DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Farkına varmadan kalp krizi geçirmek mümkün mü? Kalp acısı öldürür mü?

Farkına varmadan kalp krizi geçirmek mümkün mü? Kalp acısı öldürür mü?

Kalp krizi belirtilerini, günümüzde bir çok kişi tarafından bilinmekte. Bilindik kalp krizi nedenleri hakkında bilgiler vereceğiz Fakat bazı durumlarda, Farkına varmadan kalp krizi geçirmek mümkün mü? Kalp Krizinin nedenleri nelerdir? Bir çok kişinin aniden yaşadığı Kalp acısı öldürür mü? Adrenalin öldürür mü? Ölüm korkusu Kalp Krizi yapar mı? Psikolojik nedenler kalp krizini tetikler mi? Kardiyomiyopati yada Kalp Kasları Hastalığı nedir? sorularına da uzmanlardan aldığımız bilgilere göre cevaplandıracağız


Farkına varmadan kalp krizi geçirmek mümkün mü? Kalp acısı öldürür mü?

Bir çok kişi kalp krizinin anlaşılmamasının imkansız olduğunu söyler. Kalp Krizi geçiren kişilerde herkesin rutin olarak bildiği bir kaç belirti söylenebilir. Göğüste başlayan ağrılar, sol kolun uyuşması ve büyük bir korku ve endişenin hakim olması gibi.

Ama filmlerde böyle gözükmez. Aniden kalpte bir ağrı, sonrasında elini göğsünü tutması ve gözlerin kocaman açılıp, yere yıkılma anını hepimiz görürüz.

Kalp Krizi, kalbe gelen kan akışının durmasından kaynaklanmaktadır. Genelde bunun en büyük sebebi ise kan pıhtısıdır.

Her zaman göğüs ağrısı Kalp Krizinin sebebi olarak görülmeyebilir. Bu yüzden anlaşılmaz ve en yakın sağlık müdahaleleri gecikebilir.

Her göğüs ağrısı da kalp krizi sebebi olarak görülmeyebilir. Bazıları bunun bir mide spazmı ile karıştırır. Fakat EKG çekildiğinde kişinin kalp krizi geçirdiği anlaşılıp, kalbin hasar gördüğü görülebilir. İşte bu olaylara sessiz Kalp Krizi denir. 1990 yıllarından itibaren bakılan ve 2016 yılında sonuçlanan bir araştırmada, Kalp Krizi geçiren kişilerin yüzde 45’i bu şekilde olduğu görülmüştür.

Tıp ilerlediği için de artık bu kadar da yüksek sonuçlar yeni nesilde görülmeyebilir.

Aslında farkında olmadan Kalp Krizi geçirildiği çoğu kez anlaşılmaz. Uzmanlar çene, ense ve boyun, kollarda ağrılar, mide ve sırt kısmında başlayan ağrılar ile birlikte solunum yetmezliği, güçten düşme ve sersemlik hallerinin aslında bir kalp krizi belirtisi olabileceğini söylüyor.

Bunların yanında ani terleme ve kusma da görülebilir. Aslında Kalp krizi göğüs ağrılarının şiddetinden öte diğer nedenlerin birleşmesiyle teşhis edilebilir.

Farkına varmadan kalp krizi geçirmek mümkün mü? Kalp acısı öldürür mü? | Göğüste şiddetli ağrı var ise, omuz ve kollara doğru baskı yapıyorsa, hiç zaman kaybetmeden doktora gidin

Farkına varmadan kalp krizi geçirmek mümkün mü? Kalp acısı öldürür mü? | Göğüste şiddetli ağrı var ise, omuz ve kollara doğru baskı yapıyorsa, hiç zaman kaybetmeden doktora gidin

Ağrı olmadan geçirilen Kalp Krizlerinin en çok kadınlarda görüldüğü söylenmektedir. Gerçekten de bu doğru mu? Bunun için 2009 yılında Kanada’da anjiyo olan kişilerin kalp krizi nedenlerini araştırmaya başladılar. (Anjiyo, tıkanmış damarın küçük balonlarla açılmasıdır. Anjiyo olan kişilerde operasyon sırasında kalp krizi belirtileri görülebilir.)

Fakat yapılan bu araştırmada kadınların erkeklerle aynı kalp krizi belirtileri görülmüş. Erkeklere ziyade Kadınlar göğüs ağrısı çekerken, çene ve boyunlarında da şiddetli ağrılar görülmüştür.

Erkek ve Kadın arasındaki Kalp krizi farkı ile ilgili 2011 yılında 900 bin kişi üzerinden ciddi sonuçlar çıkartıldı. 26 farklı araştırmada, Kanada, Almanya, İsveç, ABD ve Japonya’da yaşanmış kalp krizlerinin sonucuna göre, Kadınlardaki göğüs ağrısı, erkeklere göre daha az şiddetli olduğu belirtilmiş, Kadınlarda baş dönme, mide bulantısı, bayılma, çene, boyun ve kol ağrılarının daha fazla olduğu görülmüştür.

