18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Tarihi Osmanlı Hamamı İzmir’de manav olarak hizmet ediyor!

Tarihi Osmanlı Hamamı İzmir’de manav olarak hizmet ediyor!

Tarihi Osmanlı Hamamı İzmir’de manav olarak hizmet ediyor!

Tarihi eserleri koruma konusunda, çok hassasmıyız bilmiyoruz ama İzmir’de tarihi bir Osmanlı Hamamının bir manav tarafından kullanıldığını görünce belki sizde fikrinizi değiştirebilirsiniz.

Osmanlı Döneminden kalan yaklaşık 300 senelik bir yapı olan Kıllıoğlu Hacı İbrahim Vakfı Hamamı, restore edilip tarihi mekan olarak kullanılacağına, daha akıllı bir iş yapıp manava kiraya verdiler.

Bu hamam 1965 yılında zaten bir yangından dolayı kullanamaz hale gelmişti. O zamandan beride herhangi bir restore edelim yada geri kazandıralım fikri de olmadı. Hatta 2014 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü burayı odun ve kömür deposu olarak kullandı.

Tarihi Osmanlı Hamamı İzmir'de manav olarak hizmet ediyor! | 2014 yılındada kömür deposuydu! kanıtları.

Tarihi Osmanlı Hamamı İzmir’de manav olarak hizmet ediyor! | 2014 yılındada kömür deposuydu! kanıtları.

“Yıl 2016 hala kafalardaki proje değişmedi. Manav işinin daha çok turist çektiğini anlayan Vakıflar Genel müdürlüğü sonunda burayı manava restore ettirdi. Yıkık kubbesi altında tarihi ortamda sebze ve manav müşterileri bu durumdan çok memnun.

İzmir’in Tilkilik semtinde, Basmane’deki Anafartalar Caddesi üzerinde bulunan Tarihi hamam, herhangi bir yazı yada arşivden kalma bilgi olmadığı için kim ve nasıl sorusuna cevap veremiyoruz.Ama yaklaşık 300 senesi kesin var. Tarihi hamam Sıcaklık ,soğukluk ve ılıklık olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Tamamen  Klasik Osmanlı hamam mimarisi kullanılmış. Hamam, moloz taş ve tuğladan yapılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Elif Dağlı dedi ki:

    Hiç şaşırmadım bu habere!

BİR YORUM YAZ