DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Pirinç patlağı içeren gıdalarda yüksek seviyelerde Arsenik bulundu!

Pirinç patlağı içeren gıdalarda yüksek seviyelerde Arsenik bulundu!

Kimyada” As” simgesiyle belirtilen, hem metal hem ametal özelliği olan Arsenik, böcek ve tarım ilaçları, fare zehiri, bazı kanser ilaçları, boya, duvar kağıdı, seramik gibi gibi ürün çeşitlerinde kullanılıyor. Fakat Arsenik aynı zamanda zehirli bir madde. İrlanda’da bulunan Queen’s Üniversitesi bebeklerin ve çocukların gıdalarında çokça kullanılan Pirinç patlağı hakkında araştırma yaptı. Sonuçlar ürkütücüydü. Pirinç patlağı içeren gıdalarda yüksek seviyelerde Arsenik bulundu!

Arsenik ağız yoluyla alındığında çok tehlikeli bir madde olup, yetişkinlerde kanserojen etkisinin yanında, Bebeklerde zeka geriliğine ve sağlıklı olarak büyümelerini engelliyor.

Pirinç patlağı içeren gıdalarda yüksek seviyelerde Arsenik bulundu!

Arsenik genelde böcek ilaçlarında kullanıldığı için, bir çok meyve ve sebzelerin yıkanmaması ile vücut adeta toplamaya depolamaya başlıyor. Arsenik hakkında tarım ürünlerinden geldiği ve zararlı olduğu zaten biliniyordu.

Dünya genelinde bebeklerin ve çocukların tükettiği ek gıdalar yada atıştırmalıkların bir çoğunun içinde pirinç patlağı kullanılmakta. Aslında üreticiler pirinçten yaptıkları bu ürünlerde, pirincin içindeki doğal olarak bulunan Arsenik’ten dolayı az da olsa kaçırabiliyor. Bunu en son 2016 yılında Avrupa Komisyonunun Pirinçle ilgili gıda genelgesinde yayınlanmıştı. Avrupa Komisyonu, bu ürünlerin içinde olabilecek azami oranı belirledi. Azami oran günlük tüketim ölçüsünde zarar vermeyeceği söyleniyordu.

Pirinç patlağı içeren gıdalarda yüksek seviyelerde Arsenik bulundu!

Pirinç patlağı içeren gıdalarda yüksek seviyelerde Arsenik bulundu! | Bir çok ek gıdalarda pirinç patlağı kullanılıyor

İngiliz Guardian gazetesinde yayınlanan bu haber, Gıda sektörünün tam da ortasına ateş düşürdü. Çünkü bu ürünler en çok bebekler ve çocuklar tarafından tüketilmekte.

Queen’s Üniversitesinin araştırması ile piyasadaki bebek ve çocuk gıdalarındaki pirinç patlağının analizi yapıldı. Aslında bu analizi yapmalarının sebebi, pirinç patlağı kullanan firmalar, 2016 yılının Ocak ayında Avrupa Birliğinin yayınladığı genelgeye göre mi üretiyorlardı? Yoksa kimse bu genelgeyi takmıyor muydu?

Araştırma ekibi, Pirinç patlağı ile ilgili tüm ürünleri ciddi bir şekilde incelemeye başladılar. topladıkları pirinç patlağı ürünlerinin yüzde 75’inde yüksek oranlarda Arsenik tespit ettiler. İşin kötü tarafı süt ile beslenmeyen ve bu tip ürünleri tüketen bebeklerde de yüksek oranda Arsenik maddesi tespit edildi.

Araştırma ekibinin lideri Prof. Andy Meharg, İngiliz Guardian gazetesine konu ile ilgili açıklamalar yaptı. Arsenik özellikle bebeklerin zihinsel gelişimini etkileyip, hastalıklara karşı da zayıf ve dayanıksız kalmasına neden olduğunu bildirdi. Avrupa Komisyonu genelgesine bir çok firmanın uymadığı ve bunun yasa dışı olduğunu belirtti.

Arsenik aslında Pirincin büyüdüğü suda var. Bu yüzden doğal pirinçlerde zaten arsenik var. Ama pirinç patlağı yapılan gıdalarda Arsenik oranı kullanılan pirincin içindeki arsenik oranına göre çok çok fazla. Bu oran tüketimle birlikte vücuda girdikçe artıyor ve zamanla diyabet, kalp ve sinirsel hastalıklar ile bağışıklık sistemi bozukluklarına kapı aralıyor.

Pirinç ülkemizde ve dünyanın bir çok ülkesinde üretiliyor. Her ülkenin pirincinde ki arsenik oranı yetişmesine göre değişiyor. Aşırı Pirinç tüketmek zararlı oluyor çünkü Arsenik en çok Pirinçte bulunuyor.

Arseniksiz gıda tüketmek mümkün değil ama yüksek miktarlar alındığında sağlığa zararlı olduğunu tüm dünyanın sağlık kuruluşları onaylıyor.

Araştırmalarının sonuçları saygın bilim dergisi Plos One’da yayınlandı.

