DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Ormanlar hava sıcaklığını 4 derece düşürüyor!

Ormanlar hava sıcaklığını 4 derece düşürüyor!

Ormanlar gittikçe yok oluyor. Küresel ısınma özellikle doğanın giderek yok olmasıyla daha da korkutucu hale geliyor. İnsanlar kendi bindiği dalı kesmeye devam ediyor. Ormanların yok olması ile küresel ısınma giderek şiddetle büyüyor. Ormanlar hava sıcaklığını 4 derece düşürüyor! iken neden hata yapıyoruz? Yazımızda ormanların faydaları içine giren yeni bir başlığı okuyacaksınız.


Ormanların hava sıcaklığını 4 derece düşürüyor!

2018 yılı raporunu hazırlayan Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), Küresel Isınma Dünya’ya hem fiziksel hem de ekonomik yönden git gide daha çok darbe vuracağını söylüyor.

Küresel ısınma ile iklim değişikliği, doğal su kaynaklarını, oksijen kaynaklarımız olan ormanlarını giderek yok olmasına neden olacak.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO)’nün 2018 yılı Küresel İklim Durumu raporu içerisinde, rekor seviyedeki sera gazı salınımı “giderek daha da tehlikeleşen sıcaklık artışlarına” sebep olduğu özellikle belirtiliyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü, yıllık küresel iklim kayıtlarını 2018 yılı ile 25’inci kez paylaşmış. İlk yayımladıkları 1993 yılı raporu, atmosferdeki karbondioksit seviyesi milyonda 357 ppm (milyonda bir parçacık) iken, son rapor yani 2018 yılında 405,5 ppm’ye yükseldi ve küresel sıcaklık artışlarını etkiledi.

2018 yılı kayıtlara geçen en sıcak yıllar listesinde 4. olarak geçerek, biran önce önlem alınması gerektiği Birleşmiş Milletlerde son 10 yıldır ciddi sorunlardan biri olduğu belirtiliyor.

Ormanlar biyoçeşitliliği koruyor

Ormanların sıcaklık dalgaları sırasında serinletici etki yaptıkları aslında bilinen bir şey. Ormanların çoğalması ile sıcaklık artması ters orantılı diyebiliriz.

İsviçreli araştırmacı Florian Zellweger yönetiminde çalışan uluslararası bir araştırma ekibi şimdi ormanların etkisini daha ayrıntılı bir şekilde inceledi.

Sonuçlar ilginç, yaz aylarındaki en yüksek sıcaklık ormanlarda, ağaçsız bölgelere kıyasla dört derece düşük. Kış aylarında ise ters bir etki söz konusu. En soğuk kış gecelerinde ormanlardaki sıcaklık bir derece daha yüksek oluyor diyor araştırmacılar.

Ormanlarda ve ormanların dışındaki bölgelerdeki sıcaklık farklılıklarını öğrenmek isteyen araştırmacılar beş kıtada farklı iklim bölgelerinde yer alan 98 yerde hava sıcaklığını ölçmüşler.

Ağaçlar, dalları ve yapraklarıyla sıcaklığın ormana girmesini önlüyorlar bu yüzden ormanda yaşayan bitkiler ve hayvanlar güncel sıcaklık artışlarına karşı daha korunaklılar.

Araştırma ilk kez ormanlardaki sıcaklığın ormanların dışındaki bölgelerden farklı olduğunu belirgin bir şekilde gösteriyor, nitekim küresel olarak ormanların sıcaklık emici kapasitesi artıyor.

Bu yüzden ormanlar ve ağaçsız alanlar arasındaki sıcaklık farklı daha da artabilir diyor araştırmacılar. Bu önceleme iklim değişimin tür çeşitliliği üzerinde ne şekilde etkidiğini göstermesi açıdan önem taşıyor.

Çünkü ormanlar toplam biyoçeşitliliğin üçte ikisini barındırıyor.Ayrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.