DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Ashwagandha nedir? Faydaları, Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Ashwagandha nedir? Faydaları, Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Ashwagandha nedir? Faydaları, Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Ashwagandha, latince Withania SOMNIFERA, Fitoterapistler Hint ginsengi olarak adlandırdığı, Ayurveda yani eski Hint Tıbbının kabul ettiği şifalı bitkidir. Biyoloji sınıflandırılmasında Domates gibi Solanaceae ailesinin üyesidir. AshwagandhaSanskritçede “at kokusu” (ashwa-at, Gandha-koku), muhtemelen atın terli kokusuna benzer bir kokusu olduğundan bu adı almıştır. Latince adı SOMNIFERA türündeki “uyku indükleyici” anlamına gelir.

Ashwagandha Bitkisi, yıldız deseni gibi büyüyen, çalı gibi kısa boylu kök gövde ve oval yapraklardan oluşan bir bitkidir. Ortalama 35-75 cm büyüyen tüylü  bir gövdesi vardır. Olgun meyveleri turuncu-kırmızı, çiçekli hali yeşildir. Bitkinin  tıbbi amaçlar için kullanılan uzun kahverengi yumrulu kökler vardır.

Ashwagandha sıcak, güneşli, kuru kumlu topraklarda büyür ve çok fazla sulu ortamları sevmez.

Ashwagandha, özellikle stres ve sakinleştirici bir tonik olarak kullanılan bir adaptogen olarak kabul edilir. Bir adaptogen olduğu için, aynı zamanda tüm vücut üzerinde genel bir yenileme yada tazeleme  etkiye sahiptir.

Ashwagandha Şifa Bitkisi yetişdiği yerler,Hindistanın alt topikal bölgeleri Pencap, Madya Pradeş, Gujarat ve Rajasthan Ayrıca Nepal , Güney Afrika, Kongo, Mısır, Fas, Ürdün ve Afganistan’da yoğun bir şekilde bulunur.

Ashwagandha Şifa Bitkisi, 2500 yıldır canlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Yenileyici güçlendirici dengeleyici ve sinir sistemi rahatlayıcısıdır. Sinir Sistemi aşırı yorgunluğunda ve unutkanlıkta yararlıdır. Cinsel açıdan bir uyarıcıdır.

Ashwagandha, egzotik Hint bitkisi, depresyon ve anksiyete tedavisinde kullanılan güçlü ilaçlarla kıyaslanabilir olağanüstü stres giderici özellikleri vardır. Sinir sistemi üzerindeki mükemmel bir koruyucu etkilerine ek olarak, ashwagandha, Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi dejeneratif çeşitli için gelecek vaat eden bir tedavi seçeneği olabilir. Ashwagandha yaşlanma ve çeşitli hastalık durumlarında suçlanmıştır. Fakat serbest radikalleri yok  eden güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Araştırmalara göre yüzyılların bitkisi hakkında ortaya çıkan kanıtlar yanı sıra,ashwagandha  anti-kanserojen faydaları da düşündürmektedir.

“Stres, çevresel toksinler ve kötü beslenme ile oluşur, tüm sinir sistemi üzerinde zararlı bir etkisi vardır.”

Ashwagandha Bilimsel çalışmalarda  Kullanıcılarının  stres atmasında yeterli etkiye sahip olup, aynı zamanda modern yaşam zararlı etkilerine karşı beyin hücreleri korumak için destekliyoruz.

Örneğin, anksiyete ve depresyon durumlarında ana sinirsel  modellerinde, Ashwagandha’nın bazı sakinleştirici ve antidepresan ilaçlar kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle beş gün boyunca ashwagandha oral reçeteli antidepresan ilaç imipramin (Tofranil ®) benzer anti-anksiyete ilaç lorazepam (Ativan ®) ve antidepresan etkisi ile elde edilenlere benzer anksiyete giderici etkileri gösterdi. ( Aynı anda kullanılmadığını özellikle belirtelim!)

