DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Kereviz Nasıl bir bitkidir? Yararları ve Zararları nelerdir? Nasıl yenilmeli?

Kereviz Nasıl bir bitkidir? Yararları ve Zararları nelerdir? Nasıl yenilmeli?

Kereviz Nasıl bir bitkidir? Yararları ve Zararları nelerdir? Nasıl yenilmeli?

Kereviz (Celery) Nedir? Kerevizin Tarihçesi nedir? Şifalı bir bitki mi? Kerevizin Faydaları Nelerdir? Kerevizin zararı var mı? Kerevizin Kalp sağlığı için önemi nedir? Kerevizin Tansiyon ve Sinir Sistemine ne faydası vardır? Kerevizin sapını, yapraklarını, kökünü nasıl kullanmalıyız?

Bu yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Kereviz Nasıl bir bitkidir?

Kereviz, ingilizce Celery, latince  (Apium graveolens), maydanozgiller Apiaceae familyası içinden gelen, bienalin sebze grubunun üyesi (iki yıl normal bir yaşam döngüsü vardır anlamında) batı ve kuzey Avrupa sahil bölgelerinin ve özellikle de bu bölgelerin çukur ve sazlık kesimlerinin yerlisi olduğu kabul edilen, yenilebilen şifalı bir bitkidir. Çoğu kişi onun değerli saplarını, yaprakları, kökleri ve tohumlarını  gıda ve baharat olarak  doğal bir tıbbi ilaç olarak kullanmaktadır.

Kerevizin meyveleri ( tohumları ), otu ve kökünden istifade edilir. Köklerinden yemek, yaprak ve saplarından salata yapılır. Fakat genellikle tohumları şifa maksadı ile kullanılır ve çay, tentür ve natürel ilaç yapılır ve de eter yağı elde edilir. Kerevizin bilinen 20 kadar alt türü mevcuttur.

Kereviz  12 cm ve 16 cm yüksekliği, konik bir şekilde üzerinde sapları ile hesaplandığında 1 metreyi geçer. Çiçekleri krem rengine çalan beyaz renkte, 2-3 mm. çapındadır. Sapları gevrek dokusu ve hassas, ama hafif tuzlu, tadı vardır. ABD’de, yeşilin değişik tonları görünen bu bitki, ama Avrupa’da Türkiye de onlar da beyaz renklidir.

Kereviz iki yıllık bir bitki olup birinci yıl sadece uzun saplı rozet yapraklara sahiptir ve ikinci yıl gövdesi 1 metreye kadar ulaşabilir ve üst kısımları çatallaşır. Roset ve alt yaprakları uzun saplı kanat şeklinde ve üsteki yaprak gövdeye oturmuştur. Yapraklar genellikle üçlü yaprakçıklardan oluşur ve bunların kenarları derin dişli ve koyu yeşil renklidir.

Kereviz çiçekleri 3-6 mm büyüklüğünde, kalp şeklinde, beyaz, sarımsı beyaz veya yeşilimsi beyaz renkteki taç çiçeklere sahiptir. Takriben 10-15 çiçek bir şemsiyeciği ve 8-16 şemsiyecikte bir şemsiyeyi oluşturur. Meyveleri 1-2 mm büyüklüğünde üzerinde yay gibi üç çıkıntı bulunur, tüysüz, parlak, esmer renkli, özel kokulu, yassı ve köşeli veya yuvarlaktır.

Kereviz Nasıl bir bitkidir? Yararları ve Zararları nelerdir? Nasıl yenilmeli? | Kök ,sap ve yapraklı bir kereviz

Kereviz ne zamandan beri yeniliyor?

İlk zamanlar sadece yabani kerevizin var olduğu ve bunun kültür Bitkisi olarak kullanılmaya başlanması ile birlikte çeşitli formlar oluşmuştur. Kerevizin M.Ö: 1000 yıllarından beri yani Firavunlar zamanından beri yetiştirildiği bilinmektedir.