Kadınların yüzde 35’i, Erkeklerin yüzde 25’i göğüs ağrısı olamadan Kalp Krizi geçirildiği açıklamada belirtilmiştir.

Farkına varmadan kalp krizi geçirmek mümkün mü? Kalp acısı öldürür mü? | Bir gün kitap okurken aniden kolda bir ağrı başlarsa sakın doktora gitmemezlik yapmayın

Farkına varmadan kalp krizi geçirmek mümkün mü? Kalp acısı öldürür mü? | Bir gün kitap okurken aniden kolda bir ağrı başlarsa sakın doktora gitmemezlik yapmayın


Kalp Krizi geçirenler genelde 2 ile 5 saat sonra doktora gidiyor!

Son araştırmalarda ise Kalp krizi geçirenlerin ciddi bir şekilde anlamadıkları görülmüştür.

Kalp krizi geçiren az kişideki sayı anormal durum hissettiklerinde doktora gittiklerini ve derhal hastaneye kaldırıldıklarını söylerken, bir kısmı semptomlardan şüphelenmiş ama ağrılar başlayınca doktora gitmiş, geri kalan kişilerin ise kalp krizi olduklarını anlamamış, hatta kimseye de hissettirmemiş ve sonrasında yaşanan krizlerle hastaneye acilen getirilmiş.

Göğüste eğer şiddetli bir ağrı var ise bu bir Kalp Krizi belirtisi olabilir. Eğer dengesiz beslenen ve sağlıklı beslenmeyen, hareketsiz yaşam süren, çok uyuyan ve spor yapmayan kişilerde, cinsiyet farkı olmadan 20 yaş sonrası da Kalp krizi geçirilebileceğini unutmamak gerekir.

Yazdığımız bu uyarıları dikkate almalı, herhangi bir durumda doktora kesinlikle danışmalı, bir şey olmaz, geçer gibi telkinleri yapmamak gerekir.

Farkına varmadan kalp krizi geçirmek mümkün mü? Kalp acısı öldürür mü? | sadece yaşlılar kalp krizi geçirir çok yanlış bilgidir, Kalp Krizi geçirme yaşı artık 40'ların altına düştü

Farkına varmadan kalp krizi geçirmek mümkün mü? Kalp acısı öldürür mü? | Sadece yaşlılar kalp krizi geçirir çok yanlış bilgidir, Kalp Krizi geçirme yaşı artık 40’ların altına düştü


Kalp acısı, Kalp Krizi belirtisi mi? Psikolojik nedenler kalp krizini tetikler mi?

Tıp için duygu bozukluğu, aşırı stres altında kalma ve dalgalı gelişen üzüntülerin ölüme neden olabileceği daha önceleri bir neden olarak görülmüyordu.

Fakat 1986 yılında gelişen bir ölüm farklı bir bakış açısı getirdi. 44 yaşında bir kadının Akşam üstü göğsünde başlayan ağrının, sol koluna doğru gitmesi ile ağırlaştı ve Massachusetts Hastanesi’ne götürüldü. Aslında kalp krizinin açık bir belirtisiydi. Doktorlar hemen kalp ve damarlarda bir hastalığın olup olmadığına, kalp yollarında bir pıhtılaşma mı var acaba düşüncesiyle nedenini aradılar. Ama umdukları gibi bir sonuç yoktu. Kadın sapasağlamdı. Peki neden Kalp Krizi geçirmişti?

O zamanlarda iki doktor bunu araştırmaya başladılar. Araştırmalarını New England Tıp Dergisi’nde yayımlandı. Kalp Krizinin duygusal nedenlerden olabileceğini açıkladılar. Küçük bir araştırma yapıldığında, aslında 44 yaşındaki kadının Kalp Krizi nedeni, Hastalanmadan yaklaşık 1 saat önce 17 yaşındaki erkek çocuğunun intihar ettiği haberini almıştı. Doktor Thomas Ryan ve John Fallon, duygusal bozukluk ve bozulan psikolojinin sonucu Kalp Krizi görülebileceğini açıklamışlardı.

Fizyoloji ve Psikoloji arasında bağ olduğunu hayal bir düşünce olarak gören Kalp doktorları yada Kardiyologlar kalp krizi nedenlerinin en başında damar sertliği, kan pıhtılarının damarı tıkaması ve atardamarlarda oluşan parçalanmaları üzerine yoğunlaşırdı. Fakat üzüntü ve stresin de bu konuda etkili olabileceğini artık düşünmeye başladılar.

Okumadan Geçme: Kalp Krizi en çok Ağrı Kesici alma döneminde gerçekleşiyor!

Farkına varmadan kalp krizi geçirmek mümkün mü? Kalp acısı öldürür mü? | Psikolojik sorunlar Kalbi zayıflatıyor

Farkına varmadan kalp krizi geçirmek mümkün mü? Kalp acısı öldürür mü? | Psikolojik sorunlar Kalbi zayıflatıyor

Kalp Krizi nedeni Adrenalin mi? Fazla Adrenalin salgılanması kanı zehirler mi?

