25.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

İngiltere gıda üreticilerine şekeri azaltmaları için baskıyı arttırdı!

İngiltere gıda üreticilerine şekeri azaltmaları için baskıyı arttırdı!

İngiltere gıda üreticilerine şekeri azaltmaları için baskıyı arttırdı!

Şeker ile ilgili ne kadar zararlı olduğu yazısını daha önce paylaşmıştık. Şeker günümüzün en tehlikeli gıda maddesi. Hatta sigaradan bile daha zararlı.

Şağlık Düşmanı Şeker günümüzde hazır gıdalarda bir çok versiyonu ile içeriklerinde yer almakta. İngiltere bu konuda daha da hassaslaştı ve gıda üreten firmalara baskıyı arttırdı. 2020 yılına kadar şeker oranlarını 5’te 1 oranında düşürmeleri hedef alınıyor. 2017’den itibaren her sene yüzde 5 ‘lik bir düşüş sağlanması hedefleniyor.

İngiltere Kamu Sağlığı Kurumunun yeni yaptığı araştırma sonucunda her 5 çocuktan birinin obez olduğu görüldü. Tüketime baktıklarında ise Şeker oranı çocuklarda 3 katına kadar çıkabiliyor. Diğer taraftan ortaokul döneminde çocuklarda her 3 çocuktan birinin obez olduğu görülüyor.

İngiltere gıda üreticilerine şekeri azaltmaları için baskıyı arttırdı! | Çocukların geleceklerini şekerle karartmayın!

Araştırmanın başındaki İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu Baş Diyetisyeni Dr. Alison Testone, gelir düzeyi düşük ailelerin çocuklarında bu oranların daha fazla olduğu görüldüğünü bildirdi. Bu sonuçlara göre Aileler arasındaki dengesizliğin bir işareti olarak görülüyor.

Çünkü Obezite son zamanlarda Kanser riskini arttıran en büyük nedenlerden biri. Beyin Hastalıkları, Şeker Hastalığı ve Kalp Damar hastalıkları da Şekerin insana verdiği en tehlikeli nedenlerden biri.

İngiltere hazır kek, bisküvi, çikolata, kalıp şekerler, dondurma, meyveli yoğurtlar, mısır gevrekleri ve kahvaltılık çeşitleri, kremaları içeren kategorideki yiyeceklerin en çok tüketildiğini belirlemiş. Eğer 3 sene boyunca şeker düşüklüğü yaşarsa 200 bin ton kadar ciddi bir şeker ülkeyi terk edecek.

İngiltere gıda üreticilerine şekeri azaltmaları için baskıyı arttırdı! | İçi şekerle dolu hazır içecekler

Diğer taraftan başka bir sektör olan şeker şurubunun dolu olduğu meyve suları üreticilerine ciddi bir şeker vergisi de yolda.

Şeker günümüzün en tehlikeli gıda maddesidir. Bunla ilgili size kapsamlı bir yazıyı daha önce hazırlamıştık. Şekerin zararlarını öğrenmek için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İlgili Link: Besinlerin en tehlikelisi Şeker!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