Geçtiğimiz beş yıl içinde Ashwagandha ile ilgili önemli bir çalışma, Toyama Medikal ve Japonya’da İlaç Üniversitesi Doğal Tıp Enstitüsü tarafından gerçekleşti. Amaç Ashwagandha’nın beyin üzerindeki faydalarıydı. Enstitünün bilim adamları, insan beyninin ana modellerinde akson ve dendrit olarak adlandırılan sinir hücre bileşenlerinin rejenerasyon oluşumu yollarını arıyorlardı. Bu önemli araştırma bir gün fiziksel travmaya bağlı beyin hasarı oluşan olanların yanı sıra, demans yani bunama ve Alzheimer gibi hastalıklarda sinir hücresi ağlarının yıkımına bağlı bilişsel gerilemede olumlu iyileşmeler gözlemlendi.

Ülkemizde Ashwagandha hakkında bilgili Ayurveda’yı takip eden Ender Saraç, sadece kök kullanımını desteklememiş, Ayurveda’nın bitkinin her bölgesinin ortak kullanımı ile şifa bulacağı söylendiğini bildirmiştir. (Ayurveda: Hint kültürü eski tıp modeli)

Ashwagandha Bitkisi en güzel özelliği ise stresin yarattığı şişkinlik yani yağlanmanın sebebi olan kortizol hormonun düzenlenmesini sağlamak. Araştırmacılar stres hormonu kortizolün yüksek seviyeleri de dahil olmak üzere stresin olumsuz etkileri üzerinde Ashwagandha bitkisinin standardize ekstresi etkilerini inceledi. Stresin olumsuz etkileri çoğu kortizol seviyeleri yükseltir ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Sonuçlar etkileyici idi. Katılımcılardaki  subjektif enerji artışı, yorgunluk azalımı, daha iyi uyku alımları en belirgin özellikti. Katılımcıların % 26 kadar kortizol düzeyinde azalma, açlık kan şekeri düzeyleri bir düşüş ve gelişmiş lipid profili dahil olmak üzere birçok ölçülebilir gelişmeler gösterdi. Bu çalışma ile Ashwagandha bitkisi, psikolojik problemlerin aslında ciddi bir sağlık problemi olduğunu hatırlattı.


Ashwagandha Bitkisinin Tarihçesi

Ashwagandha Budizm, Yoga ve Hıristiyanlığın doğum öncesinden eski olup , Hindistan’da bir şifa otu olarak kullanım tarihi neredeyse 2500 yıldır. Bugün ise , halen  binlerce yıl sonra, hala Aswagandha en değerli Ayurveda tıbbi bitkilerden biri olarak kabul edilmektedir.

Ashwagandha, tarihte Ayurveda Tıbbında, “Hint Ginsengi” adıyla bazen güçlü bir afrodizyak, bazen  fiziksel hastalıklarda çok çeşitli tedavi etmek için birçok formu kullanılmıştır. Çeşitli sağlık sorunları,  sinir bozukluğu, bağırsak enfeksiyonları ve iktidarsızlık çözümü için bitkinin kökleri, gövde ve yapraklarından  geleneksel metodlarla toz, yağ, lapa olarak hazırlanır ve kullanılır.

Ashwagandha her şeyden önce, halk onun  güçlü bir doğal afrodizyak olduğuna inanmaktadır. Hindistan’da doktorlar tarafından önerilmektedir.


Ashwagandha Biyokimyasal Yapısı – Ashwagandha Analiz

Ashwagandha, Ana aktif bileşenleri  alkaloidler ve steroidal laktonlardır.Bunlar tropine ve cuscohygrine.

Yapraklarında steroidal laktonlarında, withanolides içerir Çeşitli alkaloidler arasında, withanine ana bileşenidir.Özellikle bir withaferin için, temel bileşeni withanolide, ashwagandha bitkisinden  izole edilmiştir. Withanolides altı üyeli bir halka olması lakton, C9 yan zincirli C28 steroidal çekirdeği sahiptir.

Ashwagandha bitki içeriğinde, Anaferine (alkaloid), anahygrine (alkaloid), beta-sisterol, klorojenik asit (sadece Ashwagandha yapragında), sistein (Ashwagandha meyvesinde ), cuscohygrine (alkaloid), demir, pseudotropine (alkaloid), skopoletin, somniferinine (alkaloid), somniferiene (alkaloid), tropanol (alkaloid), withaferin A (steroid lakton), withanine (alkaloid), withananine (alkaloid) ve withanolides AY (steroid laktonlar) maddeler bulunmaktadır.

