DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Marvel Film Serisi Hangi Sıra İle İzlenmelidir? Marvel Film İzleme Rehberi

Marvel Film Serisi Hangi Sıra İle İzlenmelidir? Marvel Film İzleme Rehberi

Marvel film serisi izlemek isteyenler için bir izleme rehberi çıkartıldı. Bu yazımızda Marvel Film Serisi Hangi Sıra İle İzlenmelidir? Marvel Sinematik Evreni nedir? Marvel Film İzleme Rehberi nedir? Marvel Sinematik Evreni Faz 1, Faz 2, Faz 3 ve Faz 4  nedir? Marvel’in tarihçesi nedir? sorularının cevabını bulabileceksiniz.


Marvel Film Serisi Hangi Sıra İle İzlenmelidir? Marvel Film İzleme Rehberi

Eylül 2009’da Disney’in Marveli 4 milyar dolara satın alması Marvel adına günümüze kadar olan dönemdeki en önemli dönüm noktasıdır. Dünya genelindeki genç kız nüfusuna etkisi oldukça fazla olan Disney’in genç erkek nüfusa etkisi yoktu, bu sebeple zayıf düştükleri bu alanda Marvel ile birlikte çok güçleneceklerini düşünüyorlardı, 4 milyar doların asıl amacı buydu.

Sonuç olarak ta 2017’in son günlerine yaklaştığımız bu vakitlerde Disney’in finansal anlamda ne kadar doğru bir karar vermiş olduğunu görmekteyiz. 1980’lerde finansal açından batma noktası gelen Marvel yaşamına devam etmek mecburiyetiyle elinde bulundurduğu kahramanların sinemasal haklarını başka firmalara satmıştır.

Bu satış anlaşmaları ise genelde şöyledir, anlaşmadaki yıl kadar eğer firma o karakterin filmini yapmaz ise karakterin hakları Marvel’e geri dönecektir.

Pek çok karakter satılmasına rağmen anlaşmalardaki sürelerde filmi yapılmadığından dolayı Marvel’e geri dönmüştür. Örneğin Blade. Marvel’in Disney’e geçmesi ile birlikte (2009) , daha önce eşi ve benzeri bulunmayan paylaşımlı ve etkileşimli bir sinema evreni yaratılmaya başlanmıştır.

Marvel Cinematic Universe (MCU) yani dilimizle Marvel Sinematik Evreni.


Marvel Sinematik Evreni nedir?

İlk olarak 2006 yılında bir Comicon sırasında böyle bir evrenin yaratılacağı açıklanmıştır. Fanlar arasında çok büyük heyecan yaratan bu önemli gelişme ileride oluşacak evrenin ilk açıklamasıdır. Bir tanım yapacak olursak sinema filmlerinin birbirini etkilediği, devamı şeklinde geliştiği, ilk olarak solo (tekil kahraman) filmlerinin çıktığı, ve bu solo filmlerinin ardından team-up (tüm kahramanların bir araya gelip bir villain’e (ana kötü düşman) karşı olduğu) filmlerinin yer aldığı bir evrendir marvel sinema evreni, bugüne kadar 17 filmi, 8 dizisi(16 sezon), 5 kısa film, 2 digital kısa film serisi, 27 tie-in (bağlantılı) çizgi roman serisi yayınlanmıştır.

Tüm Marvel Sinematik Evreni içeriklerini -filmler-diziler-kısa filmler- aralıksız izlemek 7 gün 14 saat ve 30 dakikanızı alır.  Ama şimdilik, zaman ilerledikçe eğer hala başlamaz iseniz ayıracağınız vakit çok daha fazla olacaktır, uyaralım istedik. Başlamayı ertelememenizi tavsiye ederiz.

Ben sadece filmleri izlerim Tv dizilerini, kısa filmleri izlemem ve çizgi romanları okumam diyorsanız, evrenin %100’üne hakim olamayacaksınız demektir. Çünkü her bir içerik bu evren içerinde yer almaktadır. Diyelim ki sadece filmleri izlemeye başladınız eğer bu içeriklerin hiçbirinden haberiniz olmamışsa siz yine de bir şeyler kaçırdığınızın farkında olmayacaksınız, çünkü genel itibariyle sinema diğer tüm alanları etkilemekte ve yönlendirmektedir.

