DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Avokado, Akdeniz Bölgesi ve Tropikal Bölgelerde yetişen bir ağaç meyvesidir. Şekli bakımı ile bildiğimiz armuda benzer. Dünya genelinde Amerikan Armudu olarak bilinen Avokado meyvesi hakkında geniş bir yazı hazırladık. Avokado nedir? Avokadonun kimyasal yapısı nedir? Avokadonun hangi hastalıklar üzerinde bilimsel çalışmalar yapılmıştır? Avokadonun Faydaları, Yararları, Zararları Nelerdir? Avokadonun Besin Analizi nedir? Avokado nasıl yenir, nasıl kullanılır? sorularına cevap vermeye çalışacağız. Yazımızın içerisinde harika Avokado fotoğraflarını da ekleyeceğiz.

Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? | Avokado Ağacı

Avokado Nedir? | Amerikan Armudu

Avokado meyveleri, küre biçiminde, oval ve elips şeklinde, özellikle armuda benzeyen, yeşil, kırmızı ya da erguvani renklerde bulunabilir. Meyve içi rengi kremsi ya da beyazımsıdır. Taze olarak tüketilir, ayrıca yemeklerde ve salatalarda kullanılır. Çok besleyicidir. Alligator Pear adıyla Timsah Armudu olarak bilinir.

Latince adıyla Persea Americana yani Amerikan Armudu, yüksekliği 65 metreye kadar büyüyebilen bir uzun boylu yaprağı dökülmeyen tropikal ağacın meyvesidir. Avokado 8 ons ağırlıktan, 3 kilo ağırlığa kadar değişir.

Avokadonun  çeşitleri onlarcadır. Zengin ve kremsi olan Haas Avokado çeşitli ABD’de  en popüler türüdür ve ABD’de yetiştirilen tüm avokadonun yani % 95’i Kaliforniya eyaletinde olmaktadır.Haas Avokado, Florida, California da  Ekim aylarında bahar ve yaz aylarında en bol ve en iyi bulunmaktadır. Sonbahar ve kış aylarında ise Avokado  çeşitleri: Fuerto, Zutano ve Bacon.

Avokado ilk defa Türkiye ile tanışması 1970’li yıllara dayanmaktadır. Food and Agriculture Organization yani ABD Tarım Bakanlığı, Kaliforniya eyaletinden yetişilebilirliğini test amacıyla numune fideler göndermiştir. Bu yüzden dolayı ülkemizde Amerikan Armudu denmesinin de sebeplerinden biri de budur.

Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? | Avokado Ağacı

Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? | Avokado Ağacı

Avokado ilk olarak İspanyolca aguacate kelimesinden gelmektedir. Avokado “ahuacatl” yani testis anlamında Azteklilerin  kelimesinden türemiştir. Aztekler’de ‘bereket meyvesi’ diye bilinirdi. Güney Amerika kıtası ülkelerinden Arjantin, Bolivya, Şili, Peru ve Uruguay’da yetişen Avokadonun eski Keçuva dilindeki adı olan palta’dır. Diğer ispanyolca konuşulan ülkelerde ve portekizce de ise adı abacatedir. Bu meyve, şekline ve belli kültür türlerindeki düz yeşil kabuk yüzetine yapılan atıfla avokado armudu veya timsah armudu diye de bazen adlandırılır.

Bu bitki  Orta ve Güney Amerika’ya özgü olan ve 17. yüzyılın ortalarında ise M.Ö. 8000 yılından beri bu bölgelerde yetiştirilmektedir.1800’lerin ortalarında Asya tropik bölgeler arasında Jamaika ve yayılmasına tanıtıldı. Florida ve California, özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde Avokado meyve üretimi , 20. yüzyılın başlarında başladı. Avokado artık çoğu tropikal ve subtropikal ülkelerde yetiştirilen bir meyvedir. Büyük ticari üreticileri Amerika Birleşik Devletleri (Florida ve California), Meksika, Dominik Cumhuriyeti, Brezilya ve Kolombiya’dır.

Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? | Avokado Ağacı

Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? | Avokado


Avokadonun Biyokimyasal yapısı nedir?

Avokadonun içeriğinde Bitkisel steorit, yağ asitleri, A vitamini, B1, B2 ve D vitaminleri ile lesitin bulunmaktadır.

