DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Koronavirüs insan cildinde kaç saat canlı kalabiliyor?

Koronavirüs insan cildinde kaç saat canlı kalabiliyor?

Tüm dünyada etkili olan Covid-19 pandemisine karşı el hijyeni ve maske kullanımı olmassa olmaz kurallardandır. Japon bilim insanları yaptığı son testde “Koronavirüs insan cildinde 9 saat canlı kalabiliyor” sonucu çıktı. Böylece el hijyeni ne kadar önemli olduğu bir kez daha kanıtlandı. Koronavirus insan cildinde kaç saat canlı kalıyor? Covid-19 pandemisinde el hijyeni neden önemli? Koronavirüs hangi yüzeylerde ne kadar canlı kalıyor?


Koronavirüs insan cildinde 9 saat canlı kalabiliyor

Japon bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre yeni koronavirüs insan cildi üzerinde 9 saat kadar canlı kalabiliyor. Söz konusu araştırmada COVID-19 hastalığına neden olan SARS- CoV-19 virüsünün insan cilt örneği üzerinde 9 saat canlı kaldığı saptandı.

İnfluenza A virüsünün bir suşu (IAV), bunun tam tersi, insan cildinde yalnızca 2 saat yaşayabiliyor. Neyse ki cilt üzerin de iki virüs de el dezenfektanıyla etkisiz hale getirilebiliyor. Bulgular, el yıkama ve dezenfektan kullanmanın önemini bir kez daha vurgulamış oldu.

3 Ekim 2020 tarihinde Clinical Infectious Diseases isimli dergide yayımlanan araştırmada önemli bir noktaya daha dikkat çekiliyor: “Bu araştırma, SARS-CoV- 2’nin temas ile bulaşı riskinin IAV’dan daha yüksek olduğunu gösteriyor. Çünkü koronavirüs, influenza virüsüne göre cilt üzerinde daha kalıcı. Ayrıca el hijyeninin ne denli önemli olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu.”

Virüsün cilt üzerinde yaşam mücadelesi

Pandeminin ilk günlerinde Amerikalı bilim insanları, SARS-CoV-2’nin yüzeylerde ne kadar dayandığını araştırmışlar, bakır yüzey üzerinde 4 saate kadar, karton yüzey üzerinde 24 saat, plastik veya paslanmaz çelik üzerinde 72 saat canlı kaldığını ortaya çıkartmışlardı.

Ne var ki tıbbi etik kurallarına göre virüsün insan cildi üzerinde ne kadar dayandığını incelemek neredeyse olanaksızdı, çünkü ölümcül virüsü bilerek bir insanın eline bulaştırmanız etik bir davranış değildir..

Bu yeni çalışmada Kyoto Yerel Yönetim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim insanları, otopsilerden elde edilen örneklerden yararlandılar. Örnekler ölüm tarihinden yaklaşık bir gün sonra alındı. Bilim insanları ölümden 24 saat sonra bile insan cildinin nakil için kullanılabileceğine dikkat çekiyor. Bu da cildin ölümden sonra bir süre daha fonksiyonlarını yitirmediği anlamına geliyor. Dolayısıyla bu ör- nekler canlı insan cildi yerine kullanılabiliyor.

Bu model üzerinde yürütülen çalışmada SARS-CoV-2’nin insan cildi üzerinde 9 saat canlı kaldığı gözlendi. İnluenza A virüsü ise ancak 1.82 saat canlılığını koruyabildi. Ayrıca virüsler mukus ile karıştığı zaman –öksürük veya hapşırıkla olduğu gibi- SARS-CoV-2 yaklaşık 11 saat canlı kalabiliyor.

El dezenfektanı 15 saniyede öldürüyor

Oysa içerisinde %80 etanol olan bir el dezenfektanı iki virüsü de 15 saniye içerisinde etkisiz hale getiriyor. Araştırmayı yürüten bilim insanları “enfeksiyon dozu” ile ilgili herhangi bir yorumda bulunmadılar. Başka bir deyişle, virüs bulaşmış bir cilt ile temas sonrası başka bir insanın enfekte olması için ne kadar virüs parçacığının gerekli olduğunu tes- pit etmek için ileri çalışmaların yapılması gerekiyor.Ayrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.