Kereviz Anavatanı, Kuzey Afrika ve güney Avrupa’nın Akdeniz bölgelerinde kökeni olduğu düşünülmüş, aynı zamanda Himalaya dağları doğu uzanan alanlara kadar uzanmaktadır. Yabani kereviz daha az sap ve yaprakları daha özelliklidir.

Kereviz gıda olarak daha sonra da bir ilaç olarak birincil ve uzun bir kullanım ve prestijli geçmişi sahiptir. Kereviz yaprağı ve tıbbi özellikleri  ilk izlerine Sisam adası kalıntılarında rastlanmıştır. Milattan Önce 9. yüzyılda Odyssey’de, Yunan şair Homeros’un bu sözleri ” Homeros’un İlyada’sında atların Troya yakınlarındaki sazlıklarda yetişen yaban kerevizi ile otlandıkları dizesi  ünlü destanında yer almıştır.

Kereviz Nasıl bir bitkidir? Yararları ve Zararları nelerdir? Nasıl yenilmeli? | Kereviz Kökü

Kerevizin Yararları Nelerdir? | Faydaları

Kerevizin Sağlık üzerinde ne gibi Faydaları var bunları ayrı ayrı başlıklarla sıralayarak anlatalım.

1. Kereviz ve Serbest Radikaller

Kereviz, C Vitamini içerir ve birkaç önemli bileşikleri vardır. Kerevizin içerisindeki phthalides  maddesi, düşük kolesterol yardımcı olabilir. İçeriğindeki kumarinler ise kanserinin engellenmesi için yararlı olabilir.

Kereviz, C vitamini bakımından zengin olması Antioksidanlar grubuna girerek, bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur anlamına gelir. C vitamini çok iyi bir kaynağıdır. Kereviz gibi C vitamini yönünden zengin besinler soğuk algınlığı belirtileri soğuk algınlığı belirtileri veya şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir.

20 yılı aşkın bilimsel çalışmalar C vitaminin soğuk savaşçı olduğu sonucuna varmışlardır. C Vitamininin enflamatuar etkisi, serbest radikal hasarı önler ve bu nedenle, aynı zamanda, astım, osteoartrit ve romatoid artrit gibi iltihaplı durumların, azaltılmış şiddeti ile ilişkilidir. C vitamini sağlık faydalarının çok sayıda olması nedeniyle, C Vitamini kaynaklarını tüketiminin kalp hastalığı, inme ve kanser dahil olmak üzere tüm nedenlere bağlı ölüm riskinin azalması ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Kereviz kumarinler adında bileşikleri vardır. Serbest radikallerin büyümelerini önler. Kumarinler Ayrıca bazı beyaz kan hücreleri, hedef bağışıklık savunucularının etkinliği artırmak ve kanser hücreleri de dahil olmak üzere zararlı hücreleri ortadan kaldırır. Kumarinler, Phytonutrient adındaki  zararlı hücrelerin serbest radikallerle elektron alışı yapıp kendilerini çoğalmasını engeller. Kolon ve mide kanserlerinin oluşumunu ve gelişimini önlemeye yardımcı olur.

Buna ek olarak, kerevizin bileşikleri olarak adlandırılan acetylenics tümör hücrelerinin büyümesini durdurduğu gözlemlenmiştir.

Kereviz anti-kanser bileşikleri en az sekizini bulundurduğu bilinmektedir. New Jersey’deki Rutgers Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, kereviz yayılmasını kanser hücrelerinin önlemeye yardımcı bileşikler içerdiği bulundu. Kereviz acetylenics adlandırılan bileşikleri içerir ve bu bileşik, tümör hücrelerinin büyümesini durdurmak için gösterilmiştir.

Kereviz içindeki phonolic asit, tümör hücrelerinin büyümesini teşvik prostaglandinler adlandırılan hormon benzeri maddelerin etkisini bloke ettikleri gözlemlenmiştir.

Kereviz Nasıl bir bitkidir? Yararları ve Zararları nelerdir? Nasıl yenilmeli? | Kerevizin yaprakları maydanoza benzer

2. Kereviz ve Tansiyon 

Kereviz bitkisi tansiyon için yararlıdır. Düşük Kan Basıncı  ve Yüksek kan basıncı azaltmak için potansiyel bitki olan Kereviz, Çin tıbbı uygulayıcıları tarafından kabul edilmiştir. Batı bilim araştırmacılar son zamanlarda nedenini tespit etmeye başlamıştır.

