18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Kağıdı bulan Çinliler suda erimeyen ve yanmayan kağıdı ürettiler!

Kağıdı bulan Çinliler suda erimeyen ve yanmayan kağıdı ürettiler!

Kağıdı bulan Çinliler suda erimeyen ve yanmayan kağıdı ürettiler!

Milattan Önce 2. yüzyılda kağıdın arkeolojik olarak ilk defa parçaları Çin’de bulunmuştur. Mısırlıların papirusundan farklı olan günümüze benzer ilk kağıdı bulan Çinliler, artık yüzyıllarca saklanabilecek kağıdı geliştirdiler. Ateşten ve Sudan etkilenmeyen kağıt Nisan 2017’den sonra seri üretime geçip, dünyaya satılacak.

Çin’in Hong Kong’daki South China Morning Post’un haberine göre Şanghay Seramik Enstitüsünden bilim insanları 2208 yılından beri uğraştıkları yanmaz ve su geçirmez kağıt projesini sonunda tamamladılar. Kağıtlardaki yapının içine kalsiyum katarak bunu yaptılar. Ama bu kalsiyum, hayvanların diş minesi ile kemiklerinde olan farklı bir kalsiyum çeşidi. İsmi ise “Hidroksiapatit”.

Aslında suya dayanıklı kağıtlar zaten var. Ayrıca ateşe dayanıklı kağıtlarda var. Ama hem ateşe hemde suya dayanıklı kağıt şimdiye kadar görülmemişti. Sadece su değil kahve,çay, meyve suyu gibi çeşitli sıvıları da geçirmiyor.

Geliştirilen yanmaz ve su geçirmez kağıt türünün, 200 santigrat derece ateşe karşı korunabiliyor.

Yıllar sonra kullanılan bu kağıtların yazıları silinmeden yıkanabilecek. Özellikle üretilen kağıdın kaligrafiden ve reklam panolarında rahatlıkla kullanılabilecek.

Fiyatı da pek pahallı olmayacak bu ürünün. Sıradan bir A4 kağıdından biraz daha pahallı olacak. Eğer seri üretime geçerse neredeyse şimdiki kağıtla aynı fiyata düşebileceği açıklandı.

Kağıdı bulan Çinliler suda erimeyen ve yanmayan kağıdı ürettiler! | Papirüs normal kağıttan farklıdır.


İlk Kağıdı bulan Çinliler mi Mısırlılar mı?

İlk kağıt arkeolojik kalıntıları Çin’de Milattan Önce 2. yüzyıl’da kadar gitmekte. Eski Mısırlıların yelken, bez, hasır ve yazı kağıdı olarak kullandıkları papirüs ise günümüz kağıdına benzemiyor.

Şu anda kullanılan A4 kağıtlarına benzeyen ilk kağıdı Çin Hanedanlığında bulunan mahkemelerde görevli Cai Lun’in imzaları bulunmakta bulunan kalıntılarda.

Dünyada en çok kağıt üreten ülkede Çin. Neredeyse 450 milyon tona yakın bir miktar ile Dünyanın yüzde 24’ünün kağıt ve karton ihtiyacını gidermektedir.

Türkiye ise yıllık 2,5 milyon ton kağıt ve karton üretimiyle 25. sırada bulunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