11.12.2018 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Belçika’da yaşayan Türkler neden ülkeyi terk ediyorlar?

Belçika’da yaşayan Türkler neden ülkeyi terk ediyorlar?

Belçika’da yaşayan Türkler neden ülkeyi terk ediyorlar?

Avrupa’da son yaşanan terör olaylarının İslam ile alakası olduğunu düşünen kişiler, ülkelerde yaşayan Müslüman vatandaşlara kötü yaklaşımlarından dolayı göçler yaşanmaya başladı. Avrupa ülkelerinden en fazla Belçika’da Türk ve Fas kökenli insanlar, ön yargılı insanların tutumundan bıktı ve göç etmeye başladılar.

Özellikle göçmen Türklerin Müslüman kimlikleriyle ön planda olması durumu daha kötü bir hale sokuyor. Özellikle Belçika’da durum daha da had safhada.

Özellikle Müslüman Türk kökenli iyi eğitim almış göçmenler, Belçika’da artık ikinci sınıf vatandaş gibi görüldüklerinden şikayetçi olup, Belçika’da yaşamak istemediklerini söylüyorlar.

Belçika’daki saygın gazetelerden biri olan De Morgen gazetesinin araştırmasına göre, ülkeyi terk eden göçmenlerin Türkiye ve Fas kökenli olanların sayısının son 2 yılda aşırı bir şekilde artmış olduğunu yayımladı.

Başka bir kuruluşta bu bilgileri doğrular gibi açıklama yaptı. Ino İstihdam Bürosu, Belçika ve Hollanda’da Faslı göçmenlerin Kasablanka’da çalışmak için başvuru yaptıklarını söylüyor. Ino İstihdam Bürosu yetkilisi Latifa Azzouzi, sadece geçen sene Belçikalı Fas uyruklu 250 gencin Fas’a döndüğünü açıkladı.

Türk kökenli göçmenlerden ikinci kuşaklardan bir genç olan Ufuk Demirsoy’da, ılımlı müslüman olsanız da radikal islamcı gibi görüldüklerini söylüyor. Bu yüzden her konuda ikinci sınıf yurttaş gibi işlem görüldüğünden şikayetçi.

Ufuk Demirsoy babasının Ankaralı olduğunu ve Ankara’ya yerleşeceğini söylüyor.

Belçika Hükümeti ise bu durumu düzeltmeye çalışsada, internet ortamında faşist söylemler yapan kişilerin sayısında artış olduğu gözlemleniyor. Flaman Libaral Demokratlar Partisi (Open VLD) lideri Gwendolyn Rutten devamlı ortamı yumuşatmak istiyor. Fakat Belçikalıların Müslümanlara bakışlarında pek değişiklik yok.

Belçika’da yaşayan Türkler neden ülkeyi terk ediyorlar? | Göçmenler yasası


Sınır dışı yasası sadece çifte vatandaş olan kişilere yapılıyor!

Hollanda’nın çıkarttığı yasa ile ülkede yaşayan göçmenlerin suça karışma durumunda mahkeme kararına bakılmaksızın sınır dışı ediyor. Hollanda işid’e katılan vatandaşlarını direk atan yasayı çıkarttı. Yasa çift vatandaşlık olan kişiler için geçerli olacak.

Belçika’da aynı yasayı çıkartmayı planlıyor. Belçika’daki şu anki yasada Belçika topraklarında doğan ve 12 yaşından önce buraya yerleşen kişiler yurttaşlıktan atılamıyor. Yeni yasa çıkartıp, sınır dışı işlemlerini hızlandıracak.

Yasayı hazırlayan Göçten sorumlu Bakan Theo Francken, Belçika Meclisi İçişleri Komisyonuna sundu ve kabul edildi. Yasa tasarısının çifte vatandaş olan kişilerde uygulanması ise Avrupa Komisyonunca ayrımcılık olarak değerlendiriliyor.

Belçikalılar için geçerli olmayan yasa ile ilgili Türk kökenli Müslümanların özgürlükleri tehdit altında.

Türkiye’nin bu konuda nasıl bir tavır alacağı merakla beklenmekte.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