DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Ağız ve Diş sağlığı için misvak kullanmanın 8 bilimsel nedeni

Ağız ve Diş sağlığı için misvak kullanmanın 8 bilimsel nedeni

Ağız sağlığı ciddiye alınması gereken hassas konulardan biridir. Ağız kokusu yada ağrıyan dişler toplumun en başta gelen sorunlarından biridir. Bu sorunu çözmek için, içinde kimyasal maddelerin olduğunu bile bile, diş macunu ve ağız gargara sularına yöneliriz. Halbuki 7 bin yıllık bir geçmişi olan doğal Ağız ve Diş bakımını sağlayan, Misvak denilen harika bir doğal bitki sapları var. Fakat tercih edilmez. Bunun nedenlerinin başında, Misvak kullanmanın, ağaç dalına benzetip, çağ dışı gibi görülmesidir. Bu yazımızda Misvak hakkında yanlış bilinenleri düzeltip,  Misvak nedir? Misvak neyden yapılır? Misvak dişlere ne faydası var? Misvak dişleri çizer, zarar mı verir? Misvak’da hangi aktif bileşenler var? Misvak neden diş temizlemede kullanılmalı? Misvakın faydaları nelerdir? Misvakın önemi ve özellikleri nelerdir? sorularının cevabını bulacaksınız. Ağız ve Diş sağlığı için misvak kullanmanın 8 bilimsel nedeni ile Misvak kullanmanın ne kadar önemli olduğunu açıklamaya çalışacağız.


Ağız ve Diş sağlığı için misvak kullanmanın 8 bilimsel nedeni

Misvak genelde haç ziyareti sonrası hediye edilen, ama bir kenara atılıp, çokta tercih edilmeyen bir odun parçası olarak görülmektedir. Misvak kullanmak sanki bir gericiliğin işareti olmuş, kullananlar ise yobaz yani geri kafalı gibi görülmüştür. Özellikle dini çerçeveden baktığımız da, misvak kullanan kişilere, Misvak neden kullanıyorsunuz? sorusunu sorduğunuzda, alınacak ilk cevaplardan biri Hz. Muhammed kullandığı için sünnettir denilecektir. Misvak’ın ne kadar yararlı olduğu ile ilgili bilimsel çalışmaların geçmişi 20 seneyi bile bulmaz. İslam toplumunda en büyük sorunlardan biri de araştırmamak, sorgulamamaktır. Peygamber öyle yaptığı için bizde yapıyoruz söylemi gerçekten de Müslümanlığın temelini çökerten bir söylemdir.

Fakat diğer taraftan Peygamberin ümmi olduğunu yada okuma yazma bilmediğini söyleyen ve buna inanan insanlardan, misvak hakkında hiç araştırma yapmamasını doğal karşılamak gerekir. Kuran’da geçen Ümmi peygamber söylemi, okur yazar olmadığı anlamına gelmemektedir. Tefsirciler bunu da yanlış çevirmişler, bizleri de bu iftiranın kucağına atmışlardır. Halbuki Hz. Muhammed, kendi döneminde, örnek insan, zeki ve akıllı, kişisel bakımını yapan ve temizliği seven, sevecen, mütevazi, araştırmacı, güvenilir, kültürlü, sözüne güvenilir, ahlaklı, çalışkan, mert, saygıdeğer, önder ve yardımsever gibi özellikleri ile dikkat çekiyordu. Eğer peygambere Misvak neden kullanıyorsunuz diye sorulsaydı, inanın Misvak’ın 7 bin yıllık geçmişinden ve neden kullanıldığını tek tek anlatırdı. Peygamber, temizliğine önem veren biri olarak, ağız ve diş sağlığı konusunda, muhtemelen neler yapması gerektiği hakkında araştırma yapmıştı. Neden dişlerini bir ağaç sopası yada bir taş parçası ile temizlemedi de Misvak ile temizledi!!!

