DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Zakkumun özellikleri nelerdir? Nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları

Zakkumun özellikleri nelerdir? Nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları

Zakkumun özellikleri nelerdir? Nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları nelerdir?

Zakkum | Zakkum Çiçeği Nedir?

Zakkum ilmi olarak latince Nerium oleander olan bu bitki Apocynaceae familyasından olan bir çiçekli bitkidir. Zehirli Bitkiler, sınıfında olan Zakkum, Haziran ile Eylül ayları arasında beyaz, pembe, kırmızı, sarı ve krem renklerde çiçekler açarak ve 6 metreye kadar uzayabilir.

Zakkum özellikle Dere yataklarında ve su kenarlarında yetişir. Susuzluğa en dayanıklı bitkilerdendir ve kışın yapraklarını dökmez.

Ayrıca bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Güzel kokusu ile yaz kış bahçeleri rengarenk süsleyen, zahmetsiz harika çiçekleri olan bir bitkidir.

Zakkumun özellikleri nelerdir? Nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları nelerdir? | Zakkum çiçeği yeni açıyor

Arapçada “Şeceretü’z-zakkûm” olarak adlandırılan bu bitki  “ez-Zakm”, yemek, içmek, oburca yemek ve yutmak anlamlarına geldiği gibi “Hurma ve kaymaktan yapılan yiyecek, zehirli, tehlikeli yiyecek” manalarına da gelmektedir. (İbn Manzûr, Lisânü’l-Arab, Beyrut, 1968, XII, 268).

Zakkumun özellikleri nelerdir? Nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları nelerdir? | Pembe Zakkum

Zakkumun Özellikleri Nelerdir? | Morfolojisi

Bu bitki tüm azalarıyla zehirli bir yapısı olup, Gövdeleri dik, esmer renkli ve silindir şeklindedir. Yaprakları mızrak şeklinde, kısa saplı, karşılıklı veya üçlü dairesel durumlarda dizilmiştir. Çiçekler, yalancı şemsiye durumunda toplanmış, güzel kokulu, büyük çiçeklerin sapları tüylü ve oldukça kısadır.

Zakkumun özellikleri nelerdir? Nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları nelerdir? | Kışın yaprakları dökülmez

Zakkum’un Yararları ve Zararları Nelerdir?

Zakkum tıbben kullanılan bitkidir. Kanser ilaçlarında denemeler yapılmaktadır. Zakkumun kimyasal içeriğinde bulunan oleandrin tıbben kullanılır. Dahilen idrar söktürücü ve kalp kuvvetlendirici etkisi vardır. Eğer tedavi süresinde belirtilen dozu aşılırsa kalp yetmezliği, kusma ve ishal ile kendini gösteren ağır zehirlenmeler yapar.

Bu ilaçlar sadece Doktor kontrolü ile verilir yada alın. Haricen zeytin yağı ile maserasyonu cilde sürülür. Vücuttaki bit gibi parazitlere karşı kullanılır.

Zehirli bitkiler sınıfında olup Yaprakları dahilen idrar arttırıcı ve kalp kuvvetlendirici olarak kullanılır. Haricen zeytin yağında elde edilen maserasyonu vücut parazitlerine karşı özellikle uyuza  karşı kullanır.

Zakkumun özellikleri nelerdir? Nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları nelerdir? | Beyaz Zakkum

Önemli İkaz: Tıbbi kullanım dozundan fazlası şiddetli zehirlenmelere yol açar.

Bir ilacın yada bir bitkinin  toksinin ya da kimyasal maddenin zehirleyici etkisine TOKSİK ETKİ denir. Her ilacın toksik etki gösteren bir dozajı söz konusudur. Toksik etkisi olan Zehirli Bitki olan bu bitki tüm haliyle zehirlidir. Zehirlenme mide ve bağırsak bozuklukları, solunum güçlüğü ve kalp ritmi düşmesi yada artması nabız yavaşlaması gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Kalp yetmezliği ölüme sebep olur.

Bir gram kuru Zakkumun yaprağı insanlarda tehlikeli ölümcül zehirlenmeler yapar. Eğer bu bitkiyi yiyerek ölmüş hayvanların etleri de tüketilirse zehirlenilebilir.

Zakkumun özellikleri nelerdir? Nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları nelerdir? | Değişik renkli zakkumlarla bahçenizi şenlendirin

Zakkum Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Size yanlış bilgi vermek istemeyiz. Zakkum uzmanlarca kullanılan bir bitkidir. Sadece doktor kontrolünde, bilgisi dışında kesinlikle kullanılamaz.

Fakat bahçelerinize kışın yada yazın kokularını almak, rengarenk canlı çiçekleri ile psikolojik yönden kendinizi çok iyi hissettirecek.

Zakkumun özellikleri nelerdir? Nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları nelerdir? | Beyaz ve Pembe Zakkum

Zakkum ile ilgili Kur’an’dan Ayetler

Kuran-ı Kerimin dört süresinde toplam 15 ayette zakkumla ilgili kelime geçmektedir. Allah (CC) zakkumun ismini bir çok ayette şöyle buyurmaktadır;

  • İsra Süresi17/60 Ayetleri : Rabbinin, insanları muhakkak (rahmeti ve ilmiyle) ihata ettiğini (kapladığını) sana söylemiştik. Sana (kalp gözü ile) gösterdiğimiz o rüyeti ve Kuran-ı Kerimin lânetlenmiş ağacı (zakkum ağacı), insanlara sadece fitne (imtihan) kıldık. Ve Biz, onları korkutuyoruz. Fakat (bu) onların büyük azgınlıklarından (büyük günahlarından) başka bir şeyi arttırmıyor.
  • Duhan Süresi, 44/43-46 Ayetleri : “Şüphesiz zakkum ağacı günahkârların cehennemdeki yiyecekleridir. Zakkum ağacı erimiş maden gibidir. İnsanların karnında tıpkı sıcak suyun kaynaması gibi kaynar” .
  • Saffât Süresi, 37, 62-67 : “İkram olarak bu mu daha hayırlıdır? Yoksa, zakkum ağacı mı? Şüphesiz biz onu, zalimler için bir bela kıldık. O, Cehennemin dibinden çıkan bir ağaçtır. Onun tomurcukları şeytanların başları gibidir. Cehennemlikler bunlardan yerler ve karınlarını bunlarla doyururlar. Sonra onlara, zakkum ağacının üzerine içecekleri, kaynar su karıştırılmış içkiler verilir”.
  • Vakia Süresi, 56/51-55 : “Sonra siz, ey doğru yoldan sapan ve hakkı yalanlayanlar! Siz, Cehennemde mutlaka zakkum ağacından yiyeceksiniz. Karınlarınızı onunla dolduracaksınız. Üzerine de susuz devenin içişi gibi kaynar su içeceksiniz”.

Zakkumun özellikleri nelerdir? Nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları nelerdir? | Kırmızımsı Zakkum

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.