21.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Adımlarınızı Enerjiye Dönüştürün

Adımlarınızı Enerjiye Dönüştürün

Adımlarınızı Enerjiye Dönüştürün

Londra’da 2009 yılında kurulan teknoloji firması Pavegen Systems, üzerinde adım atıldıkça enerji üreten bir akıllı zemin geliştirdi.

Günümüzde küresel ısınma ve doğal kaynakların sınırlı olması gibi sorunlar ile karşı karşıyayız. Dolayısıyla şehirlerin ana şebekeden gelecek enerjiye daha az ihtiyaç duyması sağlanmalıdır. İşte bu akıllı zeminler tam da bunun için geliştirilmiş. Sistem şöyle çalışıyor;

Akıllı zeminlerin üzerine bastığınızda, adımlarınızla oluşturduğunuz kinetik enerjiyi, elektromanyetik sistem aracılığıyla elektrik enerjisine çeviriyor. Elektrik üretimin başlaması içinse zeminlerin üzerinde en az 5 mm hareket etmeniz gerekiyor. Enerjinin elde edilmesi, hareket eden kişinin attığı adım ve ağırlığı ile orantılı olarak artıyor. Olimpiyat Oyunları, Londra’da düzenlediğinde oyunların gerçekleştiği stadyuma giden bir alt geçide yerleştirilen bu akıllı zeminler üzerinden 1 milyondan fazla insan geçti. Ve bütün bir gün boyunca ışıklandırılması için gerekli olan enerji fazla ile sağlandı.

 

Adımlarınızı Enerjiye Dönüştürün

Adımlarınızı Enerjiye Dönüştürün | Zeminden elektirik üreten yeni teknoloji

 

Akıllı zeminler test aşamalarını geçti. Gece klüplerinde, alışveriş merkezlerinde ve daha bir çok işlek caddede verimli ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Son olarak şirket sahibi Kemball Cook, elektrik üreten bir dans pisti geliştirmek istediğini belirtiyor. Buradaki amaç dansçının pist üzerinde yaptığı hareketler ile salonun bütün elektrik ihtiyacının karşılanması olacak. Zeminlerin işlek olan her yere kalıcı olarak yerleştirilerek, sürekli olan bir enerji elde edilmesini hedeflediklerini belirtiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Maxled Teknoloji dedi ki:

    DANS ETMEK ARTIK DAHA EĞLENCELİ!
    Maxled Teknoloji olarak yeni nesil LED Efektli dans pisti, sahne, podyum uygulamaları geliştiriyoruz.

BİR YORUM YAZ