DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Parkinson hastalığına bağlı rahatsızlıkların etkisini kenevir azaltıyor

Parkinson hastalığına bağlı rahatsızlıkların etkisini kenevir azaltıyor

Nörodejeneratif Hastalıklar listesinde birinci Demans (Bunama) ikinci ise Parkinson’dur. Parkinson hastaları sadece parkinson ile değil, sindirim, algılama, uyku bozukluğu ve psikolojik sorunlarla da mücadele ediyor. Bilim insanları Parkinson hastalığına bağlı rahatsızlıkların etkisini kenevir azaltıyor diyerek yeni bir tartışma başlattılar.


Parkinson hastalığına bağlı rahatsızlıkların etkisini kenevir azaltıyor

Sertleşmiş kaslar, titreyen eller ve yavaşlayan hareketler. Bunlar Alzheimer’den sonra ikinci en sık görülen nörodejeneratif hastalık olan Parkinson’un tipik belirtileri. Bu motor bozuklukları dışında Parkinson hastalarında, sindirim bozukluğundan, duygudurum dalgalanmalarına, uyku bozukluğu ve algılama zorluğuna ve anksiyete ve bilişsel yetersizlik gibi nörolojik bozukluklar da görülür. Fakat ne var ki motor olmayan Parkinson belirtileri (NMS) yeterince tedavi edilemiyor. Halihazırdaki tedavi seçenekleri sınırlı ve sonuçları genelde yetersiz.

Fakat uzmanlar şimdi kenevirin bir içeriği olan ve marihuana ve benzeri uyuşturucuların psikoaktif etkisini ortaya çıkaran Tetrahydrocannobinol (THC) maddesinin Parkinson hastalarına yardımcı olabileceği üzerinde duruyorlar. Kannabinoidlerin motor beceriler ve motor olmayan rahatsızlardaki potansiyel tedavi edici etkisi önemli bir konudur ve tedavi sırasında genelde hastalar tarafından ele alınır. Fakat THC’nin bu rahatsızlıklar üzerindeki etkisi bugüne dek hemen hemen hiç incelenmemişti.

Araştırmacılar bu yüzden ilk kez randomize çift kör çalışma gerçekleştirdiler. Bu çalışma çerçevesinde Parkinson hastası 38 kadın ve erkek yaklaşık beş hafta boyu sentetik bir THC ilacı olan Nabilon aldı. Bu ilaç kanser tedavisi sırasında ortaya çıkan bulantı için kullanılır. Beş haftanın sonunda katılımcıların yarısı Nabilon almaya devam ederken diğer yarısına etkisiz ilaç Plasebo verildi. Araştırmanın ilk aşamasında motor olmayan bozukluklar önemli ölçüde düzeldi. Uyku bozukluğu ve anksiyete azalmış ve araştırmanın başlangıcına kıyasla kendilerini daha iyi hissettiler. Hatta motor bozukluklarında bile hafif bir düzelme gözlemlendi.

Bu olumlu etkiler araştırmanın ikinci bölümünde de kendini gösterdi. Nabilon almaya devam eden hastaların durumu hala iyi olmasına rağmen, Plasebo grubundakilerin durumu kötüleşti.

Değerlendirmelere göre kannabinoidin günde göreceli olarak düşük bir dozda (bir miligram) verilmesi halinde bile pozitif etkiler ortaya çıktı. Hafif baş dönmesi veya yorgunluk gibi yan etkiler çıkmış sadece ortaya. Bilim insanlarına göre yeni sonuçlar kannabinoid ilaçların gelecekte Parkinson hastalarına yardımcı olabilecek. Ancak bunun için daha geniş kapsamlı araştırmaların gerçekleştirilmesi gerekiyor diyor bilim insanları.

Kenevirin faydaları arasında özellikle tıbbi olarak kullanımı nörolojik sorunlarda etkili olduğunu daha önce de yayınlamıştık.Ayrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.