Avokadoda değişik yağlar bulunmaktadır. Avokado besin analizi yaparsak :

 • Avokado’nun kalorinin %75’i yağlardan gelir bunların çoğu tekli doymamış yağlardır.
 • 100 grlık değerler baz alındığında, avokadolar muza göre %35% daha fazla potasyum içerir. (485 mg- avokado’da;muz’da (358 mg)).B vitamini aynı şekilde E vitamini ve K vitamini yönünden zengindir.
 • Avokado %75 çözünmez ve %25 çözülebilir lif içerir.
Avokado phytonutrientlerden harika bir dizi içerir. Karotenoid (lutein, neochrome, neoxanthin, chrysanthemaxanthin, beta-cryptoxanthin, zeaksantin ve violaxanthin, alfa-karoten, beta-karoten);; – flavonoidler (epikateşin ve epigallocatechin 3 fitosteroller (özellikle beta-sitosterol, stigmasterol ve kampesterol) dahildir 0-gallat); ve polyhydroxylated yağlı alkoller. Alfa-linolenik asit (bir omega-3 yağ asidi) ve oleik asit avokado tarafından sağlanan temel yağlardır. Avokado bir kemik destekleyici K vitamini için iyi bir kaynaktır.Bunun yanı sıra kalp-sağlık için  diyet lifi, vitamin B6, C vitamini ve folat bulunmaktadır. Avokado aynı zamanda enerji üreten B5 vitamini ve kas-sağlığı için  potasyumun iyi bir kaynağıdır.

Avokado meyve olmasına rağmen, diğer meyveler için toplam kalori-yaklaşık 20 kez ortalama 88-71 arasında yüksek yağ içeriği vardır. Tipik bir avokado yağ olarak 30 gram içerir, 20 gramı sadece oleik asittir.

Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? | Avokado her öğünde yenilebilir

Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? | Avokado her öğünde yenilebilir


Avokadonun İnsan Sağlığı üzerinde nasıl bir etkisi? Bilimsel Çalışmalar

Avokado Kolestrol seviyesini düzenler mi?

Avokado tüketimi düzenli olduğunda kanda kolestrol seviyesini düşürebileceği ön araştırmalarda tespit edilmiştir. Özellikle bir hafta içinde çoklu avokado beslenmesi sonrası hiperkolestrol hastalarının kolestrol seviyelerine bakıldığında öncesine göre %17 oranında düşüş olduğu görülmüştür.

Başka bir tespit de ise kötü huylu kolestrol yani LDL ve trigliserid seviyesinde yüzde 22 düşüş yaşanırken, yüzde 11 oranında HDL (Yüksek yoğunluklu lipoprotein-iyi huylu (yardımcı) kolestrol) seviyesinde artma gözlemlenmiştir.

Japon araştırmacılar ise Avokadonun içinde bulunan 4 kadar maddeyi sentezlemişler ve içinde bir antibakteriyal bileşime rastlanmıştır.

Avokado Kalp Sağlığı  için yararlı mı?

Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Çalışmasında  (NHANES 2001-2006) ve 14.484 ABD yetişkinlerin beslenmelerinde aldığı verileri gözden geçiren Victor Fulgoni  Şaşırtıcı bir farklılık gözlemledi.Bu çalışmaya katılan sadece 273 yetişkin son 24 saat içinde avokado kullandığını bildirdi. Avokado tüketen bu kişiler, diğerlerine göre vitaminler (vitamin D, vitamin K), çeşitli mineraller (potasyum, magnezyum) ve lif olarak diğerlerinden farklı ve fazlaydı.

Avokado tüketen bu kişilerin Vücut Kitle İndekside diğerlerinden düşüktü. Avokado kullanan kişilerdeki Toplam yağ alımı, toplam tekli doymamış yağ alımı, toplam çoklu doymamış yağ alımı, avokado kullanmayan tüketicilere göre anlamlı bir fark olmuştur.

Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? | Avokado yumurtalı sandviçle çok lezzetli

Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? | Avokado püresi ile yumurtalı sandviçle çok lezzetli

Avokadonun Anti-inflamatuar etkisi var mı?

Avokadonun, istenmeyen inflamasyonu önlemek için mevcut yeteneği sağlık araştırma dünyasında kesinlikle tartışılmaz. Avokadonın içeriğindeki, anti-inflamatuar besinleri beş temel kategoriye ayrılır:

 1. Fitosteroller beta-sitosterol, stigmasterol ve kampesterol dahil olmak üzere,
 2. Karotenoid antioksidan lutein, neoxanthin, neochrome, chrysanthemaxanthin, beta-cryptoxanthin, zeaksantin, violaxanthin, beta-karoten ve alfa-karoten dahil olmak üzere,
 3. Diğer (non-karotenoid) antioksidan flavonoidler epikateşin ve epigallokateşin 3-0-gallat dahil olmak üzere, C ve E vitaminleri ve mineraller manganez, selenyum ve çinko,
 4. Omega-3 yağ asitleri , alfa-linolenik asit (dilimlenmiş avokado fincan başına yaklaşık 160 miligram) şeklinde
 5. Polyhydroxylated yağ alkolleri (PSA).