Misvak Araplara, tıp ve bilimde öncülük yapan zamanın en etkili iki uygarlığı Babiller ve Eski Mısırlılardan gelmiştir. Binlerce yıl Misvak, antibakteriyel özelliği ile diş çürümelerine karşı etkili olmuştur. Mısır mumyalarına baktığınızda, dişlerinin çoğunun yerinde olduğunu görebilirsiniz.

Misvak şu anda Müslümanların yaşadığı yerlerde bulunmaktadır. Çoğu yerde onun yerine modern olarak, küresel anlamda en çok kazandıran, kimyasal içerikli diş macunları ve plastikten yapılan diş fırçaları almıştır.

Fakat Misvak hakkında yapılan bilimsel çalışmalar, onun gerçekten de diş ve diş eti sağlığına ne kadar da etki edebileceğini gözler önüne sermiştir. Misvak hakkında bilimsel araştırma ve yararları hakkındaki bilgileri öğrenmek için okumaya devam ediniz.

Ağız ve Diş sağlığı için misvak kullanmanın 8 bilimsel nedeni | Misvak, doğal bir diş fırçası

Ağız ve Diş sağlığı için misvak kullanmanın 8 bilimsel nedeni | Misvak, doğal bir diş fırçası


Misvak nedir? Misvak neyden yapılır? Misvak ile ilgili Bilimsel Araştırmalar

Salvadoraceae ailesinden Salvadora persica (Misvak ağacı) bitkisinin, kesilen dallarının, kalem biçiminde kesilerek, diş temizleme çubukları olan Misvak (miswak) elde ediliyor. Misvak ağacı, step bitkisi olarak, Afrika’nın doğusundan, Hindistan’a kadar olan tüm bölgede rahatlıkla yetişebiliyor. Hem bolca bulunuyor, hemde pratik olarak kullanılıyor.

Eski zamanlara göre, beslenme modelinin daha çok katkı maddeli olarak üretilmesi, diş sağlığı için sadece misvak kullanmak çok anlamsız kalacaktır. Dünya Sağlık Örgütü ve diğer bağımsız sağlık kuruluşları, düzenli olarak misvak kullananların, sadece diş macunu ve diş temizleme tozları kullananlardan daha az diş bakımı gerekli olabileceğini tespit etmiştir.

Doğal Diş Fırçası diyebileceğimiz Misvak, bilimsel araştırmalara göre, diş eti hastalığında terapötik bir etkiye neden olan, Porphyromonas gingivalis, Aggregatibacter aktinomycetemcomitans gibi çeşitli mikroorganizmalara karşı etkili olabileceğini açıkladı.

US National Library of Medicine National Institutes of Health kısaca NCBI tarafından dikkate alınan araştırmacı grup Patel PV, Misvak hakkında ciddi bir araştırma yayımladı. Misvak düzenli kullanıldığında, diş plaklarında azalma, diş eti sağlığında da gözle görülür bir iyileşme gözüktüğünü açıkladı. ( İngilizce olarak yazımızın en alt kısmındaki linklerden ulaşabilirsiniz)

Peki bu Misvak neden bu kadar değerli, içinde hangi bileşenler var? Birçok araştırmacı bunun üzerine çalışmıştır. Aşağıdaki aktif bileşenler, Misvak’ın ne kadar değerli bir bitki olduğunu kanıtlamaktadır.

Misvak aynı zamanda sindirime ve metabolizmaya yardımcı olduğundan, Orta doğu ve Afrika’da sıklıkla tüketilir.

Misvak Ağacı yapraklarında bulunan aktif maddeler, analjezik ve diüretik özelliklere sahip olup, geleneksel tedavilerde romatizma ve deri iltihabı, mide ve karaciğer rahatsızlıkların da  kullanılabilmektedir.

Ayrıca Misvak’ın içindeki uçucu yağlardan, insanlar için sinek, böcek ve kene kovucu sprey ürünlerinde de kullanılmaktadır.