Ashwagandha bitkisinin köklerinde, diğer alkaloidleri  somniferine, somnine, somniferinine, withananine, sözde withanine, tropine, sözde tropine, 3-a-gloyloxytropane, kolin, cuscohygrine, isopelletierine, anaferine ve anahydrine vardır. İki asil steryl glucoside olan, sitoindoside VII ve VIII sitoindoside bitkinin köklerinden izole edilmiştir.


Ashwagandha’nın Faydaları Nelerdir?

 • Ashwagandha içindeki kimyasal bileşenler Ginsenge oldukça benzer.Fakat kıyaslandığında stres giderici yeteneklerini üstünlüğünü göstermiştir.
 • Ashwagandha, Antienflamatuar maddeler gibi şişlik ve kan temini düzeltilmesine yardımcı olur. Ashwagandha anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve genellikle romatoid artrit tedavisi için alınır. Hidrokortizon benzer olan bu bitki, doğal bir steroid. Kullanıcı ağrı gidericide aspirin kadar etkilidir.
  Bir aylık çalışmada, Ashwagandha, Boswellia serrata, Tumeric ve çinko kombinasyonu osteoartrit olan 42 hastaya verildi. Çalışmanın sonunda, sakatlık ve ağrı şiddetinde önemli bir azalma vardı. (Kaynak: Kulkarni RR, et al, J Ethnopharmacol (1991) 33 (1-2) :91-5.)
 • Ashwagandha, sakinleştirici özelliği Sinirsel bozuklar tedavisinde yardımcı olabilir. Adoptojendir. Ashwagandha almak, daha iyi daha dinlendirici bir uyku teşvik, zihin sakin olabilir. Sinirleri yatıştırıcı ve fiziksel ve duygusal stresle baş ederek kişinin yeteneğini geliştirir.
 • Ashwagandha, Vücut geliştirenler ve sporcular için iyi bir enerji kaynağıdır. Egzersiz sırasında güç ve dayanıklılık artırmaya yardımcı, kaslarda hücrelere daha iyi oksijen akışını teşvik edebilirsiniz. Bu sporcunun normalde mümkün olandan daha fazla yağsız kas kazanmasını sağlayabilir. Aynı zamanda stres hormonlarının etkisini azaltmak ve laktik asit birikmesi azaltabilir.
 • Ashwagandha bitkisi, gençleştirici özelliği ile Anti Aging özelliği vardır.
 • Ashwagandha, iyileşmeyen yaralar ve yaralanmalarda büyük etkileri vardır. İyileştirici olabilir.
 • Ashwagandha, örneğin IT elemanları gibi beyin gücü çalışmalarında, daha iyi fonksiyon ve çalışmak için daha fazla yetenek için beyne besin sağlayarak yardımcı olur.
 • Ashwagandha, Zihinsel yeteneğini geliştirir, istinat gücü kazanmada yardımcı olur ve zihinsel konsantrasyonu artırır. Hindistanda, Ashwaganda genellikle bu tür hafıza kaybı gibi serebral hastalıkların tedavisi için yaşlı hastalar için tavsiye edilmektedir. Bazı araştırmalar bu bitkinin kısmen beyne yararı açıklayan, asetilkolin reseptör aktivitesini artırabilirliği düşünülmüştür.
 • Ashwagandha  Antioksidandır.Vücutta herhangi bir yabancı işgalinde beyaz kan hücrelerinin sayısını artırır ve çeşitli enfeksiyonlara ve alerjiye karşı antijenleri üretmek için vücut hazırlar. Ashwaganda gibi katalaz, glutatyon ve süperoksit dismutaz gibi antioksidan bakımından zengindir.Bunların hepsi güçlü serbest radikal savaşçılarını ve hücreleri oksidasyona karşı korunmasına yardımcı olur. Bu antioksidanlar anti-aging için bu bitkinin geniş kullanımını açıklayabilir.
 • Ashwagandha, Düzenli kullanımında  kan basıncını kontrol eder ve düzenler, kalp atışı gibi aynı zamanda kalp ve akciğerler için bir tonik olarak kabul edilmiştir.
 • Ashwagandha, çok güçlü bir afrodizyaktır. Cinsel güç ve uzun süreli dayanıklılık artırmada yardımcı olur. Ayrıca sperm sayısı ve sperm kalitesi artırmaya yardımcı olur. Yaşlanma sürecindeki 100’ün üzerinde erkeklerde yapılan aashwagandhalı  bir klinik çalışması, erkeklerin% 71.4 cinsel performansı kendi kapasitesinde iyileşme bildirilmiştir. Bu tepkiler bir afrodizyak olarak bitkinin geleneksel kullanımını destekler görünmektedir.
 • Ashwagandha, üst solunum yolu enfeksiyonu ve astım koşullarında etkilidir.
 • Ashwagandha, kemoterapiye bağlı nötropeni önlemeye yardımcı olabilir  ama kanserli hastalarda incelenmemiştir.

