DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Aylandız Ağacı Kokar ağaç Nedir? Özellikleri, Yararları ve Zararları nelerdir?

Aylandız Ağacı Kokar ağaç Nedir? Özellikleri, Yararları ve Zararları nelerdir?

Aylandız Ağacı Kokar ağaç Nedir? Özellikleri, Yararları ve Zararları nelerdir?

Aylandız Ağacı Kokar ağaç, diğer dillerde Türkçe  anlamıyla cennet ağacı, Latince adı Ailanthus altissima’dır. Azakeğeri, Eğirotu, Meyhaneciotu adlarıyla da bilinir.

Sedefotugillerden; bir çeşit süs ağacıdır. Aylandız Ağacı Kokar ağaç, 30 metreye kadar uzayabilen ,çiçekleri uzun salkım şeklindedir. Kokusu keskindir. Bu yüzden Osuruk ağacı da denmektedir. Kötü kokulu olmasından dolayı daha yumuşak bir tabir ile Kokar ağaç denilmiştir.

Meyveleri sonbaharda dökülmeden önce kızarır.

(Ailanthus altissima) Simaroubaceae familyasından Mayıs ile Haziran ayları arasında yeşilimsi sarı renkli çiçekler açar, anavatanı Uzakdoğu’dur. Buradan Avrupa ve Anadolu’ya yayılmıştır. Aylandız Ağacı Kokar ağaç, Hızlı büyüdüğünden bu ağaç gölge ağacı olarak ekilmiştir.

Aylandız Ağacı Kokar ağaç, Anavatanı Çin’de, uzun ve zengin bir geçmişi vardır. Eski Çince Sözlüklerde bahsedilen ve akıl hastalığı kellik kadar dertlerine çare iddia edilen sayısız Çin tıp bilgileri vardır. Halen Çin Tıbbında Kök, yaprak ve ağaç kabuğu halen günümüzde kullanmaktadır.

Aylandız Ağacı Kokar ağaç,  ilk 1740’larda Çin’den ABD’ye, 1784 yılında  Avrupa’ya kadar getirildi. Bu süre boyunca batıya getirilen ilk ağaçlardan biriydi. Hızlı gelişen bu ağaç kısa sürede iyi bir bahçe tasarım üyesi oldu.

19. yüzyıldan itibaren ilgisi kokusundan dolayı azaldı fakat bir sokak ağacı olarak kullanılmaya devam edildi. Fakat  bu ağacın istilacı yapısı ,köklerinin çevredeki yaşamı sonlandırılması ve etrafına hakim olup kuraklaştırmasından dolayı istilacı ağaç olarak dışlanmaya başlamıştır.

Çevresini bitiren hatta çimentoda bile yetişen bu ağaça cennetin ağacı olarak Çinliler kullanmış ve halen kullanılmaya devam etmektedir.Çevre Kirliliğine ve atıklara karşı güçlü olan bu ağaç, hızlı büyüyen yapısı ile de dikkat çekiyor.

Aylandız Ağacı Kokar ağaç Nedir? Özellikleri, Yararları ve Zararları nelerdir? | Yaprak ve meyveleri

Aylandız Ağacı Kokar ağaç yaprağının içeriğinde neler var?

Aylandız Ağacı Kokar ağaç, Yaprakları % 12 tanen, quercetin gibi Isoquercetin ve alkaloid linuthine içerir. Yaprak ve odun selülozu yüksektir ve kağıt yapımında kullanılır. Birlikte Ezilen yaprak ve çiçekler  böcek kovucudur.

Düşük gelirli ülkelerde Mobilya sektöründe fazla kullanılmaktadır. Sağlık sektöründe Kök ve gövde kabuğu antispazmodik, buruk, acı, kardiyak depresan, diüretik, kusturucu, ateş düşürücü ilaç, solucan ilaçlarında kullanılmaktadır. Solucan ilacı özellikleri yuvarlak solucanlar içindir.

Sıtma ve ateşli hastalıklarda  tedavi için dahili olarak kullanılır, aynı zamanda kalp hızını yavaşlatır ve spazmlar rahatlatır. Kabuğu kolayca kusmaya neden olur. Kalifiye bir doktorun gözetiminde kullanılması gerekir. Çin’de, kabuğu bağırsak dizanteri ve diğer şikayetler için popüler bir çözümdür. Bir klinik çalışmada, 82 hastadan 81 dizanteri tedavisinde kullanılmıştır.

Aylandız Ağacı Kokar ağaç, kabuğu ilkbaharda hasat alınarak kurutulur ve astım için bir kocakarı ilacı, kanser, ishal, dizanteri, dismenore, dizüri, ejakülasyon (erken), epilepsi, döküntü, ateş, gonore, haematochezia, beyaz akıntı, sıtma, ara kanamalarının, yaralar, spazmlar, spermatorrhoea, mide, meme tümörleri, alt ıslatması için Çin Tıbbında halen kullanılmaktadır.Yaprak, gövde kabukları ve kökleri, parazitik ülserler, cilt kaşıntıları ve deri döküntülerini tedavi etmede kullanılabilir.

Kore’de ise, kök kabuğu öksürükler tedavisinde, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında kullanmaktadırlar. Yaprakları, anthelmintic sıkıştırıcı ve deobstruent vardır. Ağacın Meyvesini  kanlı dışkı ve dizanteri tedavisinde kullanılır.  Ayrıca göz hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Aylandız Ağacı Kokar ağaç Nedir? Özellikleri, Yararları ve Zararları nelerdir? | Meyveleri

Aylandız Ağacı Kokar ağacın yararları nelerdir?

Spazm çözücüdür. Ateş düşürücü ve kusturucu etkiye sahiptir. Bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur. İshal ve dizanteride faydalıdır.

Yapraklar reçine, tanen ve C vitamini; gövde kabuğu tanen ve acı maddeler ihtiva eder. İshal ve dizanteride, kabuğu kullanılmaktadır.

Aylandız Ağacı Kokar ağaç yaprakları nasıl kullanılır?

Aylandız ağacının yaprakları kaynatılarak kullanılır. Çayı, özellikle ishal ve kanlı ishalde kabız edici etkisi için kullanılır. Fazla kullanıldığında zehirlenmelere neden olabilir. Görünüşünden ve haşereleri uzaklaştıran kokusundan dolayı süs ağacı olarak da kullanılmaktadır.

Aylandız Ağacı Kokar ağaç Nedir? Özellikleri, Yararları ve Zararları nelerdir? | Çok hızlı büyür

Aylandız Ağacı Kokar ağacın Zararları nelerdir?

  • Aylandız Ağacı Kokar ağacın erkek çiçekleri potansiyel alerjik nedeni olan poleni vardır.
  • Aylandız Ağacı Kokar ağacın yaprakları evcil hayvanlar için toksiktir.
  • Aylandız Ağacı Kokar ağacın yaprak kokusu yoğun nahoş ve baş ağrısı ve bulantı yapar, özellikle rinit ve konjunktivit gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Polen saman nezlesi neden olabilir
YORUMLAR
  1. Isa Aydin dedi ki:

    Aylandiz yani osuruk agacina fıstikçamı aşılandigini duydum doğrumudur
    Benim yaşadigim köyre resmen ot gibi heryerde bitiyor .
    Yada tamamini kendi evimin etrafindan bahcemden yoketmek icin ne yapmam gerekir.