Ağız ve Diş sağlığı için misvak kullanmanın 8 bilimsel nedeni | Misvak kullanmaktan çekinmeyin

Ağız ve Diş sağlığı için misvak kullanmanın 8 bilimsel nedeni | Misvak kullanmaktan çekinmeyin


Misvak’ın içinde neler var? İçindeki Aktif Bileşenler nedir?

Diş macunları, ağız gargaraları ve diş tozları gibi çoğu ağız dezenfektanı reklamlarına baktığınızda, öne çıkan hep bir yada iki bileşenden bahsederler. Diğer bileşenlerden pek bahsetmez. Çünkü o bileşenler kimyasal yönden zararlı özellikleri de var. Yani bir taraftan korurken, diğer taraftan başka zararlar vermekte. Bununla ilgili olarak daha önce yazdığımız, Diş Macunun içinde neler var? makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

İlgili Link 1: Diş macununun içindeki kimyasallar nelerdir?

Şimdi ise birde Misvak’a bakalım. O da ne içinde 19 aktif bileşen var ve bu bileşenler daha güçlü dişler için, hayati önem taşıyor. Misvak hangi bileşenleri içerir listeleyelim.

  • Alkaloidler : Salvadorin, Trimetilamin, antibakteriyel etkiye sahiptir.
  • Silika : Doğal aşındırıcı, lekeleri giderir.
  • Diş bakımı için önemli olan mineraller: Kalsiyum, Klorür, Florür ve Flouride. Bu mineraller diş yapısını yeniden mineralize etmeye yardımcı olur.
  • Sülfür : Antibakteriyel.
  • C vitamini : Antioksidan.
  • Reçineler : Çürük oluşumunu önlemek için, diş minesi üzerine koruyucu bir tabaka oluşturur.
  • Tanenler : Doğal bir diş koruyucusu, ağız içindeki tükürük üretimini uyarır.
  • Saponinler, Flavonoidler ve Steroller.
  • Uçucu yağlar : Hafif bir tat ve koku verir, tükürük üretimini destekler ve ağızda bakterilerin oluşturduğu koku nedeni olan gazın hafifletilmesine yardımcı olur.
Ağız ve Diş sağlığı için misvak kullanmanın 8 bilimsel nedeni | Diş macununu ağız içinde 2 dakikadan fazla tutulduğunda içindeki SRL kimyasalının, kana karıştığı belirlendi

Ağız ve Diş sağlığı için misvak kullanmanın 8 bilimsel nedeni | Diş macununu ağız içinde 2 dakikadan fazla tutulduğunda içindeki SRL kimyasalının, kana karıştığı belirlendi


Neden Misvak doğal bir diş fırçası? Neden Misvak kullanmalı?

Dişlerin sağlıklı olması için günde 2 kez fırçalanması gerekmektedir. Bunu artık ilkokuldan itibaren, TV reklamlarına kadar her uzmanın ağzından söylenen bir deyim gibi ezberledik. Fakat yeni araştırmalarda diş macunun içindeki zararlı maddelerden dolayı ağız içinde 2 dakikadan az durması gerekmektedir. Bunla ilgili ayrıntılı bilgi için biraz önce üstte verdiğimiz yazı linkini tıklayabilirsiniz.

Günde 2 kez 2 dakika kuralı çok uzun zamandan beri var ama diş macunun daha 1850’li yıllarda ilk bulunuşuyla, o zaman kadar Misvak, yüzyıllar boyu birçok insana fayda sağlayan geleneksel bir diş temizleme aracıydı.

Doğal olarak bulunan aktif maddelerin ve sıfır kimyasal formülasyonu ile Misvak kullanımı gerçekten faydalıdır. Herhangi bir yaş kısıtlaması olmayışı, hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından güvenli kullanılabilirliği ise onu ayrıcalıklı hale getirmektedir.