Ashwagandha nedir? Faydaları, Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? | Ginsenge benzeyen kökleri

Ashwagandha Bitkisi üzerinde yapılmış Bilimsel Araştırmalar

Ashwagandha ile ilgili Araştırmalar sınırlıdır, ancak bazı çalışmalar, aşağıdaki sağlık sorunlarına yararlı olabileceğini göstermiştir.

Ashwagandha ve Osteoartrit

2008’de yapılan çalışmada, bilim adamları, insan kıkırdak üzerine ashwagandha etkilerini test etmiş ve bitki enflamasyon ve osteoartrit ile ilişkili kıkırdak hasarına karşı korunmasına yardımcı olabileceği belirlendi.

Ashwagandha ve Anksiyete 

2000 yılında yayınlanan bir hayvan tabanlı araştırma,  ashwagandha lorazepam (anksiyete bozukluklarının tedavisinde kullanılan bir ilaç) benzer bir anti-anksiyete etkisi olduğu bulundu. Bu bitki aynı zamanda depresyon  etkilerini azaltır.

Anksiyete için Kanada da bir grup bilim adamının yaptığı bir araştırmada, 6 haftadan uzun süre şiddetli anksiyete yaşayan kişiler üzerinde yapılan araştırmada denekler iki gruba bölünerek bir gruba gizlice plasebo ile beraber standart psikoterapik müdahale diğerine ise ashwaganda ve naturapatik tedavi uygulanıyor. Katılımcıların % 93 sekiz hafta ve üzeri deneyde devamlılık gösteriyor. Nihai BAI (Beck Anxiety Inventory) neticelerine göre doğal tedavi uygulan grupda azalma % 56.5, diğer grupta ise %30.5. Ayrıca rapor sonucuna göre gruplar arasında belirgin farklar var ve belirgin olarak zihin sağlığı, konsentrasyon, sosyal fonksiyonlar, dayanma gücü, sosyal fonksiyonlar ve genel olarak hayat kalitesinin artmasında doğal tedavi gören grup daha büyük klinik fayda gördü.(Bakınız: Anksiyete ve Ashwagandha)

Teksas Üniversitesi’ndeki araştırmacılar Ashwaganda özleri besin GABA gibi beyin üzerine benzer etkiye sahip olduğunu buldu. Bu kaygıyı azalttığı için iyi bir neden bu olabilir. 

Ashwagandha ve Tip 2 Diyabet

Ashwagandha 2008 yılında yayımlanan ön, hayvan tabanlı araştırmaya göre, yüksek kan şekeri normale ve insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabilir.

Ashwagandha ve Kanser

2003 yılında yapılan çalışmada, insan tümör hücre hatları üzerinde testler ashwagandha akciğer, meme büyümesini yavaşlatır ve kolon kanseri hücrelerinin ortaya koymaktadır.
2007 yılında yayınlanan başka bir araştırma, insan hücreleri üzerine yapılan  çalışmada ashwagandha bitkisi normal hücrelere zarar vermeden tümör büyümesini inhibe edebileceğini göstermektedir.