TV genel itibariyle Sinema’dan etkilenmekte ve yönlendirilmekte olup çizgi romanlar ise sinema dünyasındaki filmlerin başlangıç noktalarından önceki bir iki sahnesinin göstermektedir, film öncesi reklamı diyebiliriz bu duruma(Bu durum örnekle açıkça Avengers age of Ultron’da görülmekte çünkü açılış sekansı sadece filmleri takip edenler açısında çokta anlamlı gelmeyebilir). Marvel Sinema Evreni içerisinde TV dünyası içerikleri şuana dek ABD ve Netflix tarafından yayınlanmıştır.

Marvel Kasım 2017’de yaptığı bir açıklamayla Netflix içeriklerinin 2019 sonrasında Disney’in kendisi tarafından oluşturacağı Netflixvari bir digital platforma taşınacağını bildirmiştir. Ayrıca bu platformda tüm Disney yapımlarının dizilerini de yayınlayacağını duyurmuştur(star wars, pixar ve diğer disney yapımları.) Bu yazımızda Marvel’in Sinema ve TV dünyasının tüm içeriklerini faz bazlı ve yayınlanma sırası bazlı olarak inceleyeceğiz.

Eğer bir timeline (zaman çizgisi) yapsak ve bu yapımları sıraya koysak, yayınlanma sıralamasına göre olan liste sıralamasının değiştiğini görürüz, çünkü içerikteki filmlerin içinde yaşanan dönemler filmlerin çıkış sırasıyla paralellik göstermemektedir. Örneğin ilk Iron Man filmi 2008 yılında başlarken, Kaptan Amerika İlk Yenilmez filmi 1940’larda başlayıp 2011’de son bulmaktadır. Bu izleme sırasını da göz önünde bulundurmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Gelin hep birlikte Marvel Sinematik Evreni’nin fazlarına göz atalım. Marvel Sinematik Evreni FAZ 1. İlk olarak filmleri ve çıkış tarihlerini listeleyelim.

Marvel Film Serisi Hangi Sıra İle İzlenmelidir? | Marvel Film İzleme Rehberi

Marvel Film Serisi Hangi Sıra İle İzlenmelidir? | Marvel Film İzleme Rehberi


FAZ 1 Film izleme sırası

1) iron man. 2 mayıs 2008.sinema.mcu 1.filmi
2) the incredible hulk. 13 haziran 2008.sinema.mcu 2.filmi
3) the iron man 2. 7 mayıs 2010.sinema.mcu 3.filmi
4) thor. 6 mayıs 2011.sinema.mcu 4.filmi
5) captain america the first avenger. 22 temmuz 2011.sinema.mcu 5.filmi
6) the avengers. 4 mayıs 2012.sinema.mcu 6.filmi

Görüldüğü üzere ilk 5 filmin karakterleri (ironman, thor, hulk ve captain america ile hawkeye ve black widow eşliğinde SHIELD ajanları koordinesinde yazımızda daha önce de bahsettiğimiz üzere bir team-up filminde (Avengers’ta) birleşip, Loki’ye ve onun uzaylı ordusuna karşı  savaşmışlardır, En büyük motive kaynağı ise ekibin umutsuzluğa kapıldığı anda Coulson’un ölmesidir. Bu ölümle birlikte ekip daha sağlam bir bağla biraraya gelip Loki’ye karşı savaşta üstün olma çabasını gideceklerdir.

Avengers’in oluşturulmasını sağlayan S.H.I.E.L.D. direktörü Nick Fury ve Agent Coulson önderliğinde faz 1 sonrası
itibariyle TV dünyasına da adım atılmıştır.Burada Coulson T.A.H.I.T.I protokolü ile tekrar yaşama döndürülmüştür fakat sinema evreninde avengers ekibinin bu durumdan haberi henüz yoktur.


Avengers’ın Türkçe karşılık sorunu

Avengers aslında Türkçeye birebir çeviri yaptığımızda İntikamcılar’dır. Ama ülkemizde Avengers Yenilmezler olarak çevrilmiştir. Bu çevirinin kim tarafından yapıldığını ve nasıl onay alındığını bilmiyoruz ama yine de Türkçe karşılığının Avengers karakterlerinin üzerlerine yakıştığını düşünmekteyiz.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Avengers İntikamcılar mı yoksa bilindiği gibi Yenilmezler ismiyle mi daha anlamlı? Peki TV dünyasına göz atalım, Faz 1 içerisinde henüz TV dünyasına adım atılmamıştır. Eğer salt Netflix’i baz alırsak, Faz 2’de yer alan Netflix yapımlarının yayınlanma sırası

Faz 1 sinema filmleri ile şöyle bir benzerlik göstermektedir.


