’de bu uygulama yasalarla yapılıyor!

İngiltere ve ABD’de uygulanan Alkol Kelepçesi ile, Alkol ile işlenen suçlarda yüzde 90’lara yakın gerileme gözükmüş. Alkol tüketimi su gibi olan ülkelerde böyle sonuçlar görmek normal.

Rusya en çok alkol tüketen soğuk yerlerden biri. Alkol bağımlılığı nedeni ile kişiler Alkol yerine aldıkları Vücut losyonundan 2016 yılında 71 kişi hayatını kaybetti. Rusya Sağlık Bakanlığının açıkladığı bu durum ne kadar ürkütücü.

Alkol tüketimi çok olan ülkelerde suç oranları çok yüksek. Bu yüzden ABD, İngiltere en çok Alkol tüketen dünya ülkelerinden bir kaçı.

Ülkemizde alkol tüketimi Dünya Sağlık Örgütü 2015 verilerine göre, kişi başı yılda 1.5 litre ile Avrupa’daki  ülkeler içinde sonuncu ve en düşük orana sahibiz. Ülkemizde yüzde 83’ünün hiç alkol almadığı raporda var. OECD ülkeleri içinde ise ülkemiz Endonezya ile en az alkol tüketen ülkelerden biri.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