Ashwagandhanın Kadınlar üzerindeki Kanıtlanmış Faydaları

Ashwagandha Kadınlar üzerinde sadece dört hafta içinde % 90 oranında anksiyete, sinirlilik ve Sinirlilik problemlerini azaltmıştır. Maine İsveç Bitkisel EnstitüsüAshwagandha aynı zamanda enerji seviyesini iki katına çıkaracak testler gerçekleştirdi.

Ashwagandha bileşiklerin sinir sistemini yatıştırır ve böbreküstü bezleri üretim yaparken enerji verir. Benzer çalışmalar Sewell,New Jersey Sağlık Enstitüsü’nde yapılmıştır. Ashwagandha ayrıca kadınlarda göbek yağına sebep olan, stres hormonu kortizol seviyelerini kontrol etmek için yardımcı olmasıdır. Bu tam olarak ne anlama geliyor? Basitçe, daha az kortizol az karın yağ anlamına gelebilir. Düzenli alınan Ashwagandha her gün alınması gerekir ve faydalarını görmeye başlamadan önce genellikle iki ay kadar beklenmelidir.

Ashwagandha ve Alzheimer Hastalığı

Hindistan’da Paul Flechsig Beyin Araştırmaları Enstitüsü ve Leipzig Üniversitesi, Ashwagandha’nın beyinde asetilkolin reseptör aktivitesini artırır ve kısmen insanlarda etkilerini artırarak kendi algı ve bellek yollarını açtığını keşfetti. Ashwagandha içindeki  flavonoidler ve withanolide sınıfın etken maddelerine değinildi.

Ayrıca Ashwagandha diğer beyin sinir ve sinapsların kaybının önlenmesi yaşlanmanın beyin hasarlı nöronal devrelerin (beyin yolları) tamirinde  önemli bir rol oynayabilir. Diğer araştırmacılar da Ashwagandha insan sinir hücrelerin içinde akson ve dendritler büyümesini uyardığını keşfetmişlerdir.

Ashwagandha sadece beyin hasarı önlemede değil aynı zamanda hasarın tamir edilemez durumlarında etken maddesi sayesinde Withanolide-A ile olan yeniden nöronal ağları inşa etmek mümkün olmadığı hallerde, nörodejeneratif hastalıkların terapötik tedavisinde önemli bir adaydır.

Ashwagandha ayrıca sakinleştirici ve bir ruh hali arttırıcı ve aynı zamanda Alzheimer hastalığı veya demans gibi benzer sorunlarda, uyku ve davranış iyileştirilmesinde önemli bir rol oynayabilir.

Ashwagandha ve Salgıların Üretimi

Ashwagandha tiroid, karaciğer ve pankreas işlevi de destekler. 20 gün için bir günlük bazda yürütülen sonra, fareler BOH T3 ve T4 tiroid hormonlarının bir artış yaşanmıştır. Aynı çalışmada, Ashwagandha da karaciğerde serbest radikal aktivitesi azalmıştır.Bir başka çalışmada, Ashwagandha ve diğer otlar (Tinospora cordifolia, Eclipta alba, Ocimum kutsal, Picrorrhiza kurroa ve shilajit) bir arada 28 gün boyunca günde bir kez uygulanan Diyabetik sıçanlarda kan şekeri düzeyleri azalmış ve onların pankreas taki serbest radikal aktivitesi azalmıştır. Kan şekerinin azalması insülin üreten hücreleri korur , pankreas serbest radikal süpürücü aktivitesi çok önemli bir gelişmedir. Bu etkinlik vücut için çok önemlidir. (Kaynak:Panda S, Kar A, J Pharm Pharmacol (1998))

Ashwagandha ve Bağışıklık fonksiyonu

Kanser tedavisinde potansiyelinin yanı sıra, araştırma Ashwagandha bağışıklık fonksiyonunu artırma yeteneğine sahip olduğunu göstermiştir. Ashwagandha bir günlük doz verildiğinde farelerin bir patojene karşı bir artış fagositoz ve hücre içi makrofaj aktivitesi deneyimli bir çalışmada gösterilmiştir. Fareler üzerinde başka bir çalışmada, Ashwagandha’nın bilinen bir kanserojen ile ilgili olarak makrofajların tümör önleyici yeteneği iyileştirmesini göstermiştir.