İçinde kimyasal madde kullanımı olmadığından dolayı, sektörel diş fırçaları ve diş macunlarıyla, tamamen zıt konumdadır.

Şimdi misvak’ın faydaları nelerdir? Adım adım açıklayalım.

Ağız ve Diş sağlığı için misvak kullanmanın 8 bilimsel nedeni | Sağlıklı dişler için ek olarak misvak kullanın

Ağız ve Diş sağlığı için misvak kullanmanın 8 bilimsel nedeni | Sağlıklı dişler için ek olarak misvak kullanın


Misvak’ın faydaları nelerdir? Misvak kullanmanın 8 bilimsel nedeni

1. Diş çürüklerine karşı etkili, dişin erimesini engeller

Marketlerden aldığımız o kadar çok geniş gıdalar var ki. Tatlı, ekşi, acı, organik, katkı maddeli, işlenmiş daha bir sürü gıda raflarda bulunmakta. Ne yazık ki bir çok kişi gıdaların yararlı olmasından ziyade fiyatları ile ilgilenmektedir. Artan nufus ile gıda ihtiyacı arttığından, Gdo’lu ürünlerle daha çok üretim yapılır hale geldi. Bir çok gıdada en dikkat çeken madde ise şekerli ürünlerdir. Dişlerin çürümesine ve bakterilerin oluşmasına neden olan gıda artıkları, ağız temizliği yapılmadığı zaman çürüğe, diş minesinin erimesine ve ağız kokusuna neden olmaktadır. Özellikle asitli gıdaların ağız içinde oluşturduğu bakteriler, diş boşluklarına ve diş çiziklerine yada oyuklarına yerleşerek, hayatlarını idame ettirir. diş çürüğü, onu kaplayan diş minesini yerleşen bakterilerin kazıması ile gittikçe erir ve düş çürükleri oluşur. Onların hayatlarını sağlayan ise, şekerli ve nişastalı yiyeceklerdir.

Diş temizliğinde, diş fırçalamak yeterli olmayıp, ağız içi gargara sularını kullanıp, diş ipi ve dil fırçası da gerekli. Hatta bu da yetmez. Diş doktoruna 6 ayda bir genel muayene olmak da gerekir.

Diş macunundaki florür, bakterileri kırmak amacıyla kullanılmaktadır. Fakat diğer taraftan diş macununda ki aromalar, geri kalan bakterilere yaramaktadır. Halbuki ağız içini temizleyen vücudun bir sistemi var. Buda tükürükdür. Tükürük salgılanırsa, bu bakterilerin işi biraz zordur. Misvak kullanıldığı an, tükürük bezleri uyarılmaya başlar ve tükürük salgıları oluşur. Tükürük (Saliva), asit oluşumunu önleyerek ve dişlerinizin kendiliğinden iyileşmesi için zaman tanıyarak diş çürümesine karşı koymaya yardımcı olur. Misvak ağızda herhangi bir ağız ve diş ile ilgili ticari ürün veya katkı maddesi gerektirmeden tükürük oluşumunu arttırdığı için doğal olarak diş çürümesine karşı mücadele ettiği ispatlanmıştır.

Misvak’ın kullanımı ile ağıza karışan sodyum klorür, sodyum bikarbonat ve kalsiyum oksit sayesinde diş minesini de güçlenmeye başlar. Diş minesi genetik olarak hangi renk ise, doğal rengine de ulaşmaya başlar.

Eğer asitli, katkı maddeli, nişasta ve şekerli ürünler tüketiliyorsa, diş macununun en katkısız olanından seçilip, 2 dakika fırçalama işlemi ardından, misvak kullanınız.

