16.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Yeni bir depresyon sebebi bulundu: Saatleri geri almak!

Yeni bir depresyon sebebi bulundu: Saatleri geri almak!

Yeni bir depresyon sebebi bulundu: Saatleri geri almak!

Yanlış okumadınız. Evet yaz saatinden kış saatine geçişlerde, bilmeden depresyona giriyoruz. Washington Post‘tan alınan habere göre, Danimarka ve ABD’deki Üniversitelerin ortak çalışmasında, depresyon hastaları üzerinden yapıldı. Ekim ayından sonra saatleri 1 saat geri alarak uygulanan saat değişikliklerinin sonbahardaki depresyon oranlarını arttırdığı araştırma sonunda görüldü.

Araştırmanın merkezi olan Danimarka‘da depresyon hastaları hakkında bir araştırma yapıldı. Bu araştırmayı yapan ise Danimarka‘daki Aarhus ve Kopenhag Üniversitesi ile ABD’den de meşhur Stanford Üniversitesi. İki ülkenin araştırmacıları, saat değişimleri ile ilgili ilk kez yapılan bu çalışmada daha önce depresyon geçirmiş 185.419 kişi üzerinden yapıldı. 2012 yıllarından geri dönerek 1995’e kadar olan zamanda depresyona yakalanmış hastalara bazı testler yapıldı.

Depresyonların özellikle yaz saati uygulaması ile bir alakası var mı? sorusuna cevap arayan bilim insanları, yaz saati uygulaması öncesi ve sonrasında, depresyona yakalanmış kişilerin oranlarını karşılaştırdı. Sonuç olarak,   saatlerin geri alınması ile  yüzde 11’lik bir artış görüldü. İncelemeler sonuncunda, yaz saati uygulamasından çıkışın depresyon vakalarında yüzde 11’lik artışa sebep olduğu tespit edildi. Fakat ilginç tarafı ise saatleri ileri alma zamanlarında ise herhangi bir öncesi sonrası bir artış görülmedi.

Yeni bir depresyon sebebi bulundu: Saatleri geri almak! | Saat geri alma da Depresyona eğilimli kişilerin dikkat etmesi gerekir

Yeni bir depresyon sebebi bulundu: Saatleri geri almak! | Saat geri alma da Depresyona eğilimli kişilerin dikkat etmesi gerekir

Neden saatler geri alınıyor?

Güneşten 1 saat daha faydalanmak amacı ile saatler ilkbahar başlangıcında bir saat ileri, yaz bitimi sonbaharda ise bir saat geri alınıyor. Anlamı ise bir saatlik gündüzden kayıp olanı, sabahın erken saatlerine eklemek demek. Böylelikle gün ışığından bir saat kazanılıyor.

Peki bu durumda ne yapmalı?

Araştırmanın yöneticilerinden Soren D. Ostergaard, saatleri geri almak depresyon yaptığını direk söyleyemeyiz ama depresyon vakalarındaki artış gözle görülebilir olduğunu belirtiyor. Yaza girerken yaz saati ile 1 saat ileri alırken, depresyon vakaların da herhangi bir artış yok, ama yaz bitiminde kışa girerken 1 saat geri alınmasında depresyon vakalarında artış olmasının da tesadüf olmadığını söylüyor.
Psikologlar ise bu olayın depresyona eğilimli kişilerde yaşanabileceğini düşünüyor. Güneşin, kişiye göre hemen kaybolması gibi algılanıyor. Güneşten 1 saat daha yararlanmak adına yapılan bu uygulama 2016 Türkiye’de uygulanmadı. Fakat uygulamanın yapıldığı yerlerde ki kişilerin bu riski almaması için, kış aylarında evden ziyada dışarıda geçirilen zamanı arttırmaları gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