17.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Arabası olan dikkat! 2017 Motorlu Taşıtlar Vergisi açıklandı!

Arabası olan dikkat! 2017 Motorlu Taşıtlar Vergisi açıklandı!

Arabası olan dikkat! 2017 Motorlu Taşıtlar Vergisi açıklandı!

2017 yılına girerken daha güzel haberler vermek isterdik ama malum eğer bir aracınız var ise yıllık vergi yani Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’ni ödemek zorundasınız. Haberin daha da kötüsü ise, Araba motoru ve yaşına göre hesaplanan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) miktarları yüzde 3,83 oranında zamlandı.

Eğer Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemesseniz, aracınızı satarken toplu olarak gecikme faizi hesaplanarak alınır ödemesseniz satamassınız. Ayrıca ben satmıyacağım kendim kullanacağım ödemem demeyin çünkü araç muayenesinde belli oluyor. Eğer trafik denetleme de kontrole girerseniz arabanız bağlanır ve borcunuzu ödemeden de trafiğe çıkartılmaz.

Siz bunları biliyorsunuzdur biz tekrar hatırlatmak istedik.

Resmi Gazete‘nin bugünkü sayısında Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)  ile ilgili tebliğ edilene göre;

  • 1-3 yaş arasındaki 4,000 cm3 ve yukarısı motor hacimli araçlar 23,586 TL,
  • 1-3 yaş arası 1,600 cm3 – 1,800 cm3 arası motor hacminde olan araçlar 1,827 TL,
  • 1,800 cm3 – 2,000 cm3 arası motor hacmindekiler ise 2,878 TL MTV tahsil edilecek.

Listede acaba en az kim ödeyecek derseniz,16 yaş ve yukarısındaki 1300 cm3’lük ve daha düşük araçlar 68 lira Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödeyecek.

Arabası olan dikkat! 2017 Motorlu Taşıtlar Vergisi açıklandı! | Yüzde 3,83 zam yapıldı.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ne Zaman Ödenir? Nereye Ödenir?

Her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda 2 taksitle Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’nizi ödeyebilirsiniz. Ödemelerinizi geciktirirseniz, faiz işlemeye başlar. Ödemelerinizi online bankacılık hesaplarınızdan yada banka şubelerinden yatırabilirsiniz. Geçikmiş ödemeleriniz var ise  bağlı olunan il ya da ilçe vergi dairesine veya anlaşmalı bankalara elden yatırabilirsiniz.

İlk taksiti yatırmassanız, ikincisi geldiği dönem yani temmuz ayında tüm geçmiş borçlar ile alınır. Yani hepsi birden tahsil edilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödenmesse ne olur?

Öncelikle Maliye Bakanlığı‘ndan uyarı gelir tebligatla. Eğer ödenmeme devam ederse, banka hesaplarınıza haciz gelir. Eğer banka hesabınız yoksa, arabanız ilk çevirmede bağlanır.

Çevirmede kontrol edilen araç Muayene’sidir. MTV borcu olanlar muayaneye giremez.Bu yüzden araç muayanesiz gezer ve ilk denetlemede araç bağlanır ve trafiğe de çıkmanıza izin verilmez. Bu durumda tek şık, MTV borçlarınızı ödemek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