Sinema Netflix

1) iron man 1) Daredevil sezon 1
2) the incredible hulk 2) Jessica Jones sezon 1
3) the iron man 2 3) Daredevil sezon 2
4) thor 4) Luke Cage sezon 1
5) captain america the first avenger 5) Iron Fist sezon 1
6) the avengers 6) The Defenders sezon 1

Benzerliği farkedebildiniz değil mi? Bu Marvel’e hayran olma nedenlerinden sadece ufak bir parçadır aslında, yapılan tüm işler, en ince detayda birbirine bağlıdır ki bunu izlerken anlamanız ve konulardaki taşların yerine oturması aldığınız sinema ve tv zevkinizi kat kat artıracağına eminiz.

Marvel Film Serisi Hangi Sıra İle İzlenmelidir? Marvel Film İzleme Rehberi | Avengers

Marvel Film Serisi Hangi Sıra İle İzlenmelidir? Marvel Film İzleme Rehberi | Avengers


Marvel Sinematik Evreni FAZ 2

Faz 2’nin aslında Faz 1 ile 3 arasında bir geçiş görevi üstlendiğini görüyoruz. Çünkü bu fazdaki team-up filmi Avengers Ultron Çağı herhangi bir konuyu kapatmaya çalışmıyor, aslında ara bir geçiş görevi üstleniyor kendi içinde. Faz 2’nin team-up filmindeki ana motivasyon Ultron’a karşı yapılan savaştır. Doktor Banner(Hulk) ve Tony Stark(Iron Man) tarafından dünyayı dış dünyadan gelecek tehliklere karşı korumak amaçlı yaratılan Ultron, kendi yapay zekasını aşarak asıl tehditin Avengers olduğunu düşünüp ekibi yok etme ihtirasına kapılacaktır. Ekibe yeni katılan war machine, falcon, vision (thor tarafından hayat verilmiştir) (sentetik yapay vücut)
(alnında infinity stone taşımaktadır.)

Scarlet witch,quicksilver avengers age of ultronda görülmüştür. Ant-Man(İnsanı dev yapan ya da karıncaya kadar ufaltan bir giysinin hikayesi) ve Guardians of the Galaxy (İntergalaktik yapıya sahip (içinde bir rakun ve ağaç(groot) bulunan) bir ekibin melodramik yapıya sahip hikayeleri) üyelerinin solo filmleri bu fazda çıkmıştır. Thor’un 2.,Kaptan Amerika’nın 2. (ki pekçok otorite ve bizce de şuana kadar çekilen eniyi Marvel Sinema Evreni filmi) ve Iron Man’in de 3.solo filmleri beyaz perdede sahne almıştır. TV dünyasına da bu fazda adım atılmıştır. AGENTS of SHIELD Phil Coulson (Thor tarafından Son of Coul olarak çağrılmaktadır) tarafından kurulan özel yetenekli insanların yer aldığı bir ekibin Avengersvari serüvenlerini anlatmaktadır.

İçinde Avengers ekibine, Inhumans’a, İntergalaktik türlere (Kree, vb.) atıflar ve paylaşımlar yer almaktadır.
Bu Fazda 2 sezon Agent Carter dizisi gösterilmiştir. Carter ilk filmde 1940’larda Captain America ile duygusal bağı olan SHIELD ajanıdır. Kaptan’ın dünyayı kurtarmak adına kendini feda etmesinden sonraki SHIELD öncesi kurum olan SSR dönemini işlemiştir.

Netflix içindeyse (Netflix’te yayınlanan sezonun tüm bölümleri aynı anda gösterilir) Daredevil 1,2 (Küçük yaşta kör olup diğer duyuları inanılmaz biçimde gelişen avukat Murdock’in hikayesi) ve Jessica Jones (Hayatını özel dedektiflik yaparak kazanan, fiziksel olarak oldukça güçlü Jessica’nin hikayesi) yayınlanmıştır.