Ashwagandha, immünsupresif ilaçlar ile tedavi edilen farelerde kullanılarak  miyelosupresyonu engelledi, ve bağışıklık sistemini uyarıcı etkinlik sağlamanın yanı sıra, hemoglobin miktarı, kırmızı kan hücre sayısı, beyaz kan hücresi sayımı, trombosit sayımı ve vücut ağırlığında önemli bir artış sağlamıştır. (Kaynak: Dhuley JN, Immunopharmacol Immunotoxicol (1998), Dhuley JN, J Ethnopharmacol (1997), Ziauddin M, J Ethnopharmacol (1996) )

Ashwagandha | Meme ve Kolon Kanseri

Ashwagandha en belgelenmiş nöroprotektif etkileri yanı sıra, heyecan verici bir son kanıt da  kanser hücreleri durdurmak için potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Örneğin, son zamanlarda  ashwagandha özü insan göğüs, akciğer ve laboratuar kolon kanseri hücre hattı büyümesini inhibe ettiğini göstermiştir. Bu inhibisyon yaygın kanser kemoterapi ilaç doksorubisin (CAELYX ®, Myocet ®) ile elde karşılaştırılabilir düzeyde olduğunu göstermiştir.

Aslında, araştırmacılar Etken maddesi withaferin A, inhibe meme ve kolon kanseri hücre büyümesi doksorubisin daha etkili olduğu bildirilmiştir. (Kaynak :Jayaprakasam B, Zhang Y, Seeram NP, Nair MG. Withania SOMNIFERA gelen withanolides insan tümör hücre çizgilerinin büyüme inhibisyonu bırakır. Life Sci. Kasım 2003  )


Ashwagandha Nasıl Kullanılır?

Ashwagandha kullanımı, Vücut ağırlığının her bir kg’ı başına 100 mg’a kadar tamamen güvenli bir tek dozda alınabilir. Yani günde 21 gr tüketimi olabilir. Terapötik yani terapi amaçlı doz günde 10 gram altında olduğunu unutmayalım.

Fazla doz kullanımında Birinci etki, mide-bağırsak yolu üzerindedir.Ham tozu  sindirimi biraz zor olduğundan ,ishal ve bulantı olabiliyor. Bir deneyde yüzde 25 fazla verilen farelerde Karaciğer, akciğer, damar tıkanıklığı ve inflamasyon ve böbreklerde tübüler tıkanıklığı gibi organları üzerindeki mikroskobik lezyonlar olmuştur. Hala bile oldukça büyük dozaj üzerine insan ve hayvanlarda tamamen güvenlidir.

Ashwagandha, kurutularak saklanabilir. Toz gibi ısıtılan süt veya çay gibi sıcak bir içecek içine karışabilir. Ayrıca kapsüller içine konabilir.

Ashwagandha, çay olarak içilebilir. 300-700 gram bitki kökü, yaprak ve meyvesi 250 ml soğuk suya konup kaynatılır, soğutulup süzülür ve günde üç fincan içilebilir.

Ashwagandha Bitkisinin Yan Etkileri ve Zararları

Ashwagandha ile ilgili yapılan 2 klinik deneyde, Bitkiyi kullanan ve Plasebo alan kişilerde  pek farklılık gözükmemiş. Ancak tiroid uyarımı yapıp  ve bazı kişilerde tirotoksikoz yol açabileceğini bir rapor oluşmuştur. Ashwagandha bilinen herhangi bir yan etkiler olmadan bu avantajları başarır. Unutmayın: Bu bitki testlere  2500 yılı aşkın uğramıştır.

Ashwagandha ilk kullanıma başlayan kişilerde  hafif uyuşukluk şikayetleri vardır. Ama geçicidir.

Ashwagandha bitkisi, büyük dozaj alımında karın, mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabilir.Ham toz sindirimi özellikle zayıf sindirime sahip olan kişilerde karın ve gaz bazı ağırlık neden olabilir.