Ağız ve Diş sağlığı için misvak kullanmanın 8 bilimsel nedeni | Diş çürüklerini engellemek için diş plaklarını engellemek gerekir

Ağız ve Diş sağlığı için misvak kullanmanın 8 bilimsel nedeni | Diş çürüklerini engellemek için diş plaklarını engellemek gerekir


2. Diş Plaklarını ve Tartarın oluşumunu engeller

Diş plakları, diş üzerindeki saydam renge sahiptir. Plak aslında bakteri florasının folyosu yani dış filmidir. Diş plakları, bakteriler büyüdükçe ve çoğaldığında, dişlerde ve diş etlerinde oluşan renksiz bakteri filmi gibi diş minesine yapışır. Eğer ağız ve diş sağlığına dikkat eden kişiler, normal fırçalama yaptıklarında bu plaklar gider. Ama günde 1 kere yada bazen, hatta düzgün bir fırçalama bile yapılmıyorsa, diş plakları daha da büyür ve diş tartarları oluşur. Diş tartarı oluşursa, diş eti ve diş kaybı kaçınılmazdır.

Misvak’ta doğal olarak bulunan antibakteriyel özelliği, bakterilerin diş ve diş etlerinde birikmesini engeller. Bilimsel araştırmalarda Misvak’ın bakteri oluşumu yani diş plaklarını kırdığı gözlemlenmiştir.

Hadi şimdi misvak alalım demeyin. Önce bir diş temizliği yapılmalı, diş tartarları ve diş eti rahatsızlıkları giderilmeli. bunun için diş doktoruna gidip, ağız temizliğini yaptırdıktan sonra, doğal diş macunu ve diş fırçası ile misvak kullanın.


3. Ağız kokusunu giderir

Ağız kokusu, dişlere ve diş etlerinde yuva yapan bakterilerin çıkarttığı gazlardan dolayı oluşur. Ağız içinde sadece diş eti değil, dil altı ve üstü de riskli bölgedir. Bu yüzden sadece diş fırçalamak yeterli değildir. Ağız gargaraları kullanırsanız, tükürük salgılanması da riske girebilir. Bir şey bulmanız gerekir. Diş fırçalandıktan sonra tükürüğü salgılayacak bir şey.

Misvak olabilir mi? 

Misvak’ın güçlü antibakteriyel etkinliği ve ağızdaki tükürük üretimini artırma özelliği birleştiğinde, ağız kokusunu gidermek için etkili bir yol çizebilirsiniz . Buna ek olarak ağız kokusundan kurtulmak içinde, Misva’da doğal olarak oluşan kendine ait özgü hafif bir koku bırakan doğal bileşiklere sahiptir.

Unutmayın, eğer ağız kokusu var ise, tıbbi olarak ciddi bir desteğe ihtiyacınız var demektir. Bazen ağız kokusu, diş eti sorunu olmayıp, başka bir hastalığın da nedeni olabilir. Misvak kötü bir ağız sağlığına sahip kişide, mucizevi etki beklenmesi bir hatadır. Ağız ve diş sağlığı, için kesinlikle tıbbi destek alıp, alternatif olarak da misvak kullanmanızı, hiç bir uzman yasaklamayacaktır.

Okumadan Geçme : Ağız kokusu (halitosis) bir hastalığın belirtisi mi? Ağız kokusu neden olur?

Ağız ve Diş sağlığı için misvak kullanmanın 8 bilimsel nedeni | Diş plakları, tartarları oluşturur. Tartarlar diş ve diş eti hastalıklarının baş nedenlerinden biridir

Ağız ve Diş sağlığı için misvak kullanmanın 8 bilimsel nedeni | Diş plakları, tartarları oluşturur. Tartarlar diş ve diş eti hastalıklarının baş nedenlerinden biridir


4. Yararlı bakterileri korur, Zararlı bakteriler ile savaşır

İnsan biyolojik olarak, bakterilerin yaşam alanıdır. Bakteriler vücudun her yerinde yaşamak için yer edinirler. Bakteriler, insanlarla nasıl yaşam sürer diye merak ediyorsanız, aşağıdaki linki tıklayınız.

