19.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Milli Şahin Savaş Uçağımız TF-X

Milli Şahin Savaş Uçağımız TF-X

Milli Şahin Savaş Uçağımız TF-X

F-16 model savaş uçakları 2025 yılında elden çıkarılmaya başlanacak. Yerlerini ise ülkemizde geliştirilen milli savaş uçağımız TF-X alacak.

Ülkemizin maalesef ki teknoloji alanında çok geride kaldığı bir gerçek. Ama bu gerçeği kabullenerek dışa bağımlı teknolojileri kullanmak ta hem gereksiz hem de güvenliksiz bir durum. Bu sebeple ülkemizde birçok alanda teknolojik yatırımlar yapılmaya devam ediyor.

Yapılan yatırımlardan birisi olan TF-X projesi ile ülkemizde geliştirilen milli şahin savaş uçaklarımız, 2025 yılında elimizden çıkaracağımız F-16 model uçakların yerine kullanılacak. TAI tarafından geliştirilmekte olan TF-X projesi ile dışa bağımlılığımızdan kurtularak, kendi ürettiğimiz uçakları kullanmaya başlayacağız.

|Milli Savaş Uçağımızın Planı|

|Milli Savaş Uçağımızın Planı|

BAE Systems adındaki İngiliz şirketi, savunma teknolojileri alanında en son teknolojilere sahip. Bu bahsettiğimiz proje üzerinde, şirket ile birlikte çalışılmaktadır. Yapılan çalışmalar ile 4 yıl içerisinde uçağın prototipinin tamamlanması ve uçağın seri üretime geçmesi hedefleniyor.

Proje aynı zamanda bizim gibi bir NATO üyesi ülkesi olan İngiltere ile yapılan anlaşmaya göre, yapılacak olan milli uçağımızın üçüncü ülkelere satışının da yapılabilmesi planlanıyor.

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