Kerevizin  içerisindeki phthalides  etken maddesi, arterler çevresindeki kasları gevşeterek ve bu damarları genişletmesine yardımcı olur. Arterler içinde daha fazla yer ile, kan daha düşük bir basınç altında akabilir.

Araştırmacılar  3-n-butil phthalide maddesini,  laboratuar hayvanlarına enjekte ederek, kan basıncının yüzde 12 azaldığını tespit etmiştir. İnsanlar üzerinde denenmedi ama kan basıncını düşürücü besleyici gıda potansiyeline karşılık yenilmesi önerilmektedir.

Potasyum, kalsiyum ve magnezyum için iyi bir kaynaktır. Bu maddeler tansiyonu dengelemede yardımcıdır.

Kerevizin Anksiyete ve ruhsal gerilimi azalttığı da düşünülmektedir. Kimi bilimsel çalışmalar kereviz uçucu yağında bulunan pitalit bileşiklerinin spazmı çözdüğünü ve teskin edici etkisinin olduğunu ortaya koymuştur.

3. Kereviz ve Sinir Sistemi

Kereviz suyu son derece besleyici ve  en nemlendirici besinlerden birisidir. İnanılmaz alkalize olduğundan, beyin sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Kereviz vücudun PH değerini dengelemeye yardımcıdır.

Antik çağda bulunan belgelerde, sinirsel sağlık şikayetleri tedavisinde kullanılan bir şifalı olarak kabul edildi. İçeriğindeki Mineral ve vitamin ve besin birbirleri ile mükemmel bir uyum içindedir.

Kereviz yaprakları A vitamini, sapları potasyum, folik asit, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, sodyum ve esansiyel amino asitler bakımından mükemmel, B1, B2, B6 ve C vitaminleri deposudur.

Vitamin değerleri yüksek olan bu süper yiyecek de aynı zamanda bitki hormonları ve kokusunu veren çok özel uçucu yağları önemli miktarlarda içermektedir. Bu yağlar sinir sistemini düzenlemeye yardımcı olur, sakinleştirici etkisi gösterir.

Tuz yerine kereviz kullanın!

Kerevizin özellikle  sofra tuzundan farklı  olarak sodyum açısından da zengindir. Normal sofra tuzu varis oluşmasına sebep olan çözünmeyen inorganik bileşikler, damar sertliği ve diğer besinlerinde sertleşmesine sebep olur. Deniz tuzu da dahil olmak üzere, tuz, beyaz ise, o zaman işlenmiş ve tüm mineral ve besinleri tahrip edilmiştir. Diğer taraftan, kereviz de mevcut olan sodyum (canlı) çözünür ve organik olduğunu ve vücut için gereklidir. Organik tuzu gövdesi gövde önüne alındığında, diğer besin kullanmasına olanak sağlar. Vücudumuzdaki her hücrenin sürekli bir tuz çözeltisi içinde kalmış ve tuz seviyesi dengede değilse, dehidrasyon ortaya çıkar.

Kerevizin suyu sporcular için mükemmel bir dehidrasyon içecek olmasının nedeni budur.

Kereviz Nasıl bir bitkidir? Yararları ve Zararları nelerdir? Nasıl yenilmeli? | Kereviz sapı kesinlikle taze yenmeli atılmamalı

4. Kereviz ve Kolesterol

Özel besi hayvanlarındaki yüksek kolesterolü, kereviz sulu çözeltileri (kereviz suyu gibi) 8 hafta boyunca denenmiştir. Çalışma sonucu kolesterol düşürücü etkinliği kanıtlanmıştır.

Laboratuvar çalışmalarında kerevizin içindeki bütil phthalide maddesi, LDL (kötü) azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir . Chicago Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre, kereviz  kolesterol seviyesini azaltır. Kereviz aynı zamanda vücudun kolesterolü kaldırmak için yardımcı olan  safra asit salgılanması yardımcı olur.