1974 yılında “Nature” dergisinde yayımlanan makalede Veteriner ve Hayvan Bilimcileri ani hayati tehlikesi geçiren hayvanların öldüklerini yazıyordu. Bunun nedeni ise bir hayvan, yırtıcı bir hayvanın eline düştüğünde korkudan, adrenalin salgılayıp, salgıladığı bu adrenalininin fazlalığından, kanı zehirleyip, kalp kası dahil tüm kaslarını zehirlediği görüldü. Hayvanın ölüm sonrası kan tahlilinde Adrenalin oranı normalden kat kat fazla idi. Hayvan bilimcileri bu ölüme  “yakalanma miyopatisi / kas hastalığı” adı veriliyordu.

Az önce anlattığımız ani ölüm haberi alan 44 yaşındaki kadının üzüntüden kalp krizi geçirdiğini, 12 yıl önce bilimsel bir makalede açıklanmıştı. Gerçi Veterinerler birçok hayvanda olan stres kaynaklı kardiyomiyopati olgusunu biliyordu.

Farkına varmadan kalp krizi geçirmek mümkün mü? Kalp acısı öldürür mü? | Üzüntü ve keder Kalbin sağlığına etki ediyor

Farkına varmadan kalp krizi geçirmek mümkün mü? Kalp acısı öldürür mü? | Üzüntü ve keder Kalbin sağlığına etki ediyor

Ölüm Korkusu Kalp Krizini tetikler mi?

Bununla ilgili 1995 ve 1996 yılında yapılmış iki araştırma var.Yaşanan psikolojik etkenlerin kalp krizi nedeni olabileceğinin kanıtı giderek güçleniyordu.

Hatırlarsanız, Irak 18 Ocak 1991 tarihinde Körfez savaşını başlatmıştı. İsrail’e 18 füze atmıştı. İsrail tarafında ölümler oldu. Şimdi şaşıracaksınız. Ölümlerin nedeni, atılan füzelerden dolayı değil, ani kalp ve damar bağlantılı yani kalp krizinden dolayı gerçekleşmişti. Bu ölümlerin büyük çoğunluğu ise hastane dışında kalan o korkuyu yaşayan insanlardı. İsrail diğer taraftan gaz maskeleri dağıtmış, kimyasal bombaların da atılabileceğini uyarmış, herkese gaz maskesi dağıtmıştı. Müthiş bir panik, ölüm korkusu kol geziyordu. Bazıları bu ölüm korkusuna dayanamamıştı. Bunu 1995 yılında 3 Doktor tarafından bilimsel olarak açıklanmıştı.

1996 yılında ise bir başka araştırma New England Tıp Dergisi’nde doktorlar tarafından açıklanmıştı. Ölüm Korkusunun Kalp Krizi nedeni olabileceğini ispatlar niteliğindeydi. 17 Ocak 1994 yılında 6,8 şiddetinde Los Angeles şehrinde bir deprem olmuştu. Daha önceki yıllarda böyle bir değerde deprem görülmemişti. Yaşanan deprem sonrası ölümlerin en çok nedeni ise kardiyovasküler nedenliydi. Yani yaşanan ölüm korkusu!

Farkına varmadan kalp krizi geçirmek mümkün mü? Kalp acısı öldürür mü? | Psikolojik nedenler Kalp Kaslarının düzgün çalışmasını engelleyebilir

Farkına varmadan kalp krizi geçirmek mümkün mü? Kalp acısı öldürür mü? | Psikolojik nedenler Kalp Kaslarının düzgün çalışmasını engelleyebilir

Kardiyomiyopati yani ‘acılı yürek sendromu’ Kalp Krizi nedeni olduğu 2005 yılında Tıp Literatürüne sonunda girdi!

Bu kadar araştırma en sonunda Kardiyologların yani Kalp doktorlarının Kalp Krizi nedenlerini sadece fizyolojik nedenlerden olabileceği algısını kırdı. Sonunda 2005 yılında Stresin neden olduğu “Kardiyomiyopati” yani “Kalp Kasları Hastalığı” olarak bilimsel olarak görülmeye başlandı.

197o’lerde veterinerlerin ve yabanıl hayat biyologlarının bildiği bu olay, 2005 yıllarında bilimsel olarak kabul edilmesi ise biraz sinir bozucu gibi görünüyor.

Japonların daha önce yaşadıkları Nükleer patlama ile yaşanan ölümlerde de bu terimi ‘takatsubo’ ya da ‘acılı yürek sendromu’ olarak tanımladıkları da biliniyor.

Kalp Krizinin fiziksel olabilmesi için, yaşanan ani korku ve derin üzüntü gibi Psikolojik nedenlerin de olduğu artık apaçık ortada. Beyin bir çok olayı kayda alıp, ani tepkiler vermede ne kadar mükemmel olsa da biraz duygusal.

Zihin ve duyguların bedendeki fiziksel oluşumlara etki ettiğini unutmamalı. Eğer etki ederse de kurtulma şansı olmayabilir. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.