17.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

İsrail ezana yasak getirirken Filistin 73 metrelik minareyi yaptı!

İsrail ezana yasak getirirken Filistin 73 metrelik minareyi yaptı!

İsrail yönetimi Filistin’de sabahları ezan sesinden şikayetçi ve bazı bölgelerde bunla ilgili yaptırım yapmaya çalışıyor. Fakat tüm yasaklara ve zorlamalara karşı Filistin Kudüs’te 73 metrelik minarenin açılışını yaptı.

Yüzlerce Filistinli açılışa katıldı. Mescid-i Aksa’nın İmamı Şeyh İkrime Sabri, Minarenin inşaatına destek olan İsrailli araplara ve İsaviyye halkına teşekkür etti.

Kudüs’ün en yüksek minaresi, İsrail’in 23:00 ile 07:00 saatleri arasında hoparlör ile okunan ezanı yasaklama ile ilgili hazırladığı kanun tasarısına en güzel cevap oldu.

İsrail yönetimi ise minare ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Diğer taraftan İsaviyye’nin savunma komitesi üyesi Muhammed Ebu el-Hıms ezana yasak gelirse dini tabanlı bir savaşın başlayacağını açıkladı.

İsrail son günlerde ezanın belli saatlerde yasak getirmesi ile ilgili yasa tasarısı İsrail’in yasama  organı olan Knesset yani İbranice meclislerinde yapılan ilk oylamada,  55 oyla kabul edilmiş, buna karşılık 48 milletvekili ret oyu kullanmıştı. Ezanı yasaklama tasarısının, yasalaşması ve uygulamaya geçirilmesi için Knesset yani Meclis’te iki oylama daha yapılması gerekiyor.

Kudüs’ün İsaviyye Camisinin 73 metrelik minaresini izlemek istiyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Haberi İzle


İsrail ezana yasak getirirken Filistin 73… paylaşan: gelgez.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