5. Kereviz ve Diüretik Aktivitesi

Akdeniz çevresinde doğal yetişen yabani kerevizlerin tohumları yaygın bir idrar söktürücü olarak kullanılmıştır. Aşırı sıvıyı Vücuttan atmak için yardımcı, potasyum ve sodyum maddelerince zengin olan kereviz, sıvı dengesini düzenler, idrar üretimini uyarmaktadır.

6. Kerevizin  İnflamatuar Etkisi

Kereviz içinde bulunan Poliasetilen maddesi, romatoid artrit, osteoartrit, gut hastalığı, astım ve bronşit dahil olmak üzere tüm enflamasyon için çok etkilidir.

Phytonutrient adındaki zararlı maddeler beyin iltihabını tetiklediği gören ABD Ulusal Akademisi yayınladığı bildiride kerevizin içindeki Luteolin TNF-alfa, inflamasyonu doğrudan etki edip, büyümesini engellemektedir.

Kerevizin yemeği ile elde edilen suyun çok verimli ve besleyici özelliğinin yanında, iltihaplanmalara karşı çok iyi bir kaynaktır.

Kerevizi kaynatıp bol su ilave ederek içmelisiniz. Bu arada kereviz pişince sahip olduğu değerler azalır, bunu unutmayın. Bu yüzden kerevizi mümkün olduğu kadar çiğ yemeye çalışmalısınız.

İltihap giderici ve ağrı kesici özelliği nedeniyle romatizmada kullanıldığı gibi bünyeden toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. İdrar söktürücü tesiri nedeniyle de artrit ve gut tedavisine destek olarak kullanılmaktadır.

7. Kerevizin  Sindirim Sistemine Faydası

Kereviz içerisindeki lifler bağırsak hareketlerini destekler. Kereviz kabızlık için yenebilecek doğal bir müshil kaynağıdır.

İnsan yapımı laksatifler hem sindirim hemde sinir sistemini bozarken, Kereviz yemekten asla vazgeçmeyin.

8. Kereviz ve Zayıflama

Kereviz, diyetlerde olması gereken doğal bir bitkidir. Uzak yakından Maydanoz ile akraba olan Kereviz kalorisi en düşük hatta kerevizi yerken harcadığınız enerji, kerevizi yerken aldığınız kaloriye eşittir. Kereviz içindeki lifler tok tutarken, tatlı isteğini de düşürür.

Kereviz Nasıl bir bitkidir? Yararları ve Zararları nelerdir? Nasıl yenilmeli? | Kerevizin kökleri

9. Kereviz ve Beyin Sağlığı

Kereviz hem pişmiş hemde çiğ olarak kullanılan bir düşük yağ oranları olan iyi bir besindir. Beslenmelerde tuzun azaltılması son zamanlarda kesinlikle önerilirken, Kereviz içindeki sodyum bir başkadır.

ABD Tarım Bakanlığı’na göre, yarım bardak kerevizde, 40 g sodyum içerir. Kereviz de flavonoid luteolin ve beyin için iyi olan diğer maddeleri içerir.

Kereviz içindeki besin maddesi Luteolin ile  Alzheimer arasındaki bağlar araştırılmıştır. 1 Mayıs 2008’deki araştırmaya göre, Illinois Üniversitesi bilim adamları, yaşlanma ve Alzheimer hastalığı ile hafıza sorunlarına neden beyin dejenerasyonuna yol açabilen maddeleri buldular. Araştırmacılar yaptıkları çalışmada bu kötü maddelerin seviyeleri luteolin ile azaldığı görüldü. Yani Kereviz içindeki flavonoid luteolin’in etkisiyle beyin gıdası olarak kabul edilebilir anlamına gelebilir.

Kereviz Beyin korur.Kereviz aynı zamanda kan basıncı daha düşük tutabilirsiniz.