Yukarıda listelenen bu besin öğeleri Avokadonun içeriğinde olup, anti-inflamatuar  dersek yalan olmaz. Osteoartrit ve romatoid artrit önlemek için avokado bir anti inflamatuardır.

Avokado bir Antioksidan mı? 

Avokadonun içeriğine temel antioksidan olan karotenoidleri özetlersek bir antioksidan olduğu kanıtlanabilir.

 1. Alfa-karoten,
 2. Beta-karoten,
 3. Beta-cryptoxanthin,
 4. Chrysanthemaxanthin,
 5. Lutein,
 6. Neochrome,
 7. Neoxanthin,
 8. Violaxanthin,
 9. Zeaksantin.

Avokadonun Kardiyovasküler Sağlık üzerindeki etkisi

Kalp ve kan damarları için Avokado bir destektir. Kalp sağlığı için yağ oranı çok yüksek olarak avokado düşünmek bazı insanlar için şaşırtıcı gelebilir. Bir araştırma açısından bakıldığında ise, kalp sağlığı birçok metabolik açıdan inflamatuvar risk faktörleri, oksidatif risk faktörlerinin düzeyleri ve kan yağ düzeyleri (total kolesterol düzeyi dahil) düzeyleri de dahil olmak üzere avokado ile iyileştirilebilir.

Buna ek olarak, kalp sağlığı için oleik asit (avokado, primer yağlı asit) ile emme ile  iyileştirilmiştir. Omega-3 yağ asitleri (alfa-linolenik asit formunda ve 160 miktarında avokado tarafından sağlanan fincan başına miligram). Kalp sağlığı açısından Homosistein seviyeleri yükselmesi risk faktörüdür. B6 vitaminleri ve folik asit gibi avokado da ayni ölçülerde destek sağlamaktadır.

Amerikan Kalp Derneği (AHA) Diyet Rehberi, meyve ve sebzelerin en az beş porsiyon olan bir beslenme tavsiye ediyor. İçinde yağdan  (özellikle doymamış) gelen kalori% 30 kadar doymuş yağ oranı olacak,  kolesterol, trans yağ ve sodyum düşük iken potasyum yönünden zengin olmalıdır. Avokadonun  Monosature  bileşiği  çoklu doymamış yağ ve potasyum içerdiği için Avokado sizin AHA beslenme kurallarına karşılamasına yardımcı olabilir.

Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? | Avokado parçalı salatalar

Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? | Avokado parçalı salatalar

Avokado Kan Şekerini Düzenler mi?

Avokado en ilgi çekici özelliği karbonhidrat ve kan şekeri regülasyonu desteği içerir.Ayrıca dönüşebilir özelliği ile benzersizdir. Avokadodan alınan kalorinin kaynağının % 19’u karbonhidrattır. Avokadonun besin içeriği yönünden karbonhidrat oranının düşük olması ve aynı zamanda az şekerli olması, ayrıca glisemik indeksi çok düşük olup iyi bir lif kaynağı olması onu gerçekten harika bir meyve kılmaya yeter.

Avokado karbonhidrat içeriğinde, 7-karbon şekerler şeklinde olan karbonhidratlar yaklaşık % 60’ını içerir. Oldukça büyük miktarlarda, 7-karbonlu şeker (mannoheptulose, olgunlaştırılmamış avokado birincil karbonhidrat gibi) ender gıdalarda görülür. Avokadodaki bu nadir durumu,  gıda bilim adamlarının (mannoheptulose, Sedoheptulose ve perseitol gibi ilgili şeker alkolleri) ilgisini çekmiş ve 7-karbon şekerler üzerinde özel çalışmalar yapılmıştır. Sonucunda ise Mannoheptulase gibi 7-karbon şekerleri, kan şekeri (glikoz) adı verilen bir enzim aktivitesini engelleyerek metabolize olduğu şekilde düzenlenmesine yardımcı olabilir denmiştir.

