17.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Uzaya giden ilk Türk: Korkmuyorum

Uzaya giden ilk Türk: Korkmuyorum

Uzaya giden ilk Türk: Korkmuyorum

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Uzay Mühendisliği okuyan Halil Kayıkçı, uzaya giden ilk Türk olacak. Kayıkçı özel bir şirketin düzenlediği çekilişle uzaya gitmeye hak kazandı. NASA‘da 60 ülkeden 107 kişi ile 1 haftalık eğitimden geçti. Kayıkçı, “Uzay yolculuğundan korkmuyorum çünkü İstanbul’da yaşamak daha tehlikeli bence” dedi.

 

Çocukluk hayalim Nasa da çalışmak

İTÜ’de uzay mühendisliği okuyan ve en büyük hayali uzaya gitmek olan Kayıkçı’nın yolculuğu 2017 ‘de olacak. NASA’da çalışmanın çocukluk hayali olduğunu belirten Kayıkçı, “Yüzde 98, 99 olasılıkla Churasan diye Karayip adası var. Biz oradaki uzay limanında aracımıza binip roketlerimizi çalıştıracağız. 2 kişilik uzay aracında co-pilot gibi olacağım.

uzaya giden ilk türk

Uzaya giden ilk Türk: Korkmuyorum | Halil Kayıkçı

‘EVE GİDERKEN DAHA DA FAZLA TEDİRGİN OLUYORUM’

“Uzay yolculuğundan korkmuyorum zira İstanbul’da yaşamak daha tehlikeli bence. Eve giderken daha çok tedirgin oluyorum” şeklinde konuştu. Kayıkçı, ders esnasında arkadaşlarının “Bir şirket uzaya turist götürüyormuş” sözü üzerine “Neden o ben olmayayım?” diyerek harekete geçtiğini anlattı. Çekiliş ve testler sonrası Türkiye’de ilk 3’e giren Kayıkçı, sonrasında NASA‘da 60 ülkeden 107 kişi ile 1 haftalık eğitimden geçti, uzay yolculuğu biletini alan 23 kişiden biri oldu.

Aslında yolculuk 2015 için planlanmıştı. Ancak 2014’te diğer bir turistik uzay aracı olan Virgin Galactic’in test sürüşü sırasında kanadı açılmadı, infilak etti ve 2 pilotundan biri yaşamını yitirdi. Bu kaza, diğer şirketlerin uçuşlarını da etkiledi.

Canaveral Uzay Üssü‘nde, yerçekimsiz ortamda su içme eğitimi de verildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. prioff dedi ki:

    es incomparable 🙂

BİR YORUM YAZ