Marvel Film Serisi Hangi Sıra İle İzlenmelidir? Marvel Film İzleme Rehberi | Avengers Defenders

Marvel Film Serisi Hangi Sıra İle İzlenmelidir? Marvel Film İzleme Rehberi | Avengers Defenders


FAZ 2 Film,TV dizileri izleme sırası

8) iron man 3. 3 mayıs 2013.sinema.mcu 7.filmi
9) marvel’s agents of shield (sezon 1 bölüm 1-7).2013-2014.ABC TV dizisi
10) thor the dark world. 8 kasım 2013.sinema.mcu 8.filmi
11) marvel’s agents of shield (sezon 1 bölüm 8-15).2013-2014.ABC TV dizisi
12) captain america the winter soldier. 4 nisan 2014.sinema..mcu 9.filmi
13) marvel’s agents of shield (sezon 1 bölüm 16-22).2013-2014.ABC TV dizisi
14) guardians of the galaxy. 1 ağustos 2014.sinema.mcu 10.filmi
15) marvel’s agents of shield (sezon 2 bölüm 1-10).2014-2015.ABC TV dizisi
16) marvel’s agent carter (sezon 1).2015.ABC TV dizisi
17) daredevil (sezon 1). 10 nisan 2015.netflix
18) marvel’s agents of shield (sezon 2 bölüm 11-19).2014-2015.ABC TV dizisi
19) avengers age of ultron. 1 mayıs 2015.sinema.mcu 11.filmi
20) marvel’s agents of shield (sezon 2 bölüm 20-22).2014-2015.ABC TV dizisi
21) ant-man. 17 temmuz 2015.sinema.mcu 12.filmi
22) marvel’s jessica jones (sezon 1). 20 kasım 2015.netflix
23) marvel’s agents of shield (sezon 3 bölüm 1-10).2015-2016.ABC TV dizisi
24) daredevil (sezon 2). 18 mart 2016.netflix
25) marvel’s agent carter (sezon 2)2016.ABC TV dizisi
26) marvel’s agents of the shield (sezon 3 bölüm 11-19).2015-2016.ABC TV dizisi


Marvel Sinematik Evreni FAZ 3

Faz 3’ün başlangıç filmi Kaptan Amerika İç Savaş ise hayranlar tarafından Avengers 2.5 olarak adlandırılmaktadır. Bunun sebebi ise içerisinde ilk avengers filminin iki katından fazla karakter barındırmasıdır. Ve bizce salt Kaptan Amerika filmi olarak değerlendirmezsek eğer bu filmi, içinde yer alan yaklaşık 17 dakikalık havalimanı sekansı Avengers filmlerine yakışır kalitede ve güzelliktedir.

Bu faz içerisinde Spider-Man’ın özel anlaşmalarla Sony’den Marvel’e geri dönüşü söz konusudur. Bu yapımdan sonra yapılacak Sony yapımları referans gösterme dahilinde bile olsa Marvel Sinematik Evreni’ne bağlı kalacağı açıklanmıştır.

AGENTS of SHIELD 3 ve 4.sezonlarıyla devam etmiştir. Doktor Strange’in ilk Filmi, Galaksinin Koruyucuları 2.filmi (Ego gezegen insanın hikayesi) Thor Ragnarok, 3.Thor filmi bu evrede yer almaktadır.

Thor ve Hulk kapışmasını kim kazandı, hala soru işareti, çözemedik.

Netflix içindeyse Luke Cage 1.(Kurşungeçirmez deriye sahip Luke’un hikayesi) ve Iron Fist 1.(Rand Firmasına sahip milyarder Dany’nin Uçak kazasını atlatıp rahiplerce Iron Fist’e dönüştürülme sürecini hikaye eden) ve Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage ve Iron Fist’in (Elektra da var) nasıl team-up olduk temalı The Defenders’ın ilk sezonu yayınlanmıştır.

ABD’de daha önceden AGENTS of SHIELD içerisinde gösterilen inhumanslar (terrigen kristaline maruz kalıp süper güçlere sahip olan insanlar), kendilerine ait dizisine bu fazda kavuşmuştur. Inhumans Türkçeye Nainsanlar olarak çevrilmiştir ki bizce Inhumans’a yakışan ve tam karakterlerin yapısını yansıtan bir çevirmenlik olmuş. Dizi Atillan şehrinde hayatlarını sürdüren Inhumansların içinde kral Black Bolt ile Maximus arasındaki taht kavgası hikayesini anlatmaktadır ilk sezonunda. Fakat MCU içinde en kötü bulunan 2 yapımdan biri olmuştur. Diğeri için bakınız Iron

Marvel Film Serisi Hangi Sıra İle İzlenmelidir? Marvel Film İzleme Rehberi | Marvel Legacy

Marvel Film Serisi Hangi Sıra İle İzlenmelidir? Marvel Film İzleme Rehberi | Marvel Legacy


Fist.