Başka bir çalışmada ise Avokado ekstraktının laboratuvar araştırmalarında hipertansiyon ve diabetes mellitus için tedavi edilecek yöntemlere eklenmesinin olumlu olacağı tespit edildi.

Avokado Kanseri önler mi?

Avokado İçindeki özel aliphatik asetogenin içeriğin birleşiminin, avokadoyu potansiyel kanser önleyicilerden biri yaptığı, ön araştırmalarla tespit edilmiştir.

Avokado Zayıflatır mı?

İçindeki tekli yağ asitleri diğer yapıların moleküllerini bozar ve sindirilip depolanmamasına yardım eder. Kilo verme, kilo kontrol için düzenli yenmesini tavsiye edilir ama sağlıklı ve dengeli beslenildiğinde düşük karbonhidratlı diyetlere eklenerek zengin bir enerji kaynağı elde edilebilir. Özellikle bol lifli olması onu diyetlerde vazgeçilmez kılmasına yeter de artar.

Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? | Avokado dilimli sandviç

Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? | Avokado dilimli sandviç

Avokado yiyerek daha canlı bir cilde sahip olunabilir mi?

Avokadonun içindeki E vitamini, avokado içinde doğal olarak bulunduğu için, diğer formlarından çok daha fazla yarar sağlamaktadır. Zamanla oluşan kırışıklıkların oluşumunu minimize eder. Güneş lekelerinin yok olmasına yardımcı olur. Cildin yenilenmesini ve sağlıklı görünmesini, nem tutmasını ve parlaklığının artmasını sağlar.

Avokadonun doğal içeriğinde bulunan çok güçlü nemlendiriciler vardır. Ciltteki su akışkanlığını artırır, cildi nemli tutarak sağlık kazandırır.

Avokado yağı ve E vitamini yağı, cildin görünümünü yeniden canlandırmak için beraber çalışırlar. Cildiniz daha dengeli bir tonu ve ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi kusurları daha az belirgin görünecektir. Gözler ve ağız çevresinde kırışıklıklar ve küçük olgunluk çizgilerini yumuşatır.

Avokadodan elde edilen yüz yağında, yumuşaklık ve elastikiyeti düzenlemeye yardımcı öğeler, serbest radikallere karşı, güçlü antioksidan etkisiyle bilinen E vitamini ile güneş ve çevresel faktörler nedeniyle oluşan kırışıklıklar, yaşa bağlı lekelerin giderilmesinde etkin rol oynayan ve mükemmel bir nemlendirici olan Avokado özlerinde,“bitkisel steoridler, yağ asidleri, A, B1, B2 ve D vitaminleri ile lesitin ve potasyum” içeren cilt için mükemmel bir antioksidandır.

Avocado yağı dışarıdan cilde masaj yapmak için kullanılır. Avokado çekirdeklerinin sıvı distilasyon yöntemi ile yapılan ekstraktlı avokado yağının cilt tarafından emilimi daha hızlıdır.

Soğuk presleme metoduyla elde edilen Avokado yağı tercih edilmelidir. Dilerseniz sadece Avokado yağı ile masaj yaparak vücuda yedirebilir yada Avokado yağını markasına güvendiğiniz doğal kremlere ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Yapay koku ve renklendirici içeren avokado yağı bulunuyor denen krem ve losyonlara tercih edilmemelidir.

Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? | Avokado blenderden geçirerek yüz maskesi de yapabilirsiniz

Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? | Avokado blenderden geçirerek yüz maskesi de yapabilirsiniz


Avokadonun Faydaları nelerdir?

 • Avokadonun içindeki zengin vitamin ve mineraller, yeterli beslenememe durumlarında her gün tüketilmelidir.
 • Avokado A, C ve E vitamini bakımından zengindir.
 • Avokadonun içinde, Lutein ve Glutathion gibi antioksidanlar içerir.
 • Avokado Kalp ve damar sağlığını korur. Kalp damarlarının daralması ve tıkanmasını önleyici özelliktedir.
 • Avokado kandaki kötü kolesterolü düşürücü tekli doymamış yağlar içerir.
 • Avokadonun içerisindeki proteinler,  Diğer meyvelere nazaran daha fazla protein içerir.
 • Asparagin, aspartik asit, glutamin ve glutamik asit gibi serbest aminoasitlere diğer meyvelerden daha fazla oranda sahiptir.
 • Avokado Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Avokadonun Tansiyon düşürücü etkisi de gözlemlenmiştir.
 • Avokado yağı, egzama ve sedef sorunları için faydalı olabilir.
 • Avokado Üreme sisteminin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur.
 • Avokado Sahip olduğu doymamış yağ asitleriyle kolesterolün yükselmesini önleyici etkiye sahiptir.
 • Avokado Hücrelerin yenilenmesini sağlayıcı özelliktedir.
 • Avokadonun içindeki zengin demir madeni,  kansızlığı önleyebilir.
 • Avokado sahip olduğu protein, vitaminler, mineraller sayesinde, küçük çocukların ve hamile kadınların sağlıklı beslenmesinde yararlıdır.