İlgili Link 2: 90 trilyon bakteri ile her gün beraberiz

İnsan ağzında bilimsel incelemelere göre 700’den fazla bakteri çeşidi vardır. Bunların hepsi zararlı değil tabi ki. Bazı bakteriler var ki, diş etini korur, bazıları diş minesini korur. İnanılmaz ama hem bizle beraber yaşarlar, hemde karın tokluğuna çalışırlar. Fakat gıdalarla gelen kötü bakteriler eğer çoksa, bu bakterileri de yok eder ve tamamen hakimiyet kurarlar. Hakimiyet kurduklarında, diş çürükleri, diş eti kayıpları ve ağız kokusu oluşur. Hatta çene kemiğini etkileyen ağrılı durumun nedeni de periodontitis adındaki zararlı bakteridir.

Ağız gargara sularındaki alkol, işte bu yararlı bakterileri öldürür. Kalan zararlı bakteriler de kafalarına göre, ne isterse yapar. Alkol sadece ağızda değil, bağışıklık sisteminin ana organı, 2. beynimiz bağırsaklarda bizim için çalışan, yararlı bakteriler yani Probiyotikleri de öldürür. Alkollü içecekler, vücuda yapılan en büyük ihanetlerden biridir. Bunu unutmamak gerekir.

WHO yani Dünya Sağlık Örgütü ve diğer bağımsız araştırma grupları tarafından yürütülen çok sayıda çalışmada Misvak’ın, ağızda bakteri üremesine etkin şekilde karşı koyan bir takım aktif antibakteriyel bileşikleri gördü. İşin ilginç tarafı ise, yararlı bakterilere dokunmuyordu.


5. Diş etlerini koruma ve güçlendirmek için Misvak kullanmalı

Dişleri çevreleyen ve onları iyi durumda tutmaya yardımcı olan yumuşak dokulara Diş eti diyoruz. O zaman dişi tehdit eden bir şey varsa, diş etlerinde de aynı tehdit var demektir.

Dişlerin bakteri çadırı olan plak birikimi diş etini de etkiler. Diş etinde, plak gelişimi bilimsel olarak 3 farklı yolla başlar. Gingivitis, Periodontitis ve İleri Periodontitis. 

Sıcak yada soğuk bir şeyleri aynı anda tükettiğinizde keskin bir ağrınız oluyor mu? Bununla beraber diş etlerinde şişme yada kanama oluyor mu? Buna tıbbi olarak Diş eti iltihaplanması denmektedir. Eğer tedavi olunmaz ise diş eti yavaş yavaş yukarı doğru çıkar. Dişin köklerini koruyan diş eti olmayınca, kötü bakteriler dişin köküne ulaşır ve yemeye başlar. Dişiniz çürür yada düşer.

Peki diş kaybedilirse ne olur?

Dişler alınan besinlerin ne kadar olduğunu çiğneme esnasında, sinirlerle beyne gönderir. Beyin alınan sinir uyarıları ile mideye hazırlık yapmasını söyler. Yani sindirim sistemini başlatan, dişlerdir. Sadece diş değil tabi, diş sadece öğütür, diş siniri sindirimin ilk habercisidir. Diş kaybedildiğinde, oradaki sinirler alınır ve o sinir kanalları yok olur. İmplant yada altın diş takılsa, ne işe yarar değil mi?!

Diş tartarı fazla biriktiğinde de diş eti iltihabı oluşur. Altta yatan, dişin yuvası olan çene kemik yapısını etkiler, diş etleri geri çeker, diş düşme noktasına gelir. Buna ileri periodontitis denir ve geri dönüşü olmayan ağrılı bir durum meydana getirir.

Misvak burada sizi kurtarmak için özel tasarlanmış bir mucize desek yeridir. Plak oluşumunun önüne geçilmesine yardımcı olarak ve ardından tartar birikimini de engelleyecek olan Misvak, diş etlerini sağlıklı tutan kişilere, diş eti iltihabı ve periodontit olma şansını da önemli ölçüde azaltır.

