DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Marvel Avengers 4 film izleme rehberi | Marvel filmleri nasıl izlenir?

Marvel Avengers 4 film izleme rehberi | Marvel filmleri nasıl izlenir?

Marvel; muhteşem serileri ile birlikte vizyona girmeye devam ediyor. Daha önce Marvel Film Serisi Hangi Sıra İle İzlenmelidir? Marvel Film İzleme Rehberini anlattığımız yazının devamı gelecek demiştik. Bu sefer de sizlere Avengers 4 film izleme rehberi hazırladık. Yazı dizimizde Avengers ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Karşınızda Avengers 4 film izleme rehberi.


Marvel Avengers 4 Film İzleme Rehberi

Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de sinema salonları sallayan Avengers Infinity War (Yenilmezler Sonsuzluk Savaşı) sonrası Avengers 4 yaklaşık 360 gün sonra vizyonda olacak, bizler de sizler için Avengers 4‘e kadar yayınlanmış olan tüm filmlerin kısa bir özetini çokta objektif olmayan bir bakış açısı ile özetlerini hazırladık. Rehberin tüm bölümlerini okuduktan sonra Avengers 4‘e hiçbir eksiğiniz olmadan gitmiş olmanızı amaçlamaktayız. Yazılarımız zaman içerisinde devam edecek olup 7 ya da 8 bölüm sürecektir. Bizi takip etmeye devam etmenizi bekliyor ve iyi okumalar diliyoruz.


2008 – Iron Man  (Marvel Sinematik Evreni 1.Filmi)

Afganistan’da jericho silah satımında olan Tony Stark Ten Rings’ten kurtuluşunu izliyoruz ve Iron Man nasıl doğdu sorusunun cevabı filmin ilk yarım saatinde veriliyor. Rhodes ile Afganistan’a Stark Endüstri silah satışı için gidilmekte ve Ten Rings’in Tony Stark’ı jericho füzesi için kaçırmasını izliyoruz. Ten Rings için füze yapması için ölümle tehdit edilen Tony Stark füze yapacağı yerde 1999’da Bern’de Tony ile konuşmak isteyen fakat Tony’nin herkes gibi onu da umursamaz tavırlarla karşılık verdiği Yinsen ile birlikte  Mark1’i (Iron Man’ın ilk zırhı)  yapıyor, Bu zırhın özellikleri alev püskürtme ve kısa menzilli uçuş özellikleri sayesinde Ten Rings’ten kaçışı sağlıyor. Aslında Tony Stark her şeyi olan ama aslında hiçbir şeyi olmayan bir insan olduğunu anlamakta ve kendi yalnızlığı içinde kaybolduğunu hissetmektedir.

ABD’ye dönüş Basın Konferansından Iron Monger’ın ortaya çıkar. SHIELD Ajanı Coulson ilk kez görülüyor. Tony Stark Ten Rings’ten kurtuluşu sonrası Stark Endüstrilerinin silah üretimini bir basın konferansı ile açıklar. Ardından bu duruma karşı çıkan Iron Monger’ın (Obadiah Stane) doğuşu. Ark Reactor’e odaklanma ve 30 yıldır üstünde çalışılmayan Howard Stark’ın yarattığı teknolojidir ardından Mini Arc Reaktör ile Mark2 yapımına geçiş yapılır ,yapımı sonrası uçuş denemeleri, denemeler sonrası mark3’ün tasarlanır.

Obadiah Tony izin vermemesine rağmen silah satışına devam etmektedir. Gulmira’da vahşet yaşanarak masum insanlar ölür. Iron Man Gulmira’da Stark silahlarını ve Ten Rings’i dağıtmıştır. Aslında herşeyi Stane planlamıştır, Ten Rings ilele Stane buluşması gerçekleşir, Mark 1 Obadiah’ın eline geçer. Stark Endüstrisinde prototipi yaptırıyor fakat mini ark reaktör yapamıyor stane in mühendisleri, bunun üzerine stane stark ın ark reaktörünü tony i paralize ederek çalar. Papper ve Coulson Stane i tutuklamaya gidiyor fakat Stane Iron Monger olmuştur artık.

Iron Man – Iron Monger karşılaşması sonrası Iron Monger büyük ark reaktörünün içine düşer ve Iron Monger yenilir. Tony Stark endüstrisinde olan olayları açıklarken;

“Kafa karıştırıcı olduğunu biliyorum, Resmi bir açıklamayı sorgulamanız başka bir şeydir,saçma sapan suçlamalarda bulunmanız ise başka birşey, ya da bir süper kahraman olduğumu ima etmeniz. ben süper kahraman olduğunuzu söylemedim ki öyle mi, güzel, çünkü bu çok saçma, ve gerçekdışı olurdu. Kahraman tanımına uyan biri olmadığım apaçık ortada hele ki zayıf karakterli olmam ve büyük ölçüde kamuoyuna yansıyan hatalarım düşünülürse

–Gerçek şu ki, Ben Demir Adam’ım.– “

sözlerini tüm Dünya canlı yayında izliyor.