Pirinç patlağı içeren gıdalarda yüksek seviyelerde Arsenik bulundu! | Çok fazla pirinç yemek tehlikeli


2016 yılında Pirinç Patlağı ile ilgili Araştırma

2016 yılında Pirin Patlağı tüketimi ile ilgili yapılan araştırmada, fazla yenilmesi ile alınan Akrilamid maddesi kanser hastalığın neden olabileceği belirlenmişti.

Özellikle diyet zamanlarında el altında bulunan hazır pirinç patlağı ve kahvaltılık gevreklerde de bulunan Pirinç patlağında Arsenik dışında , Akrilamid ve Kadmiyum maddeleri kemik hastalıkları, böbrek rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasının sebebi olabilir.


Arsenik neden zararlıdır?

Arsenik Tarihte nasıl kullanılmış?

Arsenik ilk defa antik çağlarda tunç imalatında kullanılmıştır. Milattan önce 500’lü yıllarda tıbbı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Arsenikten elde edilen bileşikler genelde zehirli ve tatsızdır.  Arsenik bileşiklerinden As2O3 dişçilerin malzemelerinde kullanılır.

Fazla alınan Arsenikten kaynaklanan zehirlenmeler, hem midede hemde tüm vücutta  enflamasyon yani iltihaplanmaya neden olur. Arsenik zehirlenmesinin panzehiri, kalsiyum, magnezyum ve demir hidroksitleri, İngiliz tuzudur. (MgSO47H2O) 

1909 yılında Antibiyotik bulunmadan önce Frengi hastalığına karşı ilk defa tedavi edici Arsenik içeren bir bileşik kullanan Paul Ehrlich’tir.

Günümüzde özellikle Cam sektöründe, sertleştirici özelliğinden dolayı kullanılmaktadır. Arsenikten yapılan bir çok bileşik, özellikle tarım sektöründe, sebze ve meyvelerin korunması amaçlı, böceklere karşı kullanılmaktadır. Fare zehrinin içinde, boya ve duvar kağıdında, seramik üretiminde de kullanılmaktadır.

Kriminal incelemelerde, Cinayetlerde en çok gözlenen fazla Arsenik sonucu ölümlerdir.

Pirinç patlağı içeren gıdalarda yüksek seviyelerde Arsenik bulundu!

Pirinç patlağı içeren gıdalarda yüksek seviyelerde Arsenik bulundu! | Pirinç patlağından yapılan harika yemeklerden vazgeçmelisiniz


Arsenik Zehirlenmesi nasıl olur? Nasıl anlaşılır?

Arsenik zehirlenmesi 2 farklı şekilde oluşur. Birincisi ciddi oranlarda, anlık tüketim sonucu oluşan Akut Zehirlenme. İkincisi ise küçük miktarlarda ala ala içeride birikmesi ile kronik zehirlenme oluşur.

Arsenik eğer ağızdan anlık alındığında, ağızda ve solunum yolunda yanma, mide bulantısı, kusma ve midede dayanılmaz ağrılara neden olur. Kalp atış şekli bozulur, nabız düşmeye başlar. Eğer 2 saatten önce acil servise ulaşılmazsa ölümcül olabilir. Midenin yıkanması ile sorun düzelebilir.

Fakat kronik olan ise, bilerek yada bilmeyerek her gün fazlaca Arsenik alındığında, halsizlik ve yorgunluk, ishal yada kabızlık, deride urlar oluşmaya başlar, sinirsel rahatsızlıklar başlar, bilinç kaybı olmaya başlar, Tırnaklarda ise farklı çizgiler oluşmaya başlar. Kalp sorunları ve mide şikayetleri de kendini yavaş yavaş göstermeye, kansızlık kesinlikle görülür. Bu tip durumlarda, tedavi süresi uzun olabilir.


Sadece Arsenik ile yaşamını sürdüren Bakteriler var!

Arsenik hem zehirli hemde nasıl yaşatır diye sorabilirsiniz. NASA 2010 yılında ABD’de Kaliforniya eyaletinde Mono Gölü’nde gölde bulduğu bakteri Arsenik olamadan yaşayamıyor.

Bilim Dünyasına göre ortak fikir “Dünya üzerinde yaşayan her canlı bitki yada hayvan, gelişimi için karbon (C), hidrojen (H), azot (N), oksijen (O), fosfor (P) ve kükürt (S) 6 elementi temel olarak görüyordu.” Ama bu kural 2010 yılında bozuldu. Bulunan bakteri, DNA’sında fosfor yerine Arsenik kullanıyor.

Arsenik öldürücü bir madde olmasına rağmen, bazı hayvanlar dayanabiliyor. Ama Arsenik olmadan yaşayamayan ve çoğalamayan bir bakteri olması, Bilim Dünyasında bir dönüm noktası oldu.


Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

  • Arsenic essentiality and factors affecting its importance | Chappell W.R, Abernathy C.O, Cothern C.R.,
  • Science and Technology Letters | Arsenic Exposure and Health. Northwood, England
  • Science Journal | www.Plos.org
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.