İsveç Enstitüsü Göteborg Nörobilim ve Fizyoloji araştırmacılarına göre  hipertansiyon, bunama yani demans ve Alzheimer hastalığına yol açabilir. Buna karşı hastalarda denenen Kereviz saplarını 4 günde kan basıncını düşürdüğü gözlemlenmiştir. Kereviz kan basıncı düşürücü etkisi kan damarlarınızı gevşetecek ve kan akışını geliştirmeye yarayan içerisindeki phthalides maddesinden kaynaklanmaktadır.

10. Kereviz ve MS hastalığı ilişkisi

Kerevizin içindeki luteolin, inflamasyonu engellediğinden dolayı,  multipl skleroz (MS) tedavisi için kullanılmalıdır.

Tufts Üniversitesi’nde Ekim 2009 araştırmasına göre, luteolin nutraceutical bileşik nedeniyle multipl skleroz tedavisi için kerevizi umut gösteriyor. Araştırmacılar, MS hastalığına yardımcı olan kerevizin hem anti inflamatuar, hemde antioksidan etkisi olduğunu iddaa etmektedir.

11. Kereviz ve İnme Felç

İnme, beyne kan akışını eksikliği ile oluşur. Bir başka çalışmada kereviz flavonoid iskemik inme hasarı önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Temmuz 2010 yayınlanan bir bulgu, “Beslenme Biyokimya Dergisi,” luteolin kullanılan  fare çalışmalarında, reaktif oksijen türlerinin fazla beyin hasarı sınırlandırarak, bir serbest radikal temizleyicisi gibi hareket ettiğini gösterdi. Bilim adamları kereviz bileşiklerinin  beyin üzerine koruyucu etkisi daha fazla araştırma için iyi bir aday olduğu sonucuna varıldı.

Kereviz Nasıl bir bitkidir? Yararları ve Zararları nelerdir? Nasıl yenilmeli? | Kerevizin kökü haşlanarak, yaprakları maydanoz gibi yenmeli

Kerevizin Diğer Faydaları

 • Kereviz Güçlü bir idrar söktürücüdür. İçerdiği apiol adlı maddeyle idrar yollarını ve kanı temizler.
 • Kerevizin, Sinirleri yatıştırıcı etkisi vardır. Aşırı sinirlilik durumunu yok eder. Kerevizin tohumlarını kaynatın, balla karıştırınca macun haline gelecektir. Elde edeceğiniz bu macun müzmin baş ağrılarında, mide rahatsızlıklarında, sindirim problemi olanlarda, mesane yollarını temizleyici özelliğe sahiptir.
 • Kerevizi gaz söktürücüdür, iştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır.
 • Çok eski çağlardan beri, kerevizin cinsel gücü artırıcı (afrodizyak) etkileri bulunduğu ileri süregelmiştir.
 • Kereviz Yaprakları, kökü ve tohumu kullanılan kerevizin içinde bakın neler var: C, E, A, B1, B2, B3, B6, folik asit, potasyum, glikoz ve azotlu maddeler.
 • Kan şekerini düşüren, kas spazmı, hıçkırık ve ağız kokusunun tedavisinde de kullanılan kereviz öksürük, bronşit, astımın tedavisinde de destek olarak kullanılmaktadır.
 • Kereviz suyu , Ağrı kesici özelliği de olan kereviz, kas ağrıları ile bağırsak sancılarını giderir.
 • Kereviz suyu mineraller ve esansiyel yağların uykusuzluk için faydalı hale sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkisi var. Yüksek magnezyum düzeyleri insanlar için iyi bir yatıştırıcı ve dinlendiricidir.
 • Kereviz vücudumuzda şeker, tansiyon, guatrda ayarlama yapar, böbrek üstü bezleri çalıştırır. Karaciğer için çok etkilidir, karaciğer şişliğini giderip yorgunluk yapan maddelerden temizler. Safrayı normale sokar. İlaçların yan tesirlerini giderir. İştahı olmayan çocuklar, yaşlılar ve nekahet dönemindeki hastalar için etkili bir iştah açıcıdır.
 • Hamile olma , hamile ya da düşünce varsa kereviz tüketilmeli direk cenine yarar sağlar. Doğranmış kereviz Bir fincan folat 36 mcg içeriyor; gebe kadınların folik asit 600 mcg her gün ve hamile ihtiyacı 400 mcg olmayan kadınlarda gerektirir.
 • Kereviz Kan Pıhtılaşmalarında yardımcı görevi üstlenir.Kerevizi düzgün kan pıhtılaşmasını vücudunuzun yeteneğine katkıda bulunabilir. Doğranmış çiğ Kereviz A 1-Porsiyon K vitamini 29.6 mcg yardımcı olur ve kan pıhtısı aşırı kanama önleyen bir vitamin içeriyor. Yetişkin kadınların günde bu vitamini 90 mcg gerektirir ve erkeklerde 120 mcg gerekir.Kereviz tavsiye edilen miktarlara yardımcı olmak için güzel bir seçenektir.