After Credits

Tony Stark ile SHIELD Direktörü Nick Fury karşılaşır, Fury tek kahramanın sen olduğunu mu sanıyorsun? deyip, İntikamcılar Girişimi’ni açıklar.

Kısa not: Film Marvel Sinematik Evrenin ilk filmidir. Tony Stark’ın nasıl bir karaktere sahip olduğunu öğreniyoruz bu filmde, Avengers 4 için bilinmesi gereken fazla bir nokta bulunmamaktadır.

Marvel Avengers 4 film izleme rehberi | Marvel filmleri nasıl izlenir? | 2008 - Iron Man

Marvel Avengers 4 film izleme rehberi | Marvel filmleri nasıl izlenir?2008 – Iron Man


2008 – Incredible Hulk (Marvel Sinematik Evreni 2.Filmi)

Filmin girişi 2003 yılındaki Hulk filmini refere ederek başlamakta ve fakat alternatif bir hikaye anlatmakta bu sekanslar, Banner Stark endüstrisinde çalışan bir laboratuvar profesörüdür, fakat Hulk’a dönüşen Banner Brezilya’dadır ve 158 gündür Hulk’a dönüşmemiş, öfke kontrolü çalışmaları yapmaktadır. Banner artık Hulk’a  dönüşmek istememektedir ve ABD’den bir profesör ile gizli bağlantılı olarak temas halindedir.

Hükümet Banner’ın Brezilya’da olduğundan şüpheleniliyor, Blonsky görevlendiriliyor. Tedavi için ABD’ye dönmeyi düşünen Banner Blonsky ile karşılaşınca ve onu yakalamaya çalışınca yeşile dönüp kaçıyor, General Ross super serum hakkında Blonsky ile konuşuyor, Banner’ın kendi üzerinde deney yaptığını ve bir şeylerin hem yanlış hem de doğru çalıştığını söylüyor. ABD’ye eski üniversitesine dönen Bruce Banner bir türlü unutamadığı Elizabeth Ross’a kontak kurma isteği fakat yapmak ile yapmamak arasında kalıyor fakat sonunda konuşuyorlar ve Banner General Ross’un Hulk’u ayrıştırmak istediğini ve silaha dönüştürmek istediğini söylüyor, Blonsky’ye super soldier serumu uygulanıyor, captain blonsky doğuyor, Blonsky ile olan karşılaşmada Blonsky’nin tüm kemikleri eziliyor, Hulk Betty’yi koruyor.

Bu noktada Hulk kelimesi ilk kez Blonsky ve askerler ile hulkun kapışmasına şans eseri tanık olan iki gencin tv röportajı vermesi sırasında gerçekleşmiştir. Blonsky super serum ile super hızda iyileşiyor ve rövanş arıyor, Banner ile Brezilya’da gizlice uydu aracılığı ile görüşmeler yaptığı bilim adamı Stern ile buluşmasını SHIELD öğreniyor. Yolda Beth ile Banner hulk’u tartışıyorlar, Banner hulktan kurtulmak istiyor, Dr.Stern ile ilk buluşma ger, Blovsky’nin sırtında kırkayak gibi bir yapı mevcut, Banner test oluyor, Dr. Stern’in ilacı işe yaramıyor fakat başka test objeleri de vardır SHIELD içinde. Banner in kanını Stern çoğaltmış, testlere devam edebilmek adına.

SHIELD Banner’i yakalıyor , Blonsky Dr. Sternden kendisininden de Hulk yapmasını istiyor. doktor bunu abominitation diye adlandırıyor ve abominitation hayatta. Banner abominitation u bana bırakın diyor, Abominitaion’ı etkisiz hale getirip Elizabeth Ross’u geride bırakıp tekrar Güney Amerika’ya kaçmak zorunda kalıyor.

After Credits

Stark Ross’un yanında, süper asker programının rafa kaldırılmasının bir nedeninin olduğunu ve özel bir ekip topladıklarını  Ross’a söyler.