Şuanda 2017 Kasım ayını yaşamaktayız ve bu ay HULU’da The Runaways ilk 4 bölüm (21 Kasım) ve Netflix’te The Punisher (17 Kasım)da yayınlanacaktır.Ayrıca AGENTS of SHIELD 5.sezonu 1 Aralık 2017’de ABD’de başlayacaktır. Avengers Infinity War’daki baş kötü Thanos önceki 18 sinema filminde yer alan infinity stones (sonsuzluk taşları) nı şuanda bulundukları yerden çalıp, infinity gauntlet (sonsuzluk eldiveni) ile birleşitirip, tüm evreni yok etme motivasyonundadır.

Sonsuzluk taşları daha önceki marvel sinematik evreni filmleri içinde nerede oldukları anlatılmıştır. Çok büyük spoil vermemek adına bunların neler olduğunu ve nerelerde bulunduğunu yazımızda yer vermeyeceğiz, Vision’u söyledik sadece. Sadece şöyle bir ipucu verelim size, Taşların isimlerinin ilk harfleri biraraya gelince THANOS adı oluşmaktadır. Tesadüf mü bizce hiç değil.

FAZ 3 Film,TV dizileri izleme sırası

27) captain america civil war. 6 mayıs 2016.sinema..mcu 13.filmi
28) marvel’s agents of the shield (sezon 3 bölüm 20-22).2015-2016.ABC TV dizisi
29) marvel’s luke cage(sezon 1). 30 eylül 2016.netflix
30) marvel’s agents of the shield (sezon 4 bölüm 1-2).2016-2017.ABC TV dizisi
31) doctor strange. 4 kasım 2016.sinema..mcu 14.filmi
32) marvel’s agents of the shield (sezon 4 bölüm 3-20).2016-2017.ABC TV dizisi
33) guardians of the galaxy vol. 2. 5 mayıs 2017.sinema..mcu 15.filmi
34) marvel’s agents of the shield (sezon 4 bölüm 21-22).2016-c
35) spiderman homecoming. 7 temmuz 2017.sinema.mcu 16.filmi
36) iron fist (sezon 1). 17 mart 2017.netflix
37) the defenders (sezon 1). 18 ağustos 2017.netflix
38) inhumans (sezon 1). 29 eylül 2017- 11 kasım 2017.ABC TV dizisi
39) thor ragnarok. 3 kasım 2017.sinema.mcu 17.filmi
40) the runaways (sezon 1).2017-2018.HULU TV dizisi
41) the punisher (sezon 1). 17 kasım 2017.netflix
42) marvel’s agents of the shield (sezon 5 ilk yarısı)
43) black panther. 16 şubat 2018.sinema..sinema.mcu 18.filmi
44) avengers infinity war. 4 mayıs 2018.sinema.mcu 19.filmi
45) ant-man and the wasp. 6 temmuz 2018.sinema.mcu 20.filmi
46) venom. 5 ekim 2018. sony.mcu dahilinde
47) sony’s silver and black. 8 şubat 2019. sony.mcu dahilinde
48) captain marvel. 8 mart 2019.sinema.mcu 21.filmi
49) avengers 4. 3 mayıs 2019.sinema.mcu 22.filmi

Marvel Film Serisi Hangi Sıra İle İzlenmelidir? Marvel Film İzleme Rehberi | Marvel Karakterleri

Marvel Film Serisi Hangi Sıra İle İzlenmelidir? Marvel Film İzleme Rehberi | Marvel Karakterleri


Marvel Sinematik Evreni FAZ 4 ve sonrası

Sinema Filmleri Listesi

50) spiderman homecoming 2. 5 temmuz 2019.sinema.mcu 22.filmi
51) yeni bir marvel filmi (mayıs 2020) %99 guardians of the galaxy vol. 3
52) yeni bir marvel filmi (temmuz 2020) %51 nova, %41 black widow
53) yeni bir marvel filmi (kasım 2020) %95 doctor strange 2

TV yapımları

Cloak and Dagger ve New Warriors dizilerinin yapımları onay almıştır,2018 yılı içinde yayınlanmasını beklemekteyiz.