Kerevizin Zararları

Kerevizi Kimler yememeli?  Kereviz tohumları rahmi uyardığı için hamile hanımlara tavsiye edilmez. Bununla birlikte akut böbrek rahatsızlığı olan ve alerjik bünyeli kişilere de tavsiye edilmez.

Kereviz yemenin insan bünyesine gözle görülür kalıcı bir zarar bırakmamaktadır. Fakat son yıllarda Kerevizlerde Pestisit Kalıntıları çıkmaya başlamıştır. Pestisitler çok küçük eser düzeydeki gıda mevcut olsa bile, bunların sağlık üzerindeki olumsuz etkileri iyi belgelenmiştir. Diğer toksinlerin işlemek için karaciğer yeteneği, mesaj göndermek için yeteneği hücrelerin enerji ve sinirleri üretme yeteneği tehlikeye düşebilir.

Çevre Çalışma Grubu’nun 2011 raporuna göre “Produce Pestisitlerin için Shopper Kılavuzu”, içerisinde yer alan 12 gıdanın içinde en çok pestisit kalıntı bulundu ve içlerinde kereviz de bulunmaktadır. Bu nedenle, pestisit-ilişkili sağlık riskleri önlemek isteyen bireyler bunu organik yetiştirilen  kereviz tüketimi ile sağlayabilir.

Pestisit Nedir? : Pestisit, zararlı organizmaları engellemek, kontrol altına almak, ya da zararlarını azaltmak için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan karışımlardır. Pestisit, kimyasal bir madde, virüs ya da bakteri gibi biyolojik bir ajan, antimikrobik, dezenfektan ya da herhangi bir araç olabilir. Zararlı organizmalar, insanların besin kaynaklarına, mal varlıklarına zarar veren, hastalık yayan böcekler, bitki patojenleri, yabani otlar, yumuşakçalar, kuşlar, memeliler, balıklar, solucanlar, ve mikroplar olabilir. Her ne kadar pestisitlerin kullanılmasının bazı yararları olsa da insanlar ve diğer hayvanlar için potensiyel toksisiteleri nedeniyle bazı sorunlar da yaratabilir. Tarım ilaçları birer pestisittir.

Kereviz Nasıl bir bitkidir? Yararları ve Zararları nelerdir? Nasıl yenilmeli? | Kerevizler buzdolaplarında saklanmalı

Kerevizin Besin Değeri Nedir?

Kerevizin içeriğinde lif, potasyum, folat, A vitamini, C vitamini, molibden, manganez ve K vitamini  için çok iyi bir kaynaktır. Kereviz aynı zamanda iyi bir kalsiyum kaynağı, vitamin B1, vitamin B2, B5 vitamini, B6 vitamini ve magnezyum olduğunu unutmamalıyız.

Kereviz sapı da başına sodyum yaklaşık 35 miligram içerir.Bu nedenle tuza duyarlı  bireyler kereviz tadını çıkarabilirsiniz, ama günlük sodyum alımı izleyerek bu miktarın takip etmelisiniz.

Kereviz yalnızca 10 kalori içeren, bir kereviz sapı doymamış yağ 0.1 g, 2.2 g karbonhidrat ve proteinin 0.4 g sahiptir. Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet dayalı protein ve karbonhidrat önerilen günlük değere (DV) yüzde 1’i temsil eder.

