17.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Ağaçlar gerçekten havayı temizliyor mu?

Ağaçlar gerçekten havayı temizliyor mu?

Geçen senelerde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) açıklamasına göre hava kirliliğinin dünyada 7 milyon kişinin ölümüne sebep olduğunu açıklamıştı.

WHO’nun açıkladığı ve her sekiz ölümden birinin sebebinin hava kirliliği olduğunu belirtiyor. İnme, iskemik kalp hastalıkları gibi kardiyovasküler hastalıkların riski artık çok fazla olduğunu,  ayrıca hava kirliliği ve kanser arasında güçlü bir bağ olduğunun görüldüğünü açıkladı.

Peki hava kirliliğine karşı ağaçlar ile bir koruma sağlayabilir miyiz? Hava Kirliliği ile savaşmak için en etkili yöntem ağaç dikmek bir çok kişiye göre.

Ağaçlar, havayı temizlemekte sanıldığı kadar etkili mi? Bunun cevabını Dava Novark adında bir araştırmacı 30 yıldır arıyor. Ağaçlar sanıldığının aksine yüzde 1’lik bir hava kalitesinde artış yapıyor. Havanın hangi madde tarafından kirlendiğini de bilmek gerekir.

ABD’nin 48 eyaletini kapsayan araştırmada, ağaçların 17,4 milyon kirli havayı temizlediği bulundu. Yaklaşık 850 insanın da hayatını her yıl kurtarmaya devam ediyor.

Bazı ağaçlar hava temizlemede diğer ağaçlara göre daha başarılı. Özellikle Çam ağacı kimi kozalaıklı ağaçlar, havadaki kirli partikülleri yapışkan yapraklarıyla tutabiliyor. Kara ağaçlar zararlı gazları emip yapılarını bozabiliyor. Bazı ağaçlar ise hava sıcaklığını düşürüp, kirliliği meydana gelmesini önlüyor.

Bazen Ağaçlar zararlı da olabiliyor. Örnek olarak Meşe ağacı, ozon gazını oluşturabilen bileşikler salgılıyor. Eğer yanlış yere dikilirse havayı daha çok bozuyor.

Fakat ağaçları daha iyi kullanabiliriz. Mesela otoyollar için ağaç ile çevrili yolda egzos dumanı hapsolur. Otoyolların kenarlarına kirli gazın yayılmasını ve yaylara ulaşmasını engelleyecek ağaçlar dikilebilir.

Haberimizle ilgili videoyu izleyebilirsiniz.


Ağaçlar gerçekten havayı temizliyor mu? | İzle


Ağaçlar gerçekten havayı temizliyor mu? paylaşan: gelgez.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