Bakmadan Geçme: Kaybedilen dişlerin ağız sağlığına etkisi nedir?

Ağız ve Diş sağlığı için misvak kullanmanın 8 bilimsel nedeni | Diş fırçası gibi misvak fırçaları üretildi

Ağız ve Diş sağlığı için misvak kullanmanın 8 bilimsel nedeni | Diş fırçası gibi misvak fırçaları üretildi


6. Misvak’ın hem Anti-kanserojen hemde Analjezik özelliği vardır

Ağız hijyeni ve sağlığı için misvak’ın faydalarından başka, kullanımını önermek için bazı terapötik etkileri vardır. Misvak’ta bulunan peroksidaz, katalaz ve polifenoloksidaz gibi antioksidan enzimlerin anti-kanserojenik özelliklere sahip oldukları, yani kanseri önlemede yardımcı olabileceği açıklanmıştır.

Misvak’ın vücuda halihazırda var olan kanserle mücadelede ne kadar etkili olduğunun henüz tespit edilmediği halde, önleyici bir önlem olarak kullanılması gerektiği kesinlikle önerilmektedir.

Aynı zamanda, Misvak’ta bulunan aktif içerikler analjezik yada ağrı giderme özelliklerine sahiptir. Özellikle diş etlerinde iltihaplanma da ve ağrı ile başa çıkmak için işe yarayabilir.

Bir diş fırçası size bunu sunabilir mi?


7. Doğal aroması ile hoş bir ağız kokusu verir

Ağız gargarası yada spreyi içinde alkol yada alkol tipi ürünlerin olduğunu daha önce bahsetmiştir. Ağız kokusunu değiştirmek için sakız çiğneriz. Ama sakızın ne kadar zararlı bir madde olduğunu bilir misiniz? Sakızın içinde neler var? yazımızı okumak isterseniz aşağıdaki linki tıklamanızı öneririz.

Doğala özdeş aromalarla oluşturulan yapay kimyasal ağız kokusu gideren, gargara, sprey yada sakız yerine neden Misvak kullanılmaz?

Misvak hem ağız içi hijyeni yaparken, içinden tükürükle karışan, doğal olarak oluşan uçucu aromatik bileşiklerle doludur.


8. Misvak mı pahallı, diş fırçası mı?

Diş fırçası gibi çalışıyor, diş macunu gibi temizlik yapıyor, ağız gargarası gibi de hijyen sağlıyor. Bunların hepsinin fiyatının 3 aylık ücreti en ucuz markaları 30 lira, en pahalısı 60 lirayı buluyor. Bunların yanında Misvak ise genelde 3 ayda 3 kere alsanız yeterli ve fiyatı ise 10 lira. ( Misvak’ın ayda biri değiştirilmesi gereklidir)

Misvak gün boyunca kullanabilirsiniz. Ama diş fırçası tabi ki böyle değil. Hele diş macununu fazla tüketmek zaten zararlıdır.

Misvak kullandığınızda onun kıl kıl ayrıldığını göreceksiniz. Zaten bu özelliği sayesinde, diş fırçasına ilham olmuştur. Misvak’ın ucundaki kıllar yan yattığı zaman, kesip, hafif ucunu etrafında dairesel olarak çiğneyip yeniden devam ediyorsunuz. Fakat diş fırçasında kıllar yan yattığında çöpe atıyorsunuz. Tabi ki yenisini alırsınız ve böyle devam eder.

Ağız ve diş sağlığınıza önem veriliyorsa, fazla maliyeti olmayan, bu harika Doğal Diş Fırçasını yanı başından ayırmamak gerekir.

Misvak, Doğal diş macunu ve diş fırçası ile ağız ve diş temizliğin güçlenmesi için, ek olarak kullanılması gerektiğini asla unutmayınız.

Misvak alternatif bir ağız ve diş bakımı uzmanıdır desek sizce haklı mıyız?

Değerli görüş ve yorumlarınızı bekliyoruz.Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.