 

Kereviz Flavonoidler içerir. Oregon State University’de Pauling Enstitüsüne göre Flavonoidler antioksidan olarak işlev olduğunu meyve ve sebzelerde bulunan bileşiklerin bir grup kanser riskini azaltmak için anormal hücrelerin büyümesini engeller. Flavonoid İçerik için USDA Veri Tabanına göre, yeşil kereviz kalpleri flavonoidler 100 gram başına 22,6 mg içerir.

Kereviz bitkisine özgü tat ve koku veren kimyasal bileşiği  3-n-butil phthalide‘dir. Bu bileşik, kan damarlarındaki kasları rahatlatarak yüksek kolesterol ve düşük kan basıncı azaltabileceğini Florida Eyalet Üniversitesi kanıtlamıştır.

FDA’ya göre Kerevizin Besin Analizi ve Değerlendirmesi

Kereviz : 1 fincan :101.00 gram :16.16 kalori
Besin Miktar DV
(%)
Besin
Yoğunluk
Dünyanın sağlıklı
gıdalar Değerlendirmesi
K vitamini 29.59 mcg 37.0 41.2 mükemmel
folat 36.36 mcg 9.1 10.1 çok iyi
A vitamini 453,49 IU 9.1 10.1 çok iyi
potasyum 262,60 mg 7.5 8.4 çok iyi
molibden 5.05 mcg 6.7 7.5 çok iyi
lif 1.40 g 5.6 6.2 çok iyi
C vitamini 3.13 mg 5.2 5.8 çok iyi
manganez 0.10 mg 5.0 5.6 çok iyi
kalsiyum 40,40 mg 4.0 4.5 iyi
B2 vitamini 0,06 mg 3.5 3.9 iyi
triptofan 0.01 g 3.1 3.5 iyi
magnezyum 11.11 mg 2.8 3.1 iyi
B5 vitamini 0,25 mg 2.5 2.8 iyi
Dünyanın sağlıklı
gıdalar Değerlendirmesi
Kural
mükemmel DV> =% 75 veya
Yoğunluk> = 7.6 ve DV> =% 10
çok iyi DV> =% 50 VEYA
Yoğunluk> = 3.4 ve DV> =% 5
iyi DV> =% 25 VEYA
Yoğunluk> = 1.5 ve DV> =% 2.5


Kereviz Nasıl Kullanılır?

Kereviz bitkisi kök ve yaprakları temizlemek için, akan su altında yaprak ve sapları yıkayın, sonra kök kısmından ve yapraklar kesilir. Arzu edilen uzunlukta sapları parçalar halinde kesilir. Kerevizin sapı dışında kalan yaprak kısımları 1 yada 2 gün içinde tüketilmelidir. C vitamini, kalsiyum ve potasyum zenginliğinden dolayı bekletilmemelidir.

Kerevizin yüksek su içeriği nedeniyle, Eğer çok uzun zamandan beri, oda sıcaklığında muhafaza edildiğinde hızlıca solabilir. Eğer solgunluk olan kereviz varsa, biraz su ile serpin ve onun netliğine göre buzdolabında saklayabilirsiniz.

Kerevizin haşlanmış sebze olarak, salatası veya çorbası yapılarak yaygın şekilde tüketilen bir gıdadır. Özellikle güney Avrupa mutfak geleneklerinde, Fransız mutfağında, A.B.D.’de Louisiana yemek kültüründe önemli yeri vardır.

Kerevizin tohumları tatlandırıcı baharat olarak kullanılır. Baharatlık amaca dönük kereviz tohumu yemeklik Tuz ile karıştırılarak “kereviz tuzu” adı altında piyasaya sürülür ve yemeklerde ve kokteylllerde olağan Tuza alternatif bir ürün oluşturur.

Bloody Mary kokteyli ve hot dog sandöviçleri kereviz tuzu ile özdeşleşmiş iki tanınmış üründür. Çin kerevizi veya Şark kerevizi daha ince saplı olup, tadı daha keskindir. Çin mutfağında genelde karışık yağlı kızartmalarda ve çorbalarda rastlanır.

Kereviz Tohumu nasıl kullanılır?