Avokadonun  Zararları Nelerdir?

Lateks Alerjisi olan kişiler doktoruna sormadan yememelidir. Muz ve kestane gibi, avokado lateks-meyve alerji sendromu ile ilişkili chitinases denilen enzimler içerir. Lateks ve doğal çitinaz enzimleri yüksek miktarda içeren besinler arasında çapraz reaksiyon güçlü kanıtlar vardır. Bir lateks alerjisi varsa, çok büyük olasılıkla da bu gıdaların alerjik olabilir. Eğer organik değilde işlenmiş ise  alerji etkisi yüksek olacağından tüketilmemelidir.

Avokadonun yaprakları hayvanlarda zehirlidir. İnsanları ilgilendiren henüz bir ilgili zehirlenme görülmedi.


Avokado ile yapılmış Bilimsel Çalışmaların Sonuçları

Avokado ile Ağız Kanseri mücadelesi | 5 Eylül 2007

7 Mayıs 2007 tarihinde online yayınlanan bir rapor, Kanser Biyolojisi Seminerinde avokado içinden çıkarılan fitokimyasallar ile yapılan araştırma açıklanmıştı. Ohio State Üniversitesindeki uzman Dr. Steven M. D’Ambrosio ve ekibi, Avokadonun kanser hücrelerinin ilerlemesini durdurabileceğini açıkladı.

Ohio State Üniversitesi moleküler karsinogenez ilaçla koruma programının bir üyesi olan Dr. D’Ambrosio ve ekibinin içinde radyoloji departmanı Ding Haiming işbirliği, Eczacılık Koleji Chin Genç-Won, ve Kapsamlı Kanser Merkezi’nden Douglas Kinghorn bulunuyordu. Onların araştırmasına göre avokado bileşiklerin birden fazla sinyal yolları hedef ve sağlıklı hücrelerin zarar görmemesi bırakırken, programlanmış hücre ölümü tetiklemek için prekanseröz hücreleri içinde hücre içi reaktif oksijen artış belirlenmiştir.

Dr. D’Ambrosio, “Bildiğim kadarıyla bildiğimiz gibi, bu avokado ve ağız kanseri ile ilgili  ilk çalışmadır. Bu fitokimyasallar  vücutta kanser öncesi hücrelerinin büyümesini durdurmak ve  kanser öncesi normal hücrelerin etkilemeden kanserli hücreleri öldürdüğünü açıkladı. Çalışmamız ağız kanseri üzerinde duruluyor, ancak bu bulgular diğer kanser türleri için etkileri olabilir. Bu ön bulgular ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.” dedi.

Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? | Avokadoyu limonsuz yemeyin

Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? | Avokadoyu limonsuz yemeyin

Prof. İbrahim Saraçoğlu: “Avokadoyu Kanser tedavisi görenler kullanmalıdır.”

TRT ekranlarında yayınlanan Esra Ceyhan’la Hayat programının konuğu Prof. İbrahim Saraçoğlu avakadonun faydalarından bahsetti. Kemoterapi ve Radyoterapi  hastalarında oluşan demir eksikliği, halsizlik ve yorgunluğa karşı haftada 3 yada 4 defa Avokado yenmesi gerektiğini söyledi.

Sert olan Avokado eğer gazete kağıdı yada kese kağıdına sarılıp 3-4 gün bekletilmesi halinde şeftali kıvamına geldiğini belirten Prof. İbrahim Saraçoğlu, avokadonun ince kabuğunu soyulup, çatalla ezilmesi gerektiğini söylüyor. Üzerine limon sıkıp yemek gerekiyor.

Ayrıca 2016 yılında Cumhurbaşkanı besin danışmanı olan Saraçoğlu, Avokadonun yaprağının kurutulmuş halinden yapılan çayı, böbrek taşı ağrısı çekenler için ağrı kesici ve böbrek taşı düşürücü etkiye sahiptir.

Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? | Avokadoda dan smoothie yapın

Avokado nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? | Avokadoda dan smoothie yapın


Avokado Nasıl Kullanılır?

Avokadonun iyisi, diğerlerine göre daha yumuşak olmalıdır ve paltosunun üzerinde lekeler içermemelidir. Avokado olduğu gibi yenebilir ya da bir guacamole (meksika yemeği) olarak yapılabilir.

Avokado 100 gramında yaklaşık olarak 180 kalori vardır. C vitamini ve potasyum bakımından zengin olan Avokadonun, içindeki tekli yağ oranı da yüksektir.

Avokadoyu yumuşatmadan yemeyin. Yumuşadıktan sonra yenilebilir. Sert iken acıdır. Yumuşayan Avokadonun kabuğu ince şekilde soyulur. (El veya bıçak ile soyulabilir.)

Avokado Yeme Kuralları

 • Meyvesi  uzunlamasına ortadan kesilir. Ortadaki iri çekirdek çıkarılır. Meyva ince ince cips gibi doğranır veya ezilir. Tuz, kırmızı veya karabiber ekilir. Limon sıkılır karıştırılır. Arzuya göre biraz taze veya kuru soğan kıyılarak ilave edilir. Maydanoz ve domates ilave edilebilir. Salata gibi yenir, yağ istemez.
 • Soyulmuş ve ezilmiş avokado sarımsaklı yoğurt ile karıştırılır. Limon ilave edilmez, böyle de yenilebilir.
 • Omlet yapılır. Peynir yerine avokado konur.
 • Mantar sote gibi sote yapılabilir.
 • Ezilmiş avokado bal ve ezilmiş cevizle karıştırılır. Bu takdirde tuz, limon, biber ilave edilmez.

Avokado ile ilgili püf noktalar

 1. Avokadoları soyduktan sonra dış yüzeye (elma gibi) kararmamaları için limonlu suda bekletin.
 2. Salatalar da kullanmak için, Avokadoları dilimleme yapmadan, ortadan ayırıp kaşık ile çıkartıp, salataların içine atılabilir. Servis yapılırken üzerine limon sıkmak daha güzel tat verir.
 3. Çabuk sos hazırlamak için, soyulmuş avokadoyu püre haline getirin. Püre içinde bir avuç içi kadar soğan rendesi ve yeni sıkılmış 1 adet limon, tercihen 4- yada 5  sıkım acı sos, baharat olarak da tuz ve karabiber ilavesi sonrası karıştırıp, servis yaparken yanına Havuç, salatalık ve kereviz ekleyebilirsiniz.
 4. Avokadoyu yapacağınız sandviçlerde haşlanmış tavuk eti ile birleştirebilirsiniz. İnce kıyılmış avokadoları, sandviçin içine tavuk etinin üzerine serip, üzerine bir parça kıvırcık, domates ve halka soğan koyarak daha lezzetli yapabilirsiniz.

Avokadonun Taze şekilde yenilmesinin yanı sıra salata ve yemeklerde de kullanılmaktadır. Meyvenin paltosu yani kabuğunun benekli, büzüşmüş kabuklu ve rengi siyaha kaçanların alınmaması gerekir. Eğer daha sonra tüketilecekse sert olanlar alınabilir.

Avokadodan yağ ve cilt maskesi yapılmaktadır.


Avokadonun Besin Analizi 

Avokado (Taze, pişirilmemiş, yenilebilen kısımları 100 gr)
Besin değeri
Enerji 670 kJ (160 kcal)
Karbonhidrat 8.53 g
 – Şeker 0.66 g
 – Lif 6.7 g
Yağ 14.66 g
 – Doymuş yağ 2.13 g
 – Tekli doymamış yağ 9.80 g
 – Çoklu doymamış yağ 1.82 g
Protein 2 g
Tiyamin (Vit. B1) 0.067 mg (%5)
Riboflavin (Vit. B2) 0.130 mg (%9)
Niyasin (Vit. B3) 1.738 mg (%12)
Pantotenik asit (Vit. B5) 1.389 mg (%28)
B6 vitamini 0.257 mg (%20)
Folik asit (Vit. B9) 81 μg (%20)
C vitamini 10 mg (%17)
Kalsiyum 12 mg (%1)
Demir 0.55 mg (%4)
Magnezyum 29 mg (%8)
Fosfor 52 mg (%7)
Potasyum 485 mg (%10)
Çinko 0.64 mg (%6)
Oranlar yetişkinler için alınması önerilen oranlardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.