Netflix tarafında Daredevil 3, Jessica Jones 2, Luke Cage 2 ve Iron Fist 2. sezonları yayınlanacaktır. Defenders yapımının 2. sezonu olacak mı henüz belli değildir. Ghost Rider, Blade, Moon Knight gibi yapımların da prodüksiyona alınması hayranlar tarafından 4 gözle beklenmektedir.


Marvel’in Sinema Filmleri

Marvel Başkanı Kevin Feige Sinema tarafında ise 2029’a kadar planlamalarının yapıldığını ve 6 faz olacak şekilde Marvel Sinema Evreni’nin tamamlanacağını söylemiştir. Tabi ki bu durum ileride şekil değiştirebilir. Marvel’in elinde o kadar çok hikaye o kadar çok kahraman vardır ki, değil 6 evre 16 evre kadar dahi içerik yapılabilme şansı bulunmaktadır Disney’in.

X-Men ve Fantastic 4’lünün Marvel’e katılması durumunda öngörüyoruz ki bu evren 2050’li yıllara kadar uzayacaktır. Özellikle Namor, Nova, Black Widow, Avengers 5-6, Vision yapımlarının beyaz perdeye aktarılmasını bekliyoruz. Bir söylentiye göre de Captain America 4, Iron Man 4 ve Thor 4 filmleri de yapılacak. Tabi bu resmi bir açıklama değil, gelecekte neler yaşanacak hep beraber göreceğiz.

Sonuç olarak ta X-Men ve Fantastic 4’lü Marvel sinematik evrenine dahil değiller, bu yüzden de yazımızda yer vermedik ama haklar geri gelince Logan ve Iron-Man arasındaki ego savaşlarını izlemek hayranlar arasında çok büyük sevinç yaratacağına oldukça eminiz.


Marvel’in görülen tek sorunu, Villain (Kötü karakter) sorunu

Marvel evreni genel itibariyle hep iyi adamların yer aldığı ve hep sonunda iyilerin kazandığı yapımlara sahne olmuştur. Mevcut kötülerin neden kötü olduklarına ilşkin motivasyon eksiklği marvelin en büyük eleştiri aldığı noktalardan biridir. Biz de bu duruma katılmakla birlikte Loki’yi buradan ayrı tutmak isteriz. Loki iyilikle kötülük arasında kalmış, karakteri oturmamış bir kişiliktir.


Son nokta Finansal Yapı ve Başarı

İlk Iron Man ve Hulk filmleri Avi Arad isimli bir yatırımcı tarafından finanse edilmiştir. Kasım 2017ye kadar olan 17 filmin toplam yapım bütçesi 3.2 milyar dolar iken, gişe hasılatı 13.185 milyar dolardır.

4 milyar doların 10 yıldaki geri dönüşü açıkça görülmektedir. Yıllar ilerledikçe bu rakamların katlanacağını düşünmek yanlış olmayacaktır diye düşünüyoruz.

Bu yazımızı okuduktan sonra 2008 yapımlı ilk Iron Man filmini ne zaman izleyeceksiniz diye düşünmeye başladığınızı düşünüyoruz.
İyi seyirler.Ayrıca Bakınız

YORUMLAR
 1. HırçınMatkap dedi ki:

  Kim yazdıysa çok güzel açıklayıcı yazmış helal olsun.

 2. abdurrahman dedi ki:

  Iron man kostümleri ile alakalı da yazı isteriz

 3. bayram dedi ki:

  çok başarılı bir yazı kısa filmleride uygun yerlere eklersen daha doğru olur.

 4. Marvelci dedi ki:

  marvel filmlerini karıştırıyordum. Demekki marvel filmlerinin bir izlenme sırası varmış. 🙂 Teşekkürler gelgez

 5. Giann dedi ki:

  Hiç ara vermeden oturup izlesen, kafayı sıyırabilirsin :]]

 6. sami dedi ki:

  2003 teki ilk hulk filmini unutuyor herkes

  1. Onur dedi ki:

   O film marvel sinematik evren içinde yer almamaktadır.