1 çay kaşığı kuru kereviz tohumunu 1 su bardağı kaynar suyun içinde 10 dakika kadar bekletip süzün. Günde üç bardak balla tatlandırıp içebilirsiniz.

Kerevizin Şifa amaçlı kullanımı

Kerevizin yaprak ve saplarının, bol vitaminleri ve çeşitli madeni maddeleriyle çok faydalı olduğunu belirten uzmanlar, mideyi kuvvetlendirdiğini ve iştah açtığını bildiriyor. Uzmanlar, kerevizin, iç salgı bezlerini ve özellikle vücutta çok çeşitli vazifesi olan böbrek üstü bezlerini çalıştırdığını, sinir yorgunluğunu da önlediğini ifade ediyor. Kanı pisliklerinden temizlediğini ve sivilcelerin geçmesine, yüzün pembe bir hal almasına yaradığını vurgulayan uzmanlar, kerevizin diğer faydalarını şöyle sıralıyor:

“Karaciğerin şişliğini giderip onu yorgunluk maddelerinden temizliyor. Sarılığı gideriyor, böbrekleri çalıştırıyor, fazla suyu dışarı atıyor. Böbreklerden kumu, taşı döküyor. Şişmanları zayıflatıyor ve cinsel faaliyeti çok arttırıyor.”

Bitkinin körpe yaprakları, güneşsiz ve havadar bir yerde kurutularak havanda ezilip toz haline getirilir ve bazı yiyeceklere, çeşni vermesi için serpilir. Bitkinin tohumları da kurutulup ezilerek kereviz tuzu olarak bazı yiyeceklere katılır. Tuzsuz rejimlerde sofra tuzu yerine kullanılır.

Kereviz Çayı Nasıl Yapılır?

Özellikle kanın temizlenmesi, mide şikayetleri ve idrar sorunları için kolayca yapabileceğiniz kereviz çayını günde 3 bardak tüketebilirsiniz.

1 bardak kaynar suya, kereviz tohumlarını ezerek 2-3 tatlı kasığı atarak 15 dakika demlendirerek tüketilebilir.


Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

 • Ensminger AH, Esminger MKJ e. ark. Sağlık Gıda: Bir Beslenme Ansiklopedisi.
 • Finkelstein E, Afek U, Gross E, ve ark. Kereviz nedeniyle Fitofotodermatit salgını.
 • Kivrim S, Tuomainen TP, Laukkanen JA | C vitamini hipertansiyon ve inme riski arasındaki ilişki
 • USDA: Taze Kereviz
 • “Nöro Dergisi” C. Theoharis | Multipl Skleroz için bir Tedavi Seçeneği  Luteolin
 • “Beslenme Biyokimya Dergisi”|  Luteolin’in arter tıkanıklığı araştırması
 • “Nörolojik Araştırma”; Hipertansiyon ve Alzheimer hastalığı Update; I. Skoog ve ark. Eylül, 2006
 • PubMed Sağlık, Yüksek Kan Kolesterol ve Trigliserid; Mayıs 2010
 • Linus Pauling Enstitüsü; Flavonoidler
 • “Perinatoloji American Journal”; bir Perikonsepsiyonal Emme …; GM Shaw
 • Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi; K vitamini
 • Texas A & M Üniversitesi : Kereviz  Tıbbi olarak kullanılır
 • NaturalNews ; Kereviz Suyu İnanılmaz Güçleri; Sheryl Walters; Ekim 2008
 • United Press International, Inc; Maydanoz, Kereviz Meme Kanseri Mücadele açabilir; May 2011
 • www.drugs.com ; Kereviz; Temmuz 2011
YORUMLAR
 1. Charles ced dedi ki:

  thanks

 2. Daber Lica dedi ki:

  thanks your information.

 3. DmemaeLic dedi ki:

  Wonderful information, thanks admin

 4. loncliet dedi ki:

  thanks for information

 5. Elifnur dedi ki:

  Harika yazı, teşekkür ederim

 6. Büşra Altınok dedi ki:

  Kerevizin ne kadar önemli olduğunu sitenizden öğrendim. Hiç sevmezdim ama artık yemeye özen göstereceğim.