19.07.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Unesco Van Kalesini Dünya mirası listesine aldı

Unesco Van Kalesini Dünya mirası listesine aldı

Unesco Van Kalesini Dünya mirası listesine aldı

Van Kalesi artık UNESCO tarafından dünyada korunacaklar listesi olan “Dünya Mirası Listesi”‘ne adını yazdırdı.

Akdamar adası dahil Van Kalesi 2016 Agustos ayı itibari ile UNESCO tarafından korumaya alındı.Akdamar Anıt Müzesi ve Kilisesi daha önce UNESCO tarafından “Dünya Mirası Listesi” içine girmişti.

Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ‘un bildirdiği bu haber tarihi yerlerimizin korunması adına sevinçle karşılandı.Aktuğ, 2015 yılından itibaren Van Kalesi için UNESCO’ya başvurulduğunu ve 2016 şubat ayında da değerlendirmeye alındığını söyledi. Ancak dosyada eksiklikler yüzünden geri döndüğünü, sonrasında İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanan dosyanın tekrar UNESCO’ya iletildiğini açıkladı.9 ay sonunda  temmuz ayı içerisinde toplanan UNESCO Kurulu üyeleri, Türkiye’deki tarihi kalıntılar içerisinde 9 eserin yanı sıra Van Kalesi’ni UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alarak güvence altına almış oldu.

Gelişen bu olay, Van için ekonomi ve turizm’e büyük katkılar sağlıyacak.

Van Kalesi, Urartular zamanında MÖ 9. yüzyılda Lutipri’nin oğlu Sarduri tarafından MÖ 840-MÖ 825 tarihleri arasında kurulmuştur. Van Kalesi 1800 m uzunluğunda, 120 m genişliğinde ve 80 m yüksekliğindedir. Tipik bir Urartu mimarisi olan Kale’nin taşları ve yüksekliğindeki yapılış o zamanların şartlarına göre nasıl yapıldığı ise hayret vericidir. İlk kazılar 1915-1916 yıllarında Rus Arkeologlar tarafından yapıldı. Van Kalesinin tüm planını bularak tüm kaleyi gün yüzüne çıkartmışlardır.

 

Van Gölü ve Hoşap Kalesi içinde UNESCO’ya başvuru yapıldı

Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, “Van Gölü ve Hoşap Kalesi’nin de UNESCO Dünya Miras Listesi’ne katılımı konusu hakkıdada çalışma yapıldığını bildirdi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