18.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

BTK Başkanı’ndan Wikipedia İle İlgili Açıklama!

BTK Başkanı’ndan Wikipedia İle İlgili Açıklama!

BTK Başkanı’ndan Wikipedia İle İlgili Açıklama!

Hepinizin bildiği gibi, dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olan Wikipedia‘ya ülkemizde erişim yasağı uygulandı. Bunun üzerine de BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan‘dan açıklama geldi.

Ömer Fatih Sayan, yaptığı açıklamada “Kapanmasına üzüldüm ama yargı kararları uygulanmadan Wikipedia’nın açılması mümkün değil. Kimse Ben Türk mahkemelerini tanımam’ deme hakkına sahip değil” sözlerini kullandı ve devam etti. Ayrıca erişim yasağına sebep olan sayfaların da hala kaldırılmadığını ifade etti.

Türkiye bir hukuk devleti, bu kararlar uygulanmadan Wikipedia’nın açılması mümkün değildir dedi. Siteye açık bir çağrıda bulunan ve konunun tatlıya bağlanmasını şahsi olarak da dilediğini söyleyen Sayan, “Wikipedia bilgiyi veriyorsa teyit de ediyor olması gerekir. Benim çağrım Wikipedia’nın kapanmasına sebep olan problemleri halletmesi, bu noktada gerekirse sistemin rehabilite edilmesidir. Bu anlamda yıllardır söylediğimiz, internette yalan haberle uluslararası mücadele konusunda son dönemde yaşanan gelişmeleri önemsiyoruz. Hatta bu eksikliği Wikipedia yöneticilerinin de görerek ‘wikitribune’ isimli inisiyatifi başlatmalarını olumlu buluyoruz. Yalan haberle mücadele hepimizin faydasına bir durumdur” ifadelerini kullandı.

Son olarak gündemin art niyetli yazarlar tarafından meşgul edilmesini doğru bulmadığını söyleyerek kelimelerine ekledi. “Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk içinde herkesin üzerine düşeni yapması gerekir. Kimse ‘Ben Türk mahkemelerini tanımam’ deme hakkına sahip değildir. Olay yargıya intikal ettiği için ben daha fazla konuşmak istemiyorum. Wikipedia’nın açılması yolunda üzerimize düşen her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da belirtmek istiyorum” sözleri ile konuşmasını tamamladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