Kısa not: Film Marvel Sinematik Evrenin ikinci filmidir. Filmin aslında Marvel Sinematik Evrenine hiçbir katkısı yoktur. 2003 yılında çıkan Hulk filmi bu filmden daha kalitelidir. İzlemenizi şiddetle öneririz. Zaten ilerleyen yıllarda Hulk’u bu filmde canlandıran aktör (Edward Norton yerini Mark Ruffalo’ya bırakacaktır)

Marvel Avengers 4 film izleme rehberi | Marvel filmleri nasıl izlenir? | 2008 - Incredible Hulk (Marvel Sinematik Evreni 2.Filmi)

Marvel Avengers 4 film izleme rehberi | Marvel filmleri nasıl izlenir? | 2008 – Incredible Hulk (Marvel Sinematik Evreni 2.Filmi)


2010 – Iron Man 2 (Marvel Sinematik Evreni 3.Filmi)

Iron Man 2, ilk iron man filminin bittiği noktada yani Tony Stark’ın “i’m iron man” (ben Demir Adam’ım) sözünü söylemesiyle birlikte başlamaktadır. Basına açık olan bu açıklamayı tüm dünya ile birlikte Rusya da takip etmektedir. Bu yayını takip etmekte olan biri de Rusya’da yaşayan Ivan Vanko’dur. Anton Vanko  ve Howard Stark Iron Man’i Iron Man yapan güç sınırının hesabının yapılamadığı ark reaktörünü beraber keşfetmişlerdir. Neredeyse ölmek üzere olan Ivan Vanko’nun babasının oğlundan tek isteği itibarlarının geri verilmesidir.

Sonrasında babası ölen Ivan’ın tek isteği intikamdır. Ivan ark reaktörü yapılış şemalarını bulup inşa etmeye çalışmaktadır. Aynı anlarda Demir Adam’sa dünyaca ünlenmiş doğu ve batı ilşkilerine dengeyi getirip barışı sağlamıştır. Zırhından ve yapabildiklerinden oldukça hoşnut görülmektedir. 1974 yılından bu yana her yıl düzenlenen Stark Expo’da konuşan Tony Stark sözü Howard Stark’a bırakır. Tony’nin şarapnel yüzünden yaşadığı zehirlenme oranı giderek artmaktadır. Bu arada Tony Stark’a oldukça güzel bir kadın tarafından mahkeme celbi verilmiştir. Hükümet demir adam kostümünü bir silah ve tehdit olarak görmekte ve kostümü Stark’ın keyfi kullanmasını istememektedir. Mahkemeye silah uzmanı Justin Hammer da çağrılmıştır. Hammer kostümün silah oluğunu belirtmektedir. Bir de sürpriz yaşanır Rhodey de tanık olarak dinlenir. Amerikan Savunma Bakanlığı ve Hammer şirketinin kirli yüzlerini ortaya çıkaran Tony dünya barışının koruyucusu olduğunu tüm kamuoyuna kabul ettirmiştir.

Bu açıklamaları izleyen Anton elektrikle yüklü kırbaçımsı yeni bir silah yapmaktadır. Tony Stark ise Malibu’daki evinde kendi zırhlarıyla ve zehirlenme durumu ile ilgilenmektedir. Paladium zehirlenmesinin kötüye gidişinden Potts’un haberi henüz yoktur. Ama Tony Stark şirketinin yönetimini Potts’a bırakmıştır. Natalie Rushman adında bir bayan yeni CEO olan Potts’un yardımcısı olarak işe başlamıştır. Güzel bayanlardan etkilenmekte sınır tanımayan Bay Stark’ın dikkatleri yeni üzerindedir.

Fransa’daki bir davete katılan Tony Stark, Elon Musk ile de karşılaşır. Ne tesadüftür ki Hammer da Fransa’dadır. Monaco Grand Prix’te yarışan Tony Stark yarış sırasında piste giren İvan Vanko ile karşılaşır. Vanko yaptığı kırbaçla bir arabayı ortadan ikiye ayırabilmektedir. Ama Stark’ın bavul biçiminde zırhı yanındadır. Kapışma sonrası Vanko tutuklanır, gözaltında olan Vanko ile Stark nedenleri tartışırlar. Vanko Starkları geçmişlerini temizleme gayretinde olan katiller olarak görmektedir.

Hapiste olan Vanko’yu Hammer kaçırarak, ark reaktörü yapması için zorlar. Amacı hükümet adına yaptığı robotları ark reaktörü ile entegre ederek iron man vari bir robot ordusu yaratmaktır. Vanko’nun Hammer’dan tek isteği ise sadece kuşudur.