Ashwagandha Bitkisini Kimler Kullanamaz

Ashwagandha genellikle güvenli kabul edilir. Çok büyük dozlarda alındığında,  düşük olmasına neden olabilir. Bu nedenle, hamile kadınların Ashwagandha kullanımı problem değildir, ama doz unutulduğunda sıkıntı olmaması için kullanmaması en iyi çözümdür.

Ashwagandha, Anti-anksiyete, Anti Depresan  ilaçları kullanan kişilerde kullanılmaması gerekir.

Ashwagandha’da barbitüratlar (merkezi sinir sistemi bastırır ilaçların bir sınıfı) ile kullanılmamalıdır.

Hasta yada İlaç kullanan tüm bireylerde doktorundan izinsiz kullanmamalıdır!


Ashwagandha Hakkında Bilgi Kaynakları

 • Anwer T, Sharma M, Pillai KK, Iqbal M. “non-insüline bağımlı olmayan diabetes mellitusun, sıçanlarda insülin hassasiyeti üzerinde Withania SOMNIFERA etkisi.” Klinik ve Temel Farmakoloji ve Toksikoloji 2008.
 • Bhattacharya SK, Bhattacharya A, Sairam K, Ghosal S. “Withania SOMNIFERA glycowithanolides arasında Anksiyolitik-antidepresan etkinliği: Deneysel çalışma.” Phytomedicine.
 • Jayaprakasam B, Zhang Y, Seeram NP, Nair MG. “Withania SOMNIFERA yapraklarından withanolides insan tümör hücre çizgileri büyümesi inhibisyonu.” Yaşam Bilimleri 2003.
 • Sumantran VN, Chandwaskar R, Joshi AK, Boddul S, Patwardhan B, Chopra A, UV Wagh. “In vitro insan osteoartritik kıkırdak üzerine Withania SOMNIFERA kök ve glukozamin sülfat kondro ve antiinflamatuvar etkileri arasındaki ilişki.” Fitoterapi Araştırma 2008.
 • Widodo N, Kaur K Shrestha, BG, Takagi Y, Ishii T, Wadhwa R, Kaul SC. “Ashwagandha yaprağı ekstraktı ile kanser hücrelerinin öldürülmesi Seçici: bir tümör inhibitör faktör ve etkisi ilk moleküler anlayışlar belirlenmesi.” Klinik Kanser Araştırması 2007.
 • Akhil Gupta, Anuj Mittal, KK Jha, Ashok Kumar (2011). “Doğanın sayman: kolon kanseri üzerinde etkili bitkiler”. Stres Fizyolojisi ve Biyokimya Dergisi.
 • Koduru, S., Kaya, R. Srinivasan, S.; Evers, MB; Damodaran, C. (2010). “Withaferin-A Notch-1 inhibisyonu: Kolon kanserine karşı bir tedavi hedefi”.
 • V. Mulabagal, GV Subbaraju, CV Rao, C. Sivaramakrishna, C.; DL Dewitt, D. Holmes, B. Sung, BB.Aggarwal, (2009). “Aswagandha köklerden Withanolide sülfoksit nükleer faktör-kappa-B, siklooksijenaz ve tümör hücre çoğalmasını inhibe eder”. Fitoterapi Araştırma.
 • Ven Murthy, MR; Ranjekar, PK; Ramassamy, C.; Deshpande, M. (2010). “Nörodejeneratif bozuklukların tedavisinde Indian ayurvedik tıbbi bitkilerin kullanım için Scientific baz: Ashwagandha”
 •  “Ashwagandha”  Şifalı bitkiler hakkında . New York Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi .
 • Chopra, A.; Lavin, P.; Patwardhan, B.; Chitre, D. (2004). “Dizlerde Osteoartrit | 32 Hafta Randomize, Plasebo-Kontrollü Klinik Değerlendirme, Ayurvedik İlaç,”. JCR: Klinik Romatoloji Dergisi.
 • Van Der Hooft, CS; Hoekstra, A.; Kış, A. De Smet, PA; Stricker, BH (2005). “Ashwagandha kullanımını takiben Tirotoksikoz”.
 • Memorial Sloan-Kettering Kanser Ensitüsü.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.