Vanko’nun ortaya çıkışı ile basın tarafında Iron Man’in koruyuculuğu tartışılmaya başlanmıştır. yaklaşık 20 yıl boyunca böyle bir teknolojinin sadece kendinde olduğunu söyleyen Tony Stark’ın zırhlarını hükümet almak istemektedir. Bu sırada Iron Man’in zehirlenmesi giderek derinleşmektedir. Queens,New York’ta Vanko çalışmalara başlar. Stark’ın zehirlenmesi geri dönülemez bir noktaya gelmeye başlamıştır. Yakın zamanda öleceğini düşünen Stark son doğum günü partisinde iyice kendisini dağıtır. Buna izin vermek istemeyen Rhodey, zırhlardan birini alarak Tony’nin saçmalamalarına izin vermez ve War Machine karakterinin oluşmasını sağlar. Bir anda Nick Fury ortaya çıkar ve Tony Stark Fury’e gizli grubunuza katılmak istemediğini söyler. Yanında Ajan Romanoff’u getirmiştir. Potts’un yardımcısı aslında SHIELD ajanı Natasha Romanoff’tur, bildiğimiz Black Widow. Shield ajanları zehirlenmenin önüne geçebilmek için Tony’ye yardım etmek istemektedirler. Bu arada Hammer istediği gibi Ark reaktörü ile çalışan zırhlar yerine robotlar yapmaya devam etmektedir. Fury ile konuşan Tony babasının SHIELD’ın kurucularından olduğunu öğrenir. Zehirlenmeyi paladyumdan daha güçlü bir element sayesinde atlatabileceğini öngörmektedir.

Ve Ajan Coulson’da karşımıza çıkar, Fury Romanoff ve Coulson’u Tony’ye göz kulak olmaları için Tony’nin yanında konuşlandırır ve ayrıca babasından SHIELD’a kalmış olan eşyaları da Tony’ye teslim eder. Eski eşyalar arasında bulduğu bir kasedi izleyen Tony, babasının ‘her zaman en büyük eserim sendin ve sen olacaksın’ sözlerinden etkilenir. Hammer’a hükümetin elinde olan War Machine zırhının silahlandırılması işi verilmiştir.

Jarvis 1974 Stark Fuar Maketi’nin dijital taramasını yapar, bu maket aslında periyedik cetvelde yer almayan bir elementin şifrelerinin anahtarı niteliğindedir. Yeni elementin sentezi esnasında gelen Coulson Tony’ye Meksika’da gizli işlerin olduğunu ve ayrılması gerektiğini söyler. Sentezleme biter ve ark reaktörün yenibir elemente sahip çekirdeği mevcuttur.

Vanko ile Hammer arasında işler iyi gitmememektedir. Vanko Hammer’in isteklerini yerine getirmez ve Tony’nin karşısına çıkabilmek için gizli planlar içindedir. Hammer kamuya yeni Hammer robotlarını tanıtır, War Machine de oldukça ağır silahlarla donatılmış şekilde tanıtımda yerini alır, ardından Iron Man gelir ve War Machine’i Hammer konusunda uyarır, Vanko robotların ve War Machine’in uzaktan kontrolünü ele geçirir hedef  Tony’yi yok etmektedir. Black Widow ve Happy Hammer Teknoloji Üssünde robotları uzaktan kontrol eden Vanko’ya ulaşma gayreti içindedirler. Black Widow War Machine’i reboot eder ve kontrol tekrar Rhodey’ye geçer.

Hammer tutuklanır, Vanko kendine yenibir zırh yapmıştır. Artık sonsöz Iron Man ve Vanko’dadır. Iron Man ve War Machine Vanko’yu elbirliği ile durdurur.

Tony ile Fury Avengers Initiative başlangıç raporu hakkında tartışırlar. Raporda Iron Man’e evet, Tony Stark’a hayır yazmaktadır. Diyaloglar sırasında arka planda yer alan ekranlarda yaklaşık 8 sene sonra vizyona girecek olan Black Panther’in anavatanı Wakanda ve henüz herhangi bir marvel sinematik evreni filminde tanışmadığımız Namor’un krallığını yaptığı kayıp şehir Atlantis gösterilmiştir. Iron Man ve War Machine devlet madalyası verilir.

After Credit sahnesinde ise Coulson ve SHIELD Texas’ta bir kratere gelmiştir. Thor’un çekici Mjolnir burada durmaktadır.

Kısa not: Film Marvel Sinematik Evrenin üçüncü  filmidir. Bu filmde Tony Stark’ın ana karakteristik özellikleri çok açık bir şekilde su yüzüne çıkmıştır. Bencil, vurdumduymaz tavırları tüm film boyunca görülmektedir. Evrene Black Widow ve War Machine bu filme birlikte eklenmiştir. Avengers ekibi yavaş yavaş toplanmaya başlamıştır.

Bir sonraki yazımızda buluşmak dileğiyle…

Marvel Avengers 4 film izleme rehberi | Marvel filmleri nasıl izlenir? | 2010 - Iron Man 2 (Marvel Sinematik Evreni 3.Filmi)

Marvel Avengers 4 film izleme rehberi | Marvel filmleri nasıl izlenir? | 2010 – Iron Man 2 (Marvel Sinematik Evreni 3.Filmi)Ayrıca Bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.